Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Tu muncești, tinere?

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1013 replies to this topic

#937
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,377
  • Înscris: 30.07.2006

View Postthe_northpole, on 25 octombrie 2017 - 21:13, said:

Multa munca, bani putini, stigma sociala.

Sa fii tu sanatos, un meserias bun castiga cu mult mai mult decat functionarii sau profesorii.

#938
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Hai bre, sudor

Pe cine interesează să fie sudor..Doar pe semianalfabetii aia care abia treceau clasa că erau prea prosti, și abia prindeau dup-aia un loc în școli profesionale.

Cică sudor..

#939
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Ma rog daca in Romania nu avem roboti sudori...

#940
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,377
  • Înscris: 30.07.2006

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 21:36, said:

Si cursurile adevarate costa ca altfel

Du-te la Mc sau KFC, te scolesc aia gratis.

#941
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Lasa asta, e plin internetul de resurse. Daca vrei sa cauti, si daca stii

#942
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,377
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDamascus77, on 26 octombrie 2017 - 09:16, said:

Hai bre, sudor

Pe cine interesează să fie sudor..Doar pe semianalfabetii aia care abia treceau clasa că erau prea prosti, și abia prindeau dup-aia un loc în școli profesionale.

Cică sudor..

Bun, atunci stai la stat cu toti retarzii care au terminat facultatea Dimitrie Cantemir la Pitesti /Alexandria/Petrosani-si aia la distanta - pe 20 bulioane.
Cazul bun, ca referentii debutanti sunt angajati cu salariul minim pe economie.

Edited by marius.bunu, 26 October 2017 - 09:22.


#943
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ești sudor ?

Tâmplar? Strungar ?

Edited by Damascus77, 26 October 2017 - 09:22.


#944
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,377
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDamascus77, on 26 octombrie 2017 - 09:21, said:

Ești sudor ?

Tâmplar? Strungar ?

Acum nu.
Am fost cu 30 de ani in urma.
Prelucrator prin aschiere, ca nu lucri doar cu strungul ;)

Edited by marius.bunu, 26 October 2017 - 09:28.


#945
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 25 octombrie 2017 - 21:20, said:

Ba din contra, bani mai multi in multe din meseriile astea.

poate, dar e nasol

Macelar = stai in miros de carne, grasime, lesie, putoare, oase, iti intra mirosul si zeama si in nari, in par, intre unghii, posibil sa racesti de la containerele frigorifice in care trebuie sa tot intri, plus lucrul cu topoare, feliatoare si alte masinarii cu chestii taioase in care daca nu esti putin atent poti sa ramai amputat
Brutar = sculat la 3 dimineata, painea trebuie sa fie gata la prima ora, stai in faina, iti intra in pori pielii, aluatul, drojdia aia lipicioasa, apoi te rupe caldura de la cuptor, trebuie sa fii atent si alert tot timpul sa scoti la timp sa nu se arda, sa nu te arzi tu, sa bagi altele, i-ati vazut pe amaratii aia de la covrigarii dughene de la metrou, crapa in caldura
Electrician = trebuie ceva scoala, basic, plus pericolul constant de electrocutare. De multe ori lucreaza in conditii improprii, fara izolatie, in locuri inguste sau mizere, poate pe stalpi sau in canale
Zidar = muncitor in constructii, practic necalificat. i-am vazut pe unii azi dimineata cocotati pe bloc pe vantul ala. no thx
Mecanic = te murdaresti de ulei, jeg, fieratanii, trebuie sa te pricepi la masini, sa zicem ca pt cineva pasionat poate fi o optiune, G-man uraste masinile
Sofer = cea mai de jos meserie, va fi preluata de roboti. Vezi ce fel de oameni s-au facut taximetristi si ai sa intelegi ca nu e o varianta. nici sofer profesionist nu merita, poate doar pe ratb ca au salarii decente si mai mult stau in trafic decat conduc :)  dar trebuie sa ia carnetul si mai ales D-ul

#946
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,377
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 09:28, said:


poate, dar e nasol


CEO la Microsoft, atunci?

Eroul nostru mester in istorie e un sac de scuze.


Ui' ce zice aicisilea


http://www.monitorul...h.rNnIDp1h.dpbs


Când sudorii bat profesorii şi absolvenţii de studii superioare


În timp ce majoritatea tinerilor se luptă pentru un loc la facultate, respectiv o diplomă, există şi meserii care aduc mai mulţi bani fără „patalama”, mai ales în străinătate.
Nevoia de muncitori calificaţi este în continuare mare atât în România, dar şi în străinătate. O dovedesc atât miile de posturi scoase la concurs de Agenţiile Judeţene de Ocupare a Forţei de Muncă dar şi pe site-urile specializate de recrutare. Iar oferta este mult mai atrăgătoare în străinătate. Astfel, de multe ori, angajatori din ţări precum Franța, Marea Britanie, Olanda, Belgia și Germania oferă nu doar salarii mari, ci şi cazare, transport sau training pentru a reuși să își acopere pozițiile disponibile.
De  exemplu, potrivit platformei de recurtare Tjobs.ro, în perioada aceasta se caută sudori în aluminiu care să lucreze în Germania, în industria automobilelor, la linia de producție a unor maşini de lux. Sudorii vor beneficia şi de o lună de training. Angajatorul nu menţionează salariul pe care e dispus să-l ofere, ci doar faptul că inclusiv trainingul va fi plătit. În schimb, un alt angajator, de data aceasta din Franţa, a trecut la salariu suma de 1.900 – 2.000 euro, plus cazare şi transport plătit. Compania caută sudori navali, care vor lucra în special în atelier la coca navei unde se sudează piese la sol sau la bordul navei. Alte anunţuri de pe site-urile de recrutare confirmă faptul că un sudor bun îşi poate găsi un post plătit cu peste 2.000 de euro pe lună şi în alte ţări din Europa. De altfel, sudorii pot câştiga bine şi în ţară, nu doar peste graniţă. De exemplu, o persoană calificată în sudura în argon poate ajunge să câştige peste 10.000 de lei pe lună.

#947
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 21:36, said:

Conteaza sa ai sange albastru
Adica sa ai sange rece, ca reptilienii? :o
Eu am vazut la tine 3 probleme: esti plapand, esti timid, ti-e teama de oameni.
Din cauza acestor probleme nu te angajeaza nimeni, mai ales in paza sau in meseriile ce necesita indemanare. Si de aia nu ai nici prieteni si nici prietena. Tu nu esti lenes, nici macar mofturos/pretentios. Tu ai probleme psiho-emotionale, cauzate de oamenii din mediul in care ai trait. Sa stii ca un tanar care pune  bine rigips si castiga 2200 de lei, e destul de multumit de viata lui. La munca face caterinca cu colegii, bea o bere, o cafea, fumeaza o tigara, mananca impreuna cu colegii lui, e apreciat pentru munca sa, seara iese cu iubita in oras.

View PostRosebud09, on 26 octombrie 2017 - 02:46, said:

Stii ceva, amaratule mic?
Prin ce ai aratat pe forum, nu esti in masura se critici sau sa te iei de cineva si postarile lui. Ce spui mai sus se cheama impertinenta si ti se acorda o oarecare atentie doar  din amabilitatea excesiva a mea, a celorlalti si a moderatorilor- daca mai exista.
Intelege ca te auto- situezi pe treapta cea mai de jos sociala si ca trebuie sa iesi de acolo cat mai repede. Nu fa pe desteptul cu altii care au  o viata intreaga muncita din greu, atata timp cat esti zero la capitolul asta, ca se cheama lipsa de obraz si nu vrei sa fi facut cu ou si cu otet si pentru asta.

Ai vorbit ca un tata dur!

View PostDamascus77, on 26 octombrie 2017 - 09:16, said:

Hai bre, sudor

Pe cine interesează să fie sudor..Doar pe semianalfabetii aia care abia treceau clasa că erau prea prosti, și abia prindeau dup-aia un loc în școli profesionale.

Cică sudor..
Nu conteaza ce meserie faci atat timp cat o faci bine. Daca esti meserias poti castiga bine din orice meserie.

#948
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostCristi_E, on 26 octombrie 2017 - 10:08, said:

Sa stii ca un tanar care pune  bine rigips si castiga 2200 de lei, e destul de multumit de viata lui. La munca face caterinca cu colegii, bea o bere, o cafea, fumeaza o tigara, mananca impreuna cu colegii lui, e apreciat pentru munca sa, seara iese cu iubita in oras.

La barul din sat poate.

#949
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmarius.bunu, on 26 octombrie 2017 - 09:32, said:

De altfel, sudorii pot câştiga bine şi în ţară, nu doar peste graniţă. De exemplu, o persoană calificată în sudura în argon poate ajunge să câştige peste 10.000 de lei pe lună.
Apropo, se mai dau sporuri de toxicitate, se mai asigura vreo protectie?
Cat traieste un sudor?

#950
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostSirius_B, on 26 octombrie 2017 - 10:08, said:


La barul din sat poate.
Da, sau asa, cum spui dumneata. Dar ideea e ca pana si aia sunt mai multumiti de viata decat Nostrimo.
Bine, imi expun si eu umila-mi parere. Ca nici eu nu-s cine stie ce meserias. Dupa cum am mai marturisit si cu alte
ocazii, eu n-am decat 3 clase si sunt oier. Mai nou pazesc si o turma de vaci. Nu-s multe, vreo douaspe. :)

#951
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostCristi_E, on 26 octombrie 2017 - 10:17, said:

Da, sau asa, cum spui dumneata. Dar ideea e ca pana si aia sunt mai multumiti de viata decat Nostrimo.
Bine, imi expun si eu umila-mi parere. Ca nici eu nu-s cine stie ce meserias. Dupa cum am mai marturisit si cu alte
ocazii, eu n-am decat 3 clase si sunt oier. Mai nou pazesc si o turma de vaci. Nu-s multe, vreo douaspe. Posted Image

oier sau orator pe NLP, same shit.

#952
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostDamascus77, on 26 octombrie 2017 - 09:16, said:

Hai bre, sudor
Pe cine interesează să fie sudor..Doar pe semianalfabetii aia care abia treceau clasa că erau prea prosti, și abia prindeau dup-aia un loc în școli profesionale.
Cică sudor..

Numa unu care sta (sau viseaza sa stea) intr-un birou poate sa-si imagineze ca toate lumea viseaza la hartiile si pixurile pe care le are in fata.
Cat timp omul isi face bine treaba in domeniul lui, unu ca tine nu are cum sa judece meseria si importanta unui  "semianalfabet care abia trecea clasa" in scoala primara, ca in domeniul in care are pregatire si lucreaza el acuma tu esti practic analfabet.
Nu exista meserii neimportante, exista numa oameni neimportanti.

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 09:28, said:

poate, dar e nasol
Macelar = stai in miros de carne, grasime, lesie, putoare, oase, iti intra mirosul si zeama si in nari, in par, intre unghii, posibil sa racesti de la containerele frigorifice in care trebuie sa tot intri, plus lucrul cu topoare, feliatoare si alte masinarii cu chestii taioase in care daca nu esti putin atent poti sa ramai amputat
Brutar = sculat la 3 dimineata, painea trebuie sa fie gata la prima ora, stai in faina, iti intra in pori pielii, aluatul, drojdia aia lipicioasa, apoi te rupe caldura de la cuptor, trebuie sa fii atent si alert tot timpul sa scoti la timp sa nu se arda, sa nu te arzi tu, sa bagi altele, i-ati vazut pe amaratii aia de la covrigarii dughene de la metrou, crapa in caldura
Electrician = trebuie ceva scoala, basic, plus pericolul constant de electrocutare. De multe ori lucreaza in conditii improprii, fara izolatie, in locuri inguste sau mizere, poate pe stalpi sau in canale
Zidar = muncitor in constructii, practic necalificat. i-am vazut pe unii azi dimineata cocotati pe bloc pe vantul ala. no thx
Mecanic = te murdaresti de ulei, jeg, fieratanii, trebuie sa te pricepi la masini, sa zicem ca pt cineva pasionat poate fi o optiune, G-man uraste masinile
Sofer = cea mai de jos meserie, va fi preluata de roboti. Vezi ce fel de oameni s-au facut taximetristi si ai sa intelegi ca nu e o varianta. nici sofer profesionist nu merita, poate doar pe ratb ca au salarii decente si mai mult stau in trafic decat conduc Posted Image  dar trebuie sa ia carnetul si mai ales D-ul
Banuiesc ca ai calificari si ai lucrat in toate meseriile astea, altfel nu vad cum ai putea sa ne explici ce si cum. De la piscina nu se pune.Posted Image

Edited by gabyxm, 26 October 2017 - 10:29.


#953
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Am fost ieri la un targ de joburi din Timisoara... dezolant ce se intampla, m-am oprit la un stand, de la o companie care produc faruri, iau un pliant ma uit prin el, si intreb pe o fata de la hr ce presupune jobul respectiv, raspunsul "aaaa, ceva cu inventare..... se lucra in doua ture" atat. Bine, mergem mai departe la alt stand, acolo stau, ma uit pe la anumite piese de la expozitie, prin pliante si in tot timpul asta era o doamna ce statea fain frumos pe scaun si vorbea la telefon. Acu stau si ma intreb, pentru ce mai vin astia daca nu sunt in stare sa isi prezinte ofertele, daca din primele minute dau dovada de lipsa de respect, si dupa aceea se plang ca nu au forta de munca. Posted Image Posted Image

#954
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,124
  • Înscris: 31.03.2015

View PostSirius_B, on 26 octombrie 2017 - 10:19, said:

oier sau orator pe NLP, same shit.
Cu NLP si extasy stiu ca o ardeai dumneata pe vremuri.

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 09:28, said:

Sofer = cea mai de jos meserie
Mai prejos decat agent de paza? Intentionez sa ma fac agent de paza, insa trebuie diploma de opt clase...

Edited by Cristi_E, 26 October 2017 - 10:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate