Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#685
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca va rezista la greutate. Cunosc pe cineva care are peste 100 Kg si foloseste o trotineta Oxelo Town 7XL de cativa ani. Nu vad de ce modelul superior, 9EF nu ar rezista...

#686
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 flylex99, on 08 aprilie 2021 - 09:46, said:

Va salut !
Imi poate spune cineva daca o trotineta Oxelo Town 9 de la Decathlon ar tine o greutate de 105 kg ??

Intentionez sa-mi cumpar o astfel de trotineta, in special pt a tine pasul cu baietelul meu de 3 ani si jumatate, care merge pe bicicleta fara pedale...si pe cele ce vor urma in viitor.

Am aprox. 105 kg si 1.90 m

Am vazut ca sunt si altele care ar avea specificatia max. 120 kg, insa mie imi place Town 9 de la Oxelo si in general am incredere in produsele Decathlon.

De asemenea, daca are cineva o recomandare pt o alta trotineta, accept cu mare placere.

Multumesc !
E ok. Ar fi bine sa folosesti ghidonul doar pentru directie, nu si pentru sustinerea greutatii corpului. Ghidonul jos (nu cu mult peste curea), nu tragi sau impingi in/de ghidon, spatele drept, mainile relaxate, glezana "incarcata" si calcaiul usor. Obstacolele si denivelarile le treci descarcand greutatea de pe piciorul de sprijin de pe trotineta pivotand pe piciorul de forta.

Recomand cu caldura platforma cat mai joasta. Altfel iti va fi greu, mai ales la greutatea ta. Nu exista platforma prea joasa :)
Fiecare cm conteaza si se va simti rapid in genunchiul piciorului de sprijin. Iar aici trotinetele cu suspensie cam sunt un compromis.

#687
flylex99

flylex99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 25.01.2009
Multumesc !

Am fost la Decathlon Pallady, am probat Town 9 EF V2.
Este foarte OK si nu parea sa aiba vreo problema in a ma sustine.

Dar...la recomandarea unui tip foarte amabil de acolo, am incercat si Oxelo Town 7 XL, pe care am si cumparat-o.

A contat si pretul mai mic 400 T7 vs 700 T9.

Sistemele de pliere sunt diferite, insa la mime va sta preponderent desfacuta in garaj.

Scopul achizitiei...insotirea ocazionala a copilului de 3 ani si jumatate, viitor biciclist.

O sa-i fac proba astazi si sper sa revin cu precizari.

#688
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate T7 are platforma vizibil mai inalta decat T9 ceea ce se va simti daca mergi mai mult cu ea. E drept ca si diferenta de pret face dificila alegerea T9 in locul T7.
E bine sa inveti cat mai repede sa alternezi piciorul de sprijin pt a evita solicitarea prelungita a unui singur genunchi si sa acoperi distanta dintre talpa piciorului de forta si asfalt prin inclinarea corpului usor spre fata din glezna cand iti dai avant. Altfel, daca faci sus-jos de sute sau poate mii de ori la o plimbare doar din genunchiul piciorului de sprijin pt a putea ajunge cu piciorul de forta la asfalt, nu va fi chiar ok. Mai ales la greutatea ta.

Din cauza asta eu am ramas la trotineta fara suspensie. Una cu suspensie nu poate avea platforma la fel de joasa ca una fara suspensie. Nici macar T9 la care inaltimea e sa zicem acceptabila.

Inaltimea mica a platformei nu scade doar efortul dar permite si atingerea si mentinerea pt mai mult timp a unei viteze mai mari. Dar nu cred ca te intereseaza in mod deosebit asta.

Plimbare placuta si nu uita sa exersezi ce ti-am zis - schimbarea piciorului de sprijin si acoperirea distantei dintre piciorul de forta si asfalt prin pivotarea  corpului spre fata din glezna piciorului de sprijin, nu prin indoirea genunchiului. Asta pe cat posibil pastrand postura, nu indoind spatele.

PS. Daca mergi asa vei descoperi multi muschi pe care nu stiai ca ii ai in zona mediana a corpului ca aia vor fi cei mai solicitati dar nu vei solicita articulatiile.

Edited by underb, 10 April 2021 - 08:19.


#689
avyrez

avyrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.09.2007
salutare
nu stiu daca postez unde trebuie dar vreau si eu o parere doar

care credeti ca ar fi o trtineta buna dintre cele de mai jos

https://e-trotineta....500-wati-negru/

https://quickvolt.ro...on-52-v-18-2-ah

https://kaabo.ro/pro...7-5ah/#reviews.

multumesc

#690
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Salutare, vad ca nu prea mai e activitate aici, de cand cu "asaltul" electricelor Posted Image
La batrana mea Oxelo Town 7 XL incepe sa cedeze manerul care strange zona de pliere cand desfac trotineta ca sa umblu cu ea, si cred ca zilele astea se va rupe de tot (sper sa nu-mi beleasca pielea de pe mana, lasand o taiatura adanca atunci cand va ceda Posted Image )
Aveti cumva, careva un asemenea mecanism de rezerva?
E vorba de manerul incercuit in poza.
Attached File  sss.jpg   47.6K   4 downloads

Am gasit pe stoc doar la Decathlon UK, trebuie sa-i intreb pe cei din tara daca pot aduce, dar slabe sanse.

Edited by Hider141, 22 July 2021 - 07:32.


#691
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mergi la Decathlon. Contra plata se pot ocupa cei din service-ul lor de problema, chiar daca trotineta nu mai este in garantie.

#692
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mersi de răspuns.
Nu știu când o să am drum pe la Cluj sau Satu Mare, unde sunt cele mai apropiate magazine Decathlon.
Că în mizeria asta de Baia Mare avem o sută de C&A, Takko, Altex/MG, dar niciun Decathlon.
Am vorbit și cu cei de la Decathlon și ziceau să contactez cel mai apropiat atelier al lor, să discut cu ei dacă pot comanda.
Mersi mult de răspuns.

Edited by Hider141, 23 July 2021 - 06:56.


#693
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca e vorba de parghia aia cu excentric, poti gasi ceva asemanator la raionul velo de la orice hipermarket.
De obicei e vb de cea de sus din care reglezi inaltimea ghidonului sau de la mecanismul de fixare a seii la bicicleta  dar parghia ar trebui sa se potriveasca chiar daca e poate putin mai scurta. Ia-o si pe a ta si compara-le.

PS. Va fi mai complicat de shimbat doar parghia daca e prinsa cu un nit.

#694
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Va salut,
Ce trotineta cu suspenii merita cumparata in maxim 3 000 lei ?

//Daca exista macar :)

Edited by IrishRiver, 31 July 2021 - 11:43.


#695
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Niciuna :)
(daca vorbim de trotinete normale, nu electrice)
Platforma prea inalta a trotinetelor cu suspensie te va da jos de pe trotineta inainte sa o faca lipsa suspensiei.
Cu atat mai mult daca luam in calcul si distanta nu doar timpul deplasarii.

Daca vrei o trotineta calumea ia una cu platforma cat mai joasa (ceea ce este imposibil daca ai suspensie).
Fiecare cm conteaza f mult. Si cu roti cat mai mari. Macar pe fata sa fie mare roata -peste 200mm- daca nu sunt ambele.

Va trebui sa inveti sa pivotezi peste obstacole cu piciorul de forta. In scurt timp vei urca si borduri din mers.

Daca e pt plimbat la pas in parc, poti lua orice trotineta iti place.

Edited by underb, 02 August 2021 - 18:47.


#696
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Recomanda-mi te rog o trotineta "calumea" :)

#697
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Am si eu o intrebare: am vazut intr-un review pentru kugoo s1 plus ca trebuie strans si surubul acela de pe ghidon pt. fixarea ghidonului, se face cu o cheie inbus, dar nu stiu ce dimensiune?
https://www.geekmall..._S1_Plus13a.jpg
E pe cerculetul ala rosu reglajul.

#698
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Cu siguranta este un imbus mic, dimensine 3, 2.5 sau 2.
Cumperi un set imbus daca nu iti vine cu trotineta.
Ceva ieftin https://www.emag.ro/...rch-Action=view
sau
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#699
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 11.03.2021
salutare; nu a mai fost activitate de mult pe aici; fi-miu are 1.90 inaltime, mai schilod, foloseste o trotineta Oxelo Town 7XL, care are o inaltime max de 103 cm.
problema e ca sta destul de aplecat cand merge iar doctorul i-a prescris si kineto pt reglarea coloanei
prin urmare, cautam o trotineta (normala nu electrica) care sa fie mai inalta; din calcule pe anumite site-uri, intelegem ca i-ar trebui o inaltime in jur de 112-115 cm ca sa fie ok
eu nu gasesc trotineta cu asa inaltime totala la ghidon.... puteti sa recomandati ceva? sau se poate inalta suplimentar ghidonul cu min 10 cm la actuala trotineta? exista o solutie in acest sens?
multumesc frumos

#700
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Solutia e sa nu stea pe ea ca pe o trotineta electrica.
La 1.82m o tin reglata la penultima gaura. Asa am forta cea mai mare si pot folosi tot corpul pt deplasare. Spatele drept, evident, dar putin aplecat cu totul spre fata, genunchiul putin indoit, glezna tensionata iar calcaiul doar atinge trotineta. Fara greutate pe el.  

Practic postura de alergare/de start din picioare la alergare. Chiar lucrezi bine muschii spatelui. De fapt aproape toti muschii corpului.

Ghidonul nu e nici de tras de el spre tine, nici de impins, nici de sprijinit de el (de aia sta cocosat), nici de altceva. Doar ca sa iei curba.

#701
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Am o trotineta Oxelo de la Decathlon, modelul acela gri mai mare, C900, la care nu mai tine frana sub nicio forma, nici pe spate nici pe fata. As vrea sa o repar macar pe cea de pe fata dar cand am sunat la ei au cerut 170 lei ceea ce mi se pare imens caci nu mai iau pe ea la SH atatia bani.
Aveti idee daca se pot cumpara separat piese din alta parte si ce anume mi-ar trebui? Ma gandesc ca nu e mare lucru de montat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate