Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Instalare Fibra Optica la casa - RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca poti incheia contractul pe numele tau, nu stiu exact, eu in 2015 am facut trecerea contractului deja existent de pe numele tatalui decedat in 2014 pe numele meu, dar dupa ce facusem si succesiunea si eu am devenit proprietarul casei.

Nu ai cum sa tragi UTP dintr-o casa in alta, gasesc ei solutie sa traga fibra in casa ta, parca 200 metri era maximul.

#74
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
si daca ar depasi lungimea asta trebuie platit ceea ce este in plus?

#75
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Peste 200 de metri este posibil sa nu se instaleze , de plătit vei plăti toată fibra și materialele folosite la instalare mai putin echipamentele .

#76
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018

 tenie5022, on 05 ianuarie 2020 - 21:02, said:

Peste 200 de metri este posibil sa nu se instaleze , de plătit vei plăti toată fibra și materialele folosite la instalare mai putin echipamentele .
eu stiam ca instalarea este gratis...

#77
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Pai cum, instalarea e contra cost? Daca e asa atunci zic pas si pun netu cu UPC-ul de unde deja am cablu.

#78
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@Neaceasca85 si @weed43
1. Nu speria omul degeaba, ca el nu isi face abonament business ca tine :P
Eu la casa am platit vreo 45 de lei, dar din cate stiu eu asta a fost pentru splitterul TV si mufele suplimentare pentru celelalte televizoare. Fibra si toate echipamentele si mufele pentru o instalare standard nu cred ca se platesc deloc. Sau daca da, e doar o suma modica.
2. Nu stim distanta de la stalp pana in casa. Limita pentru fibra poate fi data ori de regulile companiei (200 de metri fara extindere, parca), ori de bucata de fibra (110 metri, daca folosesc cele gata taiate si mufate din fabrica si nu au tambur de fibra care se poate taia manual la lungimi mai mari). Ar mai fi si chestia ca trebuie sa aiba si de ce sa o atarne. Adica... daca limita e de 200, si sunt... 215 metri in total, poate inchid ochii baietii la cantitatea de fibra. Dar in mod sigur au nevoie de stalpi sau de alta modalitate de a o aduce pana in casa. Nu au cum sa traga o asemenea lungime dintr-un singur segment suspendat.
3. Omul are 50 de metri intre case. De ce nu ar putea sa traga UTP intre ele? Limita fizica la UTP e de 100 de metri.

Dar pana la urma, daca cealalta casa e la... sa zicem 50 de metri de stalp, cel mai probabil pot sa vina direct cu fibra pana unde doresti.
Cand vine echipa pentru instalare, discutati la fata locului si vor vedea ei cum fac.

#79
cezarescu

cezarescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.01.2007
Salutare ! Ieri au tras fibra si la mine pe strada.
Vreau si eu sa trag fibra la casa, dar nu stiu daca se fac subtraversari; stalpul se afla pe celalta parte a strazii si nu cred ca exista posibilitate de stalp...

#80
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Este extrem de putin probabil ca ei sa faca subtraversari. Doar daca te ocupi tu de asta pe banii tai. Nu ai nici posibilitatea cu niste tevi puse de o parte si de alta a drumului sa traversezi? Eu am fost intr-o situatie asemanatoare si am rezolvat sudand de stalpul din coltul gardului o teava de cca 5m, iar pe partea opusa aveam o structura metalica (un fel de stalp) pe care am "urcat" fibra si de unde am traversat la mine. E drept ca a fost doar o solutie provizorie, pana cand am ingropat tubul cu fibra si am traversat pe sub drumul care era in renovare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate