Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#559
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ți am zis că drumul ăla duce la un traseu montan sa te  duci la 2009m pe jos. Nu leagă doua sate.

#560
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi.am fost la Bratislava din Viena. Drumul bun, lejer, consum mic 5.4 cu viteze de autostradă.

Am mutat mașina din park and ride la garaj (xxxl) încape și o dubă, deci nu îmi fac griji de julituri de la vecini.

Printre vecinii parcați pe acolo am văzut rapid 3 Porsche 911 din care unul foarte vechi cu plafon lipsa, nu știu model o sa fac poze. Mai am un vecin cu Mercedes gts ultimul, s450l, Bentley dar nu am apucat sa vad tot. Bineînțeles sunt și mașini mai normale.

In weekend cred că dam o fugă până acasă, sa ne aducem ultimele bagaje.

Attached Files



#561
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.07.2017

View PostDeenman, on 06 mai 2018 - 22:51, said:


Printre vecinii parcați pe acolo am văzut rapid 3 Porsche 911 din care unul foarte vechi cu plafon lipsa, nu știu model o sa fac poze. Mai am un vecin cu Mercedes gts ultimul, s450l, Bentley dar nu am apucat sa vad tot. Bineînțeles sunt și mașini mai normale.

In weekend cred că dam o fugă până acasă, sa ne aducem ultimele bagaje.
Te simti complexat sau impresionat de acele masini?Nu merita.
Atentie la craterele din autostrada ungurilor.Pe unele locuri sunt gauri in carosabil ceea ce mi se pare de neconceput pentru o autostrada.

#562
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ok, planuri pe viitor, daca tot pastram frigiderul alb :" masina)":

Weekendul asta dam o fuga pana acasa (Baia Mare) si inapoi, 1300km aproximativ.

De facut la masina:
- am cumparat un APC (allcleaning purpose) cu care vreau sa curat temeinic interiorul, incepand cu bord, usi, scaunele, cotiera, portbagaj)- cica asta e cel mai bun curatator, dupa care dai cu solutiile pt dressing/hidratare. Altfel cu solutiile de detailing, fara sa indepartati jegul, dati direct peste el.
- de spalat si decontaminat exteriorul total (mi-am luat masina) 2 spray-uri pt indepartat bitum, am luat si sampon auto/galeata. Mai trebuie un sealant de la meguiars.
- de comandat cele 2 stopuri de pe aripi de pe ebay.de si inlocuit (le am fisurate) si fac condens, mai face figuri semnalizarea drepta de la condens)


DAca nu o sa fiu multumit de curatarea cu APC, o sa apelez la o firma de detailing interior, spalat mocheta/plafon/usi/scaune/portbagaj cu aspirator uscad/umed prin injectie/extractie cu produse industriale (ma-fra). Costul pt detailing aici e 60Euro intreaga masina si dureaza 2-3 ore. Am cerut o oferta in Baia Mare pt detailing, si mi-au cerut 450 ron si nu acopera tot interiorul, facepalm.

LA Bucuresti am facut aceasta curatare la fosta masina si a fost doar 200ron si merita.

#563
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
spor la treaba, ca ai ceva !
imi poti spune te rog unde/la cine ai facut operatiunea in bucuresti ? ms.

#564
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
https://vwforum.ro/t...comment-2918436

OK, deschid lista de programari.

Pentru intrebari/programari va rog trimiteti mesaj (aici sau pe whatsapp) sau apel la 0726131120

Spune i că ești din partea mea. Deenman, Denis.

#565
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View PostDeenman, on 09 mai 2018 - 21:17, said:

De facut la masina:
- am cumparat un APC (allcleaning purpose) Ce APC ai ales?
- de spalat si decontaminat exteriorul total (mi-am luat masina) Ce masina? de spalat sau de decontaminat?

Drum bun inapoi acasa!

#566
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
APC UL e ceva clasic de la mister proper. Am auzit că ma fra pulimax e buna dar nu l am gasit.
Am mai luat un sampon auto scump dar nu rețin numele ( pt găleată și mănușă).

Am luat claybar, o soluție foarte puternica industriala pt exterior ( mafra mafra Sol se diluează 1:50 e pt jante sau vopsea jegoasa, insecte).

Am luat un spray de bord mat și o soluție de anvelope.

Drumul până acasă a fost foarte bun, s a mers tare până la intrarea in Ro. M au depășit vreo 10 mașini tot drumul (500km)

Azi la semafor in baia mare am făcut o liniuță vs un Megane 3 dci și l am lăsat tare in urma. Eu am schimbat odată pana la 100km/h el de 2-3 ori ( diesel va benzina ).

Attached Files



#567
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
M am întors din Ro, drumul la întors a fost jalnic, in Ungaria după Budapesta sunt gropi imense ( 1m lățime) era un seria 7 nou pe dreapta cu janta sparta. Am luat și eu doua mari, noroc că nu mi a crăpat janta. Vinieta scumpă și drumurile proaste nu recomand deloc Ungaria.

Mâine trebuie sa o spăl că e plina de insecte. Consumul la întors 6.2% viteza medie 94km/h. Am stat 45 min la vama română pt 15 mașini, idioți, și am stat 25 minute la vama austriacă din cauza românilor care plecau în valuri înapoi spre Austria, Germania și Elveția(au avut weekend prelungit).

De condus conduc că cizma exact că la noi, mergi cu 170 pe banda 2 și îți taie calea românașul nostru mergând cu 120. Sau multi merg că melcu pe banda 2 și nu se dau la o parte. Respect in trafic zero.

#568
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 01.10.2008
Da nu este in reparatii parca M1 intre Budapesta si Gyor? Acum 2 saptamani cand am trecut pe acolo erau in reparatii....se pare ca mai mult stau... sincer ziua am mers mai mult pe banda 2 si acolo nu era asa dezastru dar pe prima banda erau niste portiuni mai rele, M5 si M3 sunt OK...mai mult drumul national 4 dupa ce treci frontiera pe Bors (Oradea) este rupt de toata minunea...

#569
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Părți mici sunt in reparatii, însă ungurii nu fac nimic ( au o pancarda cu afișaj electronic pe care scrie road surface is damaged in engleza, germana și maghiară).

Am dat o fuga la un Shell sa spăl mașina în regim selfwash. Nu sunt mulțumit total.

Am găsit cel mai bun și eficient decapant mafra mafrasol. Se diluează 1:30 sau 1:50 și se dă pe jegul imens (jante, motor, ulei, insecte pe bara fata, praguri) efectiv curge toată mizeria jos, e un produs industrial folosit și în stațiile peco pentru a curata in zona pompelor de mizerie.

Incepe sa arate a mașina, dar sunt multe de facut, trebuie o decontaminate cu argila serioasa ( o am) și apoi un polish sa elimine zgârieturile care pe alb nu se prea vad dar sunt.

Mașina sta protejată din 1 aprilie doar în garaj subteran incalzit.

Attached Files



#570
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Chiar mă gândesc că o mașina din asta tinerica ținuta doar la garaj și pe drumurile alea excelente după 10 ani arată ca noua.

#571
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Locul ala de parcare e urias Posted Image

Asa este curata foarte bine  dar sa nu o speli regulat cu Mafrasol pentru ca este foarte puternic si mai ales grija la dilutie. Pe Corsa am dat pe bandouri cu crema aia neagra si dupa o saptamana am spalat cu Mafrasol si incepuse sa curga crema aia Posted Image
Evident daca ii aplici un sealent sau ceara clar interzis Mafrasol.

#572
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Poate o dată după iarna să folosești mafrasol sau doar pe jante. Eu nu am mai decontaminat mașina deloc anul asta și era măre nevoie de ceva puternic din cauza iernii.

Locul de parcare e xxxl incap și dube, daca ne străduim incap amândouă mașinile una langa alta.

#573
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am uitat sa mentionez. Mafrasol e bun pentru orice jeg ( noroi, ulei, praf, motorina benzina, insecte, sânge,,) dar nu elimina urmele de bitum. Deci va trebui și ceva pt bitum ( ma fra decaflash sau argila și lubrifiant).

Abia după operațiile astea puteți da cu ceara, sealant și spălați doar cu găleata șampon și mănușă.

Edited by Deenman, 15 May 2018 - 11:52.


#574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mafrasol nu afectează deloc jantele din aliaj?

#575
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Diluat corect și folosit 1-2 ori pe an nu. Este chiar folosit la prespălare caută bidonul de 20 litri albastru.

In alta ordine de idei azi am luat și sealantul, ceara lichida ușor de aplicat. De la Nigrin.

Urmează să spăl iar mașina și sa o aplic.

Comand și stopurile și în rest probleme 0.

Attached Files



#576
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Spălată , verificat ulei, antigel, presiune roti. Decontaminat și șters sticla + ștergătoarele

Plinul făcut cu benzina 100 de la BP cea mai buna din Austria ( shell și moll 100 sunt apa de ploaie pe lângă asta).

Mâine mergem la pădure sper sa conduc 200-300km macar.

Oricât mi as dori să mențin mașina Intr o stare perfecta nu am cum. La fiecare spălare găsesc mini zgârieturi sau ciobituri de pietre.

Nu vrea nimeni un Seat? 80.000km reali? Revizii la 10.000km istoric complet.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate