Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Instalare Fibra Optica la casa - RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Si oare era mai buna solutia aceea ?

#56
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,517
  • Înscris: 16.12.2006
Este fix acelasi lucru. Nu e calitate mai buna sau mai proasta. Singura diferenta e ca la mininod ai un echipament in plus in priza, in timp ce pe varianta cu ONT cu port CATV ai doar ONT-ul.

Dar, repet, e acelasi lucru pentru abonat, aceasi calitate, acelasi pret, plus ca oricum nu se mai dau ONT-uri cu port CATV.

#57
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
OK. Multumesc pentru informatii.

#58
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Chiar as fi curios cum ti-au propus asa ceva cand se dau numai ont-uri fara catv si cu 2 porturi de ceva vreme.

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,799
  • Înscris: 14.10.2008

View PostBianca95, on 18 martie 2019 - 18:20, said:

Dar au existat vreodata ONT cu port CATV ?
Da, pana in 2014. Eu din ala am. Dar nu mai sunt.

#60
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View PostdiZy, on 18 martie 2019 - 19:36, said:

Chiar as fi curios cum ti-au propus asa ceva cand se dau numai ont-uri fara catv si cu 2 porturi de ceva vreme.
O mai fi prin unele depozite echipamente recuperate de la fosti abonati. Cat timp ele functioneaza, nu vad de ce le-ar casa.

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,799
  • Înscris: 14.10.2008
Sau din scarile de bloc in care s-a desfiintat FTTB-ul.

#62
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
@catalinman   Nu "prea" ai avut dreptate... Se mai dau ONT-uri cu port CATV :)
Azi au sosit cei de la RDS si mi-au montat exact ceea ce am solicitat. Un singur echipament (ONT cu port CATV).
FARA MININOD !

#63
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,517
  • Înscris: 16.12.2006
Ceva refurbished inseamna. :)

#64
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Nu stiu. Nu ma pricep. Arata si functioneaza perfect.

#65
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Ei, că doar nu e bibelou!
Normal că este refurbished dar cat timp funcționează, nu văd unde ar fi problema?!?

#66
remi555

remi555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2019
Salutare!

Am de la Digi 1 router Huawei + acel mininod TBN100B prin care intra fibra optica + cablul coaxial de pe scara (nu are vreun port de iesire). Vreau sa trag cablu pentru un tv amplasat la 1 metru deasupra mininod-ului. Care ar fi cea mai simpla solutie?

Alternativ, am cateva prize pentru televizor montate in apartament de fostii proprietari, numai ca sunt puse destul de departe si ar trebui sa ma plimb cu cablul destul de mult pe perete si nu vreau asta.

Ma puteti ajuta, va rog? Multumesc!

#67
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Intrarea este fibra ieșirea este cablul tv la mininod , puteți pune un spliter la ieșirea tv a mininodului .

#68
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008
Fibra vine terminata sau se mufeaza la destinatar in functie de lungimea necesara? M-ar interesa sa stiu ca in caz ca nu e gata mufata as avea sanse s-o trec printr-un canal copex prin perete s-o duc in locul unde am routerul, prizele si celelalte cabluri de distributie de net si TV pentru toata casa. Ca daca ii las sa-mi atarne jucariile chiar deasupra usii de la intrare, n-am facut nici o afacere. Si ca grosime cam cat este? Ochiometric se vede ca e sub coaxial si sub UTP, sa aiba vreo 3-4-5 mm?

#69
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Le spui tu unde vrei să-ți vină echipamentul.
Eu am luat un mosor de fibră.

#70
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Cred ca echipele de instalare au de obicei si fibra gata mufata la un capat, dar si mufe pe care le pot pune ulterior.
Dar ceea ce ma pune pe ganduri e disponibilitatea lor de a pierde timpul cu bagatul fibrei prin copex. Depinde de lungimea traseului de copex, si de curbele de pe el. Zic asta mai ales fiindca nu cred ca au toate echipele sonda (i se zice in multe feluri: "sarma pentru tras cabluri", "sarpe", "cablu spion", etc.) cu care sa ajunga dintr-o parte in cealalta. Eventual spune-le la telefon (cand te suna pt programare) ca vrei sa tragi prin copex, ca sa vina pregatiti cu sonda si cu... chef de asa ceva. Ca daca le lipseste una din astea doua chestii esentiale, e mai greu :)

Sau, daca vrei sa stai complet fara griji si sa eviti o situatie de genul "vine echipa, incearca 30 de secunde, se blocheaza pe traseu, iti zic baietii ca nu merge, iti instaleaza tot in hol, unde e mai usor", atunci mai exista varianta sa mergi la un Dedeman / alt magazin de bricolaj si sa iti cumperi tu asa ceva din start si sa incerci sa bagi prin copex dinainte, ca sa ai totul pregatit.

#71
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008

View PostOzTm, on 16 decembrie 2019 - 10:19, said:

Cred ca echipele de instalare au de obicei si fibra gata mufata la un capat, dar si mufe pe care le pot pune ulterior.
Dar ceea ce ma pune pe ganduri e disponibilitatea lor de a pierde timpul cu bagatul fibrei prin copex. Depinde de lungimea traseului de copex, si de curbele de pe el. Zic asta mai ales fiindca nu cred ca au toate echipele sonda (i se zice in multe feluri: "sarma pentru tras cabluri", "sarpe", "cablu spion", etc.) cu care sa ajunga dintr-o parte in cealalta. Eventual spune-le la telefon (cand te suna pt programare) ca vrei sa tragi prin copex, ca sa vina pregatiti cu sonda si cu... chef de asa ceva. Ca daca le lipseste una din astea doua chestii esentiale, e mai greu Posted Image

Sau, daca vrei sa stai complet fara griji si sa eviti o situatie de genul "vine echipa, incearca 30 de secunde, se blocheaza pe traseu, iti zic baietii ca nu merge, iti instaleaza tot in hol, unde e mai usor", atunci mai exista varianta sa mergi la un Dedeman / alt magazin de bricolaj si sa iti cumperi tu asa ceva din start si sa incerci sa bagi prin copex dinainte, ca sa ai totul pregatit.
Exact la aceste aspecte m-am gandit si eu. Asa ca o sa-i astept cu "sarpele" deja varat... cu coata iesind la un capat si cu capul itindu-se la celalalt capat (nu-i vorba decat de vreo 4m, maxim 5, sper sa reusesc). Asa sper ca n-or sa aiba prea multe de comentat. Si da, cum ai ghicit? Am pe undeva prin casa un sarpe luat acum vreun an fix de la Dedeman. Posted Image

#72
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Salutari, am cateva intrebari si sper ca postez unde trebuie.
In primul rand pt a incheia un contract e nevoie de proprietar? Eu stau la casa dar nu e pe numele meu proprietatea ci pe cea a bunicului meu care este decedat.
Cand se instaleaza fibra de pe stalp pana in casa exista o limita de metri a acesteia inclusa in instalare? In cazul meu distanta este destul de mare.
Daca vin cu fibra pana in casa bunicii mele care e mai apropae de stalp, pot apoi sa plec cu cablu pana la mine in casa la router? Va fi afectata mult viteza? Distanta ar fi cam de 50 de metri de cablu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate