Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Frica si uratul de intuneric

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Bombalurina, on 28 iunie 2017 - 10:59, said:

Colegul cu autopsia, in afara de miros si de niste viermi, de ce te-ai speriat? De culoarea individului?

:))) Ia uite unde era croitorasul cel viteaz.

Te invit sa asisit la niste autopsii si abia apoi vorbim ;)

#38
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 08.11.2016
Am asistat la una si nu m-am speriat de nimic doar ca mirosul a fost groaznic.

#39
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Mr_nobody_, on 28 iunie 2017 - 06:17, said:

În vremuri imemoriale existau prădători în întuneric, deci cei cărora le-a fost frică de întuneric au supraviețuit și s-au reprodus, cei cărora nu le-a fost frică au ajuns în burta prădătorilor. Tu ai moștenit genele celor care s-au reprodus.
Exista dovada stiintifica despre transmiterea fricii  pe cale genetica ? Pentru ca odata cu asta ar trebui transmisa si informatia despre motive, spre exemplu frica de serpi. Deci nu frica ci protectia fata de un anume tip de pericol. Sunt mult care au frica de intuneric pentru ca sunt complet debusolati, frica de inaltime e  iar importanta pentru ca ele in primul rand tine de supravietuire. Fricile de insecte sau animale periculoase ori necunoscute fac parte nu din bagajul genetic ci e o asimilare a constintei pe parcursul experientelor vietii. Te inteapa un tzantzar sau albina si incep sa ai frica de orice insecta, te musca un caine si ai frica de orice animal. Acum fobiile se indreapta spre oameni, ai avut experiente neplacute cu rromii si ajungi sa-ti fie frica in prezenta lor. Nu e genetic ci experienta vietii coroborata cu incapacitatea de intelegere corecta.

#40
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Bombalurina, on 28 iunie 2017 - 14:16, said:

Am asistat la una si nu m-am speriat de nimic doar ca mirosul a fost groaznic.

Stai ca nu inteleg, de ce mirosul a fost groaznic?!?

Eu ti-am spus clar dar nu vrei sa procepi. Eu nu vorbesc de autopsiile facute la medicina unde adug cadavre vechi.

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 alx42, on 28 iunie 2017 - 06:59, said:

cre ca are legatura cu religiozitatea si povestile despre dracu care ti se baga in cap cand esti mic.
si io cand aveam 10-14 ani aveam o teama de mers pe langa cimitire noaptea si din astea.
Ce sens ar (mai)  avea un zeu fără draci?

#42
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 pacopaco1967, on 28 iunie 2017 - 19:45, said:

Exista dovada stiintifica despre transmiterea fricii  pe cale genetica ?
http://news.national...snakefears.html

Spre exemplu, tatălui meu îi e frică de înălțime, mie îmi e frică de înălțime. Există și frici învățate, evident.

#43
ronka

ronka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.06.2017
frica de intuneric o au cei cu imaginatia bogata,in general
exemplu cei ce dorm cu lumina aprinsa,care din dormitor pana la  baie aprind orice sursa de lumina,etc

#44
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

 ronka, on 29 iunie 2017 - 22:53, said:

frica de intuneric o au cei cu imaginatia bogata,in general
Frica de intuneric este ceva intiparit in gene, a zis bine Mr_nobody_ mai sus. Ca la unii se manifesta mai mult, la altii mai putin, e altceva.

Pe pariu ca pradatorii nocturni nu sufera de asa ceva. :)


De ce ne e frică de întuneric?

Chiar dacă sună ca un lucru pueril, frica de întuneric este o trăsătură evolutivă pe care am moştenit-o pentru a supravieţui prădătorilor nocturni.

Cercetătorii au emis ipoteza că această frică înnăscută provine dintr-un punct al istoriei umane şi se datorează animalelor de pradă care vânau, de obicei, pe timp de noapte , fiindcă acest moment al zilei ne face pe noi, oamenii, să fim deosebit de vulnerabili la atacuri, cauza fiind vederea noastră relativ neadaptată.

Acest lucru înseamnă că a fost extrem de important pentru strămoşii noştri să rămână în condiţii de siguranţă în timpul nopţii. În cazul în care nu reuşeau să ajungă în adăpost, puteau muri. De-a lungul anilor, această teamă de noapte a devenit instinctuală, iar noi ne confruntăm cu ea şi astăzi sub forma unei uşoare anxietăţi.

Într-un studiu realizat în 2012, cercetătorii de la Universitatea din Toronto, Canada,  au lansat o ipoteză că această anxietate nu este o reacţie de panică. Acest tip de anxietate se manifestă prin poziţia corpului care este prăgătită să te ţină departe de pericol prin fugă sau luptă.

Frica de intuneric este, în esenţă, o teamă de necunoscut. Noi nu putem vedea ce este acolo după paravanul de întuneric şi acest lucru ne sperie, deoarece imaginaţia umple golul neştiinţei cu cele mai înfricoşătoare lucruri posibile. Pentru oamenii antici aceste frici erau întruchipate de lei şi alte animale de pradă, în timp ce pentru oamenii contemporani prădătorii liberi de azi sunt monştrii. La instaurarea acestor frici ”ajută” filmele horror.

#45
ronka

ronka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.06.2017
sunt de acord cu tine daca vorbim despre frica de intuneric in general.
insa topicul scria despre cei carora le e frica in propria casa,pod etc
eu nu iau in ras,fiecare cu frica lui,mie imi e frica de inaltime

Edited by _-_, 02 July 2017 - 07:13.
Regulament, pct. 3, lit. d.


#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

 ronka, on 02 iulie 2017 - 01:16, said:

sunt de acord cu tine daca vorbim despre frica de intuneric in general.
insa topicul scria despre cei carora le e frica in propria casa,pod etc
Eu sunt sigur ca in esenta este vorba tot de frica de intuneric in general, nu de frica de podul casei. Daca ar fi vorba de podul casei, sau propria casa, le-ar fi frica de ele si pe timpul zilei.

Edited by Phobos, 03 July 2017 - 19:37.


#47
ronka

ronka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.06.2017

 Phobos, on 03 iulie 2017 - 19:37, said:


Eu sunt sigur ca in esenta este vorba tot de frica de intuneric in general, nu de frica de podul casei. Daca ar fi vorba de podul casei, sau propria casa, le-ar fi frica de ele si pe timpul zilei.
ai dreptate.

#48
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
E un instinct primar de supraviețuire scris în ADN-ul nostru. Cu mult timp în urmă noaptea ne hăcuiau prădătorii, ne atacau triburile adverse, etc.

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Bombalurina, on 28 iunie 2017 - 02:39, said:

Probleme psihice. Nu exista fantome si alte minuni.
Nu e nici o problema psihica....e fobie.....toti au asa ceva.....dar putini recunosc....

#50
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 08.11.2016
Posibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate