Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Tu muncești, tinere?

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1013 replies to this topic

#1009
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View PostClovis, on 31 octombrie 2017 - 16:57, said:

Ce economie romaneasca? Poate nu ai aflat dar alea nu-s masini romanesti sunt frantuzesti....ca producatorul e francez nu roman....iar impozitele se duc la statul francez nu la cel roman...la noi raman doar firimiturile....


De unde le tot scoateti?

Din intamplari reale.....

#1010
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
https://republica.ro...arial-zmotivant

#1011
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMediumPlayer, on 30 octombrie 2017 - 12:35, said:

Eu ma astept sa se intample prima varianta. Mai sunt inca multe tari pe planeta in care oamenii ar accepta sa munceasca chiar si pe o paine sau un sac de cereale... literalmente (vedeti prin Africa si Asia).
Maifrend, nu-i chiar asa de simplu, pe langa munca iti mai trebuie si o cultura a muncii.
Multi, poate chiar majoritatea alora de prin Africa n-o au.
Intr-adevar, ar munci pentru o paine sau un sac de cereale, insa dupa ce au primit sacul, stau sa-l termine si abia dup-aia se gandesc sa munceasca iar.
La fel, e necesara si o educatie a muncii, iar ce mi-a fost dat sa citesc in topic ma convige ca suntem deficitari.
Eu muncesc si ma intretin singur de la 17 ani, fii-meu lucreaza din anul 2 de facultate, asadar consider ca parintii si educatia stau la baza problemei.

#1012
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Tot revine știrea asta cu tinerii care nu muncesc... Unii chiar n-au nevoie, e o alegere, au din ce trăi. Alții muncesc la negru pe unde pot. Unii pur și simplu nu figurează fiscal în România, chiar persoane cunoscute în online. Ăștia de la țară...singură șansă să migreze in străinătate sau in marile orașe din vest. Alții trăiesc din infracțiuni în UE și mai plimba BMW-ul pe aici. Și...mai sunt și care nu muncesc. Școală?! Care școală?! CFRPAurile alea sunt o glumă! Ar trebui desființate, s-ar face economie la buget. Iar ce ni se prezintă noua la TV drept locuri de muncă și ce anunțuri vedem lipite pe garduri...alea NU SUNT locuri de muncă! E ocnă, mai bine mori de foame. Exemplu; "Firma de cablaje angajam pe salar minim + bonuri de masa+ cazare și masă". Ha! Pe timp de pace să pleci sute de km să stai probabil în condiții de cămin de muncitori...eu m-as împușca și n-aș face așa ceva! Să facă asta Cataramă și cu Tiriac dacă vor, sau să-si aducă Nord-coreeni! Că să pleci sute de km de casă trebuie că salariile să nu fie departe de cele ale unui zilier de prin Benelux. Și mai e o chestie, nu mai țipă copiii de foame! Câți mai au copii că acum 30-50 de ani?!
LE
Eu accept și muncă mai prost plătită dar timpul de lucru NU poate fi mai mare de 40 de ore pe săptămână! Cine muncește mai mult își bate joc de sănătatea lui, de posibilitatea de a se educa, de a progresa, de a căuta un alt loc de muncă mai bun etc. După 10 ore de muncă, 6 zile pe săptămână nu mai ești bun de nimic. Ești condamnat. Nu mai ai nici o șansă să evoluezi dacă accepți așa ceva!

Edited by PostacheNegrutzi, 01 July 2019 - 15:52.


#1013
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
de ce sa muncesc? ca sa fac burta mare la pensionarii psd?

#1014
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,095
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpro-civilizatie, on 02 iulie 2019 - 23:00, said:

de ce sa muncesc? ca sa fac burta mare la pensionarii psd?

Te tin parintii,pensionari.
Probabil au abdomenul cu patratele,fiind pensionari slim fit :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate