Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
cipz

cipz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.05.2005
Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel
http://www.rdsnet.ro...p?comunicat=147
nu ca imi place mie de RDS (pt ca nu imi place), dar Romtelecom a innebunit

#2
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postcipz, on Feb 14 2006, 21:33, said:

Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel
http://www.rdsnet.ro...p?comunicat=147
nu ca imi place mie de RDS (pt ca nu imi place), dar Romtelecom a innebunit

Asta se intimpla cind te numesti provider te telefonie numai cu numele.

"Salut, sunt RDS si investesc exact un pix in telefonie fixa, si m-am certat cu RTC de la care sugeam si eu pe post de capusa folosindu-le reteaua, si acum nu mai pot da telefonie la abonatii mei, vai vai vai."

Exista o solutie simpla la astfel de probleme: RDS sa-si faca retea subterana la nivel national si se rezolva  :coolspeak:
Da' eu ma intreb altceva: cu ce deranjeaza pe abonatii RDS ca nu mai au interconectare cu RTC, ca din cite citesc eu pe aici nu mai e nimeni cu telefon la RTC, au trecut toti la RDS muahahaaa

Edited by dtancu, 14 February 2006 - 21:56.


#3
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

View Postcipz, on Feb 14 2006, 21:33, said:

Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel
http://www.rdsnet.ro...p?comunicat=147
nu ca imi place mie de RDS (pt ca nu imi place), dar Romtelecom a innebunit

Bine le-a facut, poate asa realizeaza si RDS ca oferind servicii de kokoa nu pot defila pe piata dupa bunul plac. Se lauda cu viteze astronomice de transfer, dar nu sufla o vb despre faptul ca limiteaza transferul la 256Kb/s in anumite intervale orare. La fel, nicaieri nu se stipuleaza adevarul: "conexiunea RDStel functioneaza cand da bunul Dumnezeu".
Acum si-o iau si ei in barba si o sa le tremure pipota ca pot pierde abonati la Internet si RDStel. Intre RTC si RDS nu sunt asa de mari diferente, nu va lasati purtati de aparente, monopol tind sa faca ambele companii, sa nu uitam de "acordul de pace" intre RDS si Astral: "nu ne facem concurenta intre noi".

#4
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postcipz, on Feb 14 2006, 21:33, said:

Romtelecom a intrerupt abuziv capacitatile de interconectare cu reteaua RDS.Tel
http://www.rdsnet.ro...p?comunicat=147
nu ca imi place mie de RDS (pt ca nu imi place), dar Romtelecom a innebunit
Pai, tocmai rds se plange, dupa ce pe partea de internet au taiat interconectarea cu aproape toti... Rds tel face concurenta oarecum neloiala, din moment ce Rtc a investit sa fie linii telefonice in toate comunele, in timp ce rds ia numai crema din orase, unde poate oferii tarife cu 0.00x$ mai mici.

#5
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Eu sa fiu RTC as rezolva problema concurentei cu rDS cam intr-o luna  :coolspeak:
Le-as taia interconectarea pe 4 saptamini si dupa aia as plati penalizari cf. contract. Da' sa moara gigi daca dupa o luna mai are RDS-ul vreun abonat la telefonie  :roflmaofast:

#6
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

View Postdtancu, on Feb 14 2006, 21:54, said:

Le-as taia interconectarea pe 4 saptamini si dupa aia as plati penalizari cf. contract. Da' sa moara gigi daca dupa o luna mai are RDS-ul vreun abonat la telefonie  :roflmaofast:

Si de aia s-au inventat legile antimonopol si Consiliul Concurentei. Cata vreme Romtelecom este monopol de facto in domeniu, este complet interzis sa incerce sa-si saboteze concurenta potentiala in acest fel. Asta-i viata in economia de piata...

Salutari,
Andrei

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da da, decizia Romtelecom este decizia mortului.
Sau a strutului. Baga capul in pamant sperand ca se va rezolva problema.
Ar trebui sa incaseze o amenda de cateva milioane de dolari de la Consiliul Concurentei. Cu sau fara interconectare cu Romtelecom, RDS ramane cel mai tare furnizor de internet. Si asta nu ma va face pe mine sa renunt la serviciile lor. Din partea mea, doresc Romtelecomului viata scurta si o moarte usoara.

Iar daca nu va place 256 kbps (eu nu am limitarea asta) puteti sa folositi modem de 56 kbps pe compania Romtelecom, nu cred ca se supara nimeni. Si iesiti si la o calitate deosebita.

Edited by onlyone, 14 February 2006 - 22:06.


#8
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 16.11.2005
Am avut 7 orgasme cand am vazut stirea asta... la cate abuzuri face RDS-ul ... vai, vai ... cate telefoane am dat la ei ... vreo 5 pe zi timp de 1-2  luni ... doar ca sa faca ceva ce scrie in contract ...

Rds-ul e cel mai reclamat la OPC .






SUFERA !!! Ca si eu am suferit!

#9
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
pai si tot tu suferi daca ai telefon de la rds :lol:

#10
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postonlyone, on Feb 14 2006, 22:03, said:

Da da, decizia Romtelecom este decizia mortului.
Sau a strutului. Baga capul in pamant sperand ca se va rezolva problema.
Ar trebui sa incaseze o amenda de cateva milioane de dolari de la Consiliul Concurentei. Cu sau fara interconectare cu Romtelecom, RDS ramane cel mai tare furnizor de internet. Si asta nu ma va face pe mine sa renunt la serviciile lor. Din partea mea, doresc Romtelecomului viata scurta si o moarte usoara.
Rds nu e cel mai tare furnizor de internet. E cel mai tare din cati cunosti tu. Rds este pe partea de internet ceea ce este RTC pe partea de telefonie. Adica un fel de monopol, si sincer nu mi-as dori sa fiu obligat sa-i folosesc. In ceea ce priveste conflictul cu RTC, cred ca de fapt RTC vrea sa forteze un tarif de interconectare mai mare.

#11
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 16.11.2005
am . dar nu conteaza . Sufar daca il doare si pe RDS.

#12
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
La mine merge sa sun de pe RDS.Tel pe reteaua nationala de telefonie. Poate au avut si oamenii "probleme" gen RDS cu upgradarea echipamentelor :)

Sincer, RDS-ul asa si merita, chit ca sunt abonatul lor, sunt niste mincinosi. Chit ca RTL n-a actionat deloc bine, ar trebui mustrati si ei. Dar ... colac peste pupaza, uite si RDS-ul cum se razvrateste. Daca ar folosi doar reteaua lor pt RDS.Tel, am putea da telefoane numai la utiliziatorii RDS.Tel, mai au cale lunga pana sa ofere servicii stabile.

#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Lasati-o moarta! Ce a facut RTC pute de la o posta a incercare de a baga pumnul pe gat. As fi preferat sa ofere sa-i puna in genunchi pe cei de la RDS cu tarife mai mici in propria retea.

Atentie voi impuscati pianistul. Aveti probleme la net si luati in suturi telefonia. Care e problema? O aveti moca deci daca vrea muschiu' vostru nu o folositi.

Eu voi fi abonatul care va stinge lumina la RDS. De ce? Nu ptr. ca ii iubesc, in fapt in 3 ani am doua plangeri la OPC catre RDS, ci ptr. ca pur si simplu mi-au oferit o alternativa la RTC, la care in veci nu m-oi intoarce. Nu pot uita umilintele lor leagte de pretul la net, facturile umflate si modul in care tratau contestatiile, dial-up dupa ora 22 si alte un milion de rahaturi ptr. care am suferit. Daca nu era RDS & Astral RTC nu ar fi oferit ADSL in varianta care o stim azi.

Ruptura asta nu ma va afecta prea mult, folosesc RDS ptr convorbirile internationale. In 3 ani am ajuns de la peste 350 de min in reteaua RTC la sub 50.

Edited by Materium, 14 February 2006 - 23:01.


#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostMaterium, on Feb 14 2006, 23:00, said:

Lasati-o moarta! Ce a facut RTC pute de la o posta a incercare de a baga pumnul pe gat.

Evident decizia este ilegala si daca am fi fost deja in UE unde politicile antitrust functioneaza, masura nu s-ar fi lasat fara repercursiuni serioase. Dar cand nu poti sa faci fata concurentei decat jucand murdar...
Sa reduca si ei tarifele ca le-au crescut destul pana acum, ptr putinii clienti pe care o sa ii mai aiba la inceputul lui 2007.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sinteza threadului: "intr-o tara de cacat locuitorii se bucura ca prostii cind se incalca legea"

#16
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
Si totusi ... ce a determinat (in mod real) Romtelecomul sa actioneze astfel fata de RDS&RCS ?

Anyway ... Romtelecomul va ramane compania de telefonie fixa & internet ADSL in care voi avea cea mai mare incredere ... consider ca preturile practicate se justifica ... se vede ca in ultima perioada au facut progrese semnificative asa ca nu imi ramane decat sa le urez, MULT SUCCES !

#17
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostAmyd, on Feb 14 2006, 21:58, said:

Si de aia s-au inventat legile antimonopol si Consiliul Concurentei. Cata vreme Romtelecom este monopol de facto in domeniu, este complet interzis sa incerce sa-si saboteze concurenta potentiala in acest fel. Asta-i viata in economia de piata...

Salutari,
Andrei

Si crezi ca legile monopolului il ating in tara asta pe RTC?
OK, miine cineva amendeaza Romtelecomul cu x milioane EUR. RTC se oftica si scoate stecherul din priza si se judeca cu statul 10 ani.
Ce faci intre timp? Transmiti semnale cu paturi, ca indienii?
E un scenariu voit exagerat, insa companii gen Renel/Conel/Termoelectrica etc., Romtelecom, samd, ne facem iluzii daca intr-adevar credem ca pot fi supuse legilor monopolului. Teoretic da, practic nu se va intimpla niciodata.

#18
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004

View Postdtancu, on Feb 14 2006, 21:47, said:

Asta se intimpla cind te numesti provider te telefonie numai cu numele.

"Salut, sunt RDS si investesc exact un pix in telefonie fixa, si m-am certat cu RTC de la care sugeam si eu pe post de capusa folosindu-le reteaua, si acum nu mai pot da telefonie la abonatii mei, vai vai vai."

Exista o solutie simpla la astfel de probleme: RDS sa-si faca retea subterana la nivel national si se rezolva  :coolspeak:
Da' eu ma intreb altceva: cu ce deranjeaza pe abonatii RDS ca nu mai au interconectare cu RTC, ca din cite citesc eu pe aici nu mai e nimeni cu telefon la RTC, au trecut toti la RDS muahahaaa

Spune-mi si mie, cum foloseste RDS reteaua Romtelecom? Daca accesul in reteaua RDS se facea prin reteaua Romtelecom, intelegeam, dar asa, nu vad rostul afirmatiilor tale. Eu folosesc RDS.TEL de mai bine de un an, fara probleme!! Mi s-a intamplat sa pice de doua ori curentul, si atat. Cei care se bucura de abuzul Romtelecomului sunt inconstienti si penibili, pentru ca Romtelecom, ca fosta companie ce a detinut monopolul pe piata de telefonie fixa, este obligata sa respecte contractele de interconectare, contracte de interconectare pe care este de fapt si obligata sa le incheie.  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate