Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#415
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici eu nu suport etichetele alea lipicioase. Din fericire nu i-a trecut nimanui prin cap sa imi puna pe trotineta. Intru pur si simplu cu ea si nu ma intreaba nimeni nimic. Ba in Carrefour chiar am vazut trotinete identice.

#416
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,671
  • Înscris: 07.02.2003
Trotinetele sunt totusi pentru plimbare pe afara nu in magazine unde e multa forfota si multa lume... Posted Image

Edited by andreic, 27 August 2017 - 19:44.


#417
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Pai nici nu se pune problema sa se plimbe prin hypermarket. Dar cand intri in astfel de magazine nu ai unde sa o lasi, si nici nu o poti purta pe umar o ora printre rafturi, fiindca iti rupe umarul. E mult mai usor sa o tragi dupa tine pe roti.
Sau daca esti grijuliu poti chiar pune cosul de mana pe platforma trotinetei, si nu-l mai tii in mana.

Edited by Hider141, 27 August 2017 - 19:53.


#418
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu am indraznit vreodata sa merg pe trotineta prin hipermarket. Nu ca nu as vrea, dar ma gandesc atat la riscuri cat si la reactiile celorlalti. Nici eu nu m-as simti confortabil sa treaca cineva pe langa mine calare pe trotineta, skateboard, role etc. Eu merg pe langa trotineta sau o pliez si o car pliata (uneori in cosul de cumparaturi).

#419
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
pai pe langa trotineta, asta e clar. nu o calaresc pe acolo. dar unii se uita lung la tine nu ca intri cu ea, ci pt faptul ca la noi exista acel conservationism, adica sa nu iesi din tiparul societatii. pe strada sunt destui care se uita lung cand treci pe langa ei.

mai este careva care imi tot zice ca ce caut eu cu trotineta, ca daca m-ar vedea pe strada mi-ar arunca-o (cred ca va zbura la randu-i mai departe decat trotineta daca se atinge cu un deget de ea), pt ca trotineta a avut si el cand era mic, si astea sunt pt copii, nu pt adulti. asa ca din pacate sunt si oameni care nu inteleg ideea evolutiei si a vremurilor in care traiesc si tin cu dintii sa intoarca lumea la vremurile stravechi, pt ca asa e din batrani  Posted Image

in magazin clar nu se intra cu bicicleta, pt ca sunt si standuri pt tinut afara, asta e ok, dar sunt destui care sunt incomodati de ele pe strada. poate si pt faptul ca sunt si destui tineri care merg ca nebunii si fac slalom printre pietonti si ajungi sa te uiti urat la unii, insa la noi educatia civica mai are cativa zeci de ani pana sa ajunga la o forma acceptabila.

imi zicea cineva ca in strainatate se da cu o trotineta pe trotuar, dar nu vine nimeni sa comenteze. daca e pista de biciclisti toti merg pe langa ea si nu o calca. la noi .... mie mi-a zis una (care mergea pe juma de pista) ca ce caut eu acolo, ca trotuarul este pt pietonti si sunt asa nesimtita sa trec in viteza pe langa ea sa o lovesc?

cam asta e (in)cultura romanilor si mai avem de tras cu ei inca destui ani.

dar astea fac parte din peisajul mioritic monden, suntem europeni, tarani europeni.

#420
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Totusi au inceput sa utilizeze tot mai multi adulti trotinete, ba chiar si persoane de varsta a treia, asa ca lumea s-a mai obisnuit cat de cat si nu te mai judeca intotdeauna in moduri pe care nu ti le-ai dori. Unii chiar apreciaza si se gandesc sa isi cumpere trotinete. Si cred ca numarul de trotinisti/ trotinetisti adulti va fi in crestere.
De ce nu ai folosi o trotineta, din moment ce este un mijloc de transport comod, elegant (care nu iti sifoneaza imbracamintea ca o bicicleta sau cum s-ar intampla intr-un mijloc de transport in comun), iti permite sa parcurgi distante rezonabile fara sa transpiri, cu toate ca necesita ceva mai mult efort decat mersul pe jos (dar mai putin decat alergarea), nu obosesti la fel de usor ca atunci cand mergi pe jos pe distante lungi sau cand alergi pe distante scurte, este suficient de rapid comparativ cu viteza unui pieton si nu atat de rapid incat sa risti accidentari grave etc.? De ochii lumii?
Desigur ca mai sunt inca destui indivizi (in special dintre cei cu un nivel precar de educatie) care se arata socati sau incep sa faca glume grosolane. Dar din fericire cei care reactioneaza urat reprezinta o cantitate neglijabila. Si in fond de ce ne-am regla comportamentul in functie de ei?

Eu am retrait reactiile majoritar negative ale celor din jur cand am iesit in parc cu un monociclu ("bicicleta cu o roata", nu monociclu electric).
Am vazut intr-un targ de vechituri un monociclu vechi si am facut un pariu cu mine: "ma targuiesc cu proprietarul si daca nu ma costa mai mult decat pretul a doua pachete de tigari o sa invat sa merg pe el". A zis ca nu mi-l lasa sub 50 lei, eu am zis ca nu dau mai mult de 30 lei si dupa ce am plecat a strigat dupa mine si a zis ca mi-l lasa la 40, apoi la 30... asa ca m-am ales cu monociclu. Mi-a fost un pic cam rusine sa merg cu el in mana pana la masina (masina o aveam departe), din cauza ca toata lumea intorcea capul, multi afisau zambete si auzeam comentarii legate de Circ sau primeam intrebari: daca stiu sa merg pe el, daca e greu sa inveti, daca am cazut de pe el (il plimbam ca pe o roaba, cu roata in fata), cat a costat etc.
Timp de cateva zile m-am antrenat in casa (atat cat sa ma obisnuiesc cu el, fara sa distrug locuinta), apoi mi-am luat inima-n dinti si am iesit cu el in parc - am parcat masina in capatul unei alei (chiar langa stalpii care impiedica intrarea pe alee a masinilor) si am incercat sa merg pe el tinandu-ma de acei stalpi la urcare si apoi impingandu-ma n fata. Evident ca am cazut de sute de ori (in picioare), dar am reusit pana la urma sa merg jumatate de metru, un metru, cativa metri etc. Cat am facut exercitii cu el, parca lumea era mai putin socata (sau cel putin isi stapaneau emotiile). Unii treceau pe langa mine ca si cum era ceva obisnuit, altii se opreau ca sa se uite si eventual remarcau dificultatile, dar mai aparea si cate un grup de indivizi care incepeau sa rada zgomotos si sa faca comentarii complet aiurea: ca trebuie sa fii prost sau clown ca sa mergi pe asa ceva, ca "chestia aia" are doar o roata si trebuie sa nu ai mintea intreaga sa mergi pe o roata, o batrana mi-a zis ca mai am putin si merg pe funie etc. La topicul alaturat, despre monociclu, nu am descris frustrarile, enervarea sau jena (oarecum absurda) pe care am resimtit-o in anumite momente. Cu toate acestea m-am incapatanat si am iesit in mai multe seri cu monociclul, singurele mele satisfactii fiind progresul obtinut la fiecare iesire si faptul ca invatand sa-l controlez se transforma intr-un aparat sportiv excelent pentru utilizare indoors (ai bicicleta pentru fitness, stepper, minge pentru echilibrare si multe altele intr-un singur device).
Si ma gandeam ca daca eu am avut curajul sa merg inainte si sa ignor turmele de indivizii stupizi de care ma "ciocnesc", atunci cu atat mai mult este posibil acest lucru in cazul folosirii unei trotinete (cel putin trotineta nu a fost exploatata la circ prin asociere cu numere care sa starneasca zambete)...

Edited by _-_, 28 August 2017 - 11:24.


#421
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
perfect de acord cu tine colegu, inca mai avem cimpanzei printre noi, dar asta nu e un motiv pt care sa nu mai ies cu trotineta. asta e, n-au decat sa rada daca vor, n-au decat sa comenteze babele ce-or comenta, e problema lor. te afecteaza pe moment, e drept ca ma enerveaza la culme de fapt, ma abtin sa nu le zic ceva de dulce, insa asta e lumea, mergem mai departe, pe una sau 2 roti, mai mici sau mai mari, dupa caz.

nu am urcat niciodata pe monociclu, mai mult ca sigur as fi in exact aceeasi situatie ca si tine la inceput, dar se invata si astea.

ce imi provoaca satisfactie este nr de tineri care vad trotineta si personalizarea ei, iar unii dau semne de apreciere. din pacate sunt putini. e drept ca si eu arunc priviri lungi la alte trotinete, din curiozitate la cum arata, cum merg, ce model sunt, etc.

am avut o perioada aglomerata si nu am mai iesit la acele plimbari lungi, insa am de gand sa o fac din nou, m-am cam rezumat la vreo 5-6km pe o suprafata mai mica de miscare. din pacate, scartaitul de care am pomenit ieri a revenit. am incercat sa mai ung pe ici pe colo, dar fara succes. ma gandesc sa nu fie chiar acel ansamblu de arc care scartaie, sa fie tija din centru.

din pacate nu am forta destula pt a presa manual roata si sa vad daca pot unge acel ax, asa ca voi ramane cu un scartait pe roata spate.

#422
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ce nu ne arati si noua o poza cu trotineta personalizata?

#423
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca voi fi recunoscuta in oras, apoi vb se duce.

#424
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostDany_Darke, on 24 august 2017 - 10:22, said:

azi am iesit din nou cu trotineta dupa ceva vreme de absenta din peisaj. chiar imi simteam picioarele de parca nu mai fusesem cu trotineta, ce inseamna pauzele lungi.

pe de alta parte, eram azi in farmacie, eu pana acum nu am cazut si nici n-am lovit trotineta chiar si cand nu stiam sa merg cu ea, dar azi un copchil, e al 2-lea deja, pana nu mi-a daramat trotineta nu s-a lasat. pagubele: mi-a strambat ghidonul si rupt soneria.  Posted Image Posted Image
Cam subreda trotineta la ghidon, daca la o simpla cazatura se roteste, asa cum ai spus in postul imediat urmator. In cazul meu macar a cazut avand viteza.


Cum se misca ghidonul, are ceva joc sau ai reusit sa strangi totul si misti ghidonul fara probleme?
Puteai avertiza copilul si familia/persoana care avea grija de el sa aiba grija sa nu stea/miste pe langa trotineta.

View PostDany_Darke, on 27 august 2017 - 16:51, said:

sa va zic o intamplare de ieri cu trotineta cand am fost prin auchan. stiti ca aia pun etichetele lor daca vii cu produsul tau. cand am ajuns acolo, ma indrept direct catre paza sa-i intreb daca pot intra cu trotineta ca sa nu alerge dupa mine prin magazin pe urma.
In auchan stiu ca au trotinete de vanzare, pe acolo probam si eu intr-o perioada vreo 3 modele. Ai putea sa le spui sa-ti puna eticheta undeva dedesubt. In Kaufland, penny si prin alte parti am intrat fara sa le aduc la cunostiinta celor de la paza ca sunt "conducator" de trotineta, desi mi s-a parut ca unii se uitau cam lung.

#425
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post_-_, on 28 august 2017 - 11:07, said:

De ce nu ai folosi o trotineta, din moment ce este un mijloc de transport comod
Astea electrice sunt destul de rapide. A trebuit sa pedalez destul de serios ca sa depasesc o domnisoara pe strada. Nu ma incanta autonomia, dar asta e valabil la orice jucarie electrica, desi nu cred ca foloseste cineva trotineta cateva zeci de km zilnic. O mica-mare problema ar fi pretul, un etow ajunge cat o bicicleta sau scuter electric.

#426
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Modelul vechi de E-twow accelereaza rapid si chiar poti sa te lansezi in depasiri care altfel ar fi riscante, plus ca pe acceleratie poti lua curbe mai stranse prin inclinarea trotinetei pe o parte, deci poti face slalom dupa un pic de antrenament. Totusi, viteza mare este riscanta. Eu era sa cad de cateva ori pe asfalt umed sau cand am nimerit pietre, castane, crengute cazute etc. Cu o trotineta electrica ai tendinta sa mergi cu viteza tot mai mare. Odata am cazut de la viteza maxima (cca. 28 Km/h) cand s-a luat dupa mine un caine (n-am patit nimic, din fericire).
In cele mai multe situatii prefer trotineta clasica, deoarece este mult mai usoara, efortul pe care il fac ca sa circul cu o viteza sigura este mic (am deseori impresia ca merge singura), amortizeaza socurile mai bine, pot sa o pliez usor si sa intru cu ea in mana prin magazine, nu trebuie sa am grija sa o incarc etc.

#427
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bucuresti terenul e plat, dar in Iasi sunt ceva denivelari :) Ma indoiesc ca ti-ar mai parea atat de distractiva o trotineta simpla. Eu stau intr-o zona de deal,vad aproape zilnic un tip care trece fix prin fata portii mele pe o trotineta electrica. Urca  destul de rapid, desi e oarecum abrupt.
Tipa pe care zic ca am depasit-o nu stiu cu cat mergea exact, mie imi arata vitezometru peste 35 cand am trecut pe langa ea. Totusi pentru o jucarie cu motor atat de mica mi se pare o viteza extraordinara. Nu poti sa cari pe ea cat merge pe bicicleta, dar de plimbat e ok.
De caini nu are rost sa fugi, e suficient sa te opresti si sa te dai la ei. Pot sa ma laud ca am reusit sa dresez o potaie care se lua de mine de cate ori treceam prin zona lui, acum nici nu se mai ridica de jos. De fiecare daca cand incepea sa latre, ma opream si il fugaream sau urlam la el. S-a lasat pagubas, in mintea lui pesemne zice "iar trece nebunul asta, mai bine il las in pace".

#428
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu circul de regula in zone cu teren plat, dar la deal intr-adevar este mai dificil cu trotineta clasica (si la vale, daca inclinatia este prea mare, deoarece frana de trotineta nu este la fel de eficienta ca la bicicleta). Cand sunt cu trotineta si urc o rampa cu incinatia mare tin un picior pe trotineta si celalalt jos, imping trotineta in sus fara sa ridic piciorul celalalt de pe sol, dupa care mut mai sus piciorul aflat pe sol, printr-o deplasare rapida. Este ca si cum as merge, doar ca un pic mai usor. Daca inclinatia nu este foarte mare, atunci dau kick-uri mai dese si mai puternice, schimband piciorul dupa 2-3 kick-uri, dar in timp devine mai obositor decat mersul pe langa trotineta.

Cand se ia dupa mine un caine opresc si vorbesc cu el pe un ton linistitor. Dar acel caine l-am observat abia cand dadea sa ma inhate si m-a luat prin surprindere. Aveam viteza mare si ma concentram doar pe ce aveam in fata. Cand am vazut cu coada ochilor javra alergand pe tacute cu botul pe langa piciorul meu m-am speriat, am accelerat din instinct, dar a fost mai rapid, a ajuns cu botul langa gamba mea si atunci am facut o miscare brusca (cred ca am rasucit brusc ghidonul) si am cazut cat eram de lung cu tot cu trotineta. Javra s-a speriat si a luat-o la goana.

Acum port cu mine un aparat care genereaza socuri electrice (mai mult pentru linistea mea, ca nu stiu cat este de eficient sau daca il pot scoate la timp intr-o situatie de genul...). Face un arc electric si un zgomot destul de puternic ca sa sperie de la distanta cel putin pe unii cainii vagabonzi. Dar nu am curentat nicio vietate. L-am testat pe mine cca.1 secunda (sau mai putin) si am simtit doar un fel de ciupitura neplacuta. In manual scrie sa nu fie actionat asupra agresorilor umani mai mult de 5 secunde direct pe piele in anumite zone ale corpului (sau ceva de genul), deoarece ar putea produce stop cardiac. Este indicat impotriva agresorilor umani si a animalelor salbatice agresive. Inainte aveam spray pentru autoaparare si l-am folosit impotriva unei haite de caini vagabonzi, dar nu a avut efect pe caini (mi-a intrat mie in nas si in ochi din cauza directiei vantului si m-a usturat usor, m-a facut sa stranut). Am scapat mergand incet cu spatele, vorbind continuu cu ei si dandu-le cate un picior cand se apropiau maraind (erau suficient de prosti ca sa se fereasca si sa se dea un pic in spate). Am mai avut si un aparat cu ultrasunete din Dedeman, special pentru utilizare impotriva cainilor sau pentru dresarea cainilor, dar nu ii facea sa ma ocoleasca decat pe cainii linistiti (tresareau un pic, eventual scoteau un schelalait sau se uitau curiosi, apoi schimbau directia sau nici macar atat). La cainii agresivi avea efect zero.

#429
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
din fericire nu am avut intalniri cu cainii asa cum spuneti voi, desi intr-o seara pe la 12 noaptea am plecat sa iau pe cineva si am plecat cu trotineta sa ajung mai repede, la capatul strazii, am vazut vreo 6 caini agitati pe mijlocul strazii, bagam la trotineta serios in timpul ala, apoi am auzit pe careva care tot incerca sa-i alunge, atunci am inteles ca daca ma apropii prea mult de ei e posibil sa nu mai ies intreaga de acolo, asa ca am apucat sa virez rapid pe o alta strada, unde erau vreo 2 caini mai pasnici si nu se dadeau la om.

din fericire erau plecati in delegatia la ora aia si am scapat de ei, la intoarcere am venit pe acelasi traseu, haita de caini nu mai era acolo, dar nici n-am fost curioasa daca au plecat sau doar erau prin tufisuri.

ca discutati aici de viteze, am facut o testare cu cineva la un moment dat si am incercat sa aflu cu ce viteza ma deplasez pe teren drept. eu pe trotineta si persoana in spatele meu cu masina. astfel am aflat ca pe o distanta de vreun km, am avut intre 20 si 25km/h. nu pot zice ca am fortat maxim, dar nici nu m-am plimbat "la pas".

lucifer, sa-ti dai drumul din copou la vale cu trotineta, dar pe partea cu fea, sa vezi acolo viteza ce prinzi. daca nu franezi direct cu piciorul te tot duci, ca frana de la trotineta devine ineficienta. de pe la cuza, de acolo incepe drumul mai palpitant.

sau mai e pe acolo pe la agricola ceva drum bun, dar doar pe strada, trotuarul nu e chiar ok, mai sunt si dalele alea. iar in colo spre breazu, daca n-ar mai circula nebunii aia cu viteza, ar fi minunat de plimbat. mai ales seara, la apus de soare, e un peisaj asa misto ...  Posted Image

#430
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostDany_Darke, on 28 august 2017 - 17:15, said:

ca discutati aici de viteze, am facut o testare cu cineva la un moment dat si am incercat sa aflu cu ce viteza ma deplasez pe teren drept. eu pe trotineta si persoana in spatele meu cu masina. astfel am aflat ca pe o distanta de vreun km, am avut intre 20 si 25km/h. nu pot zice ca am fortat maxim, dar nici nu m-am plimbat "la pas".Posted Image

Mai fa un test de data asta cu aplicatie si posteaza aici. Eu am reusit abia vreo 15km/h, pe distanta scurta, e drept mergeam pe niste dale. Cand oi putea oi face si eu un astfel de test, dar deocamdata nu avem trotuare pentru un astfel de test iar pe strada nu m-as avanta.

#431
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In Copou am vazut un pacalici pe skateboard, cred ca mergea cu 40 la vale. Ma intreb cum oprea la trecerile de pietoni sau la pietonii de pe pista.

Caini sunt o gramada prin Iasi, trebuie doar sa inveti zonele periculoase :) sau sa mergi cu viteza mare. Sunt unele zone pe care prefer sa le evit. Daca sunt mai multi, ai pus-o, e suficient sa te considere unul singur amuzant si ai toata satra pe cap.

#432
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
oz - o sa fac un test, momentan din graficele postate de mine pe celelalte pagini  am avut o viteza de ~12km/h. dar o sa incerc intr-o noapte, pt ca tre sa merg pe strada prin sensul giratoriu si sa nu ma gasesc cu vreo masina, mai ales cu vreo politie.

lucifer - cunosc foarte bine problema. pe strazile principale parca nu e asa problema, dar pe cele laturalnice ... nu mai zic de canta, daca mai apuci sa ajungi si pe la capatul tramvaiului si nu esti atent, vin vreo cativa caini compostori, aia taxeaza la capat de linie. mai sunt prin alexandru spre lidl, cat au facut si podul acolo la emag la calea ferata mereu era careva care sa strige la caini, desi zona era intens circulata. gara iar este mirifica, dar acolo mai mult de aurolaci alergi decat de caini, pana si cainii ii ocolesc. daca stii zona, e un aurolac care tot "canta" pe acolo, care sta in statie la 6.

in fine, deja deviem de la subiect. trebuie avut grija cu cainii, e naspa cu ei.

ca mi-am adus aminte, la 2 baieti, acolo iar e o zona misto de mers cu trotineta, e un asfalt bun, bine, asta pana ajungi mai jos la calea ferata industriala, dar daca pornesti de sus, ai strada buna.

mai ales de cand au facut linia de tramvai, adica acu aproape 3 ani deja

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate