Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Instalare Fibra Optica la casa - RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. De curand cei de la RCS-RDS au inceput sa schimbe vechea infrastructura din orasul meu, si am inteles ca in curand or sa vina sa faca conectarile de la stalp in casa. Nelamurirea mea, am inteles eu pe aici pe forum ca vor pune ceva de genul unei cutii sau priza in casa? Sau ce si cum iti instaleaza in casa? intreb ca sa stiu si eu la ce ma astept.

Eu mai am si cate un televizor in 2 camere separate... cum vor face conexiunile, tot prin fibra?

Din ce am inteles si netul si semnalul tv vin pe fibra. Banuiesc ca este vorba de tehnologia GPON... au montat cate o cutie alba la fiecare 2 stalpi.

Edited by iThorr, 02 July 2017 - 12:32.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vin cu fibra pina-n casa, acolo iti pun o "cutiuta" si de acolo iti tragi pina unde vrea muschiul tau.

#3
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Post_R_A_D_U, on 02 iulie 2017 - 12:37, said:

Vin cu fibra pina-n casa, acolo iti pun o "cutiuta" si de acolo iti tragi pina unde vrea muschiul tau.

Trag eu unde vreau sau tot ei? ca am inteles ca fibra aia trebuie lipita, etc...

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Fibra intra in casa pana la un punct dupa aceea tot cabluri de cupru vor merge mai departe la echipamentele tale.

#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Pai uite cum e la mine (apartament): Vine fibra pana in cutiuta, de acolo pleaca:

- fibra la router,

- cablu la telefon,

- cablu la TV.

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
In casa se monteaza 1 ONT (Optical Network Terminal), doar in asta intra fibra optica. De acolo, din ONT ai cablu coaxial pentru TV si cablu UTP pentru internet.

In routerul tau intra cablu UTP, nu fibra optica. Daca TV-ul o sa iti vina tot pe fibra optica se mai monteaza un mini-nod optic, din el iese cablu coaxial ce se duce intr-un splitter, asta in ideea ca o sa vrei TV la 3-4 televizoare.

#7
isti37

isti37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 23.07.2007
Rămâne totul cum era până acum, dar ai de ascuns 2 cutii + 2 alimentatoare și un ștecher undeva la intrare în casă sau unde le pui.
Fibra o tragi unde vrei doar să nu se îndoaie/rupă undeva.

Edited by isti37, 02 July 2017 - 17:11.


#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postcatalinman, on 02 iulie 2017 - 13:01, said:

In routerul tau intra cablu UTP, nu fibra optica.
Ba intra fibra optica. Si eu m-am mirat.

#9
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View Postsorin61, on 02 iulie 2017 - 17:35, said:

Ba intra fibra optica. Si eu m-am mirat.
Eu cred ca tu confunzi Routerul Wireless cu ONT-ul celor de la RDS. Intr-un router inca nu ai cum sa pui direct fibra optica. Dupa cum a spus si Catalin mai sus, fibra optica intra in ONT-ul celor de la RDS, iar din ONT iese pe cabluri diferite,fiecare serviciu: (TV-Cablu Coaxial, INTERNET- Cablu UTP RJ45, Telefonie Fixa - Cablu Telefonic RJ11). Daca ai ONT cu WIFI, gen (ZTE F668, da; intra fibra si nu iti trebuie alt router WIFI, doar daca ai nevoie ulterior).
In prezent, legatura unui ONT al unui provider de internet cu un Router Wireless oarecare, se face prin intermediul unui cablu UTP RJ45.

Edited by oxygenlios, 02 July 2017 - 18:35.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca sunt romani care s-au sinucis, cu fibra de gat, cand au numarat echipamentele si le-a iesit mai mult de o cutie de bagat in priza.

Edited by rosix, 02 July 2017 - 21:36.


#11
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postoxygenlios, on 02 iulie 2017 - 18:29, said:

Eu cred ca tu confunzi Routerul Wireless cu ONT-ul celor de la RDS. Intr-un router inca nu ai cum sa pui direct fibra optica.
In prezent, legatura unui ONT al unui provider de internet cu un Router Wireless oarecare, se face prin intermediul unui cablu UTP RJ45.

Attached File  IMG_20170703_074809.jpg   134.11K   1212 downloads

#12
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View Postsorin61, on 03 iulie 2017 - 06:53, said:

View Postoxygenlios, on 02 iulie 2017 - 18:29, said:

"fibra optica intra in ONT-ul celor de la RDS, iar din ONT iese pe cabluri diferite,fiecare serviciu: (TV-Cablu Coaxial, INTERNET- Cablu UTP RJ45, Telefonie Fixa - Cablu Telefonic RJ11). Daca ai ONT cu WIFI, gen (ZTE F668, da; intra fibra si nu iti trebuie alt router WIFI, doar daca ai nevoie ulterior).""

Deci, tu ai ONT cu WIFI "FiberHome" de la RDS. Posted Image Posted Image

#13
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

Quote

Pai uite cum e la mine (apartament): Vine fibra pana in cutiuta, de acolo pleaca:
- fibra la router,
- cablu la telefon,
- cablu la TV.



Exact ce ai tu, mi-a instalat si mie. Este ok totul, merge bine, am luat abonament de 1000 si merge cu 940, sunt multumit.


Acum am o alta problema, din ce am inteles de la ei,nu ai voie sa schimbi SSID-ul si parola de la WIFI (cica ti-o schimba ei automat inapoi)... asa este? si de ce? nici voi nu ati schimbat-o? Mi se pare o tampenie chestia asta.

Edited by iThorr, 08 July 2017 - 10:12.


#14
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Schimbatul inapoi e un bug si aparea doar la ont-urile Fiberhome daca nu ma insel. Discuta cu ei si vezi ce rezolvi.

#15
cbz

cbz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.02.2007
Am ONT FiberHome, am schimbat SSID wi-fi si parola si nu am nici un fel de problema ca cele enumerate mai sus.

#16
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.08.2008

View Postsorin61, on 03 iulie 2017 - 06:53, said:

Salve, eu am doar internet prin fibra optica de la Digi (pentru ca am televiziunea lor prin satelit) si mi-au pus doar router-ul acela din imagine cu antene. Cum nu mai am iesiri in LNB, daca as cumpara convertorul acela de langa router-ul din imagine, as putea vedea macar canalele analogice la inca un televizor?

#17
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Dacă ai internet prin fibră optică clar poți avea și CATV tot prin fibră, pentru că așa vin serviciile. Eu am FL1000 în momentul de față și mâine vor venii tehnicienii să instaleze acel mininod optic și să activeze serviciul de telefonie fixă pe care le-am contractat cu ajutorul lui @catalinman și îi mulțumesc din nou prin această cale.

Și schema e asa, îți vine fibra optică de pe stâlp, intră în casă în acel mininod, îți vor pune un pigtail de fibră optică de la mininod la ONT, și telefonia fixă îți va ieșii din ONT sau din routerul KAON, dacă ai de la ei.

#18
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ai uitat sa ii mentionezi ca e vorba de o fibra separata pt CATV.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate