Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Noile abonamente Orange cu resurse in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Pe lună...

#56
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

View Postcatalin.t, on 09 mai 2017 - 14:12, said:

Pana la urma nu am inteles: acel trafic disponibil pt roaming este pentru un an?
Este exact cum ai resursele nationale incluse: daca sunt lunare atunci resursele de roaming sunt si ele lunare, daca sunt anuale...

#57
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
http://www.observato...e-roaming-in-ue

https://www.orange.ro/roaming/

#58
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
Salut băieți! Eu am pantera 19 momentan. Locuiesc în UK de 1an și nu intenționez  să mă întorc în România decât în vacanță. Nu m-am decis încă ce sa fac cu abonamentul ăsta. Voi ce mă sfătuiți? Să-l termin? Să-l modific sau sa îmi iau unul de aici dar pare-mi-se ca aici sunt mai scumpe. Cei drept, nu m-am documentat cu ultimele oferte de pe piața din UK.
Încă o curiozitate : pot porta nr de România în UK?

Edited by broucker, 19 May 2017 - 20:33.


#59
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

Quote

Încă o curiozitate : pot porta nr de România în UK?
Nope! Posted Image

#60
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
formula de calcul este la vodafone
https://www.vodafone...aming/index.htm
sunt validate valorile de la postul 1

#61
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
E corectă formula de la Vodafone, dar de ce nu scrie nicăieri că se aplică doar abonamentelor la care rata Cost abonament (în euro fără TVA)/GB încluși în abonament (fără bonusuri) este mai mică de 3,85 EUR/GB? La egalitate sau peste, în roaming se poate folosi întreaga cantitate de net național!

P.S. Iar valoarea de 3,85 se modifică în 2018 la 3,00, iar în 2019 la 2,25 EUR/GB!

#62
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
Valoarea abonamentului este cea reală, adică aia dupa ce scădem reducerea abonamentului sau cea de la care se pleca. Gen me 11 redus cu 1 euro. Ce valoare se va lua în calcul?

#63
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Mai exista undeva, in uniunea europeana, o tara in care sa se vanda abonamente fara acces la roaming? Cat de mici suntem ....

#64
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009

View PostEagle Raider, on 03 iunie 2017 - 07:34, said:

Valoarea abonamentului este cea reală, adică aia dupa ce scădem reducerea abonamentului sau cea de la care se pleca. Gen me 11 redus cu 1 euro. Ce valoare se va lua în calcul?
Teoretic, 11 euro. Dar poate helper-ii ne lămuresc mai bine...

View Postdionescux, on 03 iunie 2017 - 08:02, said:

Mai exista undeva, in uniunea europeana, o tara in care sa se vanda abonamente fara acces la roaming? Cat de mici suntem ....
De ce spui asta, cît la sută dintre abonați folosesc roaming-ul? Îți dai seama că majoritatea celorlalți abonați au pretenția să NU plătească pentru roaming, că nu au nevoie de el?
Evident că asta e o tîmpenie în final, oamenii nu cunosc în detaliu costurile și o dau cu presupusu' (mă rog, o logică personală, total greșită!), dar uite că Orange le satisface dorința! Avantaj Orange, clar, da' crezi că poți să-i convingi de asta pe cei care aleg abonamente naționale?Posted Image

#65
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Spun asta pentru ca suntem singura tara in care Orange a aplicat directiva europeana in litera ei si nu in spiritul ei. Comisia a spus "roamingul va fi gratuit, oamenii vor putea vorbi liber" iar Orange Romania a replicat "atunci vindem abonamente fara roaming" ....

#66
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Revin cu intrebarea, de ce doar la noi... Orange e Orange peste tot, de ce doar aici si-au permis.

Ps: ultimul meu post

#67
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdionescux, on 04 iunie 2017 - 15:33, said:

Revin cu intrebarea, de ce doar la noi... Orange e Orange peste tot, de ce doar aici si-au permis.

Ps: ultimul meu post

Pentru ca aici au putut tehnic, daca asta vroiai sa stii neaparat.
Faptul ca se numeste Orange peste tot nu inseamna ca adopta si aceeasi strategie peste tot.

#68
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Ai acces la resurse de voce și date în SEE la extraoptiuni prepay începând cu 7 euro (fără tva).

Attached Files



#69
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005
Cat de legal e sa nu permita operatorul activarea serviciului de Roaming?

#70
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 13.03.2005

View Postberila_mz, on 05 iunie 2017 - 15:55, said:

A zis cineva de la Orange ca daca nu ai abonament/prepaid cu resurse roaming nu o sa poti folosi telefonia in strainatate deloc, nu o sa ai semnal dupa granita Romaniei?
Eu nu am citit asta inca nicaieri, si mie imi e neclar.

Da, scrie aici

Quote

Ce abonamente au acces la serviciul roaming?
Toate abonamentele încheiate până în 2 aprilie 2017 au acces la serviciul roaming și la folosirea resurselor naționale și în roaming în Europa, începând cu 15 iunie 2017.
Pentru abonamentele încheiate începând cu 3 aprilie 2017, serviciul roaming este disponibil doar pentru cele care au inclus accesul în roaming SEE (Spațiul Economic European). În cazul abonamentelor care au numai acces național, nu poate fi activat serviciul roaming.
Dacă ai un abonament numai cu acces național, poți oricând să îl modifici, alegând din ofertă curentă un pachet cu acces roaming în SEE și respectând termenii contractuali.


#71
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Deci in concluzie, adevarul e undeva la mijloc.
Eu, ca exemplu, cu un abonament din februarie 2017, sau mai vechi, de 7-8 euro am acces la roaming ca si cei cu abonamente cu resurse SEE. Doar abonamentele incheiate incepand cu data de 2 aprilie 2017 fara resurse SEE au roamingul blocat.

Pentru mine e aproape clara treaba cu roamingul...

#72
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

View Postthekat, on 05 iunie 2017 - 21:55, said:


Quote

Ce abonamente au acces la serviciul roaming?
Toate abonamentele încheiate până în 2 aprilie 2017 au acces la serviciul roaming și la folosirea resurselor naționale și în roaming în Europa, începând cu 15 iunie 2017.
Pentru abonamentele încheiate începând cu 3 aprilie 2017, serviciul roaming este disponibil doar pentru cele care au inclus accesul în roaming SEE (Spațiul Economic European). În cazul abonamentelor care au numai acces național, nu poate fi activat serviciul roaming.
Dacă ai un abonament numai cu acces național, poți oricând să îl modifici, alegând din ofertă curentă un pachet cu acces roaming în SEE și respectând termenii contractuali.

Ar trebui postata mai des chestia asta, sa fie mai bine informatii oamenii, inclusiv cei de la Orange.

Eu am avut probleme cu serviciul roaming, m-am trezit ca nu-l mai pot activa din contul meu Orange.

Am trimis o sesizare prin Orange_Helper, i-am amintit de mai multe ori de ea si a ramas la fel ca la inceput - nu pot activa roaming decat daca trec la un abonament superior. Abonamentul meu actual este Nelimitat10 si are o vechime de peste 18 ani in Orange.
Am sunat la relatii cu clientii si, dupa cateva discutii, mi-au activat ei roamingul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate