Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Problema redobandire permis

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Am mai facut un topic de genu, dar vreau sa fiu lamurit.
Nu mai stiu exact data dar stiu ca fost undeva prin 2014 ianuarie, mi-a fost suspendat permisu pentru viteza 90 de zile, atunci am dat acel test si mi l-a dat dupa o luna, stiu ca l-am luat in 18 februarie, bun asta fost acuma mai bine de 3 ani, ghinionu, sau mai bine zis prostia mea, a fost sa-mi ia din nou permisu in data de 15,07.2017 permisu tot pentru viteza, mi-a fost luat cu 15 zile dovada si politisu respectiv, stiu sigur de asta ca mi-a spus ca am dreptu sa dau dupa ce imi expira acea dovada , bine, a expirat perioada cu 15 zile, mi-a venit acasa o chestie care scrie in felu urmator: Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, trebuie / nu trebuie sa va prezentati la serviciul politiei rutiere unde sunteti inregistrat in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie. "
Bun, eu prin chestia asta inteleg ca nu am dreptu sa mai dau acea redobandire , pentru a beneficia de reducerea pedepsei la 30 de zile trebuie sa indeplinesc alte chestii cum ar fii:
Sa fi obtinut permisul cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei. - Deci ultima oara mi-a fost luat permisu in 2014.

Sa nu fi beneficiat de reducerea perioadei de suspendare in ultimii trei ani de la data savarsirii faptei. - La fel in 2014

Nu trebuie sa mai fi avut suspendat dreptul de a conduce in ultimii doi ani de la data savarsirii faptei. - La fel iara 2014.

Ce poate fii aici, sa inteleg ca trebuie sa treaca 3 ani intregi, dintr-un capat in altu, cum ar veni ianuarie --> decembrie, pentru ca din sa luam februarie 2014 pana in iulie 2017 sunt 3 ani si 3 luni sa zicem.

Edited by Calypsso, 01 August 2017 - 10:53.


#2
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Daca nu le ai cu respectarea legii de ce tot insisti ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 Calypsso, on 01 august 2017 - 10:50, said:

mi-a venit acasa o chestie care scrie in felu urmator: Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, trebuie / nu trebuie sa va prezentati la serviciul politiei rutiere unde sunteti inregistrat in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie. "

Ce poate fii aici, sa inteleg ca trebuie sa treaca 3 ani intregi, dintr-un capat in altu, cum ar veni ianuarie --> decembrie, pentru ca din sa luam februarie 2014 pana in iulie 2017 sunt 3 ani si 3 luni sa zicem.

Daca in chestia aia scrie clar negru pe alb ca tu NU trebuie sa te prezinti  pentru verificarea cunostintelor,inseamna foarte clar ca nu trebuie sa te prezinti.Ce-i neclar aici?
Totusi ,daca ai nelamuriri,du-te la rutiera sa-ti clarifice nedumeririle..

#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Dar nu te-ai gandit sa-ti instalezi o statie? Pentru a te feri de asemenea necazuri.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 adisz, on 01 august 2017 - 11:12, said:


Daca in chestia aia scrie clar negru pe alb ca tu NU trebuie sa te prezinti  pentru verificarea cunostintelor,inseamna foarte clar ca nu trebuie sa te prezinti.Ce-i neclar aici?
Totusi ,daca ai nelamuriri,du-te la rutiera sa-ti clarifice nedumeririle..

da amice, dar politaiu imi spune ceva si acasa imi vine altceva? pai ce naiba, aia vreau sa stiu exact, in fine, cred ca am facut o greseala ca am postat aici.
Mersi, numa bine.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cred mereu hârtia. Nu poți susține examenul teoretic, conform legii.

Polițistul îți mai spune și ce vrei să auzi.

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ok, si asta inseamna ca o sa-m iau permisu exact dupa 90 de zile sau o sa mai imi adauge inca 30?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu prea înțeleg situația ta, dar un an înseamnă de când ai săvârșit infracțiunea, 12 luni. Deci  din februarie 2014, până în februarie 2015 ai un an.

#9
tapinarul777

tapinarul777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.12.2014

 Calypsso, on 01 august 2017 - 11:27, said:

dar politaiu imi spune ceva si acasa imi vine altceva? pai ce naiba, aia vreau sa stiu exact,
Pentru ca "politaiu" nu stia atunci pe loc ce antecedente mai aveai tu si cand le-ai facut. Cei de la rutiera , dupa verificare , te-au instiintat cum stau lucrurile mai exact. Politaiul a reactionat si ti-a spus ca si cum erai la prima abatere. Dar, avand in vedere antecedentele tale repetate, ei te-au gasit in calculator, in arhiva, si ti-au trimis acea instiintare.

Edited by tapinarul777, 01 August 2017 - 11:39.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Bineinteles ca poti sa dai testul.
Unde scrie ca nu ai voie sa-l ti-l dai?

Ai inteles prost ca trebuia sa astepti expirarea dovezii. Trebuia doar sa platesti amenda

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mai omule, acolo scrie ca nu trebuie. de unde ai dedus tu ca nu ai dreptul? la tine daca nu trebuie sa faci ceva, inseamna ca nu ai nici voie sa faci acel lucru?

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Iar s-a dat adunarea la toti aia pentru care legea e un kkt, politistii sunt niste nemernici inventati doar ca sa ne sicaneze, iar unicul lor tel in viata este incalcarea legislatiei fara a fi pedepsit sau, daca e pedepsit sa contracareze prin orice mijloace  legale, dar mai ales ne, bazandu-se pe lipsa unei virgule.. Rahat pe bat.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

 Tsunnnami, on 01 august 2017 - 11:54, said:

Bineinteles ca poti sa dai testul.
Unde scrie ca nu ai voie sa-l ti-l dai?

Ai inteles prost ca trebuia sa astepti expirarea dovezii. Trebuia doar sa platesti amenda

Nu poate sa dea nici un test,pentru ca la prezentarea pentru testarea ti se cere aceea hartie.Pe hartia (chestia) lui zice clar ca NU trebuie sa se prezinte la testare.Daca vrea sa se prezinte,poate sa o faca,Dar ca nu va da testul,este 100% sigur.

 Calypsso, on 01 august 2017 - 11:27, said:

da amice, dar politaiu imi spune ceva si acasa imi vine altceva? pai ce naiba, aia vreau sa stiu exact, in fine, cred ca am facut o greseala ca am postat aici.
Mersi, numa bine.

Nu-i nevoie sa fii arogant si nici nu sunt curios sa-ti gust superioritatea.
Ti-am scris exact parerea mea.Frumos si civilizat.Si ti-am dat si un sfat:sa te prezinti la rutiera,ca sa lamuresti problemele.Daca nu esti multumit de raspun sau esti nelamurit,poti cere audienta la comandant.Aici pe forum nu te vei lamuri veci.In primul rand ca nu dai toate detaliile si in al doilea rand nu forumul trebuie sa-ti permita prezentarea la testare.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Cate zile ai acum suspendarea? Daca ai 30, nu trebuie sa dai nimic.

#15
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Daca respecti limitele nu mai ai probleme cu redobandirea permisului .....

#16
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Am 90 de zile, atat imi scrie, o sa ma duc joi  atunci cand se dau examenele pentru redobandire si sa intreb, daca nu asta e, o sa astept 90 de zile, singuru' fapt ce nu inteleg, care sunt MOTIVELE de ce nu pot sa dau, atata tot, ca nu incalc nici una din reguli pentru a intra in examen.

#17
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 sSorsy, on 01 august 2017 - 11:16, said:

Dar nu te-ai gandit sa-ti instalezi o statie? Pentru a te feri de asemenea necazuri.

Nu ar fi mai nimerit, pentru a se feri de asemenea necazuri, sa respecte limitele de viteza? Asta ar fi cea mai sanatoasa solutie.

#18
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Ideea hartiei este ca nu esti obligat sa te prezinti la examen. Asta nu inseamna ca nu te poti duce tu din proprie initiativa pentru reducerea perioadei de suspendare. Stai linistit ca nu sta nimeni sa verifice daca poti beneficia de reducerea perioadei de suspendare atunci cand iti trimit hartia respectiva. Sunt convins ca poti sa dai examenul fara probleme.

Edited by Visatoru', 01 August 2017 - 16:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate