Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#217
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postthe_lion, on 20 mai 2017 - 19:22, said:

.
Ai putea cere arhitectului sa-ti faca un studiu de insorire pentru acea zona ca sa fii sigur ca iei decizia in cunostinta de cauza.

La sfârșitul lui iulie va avea soare pe terasă până la 14.30 în mod direct.

Situația din 31 iulie.

Attached File  sun_1.jpg   349.26K   83 downloads

#218
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Nu prea cred, probabil 14.30 este ora cand soarele este cel mai sus dar pana la 5 o sa tot fie soare pe terasa. Dupa amiaza ajuta faptul ca spre vest este peretele casei...insa acolo este si zona vitrata pe ambele laturi si tot va veni soarele.
Trebuie luate in considerare si care este inaltimea terasei, lungimea sageacului, etc.

Edited by the_lion, 20 May 2017 - 20:35.


#219
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postiladi, on 19 mai 2017 - 16:30, said:



Îl. Dar până la baie. Posted Image
YES!
Posted Image Posted Image Posted Image
dar cred ca stie asta deja, la virsta lui...

#220
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpcezar, on 20 mai 2017 - 19:51, said:

Fără uşă glisantă e mai comod .
Bathroom Design Ideas
Şi ceva idei pentru casă .
Sa nu te superi, dar ai folosit vreodata chiuvete din alea din poza?
Daca da si esti ok, bine. Daca nu, sugerez sa cercetezi.
Iar sa nu pui cada.... eu cred ca nu e bine.

LE: Ioi! Ioi, no! Am gresit. Mi s-a parut ca e scris de Radu....

Edited by viotl, 20 May 2017 - 21:27.


#221
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003
Dragilor, acu' terminai un film fain si ca de obicei cand intru pe forum verific prima data daca s-a mai propus ceva la casuta mea.
Ce sa zic? Sunteti totali!
Adevarul e ca fara voi nu reuseam sa ajung la planul asta, faptul ca tot timpul ceva parea in neregula m-a facut sa analizez problema din toate partile.
Sunt convins ca daca as accepta  10-20 mp in plus ar putea iesi ceva si mai interesant. Pana la urma costurile supllimentare 10-20 de mii le-as gasi fara sa apelez la banci. Oricum nu as apela acolo sub nici o forma.
Insa eu de la inceput mi-am propus ceva mic, nu am nevoie sa epatez, nu sunt stresat de mici eforturi de a urca doua trepte sau a ma deplasa putin, nu sunt un ,cocalar'' care sa ma dau mare cu orice ocazie sau care sa se dea mare cu hainele lui de firma, masina bengoasa si casa cu turnulete. Sunt mai cowboy asa...
the_lion: o a plantez un nuc chiar in fata terasei, in mijlocul curtii, in cativa ani o sa am umbra si dimineata acolo.  Si la strada tot nuci  voi planta.

Edited by radumiki, 20 May 2017 - 22:01.


#222
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Radu, nucul nu este copacul pe care sa-l plantezi foarte aproape de casa. Este bun pt umbra...dar radacinile lui se duc foarte mult si pe orizontala sub pamant.


#223
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003
Stiu exact  unde pot sa-l plantez (distante), pe de alta parte este copacul ideal ptr. umbrirea curtii.
Eu am crescut cu nuci in apropierea casei parintesti, am rude la care stai si acum vara lejer in curte pe terasa la umbra unui nuc batran... oricum  nu o sa pun pomi ,,exotici'' nicaieri, imi par fara utilitate, cu tot respectul ptr. cei carora le plac.

Edited by radumiki, 20 May 2017 - 22:17.


#224
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 20 mai 2017 - 21:50, said:

.
Insa eu de la inceput mi-am propus ceva mic, nu am nevoie sa epatez, nu sunt stresat de mici eforturi de a urca doua trepte sau a ma deplasa putin, nu sunt un ,cocalar'' care sa ma dau mare cu orice ocazie sau care sa se dea mare cu hainele lui de firma, masina bengoasa si casa cu turnulete.


Problema ce poate apare este că ambiția de a face neapărat ceva mic să nu te împingă la compromisuri. Compromisuri care, peste timp se vor transforma în decepții și frustrări.

#225
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003

View Postthe_lion, on 20 mai 2017 - 20:11, said:

Nu prea cred, probabil 14.30 este ora cand soarele este cel mai sus dar pana la 5 o sa tot fie soare pe terasa. Dupa amiaza ajuta faptul ca spre vest este peretele casei...insa acolo este si zona vitrata pe ambele laturi si tot va veni soarele.
Trebuie luate in considerare si care este inaltimea terasei, lungimea sageacului, etc.

Prietene, detaliile astea de care amintesti sunt extrem de importante, recunosc. Casa e in prima faza de proiectare, mai discutam detaliile ce tin de cote. Ce sa-ti spun? La timpul liber actual pe care-l am o ora pe saptamana de relaxare pe o terasa bagandu-mi picioarele in toate problemele curente ar fi OK. Cer prea mult?

View Postiladi, on 20 mai 2017 - 22:26, said:

Problema ce poate apare este că ambiția de a face neapărat ceva mic să nu te împingă la compromisuri. Compromisuri care, peste timp se vor transforma în decepții și frustrări.

Inteleg ce zici insa sincer, nu mi-e ciuda ca tu iti  faci o  casa mai mare. Mai frumoasa discutabil, aici tine de gusturile fiecaruia.
In plus, la mine in familie e o conventie: nu sacrificam nimic pe motiv ca ne facem casa. Asta vine normal de la fete... deci vacanta e afara, necesarul curent este in continuare activat, de munca am deci vin si banii -> nu are rost sa ne ingrijoram.

Edited by radumiki, 20 May 2017 - 22:42.


#226
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View Postradumiki, on 20 mai 2017 - 22:34, said:



Prietene, detaliile astea de care amintesti sunt extrem de importante, recunosc. Casa e in prima faza de proiectare, mai discutam detaliile ce tin de cote. Ce sa-ti spun? La timpul liber actual pe care-l am o ora pe saptamana de relaxare pe o terasa bagandu-mi picioarele in toate problemele curente ar fi OK. Cer prea mult?

Cu siguranta o sa ai parte de mai multa liniste cand te vei muta la casuta si curte. Important este sa fie ce aveti voi nevoie ca familie, sa nu fie doar o casa ci acasa. Noi spunem fiecare opiniile proprii, dar tu esti cel mai in masura sa iei deciziile astea,tu stii stilul de viata pe care il aveti si ce va trebuie si ce nu.



#227
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 20 mai 2017 - 22:40, said:

nteleg ce zici insa sincer, nu mi-e ciuda ca tu iti  faci o  casa mai mare. Mai frumoasa discutabil, aici tine de gusturile fiecaruia.
In plus, la mine in familie e o conventie: nu sacrificam nimic pe motiv ca ne facem casa. Asta vine normal de la fete... deci vacanta e afara, necesarul curent este in continuare activat, de munca am deci vin si banii -> nu are rost sa ne ingrijoram.

Nu, nu cred că înțelegi. Nu e vorba de mai mare, mai bengoasă. Nimeni nu face concursuri de case. Cred. Eu îți atrăgeam atenția, la modul cel mai sincer și prietenesc, să nu faci compromisuri doar de dragul compromisului punând în balanță doar o parte a monedei. Și, mai ales, nu te grăbi, judecă toate aspectele de zeci de ori și în cea mai lungă perspectivă. Casa asta va fi căminul tău pentru o perioadă destul de lungă, presupun, și multe lucruri vor evolua în timp.

#228
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003
Io zic ca o sa ne descurcam, si io si tu. Casa pe care o facem trebuie sa ne asigure o necesitate nu un moft. Ma  repet, am unde sta si acum, casa asta va fi ceva de trai permanent sau cateva zile pe  saptamana functie de programul tuturor, sincer habar nu am. Nu sunt foarte stresat si nici nu e o chestiune capitala ptr. mine chit ca deja incep sa zboare bani in directia asta.

Edited by radumiki, 20 May 2017 - 23:07.


#229
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postradumiki, on 20 mai 2017 - 22:40, said:

In plus, la mine in familie e o conventie: nu sacrificam nimic pe motiv ca ne facem casa. Asta vine normal de la fete... deci vacanta e afara, necesarul curent este in continuare activat, de munca am deci vin si banii -> nu are rost sa ne ingrijoram.
La sanatate te-ai gindit?

#230
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003

View Postviotl, on 20 mai 2017 - 23:06, said:

La sanatate te-ai gindit?

In ce sens te referi aici?
Conteaza asigurarile mele (pe care le am) cu modul cum imi fac usile si ferestrele casutei?
Sanatatea se degradeaza datorita stresului  in primul rand, parerea mea, cazul meu.

#231
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cum ti se pare o asemenea impartire?
Attached File  casa mica.JPG   97.97K   112 downloads
Asta asa, ca tema...
Attached File  casa mica 2.JPG   69.71K   105 downloads

Edited by myshyk, 21 May 2017 - 03:37.


#232
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 22:31, said:

o sa incalzesc/racesc cu o pompa de caldura aer-apa

Ai un anumit model în minte?

Preț, instalare, consum?

#233
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,697
  • Înscris: 13.10.2003
Depinde foarte mult totul de necesarul de caldura calculat & suprafata. La o casa bine izolata, daca nu ai nici o suprafata foarte mare io zic ca-s rentabile.
Uite, in Oradea:
http://www.nedavi-so...er_apa_6kW.html
Sau mult laudatele Zubadan:
https://aer-conditio...caldura-zubadan

Cheltuiesti cu gazul 2000 + de euro, te rogi de ei 6-7 luni sa te racordeze, iti tragi o gramada de tevaraie galbene pe post de conducte, te freaca cu reviziile & shit sau mergi pe o solutie eleganta care te ajuta vara sa si racoresti casa, nu are doar functia de incalzire.Posted Image

Edited by radumiki, 21 May 2017 - 08:45.


#234
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postradumiki, on 21 mai 2017 - 08:19, said:

Depinde foarte mult totul de necesarul de caldura calculat & suprafata. La o casa bine izolata, daca nu ai nici o suprafata foarte mare io zic ca-s rentabile.
Uite, in Oradea:
http://www.nedavi-so...er_apa_6kW.html
Sau mult laudatele Zubadan:
https://aer-conditio...caldura-zubadan

Cheltuiesti cu gazul 2000 + de euro, te rogi de ei 6-7 luni sa te racordeze, iti tragi o gramada de tevaraie galbene pe post de conducte, te freaca cu reviziile & shit sau mergi pe o solutie eleganta care te ajuta vara sa si racoresti casa, nu are doar functia de incalzire.Posted Image

Ca toate cele de mai sus, chestia cu gazul e discutabila. La ce te refereai cu cei 2000 + de euro, banuiesc ca nu costul anual al gazului?  
Pe de alta parte, vecinul meu are Zubadanul ala. nu pare trist...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate