Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalare Fibra Optica la casa - RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De obicei RDS trage fibre pereche: una pentru ONT și alta pentru restul.

 sorin61, on 03 iulie 2017 - 06:53, said:


Ce nu înțeleg eu de aici e că văd din mininodul acela două fibre. Să înțeleg că tot pe aceeași fibră se trage totul?

#20
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Exact, totul vine pe o singura fibra: TV, internet, telefon fix.

#21
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Care una ca la tine se vad 3?

#22
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Singura care vine de afara intra in cutia mai mica (ONT sau cum i-o zice). De acolo incepe distractia cu imparteala...

#23
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Daca am un ont care suporta pppoe si are si port catv il pot folosi pt net si tv ca sa evit acel mininod optic ?

#24
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Incearca.

#25
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 jeolis, on 27 decembrie 2017 - 08:21, said:

Daca am un ont care suporta pppoe si are si port catv il pot folosi pt net si tv ca sa evit acel mininod optic ?

nu va functiona

#26
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Nu au vrut sa instaleze tv prin fibra. Cica nu este blocul cablat cu fibra optica...pai netu tot pe fibra vine... mi-au tras 2 cabluri in casa in pofida vointei mele. Mi-au fript si o gaura la usa de toata frumusetea pt ca nu intra mizeria aia dr coaxial. Iar cireasa de pe tort este gunoiul ala de ont FiberHome care e o petarda. Profund dezamagit

#27
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu-i nimic sunt alte optiuni. Adeselica fara frica pe sarma comunista. Internet prin satelit pt inca o frumoasa oala in geam etc.

#28
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
diZy de la Telekom am plecat la RDS. 6 ani de ADSL mi-au ajuns. Sunt dezamăgit că nu au vrut să instaleze tv pe fibra ci doar pe mizeria aia de coaxial. Am ub Sagemcom 5655v2 pe care il voi folosi pe post de AP dupa hoitu ala de FiberHome macar Sagemcom are WiFi AC

#29
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 KyKyKyKy, on 26 decembrie 2017 - 20:18, said:

De obicei RDS trage fibre pereche: una pentru ONT și alta pentru restul.



Ce nu înțeleg eu de aici e că văd din mininodul acela două fibre. Să înțeleg că tot pe aceeași fibră se trage totul?
Exact aceeași infrastructură o am și eu. Vine fibra de pe stâlp, cea groasă, neagră, intră în mininodul optic Teraband, după care este un patchcord de diferite dimensiuni care face conexiunea dintre mininod și ONT. Eu astăzi am fost instalat cu acest tip de mininod, și el funcționează și ca splitter, dacă e scos din priză, tot conduce semnalul optic.

Se poate vedea și în imaginile atașate că asta e schema rețelei. Se văd acolo cablurile, după cum am spus și mai sus.

Attached Files



#30
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Oau. 3 echipamente ti-au trântit ție? Fibră optică groasă?

#31
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Nu, am 2 provideri de internet. Am Telekom prin fibră optică 1Gbps și DIGI prin fibră optică 1Gbps. De aia am 2 ONT-uri și un mininod. Și în poză nu se vede routerul wifi KAON de la DIGI.

De la DIGI am 3 echipamente, ONT-ul, mininodul TeraBand și routerul WIFI 2.4GHz și 5GHz KAON.

#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
După Cum zicea cineva mai sus: mi se pare și mie aberant faptul de a monta un echipament suplimentar pentru TV la care mai ai și obligația de a pune un router pentru a putea folosi decent internetul. Deocamdată sunt fericit că țin în priză doar 2 echipamente pentru a putea folosi serviciile lor. :)

#33
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 jeolis, on 27 decembrie 2017 - 21:43, said:

diZy de la Telekom am plecat la RDS. 6 ani de ADSL mi-au ajuns. Sunt dezamăgit că nu au vrut să instaleze tv pe fibra ci doar pe mizeria aia de coaxial. Am ub Sagemcom 5655v2 pe care il voi folosi pe post de AP dupa hoitu ala de FiberHome macar Sagemcom are WiFi AC
Asta e, instaleaza pe infrastructura disponibila. Nu iti pun tie fibra daca nu e cablat inca blocul.

#34
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 jeolis, on 27 decembrie 2017 - 18:42, said:

Nu au vrut sa instaleze tv prin fibra. Cica nu este blocul cablat cu fibra optica...pai netu tot pe fibra vine... mi-au tras 2 cabluri in casa in pofida vointei mele. Mi-au fript si o gaura la usa de toata frumusetea pt ca nu intra mizeria aia dr coaxial. Iar cireasa de pe tort este gunoiul ala de ont FiberHome care e o petarda. Profund dezamagit

Ti-au instalat la bloc sau la casa? La ai mei, la casa, totul vine printr-un singur ONT, tipul de instalare este fix cel care se face pe o scara, insa este in regula, avand in vedere ca ONT-ul furnizeaza si semnalul TV. Unde stau eu, la bloc, este FTTH, insa habar nu am daca se poate furniza TV dintr-un singur echipament sau nu, pentru ca nimeni nu a trecut pe FTTH, dintr-o scara de 32 apartamente. Eu nu simt nevoia pentru ca sunt pe un abonament business si, oricum, deocamdata nu vreau sa imi fac deranj in casa. Din poze, instalarea pare urata, la ai mei este lux, prin comparatie, acum sapte ani aveau idei mai bune decat acum.

Edited by brasoveanul, 30 December 2017 - 17:52.


#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Așa am și eu. Un HG8247H ce dă internet către doi clienți, iar telefonul și TV-ul sunt pentru mine tot din el.

#36
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007

 brasoveanul, on 30 decembrie 2017 - 17:46, said:



Ti-au instalat la bloc sau la casa? La ai mei, la casa, totul vine printr-un singur ONT, tipul de instalare este fix cel care se face pe o scara, insa este in regula, avand in vedere ca ONT-ul furnizeaza si semnalul TV. Unde stau eu, la bloc, este FTTH, insa habar nu am daca se poate furniza TV dintr-un singur echipament sau nu, pentru ca nimeni nu a trecut pe FTTH, dintr-o scara de 32 apartamente. Eu nu simt nevoia pentru ca sunt pe un abonament business si, oricum, deocamdata nu vreau sa imi fac deranj in casa. Din poze, instalarea pare urata, la ai mei este lux, prin comparatie, acum sapte ani aveau idei mai bune decat acum.

La bloc în Brașov stimate coleg. Este FTTH in scară.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate