Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Ce sanse mai are o mama singura sa-si refaca viata?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
396 replies to this topic

#199
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Posttehnics, on 28 septembrie 2018 - 22:27, said:

Posibil sa ai dreptate DAR pana se vor schimba prioritatile posibil celalalt partener sa simta doar ca e bun de platit facturi...si atunci s-ar putea sa ramai iar cu buza umflata.
Adica daca nu te implici din prima pe plan sentimental, pai atunci sansele sa iti refaci viata sunt diminuate. Cand celalat partener se implica intr-o astfel de relatie, se implica sentimental, nicidecum material....zic si eu.
Corect. Motiv pt care eu recomand doar mame singure cu copii cat mai mari (peste 8-9 ani).

#200
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Va multumesc tuturor celor care ati lasat un sfat pertinent si la obiect.
A trecut mai mult de un an de la postarea topicului si vad ca s-au strans intre timp foarte multe pareri.
Fiecare a judecat dupa temperamentul si convingerile sale si dupa experienta sa de viata, fireste.
S-au vehiculat tare multe ipoteze: ba ca as fi o neserioasa, ba o femeie manipulatoare care isi cauta un fraier, un "mamaligar" (cum spunea cineva), etc-etc
La unele comments-uri chiar nu m-am putut abtine sa nu rad cu lacrimi, macar pentru cateva minute m-a ajutat sa ma destind.
Intr-adevar, realizez si eu ca este greu de dat un raspuns la situatia mea, care e practic una de lose-lose, o situatie de sah mat, in lipsa altui cuvant mai nimerit.
Toata lumea cauta lucruri facile, nimeni nu doreste sa isi asume nimic, femeile care sunt mame singure devin niste paria ai societatii, invinuite ele insele pt situatia in care au ajuns, dar fireste, fara sa stea nimeni sa analizeze motivele care au dus la asta.
Oamenii ridica toti ziduri in jurul lor, vor sa ofere din ce in ce mai putin, sa se implice la un nivel minimalist, daca se poate si cu orgolii de netrecut.
In aceste conditii, este greu si pt un om singur sa isi gaseasca un partener, cunosc atatea cazuri de femei tinere sub 30 de ani, fara obligatii, care efectiv nu reusesc sa gaseasca o relatie stabila si serioasa.

#201
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Dar nu te laudai ca vrei sa pleci in SUA cu partenerul tau american?
Te-a lasat cu copil si casa si s-a carat?

#202
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View Postmayte_22, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

cunosc atatea cazuri de femei tinere sub 30 de ani, fara obligatii, care efectiv nu reusesc sa gaseasca o relatie stabila si serioasa.

Poate ca femeile de care povestesti sunt niste mironosite, increzute, frigide, care nu stiu sa faca un ou ochi si cu salariu de 1500 lei, asteptandu-l pe Fat Frumos picat din luna sa le salveze, eventual sa vina la pachet si cu casa si masina.

#203
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmayte_22, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

cunosc atatea cazuri de femei tinere sub 30 de ani, fara obligatii, care efectiv nu reusesc sa gaseasca o relatie stabila si serioasa.
Cum a zis si colegu de mai sus....femeile alea tinere sunt ori cu standarde extrem de ridicate, idealiste, feministe, egoiste...altfel nu cred ca ar fi ramas singure.

View Postmayte_22, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

Oamenii ridica toti ziduri in jurul lor, vor sa ofere din ce in ce mai putin, sa se implice la un nivel minimalist, daca se poate si cu orgolii de netrecut.
Nimeni nu ridica ziduri, nimeni nu le pune la zid DAR faptul ca femeile singure cu copii pun prima data copii pe primul plan cand exista o sansa ca cineva sa apara in viata ei, atunci acel cineva automat se distanteaza.
Ia fa asa: cand vei cunoaste pe cineva, lasa copii 2 saptamani la mama, tata, bunici si pleaca cu acel cineva 2 sapt undeva, sa fiti doar voi, sa nu conteaze copii, si vei vedea lucrurile altfel.
E clar ca acel cineva te ia la pachet, cu copii. El, se va implica in relatie pentru tine, nu exclusiv pentru copii, dar trebuie sa gandesti ca acel cineva, barbat, te va iubi mai mult decat crezi pentru ca va accepta si copii. Oricum e doar o chestie de timp si depinde de mama, asta-i clar.

#204
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmayte_22, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

In aceste conditii, este greu si pt un om singur sa isi gaseasca un partener, cunosc atatea cazuri de femei tinere sub 30 de ani, fara obligatii, care efectiv nu reusesc sa gaseasca o relatie stabila si serioasa.
A nu pierde din vedere cauzele demografice. Femeile sint ceva mai multe, in timp ce barbatii tineri, si asa mai putini, emigreaza pt munca in alte tari.

#205
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostNSR, on 08 octombrie 2018 - 11:00, said:

A nu pierde din vedere cauzele demografice. Femeile sint ceva mai multe, in timp ce barbatii tineri, si asa mai putini, emigreaza pt munca in alte tari.

Cu atat mai mult, concurenta e si mai acerba. De ce s-ar lega la cap un barbat cu o mama singura, in conditiile in care o femeie de +30 cu copil poate fi inlocuita de 3 de 20, si fara copii, si fara bagaj emotional, si care arata mult mai bine??

Da, daca ai gresit si te trezesti ca esti mama singura, nasol, ce sa zic, nu mai gresi.
Viata nu e un lung sir de surprize. Planifici azi, executi maine, de poimaine incolo vezi rezultatele (pozitive sau negative).
Te-alearga tipii OK (si in afara de alea urate cu spume, toate-s alergate de tipi OK cat sunt tinere), dar tu nici nu-i vezi sau ii vezi si ti se rupe, ca nu-s cool. Deh, e mai cool Dorel de la colt, ca e “rebel”.
Si anii trec si tu tot zbori din organ cool in organ si mai cool si pe urma te trezesti mama singura. Nu, nu a fost “soarta nemiloasa”. Nu, nu a fost un accident. Nu, n-ai jucat la ruleta si-a iesit pe negru din pur ghinion. Ai facut chestii si, ca rezultat, s-au intamplat alte chestii.

Wow, viata e grea pentru mamele singure. Si? Nu-i asa pentru noi toti, indiferent de varsta si de sex? Plus ca nu le-am pus eu sa alerge dupa cai verzi pe pereti.

Toti platim cand o dam in bara, nu vad de ce-ar avea altii discount.
Ca sa fie mai clar, peste trei sferturi din femeile de varsta mea pe care le stiu si care-s singure si “n-au avut noroc” sunt alea care acum 10-15 ani declarau pe la toate colturile ca “ele nu-s sclavele unui barbat”. Gen le era prea greu si sa presteze o omleta. Cele mai de doamne-ajuta dintre ele au prostit (doar temporar) cate unul. Si acum o ard solo/divortate/parasite pentru altele care n-au vazut sclavia chiar la fel ca ele…si viata e grea. Pai, este. Daca esti proasta, e foarte-foarte grea.

Edited by leusteanul, 04 November 2018 - 17:23.


#206
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View Postmayte_22, on 05 octombrie 2018 - 18:32, said:

femeile care sunt mame singure devin niste paria ai societatii, invinuite ele insele pt situatia in care au ajuns, dar fireste, fara sa stea nimeni sa analizeze motivele care au dus la asta.


Femeile care sunt mame singure nu devin paria societatii, dar realizeaza subit ca viata e dintr-o data mult mai grea si nici ele nu intineresc.
In loc sa te victimizezi, mai bine te-ai intreba ce poti sa oferi intr-o relatie?
Ca pentru fiecare mama singura, exista altele 10 care sunt si tinere, si dezinhibate sexual, si fara batai de cap adiacente (ma refer la copii).
Asadar, tu trebuie sa vii la inaintare cu ceva muuuult mai bun decat ele, ca sa poti fi luata macar in calcul pentru o relatie mai serioasa si nu un one night stand.

Edited by leusteanul, 16 November 2018 - 20:30.


#207
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postleusteanul, on 16 noiembrie 2018 - 20:19, said:

In loc sa te victimizezi, mai bine te-ai intreba ce poti sa oferi intr-o relatie?
Ca pentru fiecare mama singura, exista altele 10 care sunt si tinere, si dezinhibate sexual, si fara batai de cap adiacente (ma refer la copii).
Posted Image
E cu licitație, sau cum?

Edited by althea, 16 November 2018 - 20:52.


#208
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postleusteanul, on 04 noiembrie 2018 - 17:22, said:

Toti platim cand o dam in bara, nu vad de ce-ar avea altii discount.
Ca sa fie mai clar, peste trei sferturi din femeile de varsta mea pe care le stiu si care-s singure si “n-au avut noroc” sunt alea care acum 10-15 ani declarau pe la toate colturile ca “ele nu-s sclavele unui barbat”. Gen le era prea greu si sa presteze o omleta. Cele mai de doamne-ajuta dintre ele au prostit (doar temporar) cate unul. Si acum o ard solo/divortate/parasite pentru altele care n-au vazut sclavia chiar la fel ca ele…si viata e grea. Pai, este. Daca esti proasta, e foarte-foarte grea.
Ca sa fie mai clar....urla frustrarea in tine. Ai fost si tu refuzat de vreuna din asta la pretentiile careia nu te-ai ridicat, de aici inversunarea, nu? Posted Image

Edited by Kriss77, 16 November 2018 - 20:55.


#209
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostKriss77, on 16 noiembrie 2018 - 20:53, said:

Ca sa fie mai clar....urla frustrarea in tine. Ai fost si tu refuzat de vreuna din asta la pretentiile careia nu te-ai ridicat, de aici inversunarea, nu? Posted Image
Targetul meu nu e cel de mame singure Posted Image Posted Image
Are balta peste, nu ma leg la cap daca nu ma doare.

#210
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postleusteanul, on 17 noiembrie 2018 - 08:49, said:

Targetul meu nu e cel de mame singure Posted Image Posted Image
Are balta peste, nu ma leg la cap daca nu ma doare.
Aha, deci nici tu nu ti-ai gasit inca ...sclava. Si totusi esti de varsta celor pe care le judecai ca sunt singure, divortate, parasite.
On topic, nu cred ca un copil poate fi o problema,  la o adica initiatoarea isi poate gasi un barbat care are si el copii dintr-o casatorie anterioara. Mai sunt si barbati f buni care iubesc copii, indiferent ai cui sunt, sunt cazuri in care cuplul nu poate avea copii si atunci adopta etc.

Edited by Kriss77, 17 November 2018 - 18:08.


#211
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 18:07, said:

...sunt cazuri in care cuplul nu poate avea copii si atunci adopta etc.
In cazurile astea nu vorbim de mame singure. Vorbim de cupluri.

#212
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Si totusi care e problema daca femeia, care iti place, are un copil dintr-o relatie/casatorie precedenta?
Pentru un tanar banuiesc ca nu e idealul, dar pentru cineva de varsta ei...
Nu stiu daca problema e copilul, cat varsta, eventualele frustrari, traume etc.
Sau suferiti ca, prematur, nu mai sunteti in prim/planul atentiei ei? Posted Image

Edited by Kriss77, 17 November 2018 - 20:20.


#213
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 18:07, said:

Mai sunt si barbati f buni care iubesc copii, indiferent ai cui sunt, sunt cazuri in care cuplul nu poate avea copii si atunci adopta etc.
Vezi tu, lucrurile stau cu totul altfel din perspectiva barbatului.
Barbatul tolereaza copilul care genetic nu e al lui doar ca sa aiba relatie cu femeia, si cam atat.
In 99% din cazuri, barbatii vor copii care sunt ai lor dpdv genetic.

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Sau suferiti ca, prematur, nu mai sunteti in prim/planul atentiei ei? Posted Image

Aaa, despre asta e vorba, pai zi asa, e vorba de asa-zisa suferinta ca barbatul nu mai e in planul atentiei ei Posted Image
Am o veste proasta, pisi: exista mereu reorientarea rapida spre altele disponibile si atente.
De fapt, nu ai idee cat de repede poate fi inlocuita o femeie, daramite o femeie cu un copil care nu e al tau.
Serios, nu ai idee.

#214
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postleusteanul, on 17 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Vezi tu, lucrurile stau cu totul altfel din perspectiva barbatului.
Barbatul tolereaza copilul care genetic nu e al lui doar ca sa aiba relatie cu femeia, si cam atat.
In 99% din cazuri, barbatii vor copii care sunt ai lor dpdv genetic.
Exact, deci daca ii place femeia sau nu il plac altele pe el....Posted Image .nu ar trebui sa fie problema sa ii tolereze copilul.
Daca si barbatul si femeia sunt la varsta cand mai pot si vor sa aiba copii, cred ca un copil al lor ar face situatia mai usor de suportat si din pct lui de vedere. Cel putin teroretic, pt. ca practic exista posibilitatea sa se implice mai mult decat credea...ca sa aiba o relatie cu femeia, normal. Deci totul depinde de ea pana la urma.
ps. Cred ca un barbat care nu te iubeste cu copil cu tot nu te va iubi nici fara..pana la urma te va insela sau parasi la fel ca fostul.

Quote

Aaa, despre asta e vorba, pai zi asa, e vorba de asa-zisa suferinta ca barbatul nu mai e in planul atentiei ei Posted Image
Am o veste proasta, pisi: exista mereu reorientarea rapida spre altele disponibile si atente.
De fapt, nu ai idee cat de repede poate fi inlocuita o femeie, daramite o femeie cu un copil care nu e al tau.
Serios, nu ai idee.

O inlocuiesti pana vrei sa te asezi la casa ta. Apoi vei descoperi cu surprindere ca treci pe planul 2 cand aveti copii..Si cu urmatoarea la fel :)Pisi Posted Image
Chiar ma asteptam sa stii lucrurile astea la varsta si la experienta ta..Posted Image

Edited by Kriss77, 17 November 2018 - 21:52.


#215
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 21:48, said:


O inlocuiesti pana vrei sa te asezi la casa ta. Apoi vei descoperi cu surprindere ca treci pe planul 2 cand aveti copii..Si cu urmatoarea la fel :)

Daca femeia are un dram de inteligenta, nu va face asta.
Daca va face asta, paveaza calea spre divort/despartire.

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 21:48, said:

Cred ca un barbat care nu te iubeste cu copil cu tot nu te va iubi nici fara..pana la urma te va insela sau parasi la fel ca fostul.

Crezi gresit. Nimeni nu are vreo datorie sa-ti creasca si sa-ti iubeasca progenitura facuta cu altul, poate doar sa o tolereze, in cel mai bun caz.
Cat despre inselat si parasit, chestiile astea se intampla de ambele parti in egala masura.

#216
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Si totusi care e problema daca femeia, care iti place, are un copil dintr-o relatie/casatorie precedenta?
Pentru un tanar banuiesc ca nu e idealul, dar pentru cineva de varsta ei...
Depinde de varsta ei. De exemplu daca ea are 22 de ani si are un copil de 1 an. Crezi ca cineva de varsta ei s-ar incurca ? NU. Nici chiar in jurul varstei ei tot nu s-ar incurca. Decat doar daca arata bine, chiar foarte bine dar nici asa. Intotdeauna se vor incurca cei care sunt mai in varsta...undeva la 30+ sau chiar 35+.

View Postleusteanul, on 17 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Vezi tu, lucrurile stau cu totul altfel din perspectiva barbatului.
Barbatul tolereaza copilul care genetic nu e al lui doar ca sa aiba relatie cu femeia, si cam atat.
In 99% din cazuri, barbatii vor copii care sunt ai lor dpdv genetic.
Aaa, despre asta e vorba, pai zi asa, e vorba de asa-zisa suferinta ca barbatul nu mai e in planul atentiei ei Posted Image
Am o veste proasta, pisi: exista mereu reorientarea rapida spre altele disponibile si atente.
De fapt, nu ai idee cat de repede poate fi inlocuita o femeie, daramite o femeie cu un copil care nu e al tau.
Serios, nu ai idee.
Sunt total de acord cu ideile tale. Cam asa e in viata reala chiar daca teoretic nu e asa.

View PostKriss77, on 17 noiembrie 2018 - 21:48, said:

ps. Cred ca un barbat care nu te iubeste cu copil cu tot nu te va iubi nici fara..pana la urma te va insela sau parasi la fel ca fostul.
Gresit. Un barbat va iubi o femei fara copil dar daca e una cu copil, asa cum a zis si colegul leustean, copilul altuia va fi doar o chestie de toleranta. Cu timpul va deveni o chestie de adaptare si poate peste mult timp va fi o chestie de iubire tata-copil. Dar lucrurile astea dureaza mult timp...poate ani de zile si cel mai mult depinde cum gestioneaza mama situatia.
Adica daca copiul vitreg face o boacana sau te supara, tu cum reactionezi stiind ca nu e al tau ? Mama cum va reactiona stiind ca copilul este al ei si te-a suparat pe tine, tatal vitreg ? Iti va permite mama sa ridici vocea la copilul ei ? Daca ea nu va permite, atunci inseamna ca tu, ca barbat esti pe locul doi, dupa copil si nu la acelasi nivel cu copilul raportat la dorintele mamei. Ii va atrage mama atentia copilului ca l-a suparat pe tata ? Daca nu, la fel, te simti pe locul doi....si atunci de ce sa stai si sa induri de la una cu copil cand poate gasesti ceva mai bun si fara copil ? De asta spun ca mama e singura si unica care trebuie sa stie cum sa gestioneze o astfel de situatie, nu tatal, nu copilul.
Testul de anduranta al unei relatii are loc atunci cand intervin situatii nasoale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate