Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Noile abonamente Orange cu resurse in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
Mohandas

Mohandas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.11.2014
Orange se aliniaza politicilor europene si elimina roamingul de la noile abonamente, dupa cum urmeaza:

https://www.orange.r...ente/orange-me/


Atentie insa, nu tot traficul inclus in abonamente poate fi consumat si in roamnig.

Attached Files

  • Attached File  qaz.png   32.08K   348 downloads

Edited by Mohandas, 03 April 2017 - 16:55.


#2
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Cum adica trafic de internet nelimitat? @Orange_Helper, ne poti lamuri?


Attached File  internet.jpg   145.71K   270 downloads

Edited by biogood, 03 April 2017 - 17:04.


#3
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
traficul nelimitat e in aplicatia orange tv go ... cred

Edited by 4ndr3i-13, 03 April 2017 - 17:09.


#4
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Cititi si ce scrie cu steluta jos de tot.

* Consumul de date in roaming SEE este limitat in conformitate cu prevederile art.4 din Regulamentul nr.2016/2286. Limita se aplica pentru consumul resurselor de date oferite de abonamentul Orange Me, inclusiv bonusurile din oferta comerciala sau orice alte beneficii.

Mai exact    http://eur-lex.europ...ELEX:32016R2286 Articolul 4 ,utilizarea rezonabila.

Edited by ALEXYO, 03 April 2017 - 17:28.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna treaba. Vreau sa renegociez si eu pe oferta asta noua. :D

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
KKT. Nu era mai simplu sa puna direct cati GB ai in roaming? Nuuu... ca doar e orange...

#7
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008
Gasesti raspunsul la Intrebari frecvente. Spre exemplu la Me11 fara telefon ai 2,4GB in roaming din cei 5 GB inclusi in abonament.

#8
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
@Orange_Helper  Dar cu lunile de internet national nelimitat pentru fiecare an vechime in retea cum este? Le primesti anual sau o singura data pentru totdeauna/aboanement?

Daca sa zicem ai vechime in reteaua Orange 12 luni si faci abonament Orange me pe 2 ani vei avea avea 12 luni de internet nelimitat sau 24 de luni?

#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Cartela Orange ce regim are in roaming in vara asta (2017)?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007

View Posteasy90rider, on 03 aprilie 2017 - 18:27, said:

KKT. Nu era mai simplu sa puna direct cati GB ai in roaming? Nuuu... ca doar e orange...

Nu era mai simplu fiindca valoarea aia nu e fixa. Din pacate reglementarile impuse de UE nu sunt clare deloc...

#11
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012

View Postclausio, on 03 aprilie 2017 - 20:32, said:

Cartela Orange ce regim are in roaming in vara asta (2017)?
Vom vedea de maine cred daca se schimba ceva , oferta curenta a fost valabila pana azi

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006

View Postclausio, on 03 aprilie 2017 - 20:32, said:

Cartela Orange ce regim are in roaming in vara asta (2017)?
Din 15 iunie gratuit.

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010

View PostLunaCrystal, on 03 aprilie 2017 - 20:17, said:

@Orange_Helper  Dar cu lunile de internet national nelimitat pentru fiecare an vechime in retea cum este? Le primesti anual sau o singura data pentru totdeauna/aboanement?

Daca sa zicem ai vechime in reteaua Orange 12 luni si faci abonament Orange me pe 2 ani vei avea avea 12 luni de internet nelimitat sau 24 de luni?

https://www.orange.r...vara/index.html

Edited by aris86, 03 April 2017 - 22:43.


#14
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostLunaCrystal, on 03 aprilie 2017 - 20:17, said:

@Orange_Helper  Dar cu lunile de internet national nelimitat pentru fiecare an vechime in retea cum este? Le primesti anual sau o singura data pentru totdeauna/aboanement?

Daca sa zicem ai vechime in reteaua Orange 12 luni si faci abonament Orange me pe 2 ani vei avea avea 12 luni de internet nelimitat sau 24 de luni?

Salut,

Bonusul primit la prelungirea abonamentului sau trecerea de la cartela PrePay la un abonament (30 de zile de internet nelimitat pentru fiecare an alaturi de Orange), poate fi activat oricand pe parcursul celor 24 de luni de contract, dar nu mai este disponibil dupa expirarea acestei perioade.

O zi buna,
Orange Helper

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Orange_helper, la aceste bonusuri cu net nelimitat, există o anumită cantitate pe care Orange s-o numească „rezonabilă”?

P.S. Oferta asta-i faină pentru cei cu vechime adevărată, care vor să-și schimbe și telu' și nu-i deranjează un nou contract pe 24 de luni! Cum eu am vreo 18 ani, hai să vedem cînd apare P10 Lite-u', cu ce sare Orange la interval...Posted Image
P.P.S. La ce mă gîndesc eu, care ziceam că nu mai cumpăr tel de la operator și nici nu mai fac contracte pe 24 de luni...Posted Image

Edited by crislacor, 04 April 2017 - 09:11.


#16
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Eu oriunde am citit despre eliminarea roamingului, am înțeles că începând cu 15 iunie poți folosi resursele din abonament afară exact ca în țara de origine, singura excepție este traficul nelimitat. Adică dacă tu ai trafic nelimitat național, atunci vei fi limitat în roaming, deci nu înțeleg de ce nu beneficiezi de același trafic ca acasă?
Al doilea lucru ce nu înțeleg este ce fac cei care au prelungit mai devreme abonamentul? De exemplu eu am prelungit în ianuarie și am 1GB date în abonamentul meu pentru 6 euro. Cum voi folosi resursele începând cu 15 iunie în străinătate?

#17
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

View Postcrislacor, on 04 aprilie 2017 - 09:06, said:

P.P.S. La ce mă gĂźndesc eu, care ziceam că nu mai cumpăr tel de la operator și nici nu mai fac contracte pe 24 de luni...Posted Image
Never say never! Și eu sunt hotărât acum că la expirarea perioadei contractuale pentru abonamentele din dotare să zic "pas" și să trec pe prepay, dar sunt conștient că până atunci mai e mult și mă voi răzgândi de câteva ori... Totul va depinde de oferta pe care mi-o va face Orange la acel moment...

#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postorbanbalint, on 04 aprilie 2017 - 09:29, said:

Eu oriunde am citit despre eliminarea roamingului (...)
Nu există „eliminarea roaming-ului”, doar eliminarea taxelor suplimentare ce însoțeau acest serviciu. Dar, tocmai din cauza faptului că serviciul nu are același cost pe întreg teritoriul SEE și pentru a preveni eventualele fraude din partea clienților, s-a introdus acea noțiune de „utilizare rezonabilă”. Este explicată destul de corect (dar și alambicat, ce-i drept) în acele norme europene. În principiu, un volum de trafic național mai mare decît traficul în roaming, cît și o perioadă de înregistrare a SIM-ului în rețeaua națională mai mare decît în roaming, sunt condiții suficiente pentru a te încadra la utilizare rezonabilă. Alte cazuri pot duce la impunerea de către operator a unor taxe suplimentare...
Legat de abonamentele vechi, bănuiesc că Orange (ca toți operatorii, de altfel) va veni cu precizări la momentul respectiv. Înclin să cred că se vor respecta aceleași condiții ca la abonamentele noi, există, în acele norme de care aminteam mai sus, o formulă de calcul pentru volumul de trafic în roaming în funcție de traficul național inclus în abonament.

Edited by crislacor, 04 April 2017 - 10:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate