Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#541
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi am plimbat mașina până la gasendorf la niste prieteni. Pe drum ne am oprit la un peco jet unde aveau 6 boxe pt selfwash, 8 aspiratoare și o spălătorie automata cu perii. Am spălat o selfwash dar trebuie mănușă și găleată. In total spălatul a fost 2.8 euro iar aspiratul 2 euro. Nici nu o să mă credeți dar în ro avem servicii de tot căcatul, aspiratorul de aici trăgea de 10 ori mai tare decât la orice spălătorie la care am fost.

Când am ajuns aici am alimentat de la shell. Azi am băgat de la cea mai scumpă benzinărie BP, e racheta fata de shell. Incepe sa mi placa tot mai mult mașina. Sâmbătă am ieșit iar la hohewand la zburători.

Attached Files



#542
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Cum stai cu consumu de cand esti acolo ?

#543
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Unde? In Vienna? Nu se conduce pe aici, n am condus în oraș decât cat sa duc mașina la parcare și la cazare care e în oraș dar ambele la 2 minute dupa ce cobori o autostradă. Aglomerație aici înseamnă după ora 21 in București.

Cat despre consum e doar de autostradă și drum de munte virajat 6.1%.

#544
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Și să reamintim că benzina e mai buna și mai ieftina. Parca ziceai 1.1-1.5 euro/l

#545
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMask001, on 19 aprilie 2018 - 16:51, said:

Și să reamintim că benzina e mai buna
A fost una din cauzele pentru care am fost curios sa pun intrebarea (recunosc ca nu am specificat). Banuiesc ca se mai poate adauga legat de consum si calitatea drumurilor.

Edited by MMike, 19 April 2018 - 17:31.


#546
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca bine am vazut pe bord cred ca suntem pe la 77707 km. (am luat-o la 54600km)=  23.107 km, cred ca azi sau zilele astea s-a facut un an de cand o am.

Am facut un drum azi de dimineata, Vienna- Myra falls sunt cam 60km, e apraope, foarte fain si civilizat, ordine si curatenie.

Am verificat presiunea la roti, 2.4 fata/2.2 spate totul ok. nivele lichide ok.

In mod cert, la urmatorul schimb de placute de frana pe fata (undeva la 90-100.000km) trebuie sa inlocuiesc si discurile, daca o sa mai fie masina la mine atunci, o sa o fac eu).

Consumul, sa nu uitam de el, nu? 5.6% pe iesirea asta, preponderent autostrada si ceva european.

La mers am dat de o parada retro, masini interesante, un rolls vechi, si altele.

Attached Files



#547
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,591
  • Înscris: 17.08.2007
Nu-i așa că disciplina celorlalți in trafic e molipsitoare? Parcă nu-ți vine să te mai apuci de depășiri și alte aventuri chiar daca nu e picior de polițist. Tare relaxant!

La țară :)Attached File  IMG_20180415_143831.jpg   91.69K   64 downloadsAttached File  IMG_20180421_141436.jpg   91.45K   55 downloadsAttached File  IMG_20180415_131618.jpg   86.42K   49 downloads

#548
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Nu i intodeauna valabila molipsirea asta, ieri mergeam si eu linistit pe un drum departamental 90 la ora vreo 5 in coloana cand apare unu ...depasiri la limita, pe linie continua etc...cand ma uit nr de Romania ...

#549
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Soferi rai sunt peste tot, azi o doamna la vreo 70 de ani + intr-un Tiguan semnaliza stanga pe autostrada si iesea prin dreapta.  

Datorita faptului ca in 2017 am condus peste 12.000km in Bucuresti zilnic, mi-am format un alt  stil de condus, mai incet, mai atent. Din cauza asta sunt destul de lent la condus afara, mai ales pe autostrada, merg 120-130-140 si cam atat.

Ceva funny, stiti cine merge incet aici pe autostrada? cei cu masinile electrice, merg cu 100 (am vazut mai multi, nu doar unul) 100-110 maxim. Azi am dat de un ZOE care facea asta, enervant. Drumurile sunt destul de bune, dar au asfalt industrial rezistent la temperatura (nu se deformeaza usor la soare) si din cauza asta pe unele portiuni face zgomot de rulare mai mare decat de obicei.

Totodata vreau sa mentionez ca primii 30km de la vama Petea in Ungaria, sunt absolut execrabili, sunt niste cratere care iti sparg jantele, rau rau de tot, pe toata portiunea. Tot in Ungaria, pe centura aia idioata a Budapestei, este mega deplorabila, dale de beton nivelate, pai asta e drum? ok nu te zgaltaie masina ca pe A2, dar se aud pocniturile alea mici de cum treci de pe o dala pe alta.

Un coleg care face delegatii multe in Europa cu un golf 6, a luat un damb pe centura Budapestei, a lovit tare, si i s-a stricat cutia de viteze (dsg) si un tampon la motor.

Edited by Deenman, 22 April 2018 - 22:30.


#550
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Cu ce viteza circula prietenul tau pe centura Budapestei unde e limita de viteza 80-100-110?

#551
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Spor la citit: https://vwforum.ro/t...comment=2912543

#552
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ieri am fost intr-un road trip foarte fain la Neuberg An Der Mürz. Au drumuri foarte foarte bune peste tot, inclusiv daca te abati de la drumurile principale si o iei pe vai intre munti pana unde se termina drumul si nu mai sunt case, ci incepe traseul montat pe jos.

Masina a ajuns la 78.000km, ultima revizie este la 74.150km, deci cu Valvoline 5w30 MST C3 (fostul extreme) am 4000km facuti mers incarcat/tare pe autostrazi si nu a consumat deloc ulei. Masina merge bine, consumul pe aici mers pe autostrada legal intre 5 si 6%, daca intereseaza pe cineva, daca scadeti rotile mari mai trageti in jos 0.5 litri la consum.

La intoarcere de la munte, am oprit la un Eni (peco italian) sa facem plinul. Usa de la rezervor o apesi putin si se deschide, nu are clapeta/yala. Ce sa vezi, nu se mai deschidea usa de la rezervor, am incercat de vreo 20 de ori, si apoi a mers. Am curatat bine pe acolo si am dat cu WD40, pistonul care facea cursa sa deschida usa era prafuit,dar am rezolvat.

Attached Files



#553
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Bun consum. Frumoase poze. Nu stiu cum dar chiar prinde bine masina in acele cadre.
Apropo de acel drum pe care e masina pozata. Mi se pare cam ingust daca se circula in ambele sensuri.

#554
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,591
  • Înscris: 17.08.2007
Au multe drumuri înguste cu refugii din loc in loc ptr a permite trecerea mașinilor din ambele sensuri in zonele montane, cam ca la greci

#555
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Am facut remarca pentru ca am vazut in multe videoclipuri (pe youtube) in diverse tari occidentale, drumuri secundare inguste si fara refugii. Credeam ca e numa pe la noi prin Romania.... Ba chiar am vazut intr-un astfel de video un drum si cu copaci grosi pe marginea drumului, foarte aproape de drum si drumul serpuit, astfel ca daca nu erai atent, la curba intrai lejer in pom.

Oricum, ce mai remarc la acel drum din poze, e neted ca in palma.

Edited by MMike, 30 April 2018 - 14:51.


#556
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Dacă îți zic că am întâlnit o singură mașină în 40 de minute de mers pe un drum de ăla ce mai zici?

#557
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeenman, on 30 aprilie 2018 - 16:28, said:

Dacă îți zic că am întâlnit o singură mașină în 40 de minute de mers pe un drum de ăla ce mai zici?
Austriecii astia nu se plimba ca romanii de 1 mai. La noi sigur te blocai pe un drum ca ala zilele acestea!

#558
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Asta schimba situatia.... Drumu ala ingust imi aduce aminte de Transbucegi care e si fara parapeti si trafic (vara)....

Edited by MMike, 30 April 2018 - 16:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate