Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
De vreo trei zile ma uit la modificarile aduse de arhitect si nu reusesc sa-mi gasesc linistea in privinta asta. Posted Image
Am atasat primul proiect unde apar si propunerile (corectiile) mele ptr. arhitect si ce mi-a facut acum.
Ideea de baza e ca vreau o casa parter mica, 100-110 mp utili. Suprafata terenului este de 524mp, front tradal 16m. Nu vreau mai mare ptr. ca asa am bugetat initial: 100 de mii euro, oricum dupa cate informatii am adunat de acum ceva mai bine de o luna este foarte posibil sa fiu nevoit sa suplimentez tinand cont de ce termosistem, finisaje si instalatii doresc. In fine, deocamdata ma concentrez pe planul de arhitectura.
Revenind: ce ma contrariaza cel mai mult este acea terasa prelungita pe langa casa de 90cm latime. Imi storc mintea si ma gandesc daca am mai vazut la cineva o casa asemanatoare sau macar un plan asemanator cand sapam pe net dupa planuri de case parter si nu-mi amintesc. Posted Image Ideea nu e chiar atat de rea in sine, de pe terasa din fata ajungi usor la camera tehnica fara sa mai urci-cobori trei trepte insa cam atat ca utilitate, eventual adaug ca va creste suprafata terasei de la intrare unde teoretic o sa pun doua fotolii si o masuta. Dezavantaje ar fi: se incarca factura finala destul de serios (cateva mii de euro sigur ciment+finisaje), va fi folosita cu siguranta de copii ca si trambulina (ptr. sarituri Posted Image ), este oricum destul de ingusta si risti noaptea sa calci pe langa ea - lucru neplacut iar o balustrada este urata in acea zona. Am modificat proiectul initial taind din dormitoare si adaug in cealata parte fara o utilitate certa...
De aceea vreau si sfaturile voastre in acest sens. Io ma gandeam la o terasa de genul [ http://vindem-ieftin.ro/wp-content/uploads/2015/07/Amenajare-Klinker-Simple-Grafit-Opoczno-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]acesta, cu cateva modificari desigur.
Ar fi ideal chiar ca sa scap de acea intrare de afara la camera tehnica  si sa fac o usa in interior, din bucatarie. Este recomandat ca CT sa aiba usa in exterior?
Ar mai fi si acel SAS micsorat unde sunt trei usi, nu da asa bine insa acolo e mai greu sa intervin, inteleg ca sa fac compromisuri atata timp cat insist sa ma incadrez intr-o anumita suprafata.

P.S. Nu ma intrebati de vechiul topic. Am pus cam multe amanunte privind locatia exacta si e mai ,,sanatos'' sa nu-mi fac publica adresa  tinand cont ca moderez pe aria politica. Sunt multi care iau prea in serios discutiile de pe net. Posted Image

Attached Files


Edited by radumiki, 28 April 2017 - 14:18.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu iti mai faci beci?pe afara am vazut ca CT se pune in camera tehnica ,care e la subsol,demisol

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Nu mai fac beci. O sa fac o anexa in curte, caramida - inclusiv izolatie unde pot depozita unelte si alte chestii.
Beciul incarca si el factura, am prins acea camara de langa bucatarie ptr. diverse alimente insa oricum nu obisnuim sa depozitam cantitati mari, nu mai e ca pe vremuri... acum cumperi imediat cat iti trebuie, se gaseste de toate, bani sa ai. Posted Image

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 10:49.


#4
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nu inteleg de ce trebuie 3 trepte sa intri in casa?

#5
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Este foarte util sa ai intrarea in casa cat mai sus in caz ca ploaie mult.
Eu am insistat si ca stresinile sa fie cat mai mari ajutand atat la umbra cat si la protectia peretilor in caz de ploi torentiale.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu nu sunt fan de terasa lipita de casa.Asa ca vara asta ma apuc de un foisor pe stalpi de beton imbracat in lemn,deasupra caruia fac o magazie;am teren mai mic de 500 mp,merg pe verticala;si eu am trei trepte la intrare

#7
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cele 3 trepte iti vor mari fundatia ca solul e acelasi

#8
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
In sfirsit o casa parter cu ~100 m2. Demult caut o casa ca aceasta sa vad unde te duci cu cheltuielile. O sa urmaresc cu atentie topicul tau. In curand (1-2 ani  :)  ) o sa dau si eu drumu la constructie tot de ~100 m2 doar parter. Acum astept sa iasa cartea funciara la teren. Bafta multa cu proiectul pe care ti le ai propus.

#9
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Nici o idee referitoare la acea terasa prelungita de-a lungul casei?
E ok asa? Posted Image

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 11:35.


#10
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postradumiki, on 28 aprilie 2017 - 10:33, said:

Nu vreau mai mare ptr. ca asa am bugetat initial: 100 de mii euro, oricum dupa cate informatii am adunat de acum ceva mai bine de o luna este foarte posibil sa fiu nevoit sa suplimentez tinand cont de ce termosistem, finisaje si instalatii doresc.

Eu pentru casa facuta "de buget" adica fara colturi,rotunjiri cu materiale de tip mediu spre low, am vorbit cu 2 constructori, si amandoi mi au zis in mare ca ma duce sub 30.000 euro la cheie (fara proiect, autorizatii, gard, alei, racordari la gaze,apa,curent ). Spun in mare ca nu am facut inca proiectul, ci doar o schita facuta de mine. Dar ca va aud ca aveti buget de 100k si ca va e frica ca nu va ajunge, parca mi se ridica parul pe mine :D

#11
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
M-a costat terenul 37. Au mai ramas 63. Mai sunt costuri cu utilitatile, arhitecti, avize, gard, alee, anexa, poarta, instalatii, etc care consuma si astea mult.

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 13:25.


#12
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

View Postradumiki, on 28 aprilie 2017 - 11:23, said:

M-a costat terenul 37. Au mai ramas 63. Mai sunt costuri cu utilitatile, arhitecti, gard, poarta, instalatii, etc care consuma si astea mult.
Asa da. In privinta mea terenul il primesc "gratis". Adica ma costa actele, si locul il am imprejmuit, am apa si curent trase. E mai "omenesc" la mine. Pe mine ma interesa strict cladirea cat duce,

#13
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu ai niste 3d-uri? Fata casei e laterala dreapta din jpg-uri ?

Mie mi se pare inutila o astfel de terasa, care de fapt nu te duce niciunde. Nu vad niciun motiv pentru care sa iesi din casa pe usa si sa intri prin CT, fara sa vrei sa cobori scarile.
Cum e in prima poza mi se pare mai practic, poate fie sa faci scarile pe tot conturul fie sa completezi pe partea cealalta cu niste elemente de design: jardiniere, ceva "stalpisori" din lemn ... depinde de designul casei.
La CT cred ca ar fi mai practic sa ai scara pe laterale, nu din fata. Practic treptele sa fie in continuarea trotuarului si pe o parte si pe cealalta.
Camera tehnica e bine sa aiba usa si din interior si din exterior, dar depinde si la ce vrei sa o folosesti. La mine cel putin asa e: am intrare si prin camara bucatariei si si o usa la exterior.

Edited by dana84, 28 April 2017 - 11:36.


#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Terasa aia (de fapt un trotuar inalt) nu-ti va aduce decat o punte termica pe peretele din living sau costuri mari ca sa o termoizolezi corespunzator (sau sa o "rupi" de fundatia casei). Nici la terasa de la intrare in casa nu vad sensul sa fie asa mare...mai degraba vad utilitatea unei terase cu iesire din bucatarie.

#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu sunt pro terasa de "legătură".
O faci ca un fel de balcon(deschis).
Mai poți lăsa peste noapte una,alta acolo(mingii,biciclete,încălțămine "parfumată"-dacă e cazul,etc.).

Totuși,poate ar fi fost mai bine dacă bucătăria avea acces direct în terasa mare.

Foișor poți face chiar dacă ai terasă.

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Terasa de legatura e buna, nu mi se pare o idee prea buna sa te plimbi prin curte cu castroane in mana sau tacamuri spre/dispre locul de luat masa in tereasa sau catre gratar. Pe de alta parte mi se pare gresit sa ai bucataria atat de departe de terasa propriu-zisa. Eu cand fac un gratar mereu mai gasesc cate ceva de luat/bagat in bucatarie, faci carnea si e mai frig afara o duci la bucatarie, vara vrei sa mai scoti o bere de la rece, sa mai iei niste gheata, faci o salata la bucatarie si ai dat-o direct pe usa la masa din terasa, etc. Pentru mine care acum am bucataria aproape de terasa mi se pare nefiresc sa ma plimb cu toate in mana pe un fel de hol exterior pana la bucatarie.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradumiki, on 28 aprilie 2017 - 10:55, said:

Este foarte util sa ai intrarea in casa cat mai sus in caz ca ploaie mult.
Eu am insistat si ca stresinile sa fie cat mai mari ajutand atat la umbra cat si la protectia peretilor in caz de ploi torentiale.
Cat mai sus poate sugera no limit, pe de alta parte, daca banuiesti ca in zona se poate strange apa trebuie sa iei masuri de precautie din faza de proiectare, mai complexe decat simpla ridicare a fundatiei.
Pe vremuri toate casele aveau subsol/pivnite etc

Sistem de drenaj prin curte, peste tot daca se poate, si macar in jurul casei.

Sint case fara stresini (cu terase?) si sint ok peretii, umbra va fi permanenta, sa nu uitam ca vreo 7-8 luni ne dorim sa ne intre soarele pe geam

Sint decizii greu de luat, dar mediteaza bine...

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
@unbrutus
Probabil te referi ca iarna ne dorim sa intre soarele dar atunci e mai jos si e OK cu streasina mare ca tot intra. Pe de alta parte streasina mare protejeaza vara ca sa nu creasca temperatura prea mult in casa. Desigur ca depinde si de orientarea casei si de constructiile din zona.

Prelungirea aia a terasei daca tot ramane fa si scarile in continuare si nu perpendicular.
Camera tehnica depinde cum o folosesti, eu voi avea nevoie de centrala pe lemne deci clar iesire direct afara. La tine poate merge sa o unesti cu camara si folosesti spatiu mixt, nu stiu daca te deranjeaza o centrala pe gas in camara, plus cateva alte chestii.

Spor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate