Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Frica si uratul de intuneric

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Explicati-mi,va rog,care e faza cu uratul si frica de intuneric,frica de a sta in propria casa sau podul tau.Cine dracu' te mananca?Nu e prima oara cand la un oarecare priveghi,barbati in toata firea povestesc,cu chilotii tremurand,ca stiu ei de la bunicile lor moarte tot felul de povesti.Cum e frica asta de intuneric sau sa-ti faci frica singur?Vezi draci prin colturi?Daca mergi la buda in curte la bunica sigur e o chestie din blair witch project?

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
da ba ejnebun, e naspa noaptea, vine omu negru...

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Hai,serios,sunt oameni in toata firea care fac pe ei de frica la intuneric.Cum dracu e aia?Ce-ti poti inchipui?Ca vine bunica-ta moarta sau vreo ruda sa-ti haleasca creierul sau ce poate aparea din intuneric?

Edited by daniMMM, 28 June 2017 - 02:40.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,290
  • Înscris: 08.11.2016
Probleme psihice. Nu exista fantome si alte minuni.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Bun,psihice,psihice,dar sunt oameni normali,nu dilai de la Gataia, oameni cu familie,mai lati in spate ca mine,dar daca-i duci in liziera ,si le povestesti ceva de la babele lor  vad varcolaci.Care e faza?Cred ca e ceva patologic,transmis mai ales la sat",daca faci rau,dracii sunt in intuneric,",oricum majoritatea alora care trag pe la sala,daca-i inchizi in beci isi caca patratelele

#6
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Nu stiu cum este cu frica asta de intuneric insa stiu despre alta frica.

Barbati puternici, lati in spate (cum spune colegul daniMMM mai sus) care radeau si glumeau pe seama subiectului MOARTE. Pe ei nu ii speria nimic, ei erau pregatitit sa infrunte moartea cu zambetul pe buze, cu stoicism, cu barbatie.

Pana cand chiar dau nas in nas cu moartea si plang ca niste fetite de 7 ani. Da, incep sa planga ca niste scolarite de 7 ani inainte sa moara. Aviz vitejilor, barbatilor care infrunta orice etc..un mare kkt..toti incepeti sa plangeti inainte sa muriti.

Uite dovada:

AVERTISMENT 18+


Multe accidente sunt mortale. Cei din masina au murit pe loc.

PRIVITI-L PE PROSTU DE LA MINUTUL 2.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CNy6E8t9Q48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreiMembruAnonimut, 28 June 2017 - 03:17.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu vorbim de accidente si de chestii fizice la care orice om poate ceda.Vorbim de frica aia,uratul de intuneric,de draci,de bau-bau ,problema care se poate transmite si la copii,sau,mai rau sa-ti sperii copiii cu tampenii din astea.Pe a mea a mica o iau in pod si lucram cot la cot la curatenie.Bun.Ce nu inteleg cum se manifesta frica ,uratul la oameni adulti,cine-i mananca,cine-i papa,oricum nu cred ca va recunoaste cineva ceva aici...
Luam de exemplu un cimitir ,ca ala e mai de frica..Nu se va intampla nimic nici daca mergi singur ,nici daca mergi cu o trupa de la Protv sau trupele SEAL.E aceeasi chestie ziua doar ca nu e lumina.Inteleg frica,uratul la copii, nu o inteleg la adulti.Imi poate explica cineva?

Edited by daniMMM, 28 June 2017 - 03:17.


#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostdaniMMM, on 28 iunie 2017 - 03:02, said:



Explica-mi atunci te rog de ce am avut o oarecare teama/frica sau cum vrei tu sa ii spui atunci cand am asisitat prima oara la o autopsie. Pana la urma ce puteam sa patesc, "sa se scoale ala si sa ma manance"?

Atentie, nu vorbesc de autopsiile de la facultatea de medicina unde sunt cadavre studiate si rasstudiate.

Edited by andreiMembruAnonimut, 28 June 2017 - 03:17.


#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postandrei_ionut, on 28 iunie 2017 - 03:16, said:

Explica-mi atunci te rog de ce am avut o oarecare teama/frica sau cum vrei tu sa ii spui atunci cand am asisitat prima oara la o autopsie. Pana la urma ce puteam sa patesc, "sa se scoale ala si sa ma manance"?

Atentie, nu vorbesc de autopsiile de la facultatea de medicina unde sunt cadavre studiate si rasstudiate.
Probabil frica de necunoscut sau de primul om mort?Teama ,nu frica.Daca vorbesti de prima experienta,atingere a unui mort.Cu decanul Radulescu am facut si noi la Tm,anatomie,jos la bazin,la morga
Serios,cunoasteti speriati din astia de intuneric care-sai fac frica singuri,si cum explica  asta?Ca ce?

Edited by daniMMM, 28 June 2017 - 03:37.


#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PostdaniMMM, on 28 iunie 2017 - 03:02, said:

Nu vorbim de accidente si de chestii fizice la care orice om poate ceda.Vorbim de frica aia,uratul de intuneric,de draci,de bau-bau ,problema care se poate transmite si la copii,sau,mai rau sa-ti sperii copiii cu tampenii din astea.Pe a mea a mica o iau in pod si lucram cot la cot la curatenie.Bun.Ce nu inteleg cum se manifesta frica ,uratul la oameni adulti,cine-i mananca,cine-i papa,oricum nu cred ca va recunoaste cineva ceva aici...
Luam de exemplu un cimitir ,ca ala e mai de frica..Nu se va intampla nimic nici daca mergi singur ,nici daca mergi cu o trupa de la Protv sau trupele SEAL.E aceeasi chestie ziua doar ca nu e lumina.Inteleg frica,uratul la copii, nu o inteleg la adulti.Imi poate explica cineva?


Totul pleaca de la amenintarile cu "ala rau" si "baubau" prin care unii parinti incearca sa isi tina copiii sub control. Copiii aia cresc, devin oameni in toata firea mai lati in spate decat tine, dar totusi de frica aia indusa la o varsta atat de vulnerabila nu reusesc sa scape.

Si ar mai fi intr-o mica masura virba de fobie. Teama irationala adica. Gen ti-e teama de inaltime de parca ai fi cazut vreodata in gol de la 20m, de paianjeni nu mai spun.

Edited by Tort, 28 June 2017 - 03:41.


#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostTort, on 28 iunie 2017 - 03:39, said:

Totul pleaca de la amenintarile cu "ala rau" si "baubau" prin care unii parinti incearca sa isi tina copiii sub control. Copiii aia cresc, devin oameni in toata firea mai lati in spate decat tine, dar totusi de frica aia indusa la o varsta atat de vulnerabila nu reusesc sa scape.

Si ar mai fi intr-o mica masura virba de fobie. Teama irationala adica. Gen ti-e teama de inaltime de parca ai fi cazut vreodata in gol de la 20m, de paianjeni nu mai spun.
Lasa-i naiba de painjeni si de inaltime.Daca-ti spun ca m-am dus dupa douaj" de galeti de apa la fantana in serile trecute ca astia vedeau draci dupa fantana?Oameni care merg cu turmele pe Tarcu,pe munte,ce dreaq

Edited by daniMMM, 28 June 2017 - 03:45.


#12
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Frica vine din subconstient si rabufneste cand nu te astepti.
Am vazut un documentar pe un post din familia Discovery in care arata ca se pot vedea la tomograf oamenii cu frici deoarece ca au o parte a cortexului frontal intr-un anume fel (nu mai retin exact cum se numeste). Acolo spunea ca la cei curajosi se dezvolta mai mult cortexul frontal si de aceea isi pot stapani fricile.
Eu am constatat ca este necesara si eliminarea fricilor din subconstient. Pentru asta sunt mai multe metode, dar nu se discuta acum despre asta.

#13
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postvladutgm, on 28 iunie 2017 - 05:07, said:

Eu am constatat ca este necesara si eliminarea fricilor din subconstient. Pentru asta sunt mai multe metode, dar nu se discuta acum despre asta.

Poti lasa un link. Daca face parte din domeniul psihologiei, cu atat mai mult este relevant pt public.

Edited by andreiMembruAnonimut, 28 June 2017 - 05:33.


#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Hai ,fara pisicologie pentru tarfe de biserica and peisagistica de asta complicata.

Edited by daniMMM, 28 June 2017 - 05:47.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,011
  • Înscris: 18.12.2007
Daca tu vrei sa ai o explicatie pentru o reactie psihologica fara sa apelezi la psihologie, atunci noroc bun.
Oamenilor aia au teama sadita in subconstient de mult timp. Tu nu ai fobii?

#16
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
În vremuri imemoriale existau prădători în întuneric, deci cei cărora le-a fost frică de întuneric au supraviețuit și s-au reprodus, cei cărora nu le-a fost frică au ajuns în burta prădătorilor. Tu ai moștenit genele celor care s-au reprodus.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aprope orice om, pus in situatie de deprivare senzoriala (intuneric si liniste depline) un timp mai indelungat se confrunta cu iluzii si halucinatii... Psihicul nu poate fi oprit dintr-un buton. Cand nu este confruntat cu realitatea obiectiva (cea din viata de zi cu zi) creaza continut autonom, adica o realitate paralela.

#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAlexEn, on 28 iunie 2017 - 05:51, said:

Daca tu vrei sa ai o explicatie pentru o reactie psihologica fara sa apelezi la psihologie, atunci noroc bun.
Oamenilor aia au teama sadita in subconstient de mult timp. Tu nu ai fobii?
Fobie,frica..da, am de serpi si de apa adanca,chestii reale,nu de draci si varcolaci din pod.

View Postrosix, on 28 iunie 2017 - 06:28, said:

Aprope orice om, pus in situatie de deprivare senzoriala (intuneric si liniste depline) un timp mai indelungat se confrunta cu iluzii si halucinatii... Psihicul nu poate fi oprit dintr-un buton. Cand nu este confruntat cu realitatea obiectiva (cea din viata de zi cu zi) creaza continut autonom, adica o realitate paralela.
Tie daca-ti da omul un bat, il faci shalupa.Ce intreb eu si ce raspunzi tu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate