Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Noile abonamente Orange cu resurse in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#73
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
E o măgărie inventata de orange. Cei care aveți roaming-ul tăiat, faceți sesizare la ANPC, ei nu au dreptul sa blocheze dreptul de a avea semnal în Moldova/Serbia/Ucraina și alte tari. În SEE, se încalcă dreptul la informare.

#74
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Asta la abonamentele de dinainte de 3 aprilie 2017, ca la cele incheiate dupa aceasta data, ai fost informat la data incheierii abonamentului ca nu sunt compatibile cu optiunea de roaming.

#75
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 13.01.2013

 maiorukaki, on 05 iunie 2017 - 20:21, said:

Mai e puțin până pe 15
Cochetez cu ideea de a trece numărul principal pe orange
Zilele astea am fost la mare, dunăre etc
Telefoane identice cartele vodafone si orange
Orange a bătut la toate capitolele vodafone ul

De asta m am mutat si eu cu abonamentul la Orange dupa 15 ani si jumatate ;)
Vodafone a latrat ca o sa acopere, bla bla bla ce n a mai facut de la Connex incoa, insa Orange a tacut si a facut ;)

#76
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

 crislacor, on 03 iunie 2017 - 22:33, said:

Teoretic, 11 euro. Dar poate helper-ii ne lămuresc mai bine...

se pare ca si practic, daca aplicam formula celor de la vodafone, la me11 reies 2.4 gb in roaming. Deci atat vom avea si cei care avem me11, dar fara trafic inclus in roaming.

#77
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

 crislacor, on 04 iunie 2017 - 18:45, said:

Pricepe odată, există români care au vrut asta! Ei au spus că NU vor să plătească pentru roaming, că nu-l folosesc! Na, lor le-a făcut Orange abonamente naționale, punct!
Posted Image Posted Image Posted Image

Pai directiva europeana tocmai asta spune: sa nu mai platim pentru roaming. Deci UE spune sa nu mai platim pentru roaming, tu zici ca exista romani care NU vor sa platesca pentru roaming. WTF? Deci ce-a facut orange pentru cei ce nu vor sa plateasca pentru roaming???

#78
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Poți să rîzi cît vrei, da' îți recomand mai întîi să citești directiva și (eventual) încă o dată ce am scris eu... preferabil să și înțelegi ceea ce citești...Posted Image

#79
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum sa nu platesti pentru roaming?
Tu vrei sa ai un abonament de 5 euro sa zicem cu resurse nationale iar de pe 15 Iunie cu acel abonament sa vorbesti cu toata europa cand vrei si cat vrei?
Nu va exista asa ceva.
Nelimitat in roaming inseamna ca va trebui sa ai un abonament nelimitat pentru roaming.Deci un upgrade la abonament.
A,ca poti avea roaming si la un abonament normal national,asta este altceva.Vei putea vorbi in roaming dar te vor taxa de nu te vezi.
Nu stiu de ce are lumea impresia ca de la 15 Iunie,gata,o sa umble cainii cu roamingul gratis in coada.
Eu sunt in Germani.Au astia niste preturi la abonamente si cartele de te doare capul si nu ai nelimitat sau sute de giga.
Tocmai de aceea mi-am pastrat numarul de Romania si am marit abonamentul si cu 80 roni vorbesc in roaming de ma plictisesc si am si net si mesaje gratis.
Pentru roaming nelimitat trebuie umblat la abonament.
Ori acum ori dupa 15 Iunie.Asta pentru cine are nevoie,evident.

#80
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Tu nu intelegi o chestie. Aici vorbim de roaming in UE, care trebuie sa dispara (roamingul). Asa simplu. Asa cum americanii nu platesc roaming cand trec dintr-un stat in altul tot asa, in UE n-ar trebui sa platim nimic in plus cand ne aflam pe teritorul UE. Asa ca da, o sa vorbesc toata Europa cat vreau din moment ce am abonament cu minute nelimitate. Problema apare pe partea de date care are (inca) unele limitari.

Edited by gekkado, 06 June 2017 - 12:29.


#81
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Se pare ca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi.
Evident ca poti vorbi cat vrei in roaming..nu te opreste nimeni sa faci lucrul asta -))).Ar fi absurd.
Dar ca sa ma repet.Eu inainte sa plec aveam un abonament cu minute nelimitate in orice retea,net la greu,bla,bla.
Ca sa pot beneficia de acel roaming nelimitat si de net in roaming a trebuit sa upgradez abonamentul astfel incat in loc de 11 euro am ajuns la 18 euro si acum vorbesc din europa la greu cand am nevoie si am net la orice colt de strada in acest abonament de 18 euro.
Evident,netul nu este nelimitat,am doar vreo 4 giga care sunt arhisuficienti ca sa mai pierd timpul pe softpedia,sa primesc niste mailuri sau sa ma uit pe fb.
Pentru alte chestii exista wi-fi.
La fel si voce nelimitat.
Daca tu crezi ca o sa poti vorbi 20 ore pe zi la telefon doar pentru ca ai roaming nelimitat,te inseli.
Poti vorbi in limita decentei,a bunului simt sau cum or sa mai zica operatorul.
Din ce mi-a spus prietenul asta al meu care este manager la un Orange Shop,limita ar fi undeva la 7-8000 minute pe luna.
Prin urmare,acest nelimitat nu este chiar nelimitat.
Ca sa nu mai spun,ca daca suni din Romania in Europa,nu se va aplica momentan roaming nelimitat ci ti se vor consuma minutele internationale din abonament.
Eu am 600 internationale si daca sun din Romania spre Europa,se consuma acele minute.Nu se aplicz roamingul.
Este o prostie evident,dar asta este situatia in acest moment.


#82
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 gekkado, on 06 iunie 2017 - 12:28, said:

(...) in UE n-ar trebui sa platim nimic in plus cand ne aflam pe teritorul UE.
Păi vezi? Tocmai aici intervine directiva UE, a uniformizat tarifele de interconectare în SEE și toată lumea le plătește la fel. Dar le plătește, roaming-ul nu a dispărut!
Pe cale de consecință, o parte din costurile care pînă acum apăreau pe factură ca „suplimentare în roaming” se regăsesc în prețul abonamentelor noi, cele care includ și resurse în roaming. Asta pentru simplul motiv că nu mai pot apărea pe factură ca și costuri în roaming, nu de alta! Tu plătești pentru roaming (în abonament), iar operatorul la rîndul lui plătește mai departe pentru resursele consumate de tine în roaming...

 gekkado, on 06 iunie 2017 - 12:28, said:

Asa ca da, o sa vorbesc toata Europa cat vreau din moment ce am abonament cu minute nelimitate. (...)
Și, datorită acestei uniformizări a tarifelor, pentru a preveni frauda sau abuzul și a asigura operatorii că nu ies în pierdere din cauza costurilor, s-a introdus noțiunea de „utilizare rezonabilă”. Deci, cam relativ acel „cît vreau”, ai grijă...

#83
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

 Groh, on 06 iunie 2017 - 12:42, said:

Ca sa nu mai spun,ca daca suni din Romania in Europa,nu se va aplica momentan roaming nelimitat ci ti se vor consuma minutele internationale din abonament.
Eu am 600 internationale si daca sun din Romania spre Europa,se consuma acele minute.Nu se aplicz roamingul.
Este o prostie evident,dar asta este situatia in acest moment.
Nu e nicio prostie, confunzi serviciul apel international cu roaming

 crislacor, on 06 iunie 2017 - 12:48, said:

Deci, cam relativ acel „cît vreau”, ai grijă...
Era o generalizare, despre rezonabilitate si despre cat de nelimitat este de fap nelimitatul chiar la nivel national, se discuta pe alte topicuri.

#84
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu confund nimic.Tocmai de aceea am spus.
Cand suni din tara se utilizeaza minutele internationale din abonament.
Daca tot o sa fie liber de la 15 Iunie si trebuie umblat la abonamente,puteau sa scoata chestia cu minutele internationale.
In fine.au si ei calculele lor,noi pe ale noastre,noi vrem minute si net,ei vor profit. -)

#85
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Luați-vă bonusul aniversar și viața e frumoasă:

https://forum.softpe.../page__st__4590

#86
lordlex

lordlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.08.2006
Cate discutii inutile... Trebuie in primul rand sa fie clar ca discutia se refera STRICT la Spatiul Economic European (SEE), adica Zona 1.
Apoi, textele sunt astea:
http://www.ancom.org..._roaming_RO.PDF
http://eur-lex.europ...16R2286&from=RO

La Art. 1 se spune asa: În temeiul Regulamentului (UE) nr. 531/2012, furnizorii de servicii de roaming nu ar trebui să perceapă nicio suprataxă la prețul cu amănuntul de pe piața națională de la clienții serviciilor de roaming din orice stat membru, pentru niciun apel în roaming reglementat efectuat sau primit, pentru niciun mesaj SMS în roaming reglementat trimis și pentru niciun serviciu de date în roaming reglementat utilizat, inclusiv MMS-uri, sub rezerva „politicii utilizării rezonabile”.

Nu vad vreo posibilitate de a pune vreo exceptie la vreun abonament sau optiune prepay... ce scrie clar insa, este ca "furnizorii de servicii de roaming nu ar trebui să perceapă nicio suprataxă la prețul cu amănuntul de pe piața națională".

In regulament se spune: "obiectivul final ar trebui să fie acela de a elimina diferența dintre tarifele naționale și cele de roaming, instituind astfel o piață internă pentru serviciile de comunicații mobile."
Cu alte cuvinte, roaming in SEE nu ar trebui sa mai existe... dar evident ramane roaming in afara SEE care se taxeaza ca atare.

Orice operator care spune ca un abonament nu este compatibil sau optiune prepay nu este compatibila cu optiunea de roaming, pur si simplu face o ilegalitate. Directiva iti da dreptul sa folosesti in SEE serviciile incluse in abonament sau optiune. Daca ti se spune ca abonamentul tau este incompatibil roaming-ul, e ca si cand ti s-ar spune ca nu poti folosi abonamentul decat intr-un judet anume...
Ce pot face operatorii este sa iti impuna anumite limite in SEE, mai mici decat cele din abonament, astfel incat sa se protezeje de cazuri abuzive, de exemplu, un cetatean din tara X isi face un abonament in tara Y pentru ca este mai ieftin decat la el in tara. Exista insa formule de calcul (fiecare operator are obligatia sa le faca publice) prin care se pot face aceste limitari, operatorul nu poate inventa de capul lui limitele...

Un exemplu, abonamentul RED10 de 10 euro de la VDF are inclus 3G de date, valabile in roaming, dar conform formulei de calcul de care vorbeam mai sus, poti folosi 2.18G in roaming in SEE dupa care poti fi taxat cu "0,00895€ (cu TVA) /MB". Evident, acum se poate trage concluzia si cat de mare era profitul inainte, pentru ca exista o diferenta semnificativa de la 0.06/MB la 0.00895/MB daca iei in calcul volumul tuturor clientilor...

Directiva asta le-a cam dat-o la cap, si normal ca nu le convine si cauta orice modalitate sa te excrocheze... acum depinde de fiecare daca accepta sau nu. La majoritatea oamenilor este vorba de neinformare sau lene. Nu stiu ce drepturi au si cum sa si le ceara iar nimeni (in special autoritatile) nu este interesat sa ii invete.

Poate gresesc... totusi cred ca lucrurile astea vor disparea in timp, mai ales daca lumea va incepe sa isi ceara drepturile si sa sesizeze abuzurile...

#87
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Pentru Orange Me 11 fara telefon de la retentie (pe care il avem multi de aici cu 6GB) probabil ca situatia va fi gen cea de mai jos:

https://www.orange.r...ente/orange-me/

Orange Me 11 fără telefon
5 GB internet național din care
2.4 GB limita în roaming SEE*
nelimitat minute și SMS naționale
și în roaming în SEE
300 minute internaționale

#88
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Cu mențiunea că, la retenție, primești dublare pentru netul național...

#89
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
2-3 gb mi se pare decent pentru o perioada ocazionala care ar trebui sa fie concediu, doar nu stai pe torrents in city break.

Edited by Alex86, 11 June 2017 - 20:44.


#90
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Uite, eu nu stau pe torenți absolut deloc, dar în schimb consum destul de multă televiziune online (sport, în special). Și asta papă GB-iții, nu glumă! Dacă mai adăugăm și cîte un Netflix din cînd în cînd, deja cei 2-3 GB încep să sune a glumă bună...Posted Image

P.S. În ultima lună am consumat vreo 25 GB, luna asta am deja 10 (am niște bonus nelimitat)...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate