Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce sanse mai are o mama singura sa-si refaca viata?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
396 replies to this topic

#1
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Acest topic reflecta o situatie tot mai des intalnita la noi: cea a mamelor singure, care isi cresc singure copiii, fara a avea un partener de viata.
Sunt convinsa ca multe femei se afla in aceasta situatie si poate ar putea impartasi din experienta lor despre cum au reusit sa-si refaca viata alaturi de un alt barbat sau din contra, cum au esuat in aceste tentative si ce probleme au intampinat.
E o realitate stiuta de toti ca un copil (in special cei mici, sub 2 ani) iti ocupa aproape tot timpul, nu il poti lasa singur in casa nici macar 5 minute, fara supravegherea unui adult.
Gradinitele incep abia de la varsta de 3 ani, iar cresele in jur de 2 ani.
In acest conditii, cum isi poate face o mama singura timp pentru a avea o viata sociala, a interactiona cu lumea si a incerca sa-si gaseasca un partener ?

#2
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Tinder

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 mayte_22, on 23 iunie 2017 - 14:14, said:

Acest topic reflecta o situatie tot mai des intalnita la noi: cea a mamelor singure, care isi cresc singure copiii, fara a avea un partener de viata.
Sunt convinsa ca multe femei se afla in aceasta situatie si poate ar putea impartasi din experienta lor despre cum au reusit sa-si refaca viata alaturi de un alt barbat sau din contra, cum au esuat in aceste tentative si ce probleme au intampinat.
E o realitate stiuta de toti ca un copil (in special cei mici, sub 2 ani) iti ocupa aproape tot timpul, nu il poti lasa singur in casa nici macar 5 minute, fara supravegherea unui adult.
Gradinitele incep abia de la varsta de 3 ani, iar cresele in jur de 2 ani.
In acest conditii, cum isi poate face o mama singura timp pentru a avea o viata sociala, a interactiona cu lumea si a incerca sa-si gaseasca un partener ?

Pai pe cine gandeste asa, l-as intreba: de ce a mai facut acel copil daca il vede ca pe un lucru care ii incurca viata sociala, deja din primii 2 ani...
Ca raspuns la obiect, evident ca poti sa lasi copilul si in grija altcuiva, nu trebuie sa stai cu el chiar 24/24, ca doar mama singura, poate ca nu mai are partener, dar nu e chiar singur pe lume, intr-o pustietate, banuiesc...

Edited by epetroiu, 23 June 2017 - 14:29.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pune poza, ca sa putem calcula corect.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Fiindca nu sunt multi bani ca sa se descurce ca mamele din Germania, singura solutie ar fi ajutorul din partea familiei. Sa mai dea copilul si la tata si la bunici.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
eu cred ca o mama singura dintr-un punct de vedere are o sansa mai mare decat una fara copil sa isi refaca viata.

adica eu as iesi cu una fara copil doar pentru o aventura, dar cu una care are copil nu as iesi doar pentru o aventura. cred ca multi baieti ar gandi asa, asadar exista o sansa mai mare ca cei cu care intrii in contact sa te ia de femeie serioasa, nu sa iasa sa isi bata joc de tine, adica sa te pacaleasca ca vor ceva serios si dupa 2 iesiri la revedere. (ceea ce se intampla foarte des, sa recunoastem Posted Image)) ).

acum si din alte puncte de vedere cred ca sunt destui barbati singuri care nu ar fi deranjati ca ai deja un copil, nu as vedea un impediment total un copil. ce e mai nasol este cat mai poti tu sa iubesti acel barbat, il iei oare din iubire,ca iti doresti sa iti refaci viata cu adevarat sau mai mult din nevoia de a nu fi singura? mai poti sa ii oferi acelui barbat nebunia aia care exista intre 2 indragostiti sau toata energia ta se canalizeaza catre copil?

Edited by bossake, 23 June 2017 - 14:34.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 mayte_22, on 23 iunie 2017 - 14:14, said:

E o realitate stiuta de toti ca un copil (in special cei mici, sub 2 ani) iti ocupa aproape tot timpul, nu il poti lasa singur in casa nici macar 5 minute, fara supravegherea unui adult.
prin scoala generala aveam grija de un verisor cat timp matusa era la munca
Este o comoditate sa nu ceri ajutor sau ce?

Edited by MarianG, 23 June 2017 - 14:36.


#8
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009

 bossake, on 23 iunie 2017 - 14:31, said:

eu cred ca o mama singura dintr-un punct de vedere are o sansa mai mare decat una fara copil sa isi refaca viata.

adica eu as iesi cu una fara copil doar pentru o aventura, dar cu una care are copil nu as iesi doar pentru o aventura. cred ca multi baieti ar gandi asa, asadar exista o sansa mai mare ca cei cu care intrii in contact sa te ia de femeie serioasa, nu sa iasa sa isi bata joc de tine, adica sa te pacaleasca ca vor ceva serios si dupa 2 iesiri la revedere. (ceea ce se intampla foarte des, sa recunoastem Posted Image)) ).

acum si din alte puncte de vedere cred ca sunt destui barbati singuri care nu ar fi deranjati ca ai deja un copil, nu as vedea un impediment total un copil. ce e mai nasol este cat mai poti tu sa iubesti acel barbat, il iei oare din iubire,ca iti doresti sa iti refaci viata cu adevarat sau mai mult din nevoia de a nu fi singura? mai poti sa ii oferi acelui barbat nebunia aia care exista intre 2 indragostiti sau toata energia ta se canalizeaza catre copil?

- Are you a single mom of a child?
- Yes
- Want to be single mom of two?

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sincer pentru mine nu cred ca un copil e o problema daca ma gandesc la ceva serios. Altfel oricum zic pas, exact ce zicea colegul de mai sus, nu cred ca as iesi doar pentru o aventura cu o femeie care are copil. Dar daca sunt singur si imi place femeia de ce sa nu ma gandesc la ceva serios? Si copilul sa fim seriosi, doar daca esti dus cu pluta se poate sa nu iti placa un copil si sa nu il accepti, chiar daca nu e al tau.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Problema este cand mama singura nu vrea un sot ci un tata pentru copilul ei si un coplatitor de facturi. De fapt in asta consta si dificultatea principala in a se pastra o relatie noua cand este implicat un copil din casatoria anterioara .  Chiar si in famila initiala . mama uita de multe ori sa mai fie si sotie/amanta/ partener /prieten si este doar mama pentru copilul ei uitand ca si alti membri ai familiei au nevoie de atentie si respect .

Edited by JurasikMan, 23 June 2017 - 14:58.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 TheStarkestTruthMatters, on 23 iunie 2017 - 14:51, said:

Poporul român nu e de vină că dumneata sau altcineva este nevoit să-și crească de una/unul singură/singur progenitura/copilul/Posted Image plodul , la inițierea procesului de concepere și la dezvoltarea fătului și naștere nu te-a obligat nimeni să participi, a fost implicată voința ta proprie, în mod direct și nemijlocit. După fapte apar și urmări, consecințe,
trebuie luate noi hotărâri, noi măsuri, viața merge mai departe, nu stă pe loc.
  Pai poate nu era singura cand l-a conceput. Poate avea o casnicie normala si atunci e logic sa vrei un copil. Intre timp s-a schimbat ceva, poate e divortata, vaduva etc.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu e din aia care să fie înţepată din cauza divorţului, are şanse să-şi găsească pe cineva. Şi dacă ştie să ofere altceva decât majoritatea.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"O famile poate fi constituita doar dint-un barbar si o femeie, cf. semnaturilor a 3 000 000 de romani. Prin urmare, cazul de fata nu constituie o familie si nu reprezinta o problema."
Cam asta se poate intelege din tampenia facuta de popi cu semnaturile pentru protejarea familiei traditionale.
Cat despre subiectul de fata, sanse egale cu toate celelalte mame singure sau tati singuri, care si-au crescut, isi cresc sau isi vor creste copii singuri. Isi aleg singuri drumul prin viata, sfaturile date de pe margine, nu folosesc la nimic. Poate doar psihic. Ceea ce, e foarte putin.

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 14:54, said:

Problema este cand mama singura nu vrea un sot ci un tata pentru copilul ei si un coplatitor de facturi. De fapt in asta consta si dificultatea principala in a se pastra o relatie noua cand este implicat un copil din casatoria anterioara .  Chiar si in famila initiala . mama uita de multe ori sa mai fie si sotie/amanta/ partener /prieten si este doar mama pentru copilul ei uitand ca si alti membri ai familiei au nevoie de atentie si respect.
Nota +10 Posted Image 'JurasikMan' Posted Image , ''prințeasa'' ( pocire voită) vrea sponsor/plătitor de cheltuieli, ea vrea pe cineva doar după pofta ei / conform nevoilor și pretențiilor dumneaei, restul nu contează, nevoile soțului nu sunt urgente și nici importante, chiar deloc Posted Image din punctul ei de vedere!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 23 June 2017 - 15:14.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 PoeOvidiu, on 23 iunie 2017 - 14:54, said:

Pai poate nu era singura cand l-a conceput. Poate avea o casnicie normala si atunci e logic sa vrei un copil. Intre timp s-a schimbat ceva, poate e divortata, vaduva etc.
Sau poate are destul curaj sa il intrebe pe individ daca bebe prezinta o problema.

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu nu sunt mama singura (e greu sa fii mama singura cand esti barbat si n-ai copii :P ), dar pot sa impartasesc, de cealalta parte a baricadei,  experienta mea de tentativa de relatie cu o mama singura.
Desi initial mi-a fost un pic peste mana doar ca idee, copilul n-a constituit nici pe departe un impediment. Chiar m-am atasat de el, desi de felul meu nu simpatizez copiii. Mai degraba mama lui a fost problema :D
Intr-adevar, ai parte de mai putina intimitate in cuplu, nu ai cum sa faci, "nepremeditat" chiar toate tampeniile care-ti trec prin cap - hai sa plecam in weekend mai stiu eu unde pe nepregatite, hai sa mergem in club/crasma si sa stam pana dimineata etc. Ca barbat te poti simti un pic in plus sau a cincea roata de la caruta, dar e un risc si o situatie pe care ti-o asumi, daca te cuplezi cu o mama singura si ai pretentia sa puna copilul pe planul 2 inseamna ca esti pur si simplu imatur, ca sa nu zic tampit.

Ca parti bune, am vazut ca mamele singure in general sunt mai puternice, mai mature, mai ... materne, si te poti baza pe ele. Sincer, mi-a parut rau si inca imi pare ca in cazul meu a fost doar o tentativa si nu ceva concretizat.
Ca parti rele, toate mamele singure pe care le-am cunoscut, inclusiv cea pe care am cunoscut-o indeaproape, parca-s prea ambitioase, prea selective etc. Cumva faptul ca au crescut/cresc un copil suplinind absenta tatalui si material, si afectiv (si nici nu vreau sa ma gandesc cat e de greu) le face sa vrea langa ele tot un soi de Superman si alunga posibili pretendenti tocmai prin "cerinte" prea mari. Si pana la urma ori raman singure, ori culeg ce n-au ales altele.

In aceste conditii, cum isi poate face o mama singura timp pentru a avea o viata sociala, a interactiona cu lumea si a incerca sa-si gaseasca un partener?
Intrebarea e foarte generala. Depinde de ce varsta are copilul, de ce program are mama respectiva la serviciu/daca are serviciu, de orasul in care locuieste, ca una e sa locuiesti intr-un oras de sute de mii de oameni si alta intr-unul de 10.000, si evident, de cum arata mama.
Nu cred ca e cazul la initiatoare, dar cred ca e evident ca o femeie disperata dupa o relatie nu va gasi ce vrea prea usor ... iar daca e disperata dupa relatie si mama singura asta chiar pune pe fuga petitorii.
Oricum, isi poate face timp asa cum alt om care nu e mama singura isi face. Cum ne traim viata pe internet in general, probabil tot de-acolo se poate gasi tatal vitreg perfect :P
Sa nu uit - acum multi ani am iesit cu o tipa de vreo 2-3 ori, nimic serios, dar cand era sa devina mai serios si-a amintit ca uitase sa-mi spuna ceva important: avea un copil. Nu m-a impresionat memoria ei. Daca ar fi spus din prima, n-ar fi fost problema, dar minciuna in astfel de cazuri arata nu numai ca e o femeie neserioasa, ci o femeie neserioasa cu copil .

#17
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Invers proportional cu dorinta de a-si reface viata. Cand senzatia ca e interesata doar sa lege pe cineva de ea ,  instinctul orocarui individ  caruia nu-i place sa fie legat e de a se indeparta cat mai repede.

Edited by iulian_k, 23 June 2017 - 15:34.


#18
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 MarianG, on 23 iunie 2017 - 15:14, said:

Sau poate are destul curaj sa il intrebe pe individ daca bebe prezinta o problema.

Hai sa fim onesti - 95% din barbati fug mancand pamantul cand afla ca o femeie ce parea calumea, are copil!

Si ii putem acuza ?!? Sincer...
Eu zic ca nu!

De ce as creste spermatozoidul altuia ?
De ce as plati factura distractiei altcuiva?
De ce sa fiu eu cel pus la plata, doar pt ca altcineva a fost iresponsabila si s-a umezit la "za bad boys" ?!?

Sincer - sansele sunt minime spre zero ca o mama singura sa gaseasca un tip calumea (si nu vreun "rebut").

Realitatea crancena e ca afara de infime procente (viol, ramasa vaduva etc), uriasa majoritate a mamelor singure sunt pur si simplu fiinte iresponsabile, care au facut-o fara protectie doar pt ca...asa a vrut EL si dansele nu au vrut sa dezamageasca.

Femeile adora "za bad boys" dar vor "a good boy" sa le creasca urmasul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate