Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tu muncești, tinere?

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1013 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
http://stirileprotv....-i-bei-suc.html

Cică 24% dintre tinerii români cu vârsta cuprinsă între 18-30 de ani nici nu muncesc, nici nu studiază: pur și simplu freacă duda. E vorba, probabil, de cca. 2 milioane.

Vreo două persoane care apar în filmare sunt șocante: primul, care zice că mai are o pensie de urmaș (știam că pensia de urmaș se acordă numai copiilor care sunt la studii, și parcă doar până la 25 de ani) și altul care are 26 de ani, nevastă, copil de 4 ani și se plimbă creanga pe stradă „să treacă ziua” Posted Image

Pe hipsterul cu ochelari și barbă nu îl pun la socoteală, măcar stă pe banii pe părinților și nu s-a însurat, nici n-a făcut copii.

Cum mama dracului e posibil?!

Eu, dacă nu aș munci, aș ajunge cu cracii în sus în maxim 60 de zile, cam cât pot trage de bani (presupunând că nu mă înjunghie nevasta mai devreme). Și când aveam 20 și ceva de ani și am terminat facultatea am plecat din bun simț de acasă, deși ai mei m-ar fi putut ține lejer. Dar mă simțeam complet aiurea. Și erau anii '90, în care căutai joburile cu lupa, și rar găseai ceva. Darămite acum, când trebuie doar să te dai jos din pat și sigur găsești ceva?!

Cum naiba reușesc atâția oameni, totuși, maturi - la 20 și ceva de ani nu mai ești un puțoi! - să stea frece duda cu atâta înverșunare?

Or avea toți părinți milionari? Chiar atâția milionari care merg pe burtă a produs „tranziția”? Or avea așteptări puține? Au renunțat la creștinism și au trecut la budism? ... Nu îndrăznesc să merg mai departe și să întreb ce dracu f***e unul care nu produce nimic.

WTF?! Posted Image

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postinius, on 22 august 2017 - 19:22, said:

Or avea toți părinți milionari? Chiar atâția milionari care merg pe burtă a produs „tranziția”? Or avea așteptări puține? Au renunțat la creștinism și au trecut la budism? ... Nu îndrăznesc să merg mai departe și să întreb ce dracu f***e unul care nu produce nimic.

WTF?! Posted Image


:coolspeak:
best subject ever!
intrebari foarte pertinente

1. nu au parinti milionari
2. nu
3. da
4. nu si-au pus problema vreodata de crestinism sau budism
5. nu fute. o arde pe laba.


cunosc si eu vreo exemplare de-astea. prieteni buni de-ai mei
sunt oameni ok. adevarul este ca stand in preajma lor suficient de mult timp intrebi sa iti pui intrebari.

Edited by Pollux, 22 August 2017 - 19:28.


#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai si eu sunt tanar si nu muncesc! Ce sa muncesc, daca nu gasesc nimic pe masura mea?

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Părinți-s principalii vinovați, nu i-au educat și-i țin în brațe fără să conștientizeze că tinerii trebuie să se maturizeze, să devină independenți, să se întrețină singuri!

#5
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
nu e trist de cine nu munceste si are din ce trai, e trist de cine munceste si tot degeaba.

#6
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
De vina este sistemul actual ticalosit, prin care tinerii sunt lasati la voia soartei in loc sa primeasca o locuinta de la stat si sa aiba locul de munca asigurat!

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postinius, on 22 august 2017 - 19:22, said:

WTF?! Posted Image

boss... dupa cum scrii aici pari sa ai peste patruj de ani.
ti se pare normal sa te injunghie nevasta.

ei bine, la  astia mai tineri este mai complicat sa accepte lule-n cur de la sef/sefutz/fututz, sau iatagane-n spate de la nevasta si de la ma-sa. :yes:

adica, aia 24% nu sunt oameni rai. ar munci si ei given the opportunity, dar nu in orice conditii. tin la demnitatea lor.


am avut odata un sef. ca la 45-50 de ani. director tehnic la o fabrica.
si ne povestea odata astora mai tineri cum la inceputul carierei lui se angajase la o fabrica ca inginer tehnolog si il lua tot timpul la penis directorul tehnic. fara sa aiba neaparat motiv, dar asa se facea industrie pe vremea aia.
si el se ducea in buda, plangea ca boul, apoi isi stergea lacrimile si revenea la post ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
si sunt sigur ca nu este un caz singular. sunt sigur ca majoritatea celor cu peri albi si putina chelie pe crestet pot sa povesteasca treburi mai mult sau mai putin asemanatoare.

ei bine, astia tineri nu mai accepta treburile astea.

#8
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Robots are coming

#9
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Daca au bani sa se intetina fara sa munceasca, de ce nu fac munca de voluntariat? Macar au o activitate, gasesc un rost, un scop, ceva.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iarasi televiziunea de cancan face ravagii. O fi Esca in concediu.

Edited by pasilla, 22 August 2017 - 19:36.


#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Mda, demnitatea... Ca o fi tare demn sa stai pe banii altora!

#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostMemeito, on 22 august 2017 - 19:30, said:

Pai si eu sunt tanar si nu muncesc! Ce sa muncesc, daca nu gasesc nimic pe masura mea?

View PostMemeito, on 22 august 2017 - 19:32, said:

De vina este sistemul actual ticalosit, prin care tinerii sunt lasati la voia soartei in loc sa primeasca o locuinta de la stat si sa aiba locul de munca asigurat!

Te incingeau aia un loc de munca in Fundu Moldovei sau la Vascauti si o locuinta la caminul de nefamilisti de vedeai stele verzi.

#13
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostMemeito, on 22 august 2017 - 19:30, said:

Ce sa muncesc, daca nu gasesc nimic pe masura mea?
TU vrei sa dai doar din pix?
Ori ai lopata prea mare și nu găsești o grămadă de gunoi pe masura?
Auzi la el, nu este de lucru pe măsură.....ce scuze, mi s-au făcut ochii cat cepele.Fak.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Munca este doar pentru fraieri in Romania. Au demonstrat-o sute de mii de indivizi din '90 incoace.

#15
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Postbladhaund, on 22 august 2017 - 19:35, said:

Te incingeau aia un loc de munca in Fundu Moldovei sau la Vascauti si o locuinta la caminul de nefamilisti de vedeai stele verzi.

View Postddaannii, on 22 august 2017 - 19:36, said:

TU vrei sa dai doar din pix?
Ori ai lopata prea mare și nu găsești o grămadă de gunoi pe masura?
Pardon, eu am terminat doua facultati, nu ma duc la lopata sau la sapa, nici la vreun jeg de patron sa ma exploateze ca pe un sclav.

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pe de alta parte, eu nu am o problema cu cei ce nu vor sa munceasca. Doar cu cei care primesc ajutor de la stat. Daca vor sa stea si o fac pe banii lor sau ai cuiva care-i tine de bunavoie, nu ma priveste.

Sa privim in istorie, mii de ani. Ce ar fi facut niste tineri care nu ar fi fost agricultori? Ar fi fost militari. Care e marea munca ce o faceau, militari fiind? Se bateau cu altii?

#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
topicul asta este magnet de trolli. :roflmaofast:

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostMemeito, on 22 august 2017 - 19:38, said:

Pardon, eu am terminat doua facultati, nu ma duc la lopata sau la sapa, nici la vreun jeg de patron sa ma exploateze ca pe un sclav.
Eu ti-am zis unde ti-ar fi asigurat aia pe care-i regreti un loc de munca. Ca acum esti liber sa faci ce vrei tu mi se pare un plus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate