Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Ce sanse mai are o mama singura sa-si refaca viata?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
396 replies to this topic

#235
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 ljngbx, on 15 septembrie 2019 - 18:44, said:

nu e acelasi lucru. daca barbatul are un copil acel copil sta mai mult cu mama lui.
nu in mod necesar.
daca mama sa a dat coltu , daca mama e internata la nebuni, daca e utilizator destoinic de stimulente, daca e totusi o mama care prezinta un pericol pentru copil, atunci, noh, mai ramane unul.

#236
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
oricum, tatal nu o sa fie niciodata conectat cu copilul la fel ca mama.

#237
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 ljngbx, on 15 septembrie 2019 - 18:50, said:

oricum, tatal nu o sa fie niciodata conectat cu copilul la fel ca mama.
nu am insinuat un acelasi nivel de conexiune. da, noi handralaii in marea noastra majoritate, n-o sa stim ever sa oferim acelasi nivel de afectiune unui copil, e drept.
in schimb asta nu inseamna ca tot noi, handralaii, in marea noastra majoritate, nu pricepem ca importanti devin ei din momentul aparitiei lor.
evident exista exceptii. una dintre ele este ilustrata in urma cu cateva postari.

Edited by Ursul_Polar, 15 September 2019 - 18:55.


#238
alina_me

alina_me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.08.2019

 leusteanul, on 15 septembrie 2019 - 17:35, said:

Cum adica nu poti trai?
Tu, ca adult, ai capacitatea si resursele sa traiesti pe cont propriu. "Nu pot trai fara X-ulescu" e doar expresia neputintei si a inadaptarii la viata.


Ma refer la momentul in care te indragostesti si nu vezi decat persoana respectiva.
Ma indoiesc, oricum, ca o femeie divortata, cu copii, sa aleaga orice, numai sa nu ramana singura... si cu atat mai putin o persoana ca tine, care nu intelege ca o femeie, la propriu, si-ar da viata pentru copilul ei oricand, fara a clipi...  
Daca o femeie pune copilul pe primul plan, inaintea tatalui copilului, tu crezi ca te-ai situa vreodata pe locul 1? Exista posibilitatea sa fii si pe locul 3, daca femeia aia si-a iubit sotul nespus, insa asta o va tine pentru ea 😁

#239
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,559
  • Înscris: 09.09.2017
Indragosteala aia e doar o chestie care tine de chimia creierului si trece rapid, ba de multe ori lipseste cu desavarsire, e doar atasament sau dependenta emotionala.
Cum adica sa-ti dai viata ptr copil fara sa clipesti, ce inseamna martirizarea asta dusa la extrem?
Poti sa te dai peste cap sa educi un plod si dupa 18 ani de munca, nopti albe si gaura imensa in buget, sa iasa un homeless drogat ratat.


#240
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Fă un copil întâi și o să vezi și tu că așa este, lasă ce nu știi și copilul ăla și bun și rău tot al tău este și tot te mândrești cu el și faci orice pentru el.

Sunt unii care nu au copii și trăiesc acum la bătrânețe uitați de toți, alții au murit singuri și i-a îngropat primăria, una fără copii  a stat moartă în casă 3 zile până s-a împuțit și  au chemat vecinii poliția și pompierii să spargă ușa.

Edited by MARIN-lON, 16 September 2019 - 06:00.


#241
alina_me

alina_me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.08.2019
Sunt si specimene de-astea... atat de egoisti, atat de narcisisti incat nu ar concepe ca un copil sa aiba asa de multa importanta...
Sper ca niciun copil sa aiba un astfel de parinte

#242
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,559
  • Înscris: 09.09.2017
Ehehe, eu vad o gramada de cupluri in jurul meu ajunse in prag de despartire din cauza copiilor. Copilul iti testeaza limitele si nu e garantia fericirii. Daca ai ghinionul sa tragi lozul necastigator si sa iasa un autist feroce sau cu Down, ti-ai f...t viata degeaba, si pe a ta, si pe a omului de langa tine. De asemenea, majoritatea cuplurilor fac plod doar ca sa bifeze chestia asta, dar unul n-ar recunoaste ca viata lui de acum e absolut mizerabila si viata ante-plod era mult mai buna si mai linistita.

PS: Poti sa crapi in azil sau in casa uitat de toti chiar daca ai copii. Cati nu au crapat singuri si bolnavi si copiii n-au dat o ceapa degerata pe ei.... Dzeu stie!

#243
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MARIN-lON, on 16 septembrie 2019 - 05:59, said:

Fă un copil întâi și o să vezi și tu că așa este, lasă ce nu știi și copilul ăla și bun și rău tot al tău este și tot te mândrești cu el și faci orice pentru el.

Sunt unii care nu au copii și trăiesc acum la bătrânețe uitați de toți, alții au murit singuri și i-a îngropat primăria, una fără copii  a stat moartă în casă 3 zile până s-a împuțit și  au chemat vecinii poliția și pompierii să spargă ușa.


Marine, mai sunt copii care si-au bagat parintii la azil, i-au vandut casa si au spart banii pe praf si iarba, mai sunt altii care stau acasa si fura pensia parintilor, ce vorbim aici ? Este o chestie de gene, noroc si educatie, ca daca iti pleaca ala mic in UK sau aiurea, tot singur mori si tot singur te imputi in trei zile

#244
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,559
  • Înscris: 09.09.2017
Marine, sunt sanse de 99,99% ca copilul tau sa iasa un mediocru sau submediocru, sa fie batut in cap sau sa isi rateze viata cu anturajul nepotrivit si relatii demente care sa-i faca creierul terci. Adevarul e ca extrem de putini copii exceleaza, si tu te chinui ca boul si tragi la jug sa aiba bani si carte, si la 18 ani nu mai da doua flegme pe tine.

#245
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Leusteanu - Copilul meu e exact cum eram eu când eram de vârsta lui - este la același liceu ultracentral din București unde am fost și eu și cum m-am chinuit eu să nu rămân repetent în timpul liceului așa se chinuie și el și se bate cu alții cum făceam și eu, fumează de la 14 ani exact ca mine și sigur nu mai e virgin că umblă cu o colegă de a lui cu care zice că învață dar tot prost e la învățătură.

Eu nu vreau decât să nu rămână repetent până termină liceul și să ia bacul că după aia e ușor să facă o facultate privată.

Platon - Mai  bine să  te bage la azil copilul tău decât unul străin și  ăla care moare singur dar are copii  măcar le rămâne lor munca lui de  o viață ca moștenitori decât să rămână unor nepoți sau statului dacă nu sunt moștennitori.

Edited by MARIN-lON, 16 September 2019 - 08:30.


#246
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Este exact cum erai si tu, dar vremurile sunt altele.
Ai grija.

#247
alina_me

alina_me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.08.2019
Eu am facut copii pentru ca iubesc copiii. Nu am nicio asteptare din partea lor. Din contra, eu imi doresc sa ma duc la azil la batranete. 😁

#248
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Platon, on 16 septembrie 2019 - 07:45, said:

Marine, mai sunt copii care si-au bagat parintii la azil, i-au vandut casa si au spart banii pe praf si iarba, mai sunt altii care stau acasa si fura pensia parintilor, ce vorbim aici ? Este o chestie de gene, noroc si educatie, ca daca iti pleaca ala mic in UK sau aiurea, tot singur mori si tot singur te imputi in trei zile
Este vorba de educatie,  in 90% din cazuri. ``Genele se educa``.  iar ``norocul ti-l faci tu``.  Asta daca mai au timp parintii sa faca educatie, altfel da, norocul e baza.

Edited by MembruAnonim, 16 September 2019 - 11:39.


#249
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,559
  • Înscris: 09.09.2017

 MARIN-lON, on 16 septembrie 2019 - 08:29, said:

Leusteanu - Copilul meu e exact cum eram eu când eram de vârsta lui - este la același liceu ultracentral din București unde am fost și eu și cum m-am chinuit eu să nu rămân repetent Ă®n timpul liceului așa se chinuie și el și se bate cu alții cum făceam și eu, fumează de la 14 ani exact ca mine și sigur nu mai e virgin că umblă cu o colegă de a lui cu care zice că Ă®nvață dar tot prost e la Ă®nvățătură.

Eu nu vreau decât să nu rămână repetent până termină liceul și să ia bacul că după aia e ușor să facă o facultate privată.

Platon - Mai  bine să  te bage la azil copilul tău decât unul străin și  ăla care moare singur dar are copii  măcar le rămâne lor munca lui de  o viață ca moștenitori decât să rămână unor nepoți sau statului dacă nu sunt moștennitori.

Aschia nu sare departe de trunchi.
Dupa cum spuneam, sunt copii cel mult mediocri, atat pe plan profesional, cat si in viata, in general.
Nu este niciun motiv de mandrie in asta. Dar parintele trebuie sa isi constientizeze propria mediocritate ca sa vada cu adevarat ca are o progenitura semidocta.

#250
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Eu abia aștept cutremurul să văd dacă a fost băgată apă în beton pe la blocurile noi pe unde stau unii foarte inteligenți care au învățat până le-a venit acrul în gură și care mai și plătesc rate pe 30 de ani pentru ghenele alea de apartamente.

#251
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,559
  • Înscris: 09.09.2017
Unde dai si unde crapa!!
Concluzia: fugiti de mamele singure ca dracul de tamaie, nu va legati la cap daca nu va doare, are balta peste si sunt trilioane de femei tinere, frumoase si fara plozi enervanti cu care sa va impartiti viata! Nu acceptati rebuturi, nu acceptati sa fiti pe locul 2 sau 3, mentineti-va stima de sine la cote inalte!

#252
alina_me

alina_me

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 13.08.2019

 leusteanul, on 16 septembrie 2019 - 12:45, said:

Unde dai si unde crapa!!
Concluzia: fugiti de mamele singure ca dracul de tamaie, nu va legati la cap daca nu va doare, are balta peste si sunt trilioane de femei tinere, frumoase si fara plozi enervanti cu care sa va impartiti viata! Nu acceptati rebuturi, nu acceptati sa fiti pe locul 2 sau 3, mentineti-va stima de sine la cote inalte!

Curiozitate: intalnesti o fata tanara, frumoasa... cum o vrei tu, ok?
Te insori cu ea si, dupa 2 ani face un copil. Sange din sangele tau. Daca vei cadea pe locul 2, ce faci atunci? O lasi?
In cazul asta ea va deveni femeia divortata, cu plodul altuia... in conceptia ta, femeia aia va trebui sa moara singura, din cauza unuia ca tine?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate