Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#397
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Clar, rotile mari sint mai utile, ce văd că are bun, acumulatorii LG.

#398
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Mie mi-a cazut copilul cu trotineta. A luat viteza si a oscilat, cum are obiceiul, ghidonul, insa avand viteza a inceput sa miste tot mai mult de ghidon si a zburat. S-a lasat cu julituri. Dar ii trece.

Data viitoare ii pun echipament de protectie.

La trotineta am observat dupa asta ca furca pare ca misca putin decalat fata de ghidon, cam cu un mm. La mers nu se sesizeaza, habar n-am daca asa o fi fost de la inceput sau numai dupa nefericita cazatura. Am desfacut tija cu ghidonul si am incercat sa strang pe interior, cu inbusul, dar n-am reusit sa misc nimic, asa de strans era surubul, totusi acea miscare independenta a furcii pare sa ramana de 1 mm.

#399
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce sa strangi pe interior cu imbusul? ce ai desfacut mai exact?

#400
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Dupa ce se da jos teava ghidonului, pe interiorul furcii,  este un inbus. Am impresia ca ala tine de fapt arcul din fata trotinetei. Asta realizez acum, ca probabil oricum strangeam degeaba.

Edited by master_oz, 13 August 2017 - 06:50.


#401
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
te referi sa inteleg cand scoti teava din dreptul coronitelor. aha, eu nu am mai desfacut de tot sa vad ce si cum e in interior, doar reglez inclinarea ghidonului in raport cu roata fata dar nu am ce sa caut in interiorul tevii. sa inteleg ca tu aici ai de fapt problema, blocarea ghidonului pe teava ce duce spre roata, unde se fixeaza cele 2 imbusuri si tin ghidonul fix in raport cu roata. adica teava de deasupra coronitelor, teava neagra

daca este asa, vezi ca cele 2 imbusuri si cu acel guler care strange de fapt teava neagra pe acel filet cu piulita pt coronita de sus, strang destul de bine, dar cum materialul este din aluminiu, risti sa-i faci canale pe interior, astfel ca filetul va macina usor aluminiul. de aici si dereglarile si eventual jocul ulterior.

#402
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 master_oz, on 12 august 2017 - 21:51, said:

Mie mi-a cazut copilul cu trotineta. A luat viteza si a oscilat, cum are obiceiul, ghidonul, insa avand viteza a inceput sa miste tot mai mult de ghidon si a zburat. S-a lasat cu julituri. Dar ii trece.
"Pilot induced oscillations"... se intampla la anumite viteze, mai bine pui limita de viteza pana stapaneste atenuarea oscilatiilor in mod natural.

Edited by andreic, 13 August 2017 - 10:40.


#403
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Limita de viteza ii pun copilului daca ii zic sa stea potolit.

 Dany_Darke, on 13 august 2017 - 07:51, said:

te referi sa inteleg cand scoti teava din dreptul coronitelor. aha, eu nu am mai desfacut de tot sa vad ce si cum e in interior, doar reglez inclinarea ghidonului in raport cu roata fata dar nu am ce sa caut in interiorul tevii. sa inteleg ca tu aici ai de fapt problema, blocarea ghidonului pe teava ce duce spre roata, unde se fixeaza cele 2 imbusuri si tin ghidonul fix in raport cu roata. adica teava de deasupra coronitelor, teava neagra

daca este asa, vezi ca cele 2 imbusuri si cu acel guler care strange de fapt teava neagra pe acel filet cu piulita pt coronita de sus, strang destul de bine, dar cum materialul este din aluminiu, risti sa-i faci canale pe interior, astfel ca filetul va macina usor aluminiul. de aici si dereglarile si eventual jocul ulterior.

Am incercat sa strang coronitele dar rezultaul e ca miscarea independenta intre furca si ghidon ramane dar miscarea ghidonului se face mai greu. Asa ca am lasat coronitele stranse asa cum erau initial.
Repet: nu imi aduc aminte sa fi fost miscarea asta inainte de cazatura, asa ca n-am de unde sti daca asa era sau s-a intmplat in urma accidentului.

#404
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pana acum pe putin 100km am facut cu trotineta, acum noaptea tocmai ce ma intorceam acasa de la o plimbare si cu alte persoane, strada fiind libera am bagat mare pe asfaltul mai bun, desi pana acum m-am tot gasit cu masini de politie, in seara asta una s-a oprit in dreptul meu si m-a luat ca nu se merge pe strada. dupa ce am facut cateva ture prin spatele blocurilor, cand sa ies in strada principala, politia trece iar, nu au mai oprit, insa m-am uschit imediat spre bloc si nu am mai avut de-a face cu ei.

#405
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Noroc ca nu se aplica intotdeauna prevederile legale. :)
Eu tocmai ce m-am intors din Vama Veche unde m-am bucurat ca pot sa beau cafeua in localuri si sa fumez fara a sta in picioare pe trotuar, riscand sa ma izbeasca vreun neatent ori sa o servesc cafeaua in aer liber la o terasa si sa ma trezesc cu nisip in cafea. M-am amuzat la un moment dat cand am vazut trecand pe langa noi (usa localului fiind deschisa) un grup de politisti care s-au prefacut ca nu ii observa pe fumatori. In fond, au nevoie de bani de pe urma consumatorilor...
In ceea ce priveste trotineta si eu am inceput sa mai circul pe strada unde este trotuarul prost, dar nu m-am intalnit inca cu politisti.

#406
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu eram cu carutul pe mijlocul strazi si au vrut sa zica ceva dupa care au realizat ca in zona aia masinile erau parcate pe troturar pana-n gard, stiti voi povestea cu 1m liber pentru trecere pietoni, poate fi invocata foarte usor...

#407
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poate ca am avut si un anume noroc pt faptul ca eram si cu lumini de pozitionare pe trotineta, asadar eram vizibila si regulamentara la acest capitol, doar ca mergeam pe strada. dar nu am stat sa-i contrazic, stiam ca incalcam legea asa ca in astfel de cazuri tacerea e de aur.

#408
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
azi am iesit din nou cu trotineta dupa ceva vreme de absenta din peisaj. chiar imi simteam picioarele de parca nu mai fusesem cu trotineta, ce inseamna pauzele lungi.

pe de alta parte, eram azi in farmacie, eu pana acum nu am cazut si nici n-am lovit trotineta chiar si cand nu stiam sa merg cu ea, dar azi un copchil, e al 2-lea deja, pana nu mi-a daramat trotineta nu s-a lasat. pagubele: mi-a strambat ghidonul si rupt soneria.  Posted Image Posted Image

#409
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Alta sonerie...
Cu ghidonul nu inteleg ce s-a intamplat. S-a indoit teava sau doar s-a rotit? In ultimul caz este usor de indreptat cu sculele potrivite.

#410
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
strambat in sensul de rotit, nu de indoit. am mers cu ea asa stramba pana acasa si am rezolvat-o, dar imi pare rau ca lumea nu este atenta la odraslele lor. daca il lovea in cap ar fi tipat ca uite ce i s-a intamplat, dar asa fiecare a mers mai departe si bine ca nu a fost mai rau.

#411
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
invazie de e-twow prin bucuresti, ieri in drum spre casa am vazut vreo 5

#412
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
au venit italienii

#413
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
azi am desfacut roata spate pt ca scartaia ca naiba. desfacand si suspensia am observat un lucru, ansamblul cu arc e indicat sa nu fie scos prea des. se pare ca prezinta niste bucsi din tabla presata, nu este exclus sa se foloseasca saiba in locul acelei bucsi in caz de defectare, doar ca aceasta coincide si cu bucsa pt gaura surubului. reglarea fortei de frecare a ansamblului de arc pe gaurile de fixare se face cu aceste bucsi. astfel ca se scoate si se fixeaza la loc destul de greu.

am scos, curatat si uns, acum este ok. locul de unde venea acel scartait fiind de fapt de la surubul de fixare a ansamblului rotii spate pe cadru. scartaia surubul in interiorul bucsei de cauciuc unde tamponeaza frana spate. am uns cu putin ulei, nu am reusit sa scot surubul de tot si am preferat sa nu fortez, mai ales ca mai are si alte saibe acolo pt centrare.

#414
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa va zic o intamplare de ieri cu trotineta cand am fost prin auchan. stiti ca aia pun etichetele lor daca vii cu produsul tau. cand am ajuns acolo, ma indrept direct catre paza sa-i intreb daca pot intra cu trotineta ca sa nu alerge dupa mine prin magazin pe urma.

se uita nenea ala, ii zic: se poate intra cu ea? se vede ca este uzata si nu e noua, colantata si cu toate cele puse pe ea

el: se poate, dar fara eticheta, daca fetele de la casa o confunda?

eu: cu ce sa o confunde? cu caruciorul de cumparaturi? nici macar nu aveti trotinete in magazin

el: ca sa fim siguri ii punem o eticheta, dar ... unde sa o pun, pe ce? pun pe ghidon

astfel ca mi-a pus pe ghidon, ca la cate erau pe ea, trebuia sa puna multe etichete. cert este ca dupa ce am iesit, pt ca doar intrasem sa ma uit la ceva, nu sa cumpar, am stat 10 min sa curat eticheta cu lipiciul ramas pe ghidon

urmatoarea data sigur nu mai intru in magazin, ori o las in alta parte, dar nu-i mai las sa puna etichete.

pana acum m-am inteles destul de bine cu cei din kaufland. cu cei din penny am avut ceva discutii cu o tipa de la paza, e in concediu in perioada asta, asa ca am scapat de privirile ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate