Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Noile abonamente Orange cu resurse in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postcrislacor, on 04 aprilie 2017 - 09:06, said:

Orange_helper, la aceste bonusuri cu net nelimitat, există o anumită cantitate pe care Orange s-o numească „rezonabilă”?
(...)
Orange_helper, se poate...? Mersi!

#20
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007
Salut, trebuie sa fac zilele astea o prelungire (am oferta acceptata, ME 14, dar ma pot razgandi in 14 zile), si am cateva intebari/neclaritati:

1) Daca trec la abonamentul normal ME 14 (minute nelimitate, 4GB+4, 300 internationale, etc) dupa 15 iunie , voi primi automat net Roaming sau NU? (din cate stiu eu, dupa 15, se vor elimina suprataxarile doar la Apeluri/SMS-uri in roaming, nu si la DATE)

2) Limitele la net Roaming versus total NET, sunt exprimate in GB/luna sau GB asignati  O DATA , pentru toata durata abonamentului? (banuiesc ca lunar, dar nicaieri mentionat explicit)

3) Durata minima a acestor Contracte cu Date SEE e 1 an sau doar 2?

4) Pentru Orange Me 9 care are inclus 1GB date, la roaming are limita 1,96GB...Adica ME9 poate avea mai mult de 1GB (din eventuale optiuni suplimentare) dar va fi limitat oricand la 1,9GB pe luna pt roaming?


Multumesc !

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Toate abonamentele Me de pe site la retentie au resurse dublate.
Eu as incerca renegocierea cu noile Me ca sa fiu sigur de treaba... cu Me14 al tau negociat luna trecuta nu ai nici o siguranta.

#22
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View Postbobiro2001, on 05 aprilie 2017 - 14:10, said:

1) Daca trec la abonamentul normal ME 14 (minute nelimitate, 4GB+4, 300 internationale, etc) dupa 15 iunie , voi primi automat net Roaming sau NU? (din cate stiu eu, dupa 15, se vor elimina suprataxarile doar la Apeluri/SMS-uri in roaming, nu si la DATE)
Știi greșit. Se elimină toată taxele de roaming. Ai aici toată legea, dacă te interesează: http://eur-lex.europ...16R2286&from=RO

#23
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007

View Postorbanbalint, on 05 aprilie 2017 - 15:09, said:

Știi greșit. Se elimină toată taxele de roaming. Ai aici toată legea, dacă te interesează: http://eur-lex.europ...16R2286&from=RO
"Din cate stiu" inseamna ca nu sunt sigur :)
Legea asta a fost amendata/clarificata/negociata anul asta prin Februarie, mi-e greu sa cred ca Orange va plati 7,7 EURO pt un GB si mi-l va da mie gratis  (adica pt ME 9, Orange va plati 15 EURO si ma va taxa pe mine cu 9...) Uite aici amendamentul, din aceeasi sursa http://europa.eu/rap...P-17-193_en.htm

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Postorbanbalint, on 05 aprilie 2017 - 15:09, said:

Știi greșit. Se elimină toată taxele de roaming. Ai aici toată legea, dacă te interesează: http://eur-lex.europ...16R2286&from=RO

View Postbobiro2001, on 05 aprilie 2017 - 16:16, said:

"Din cate stiu" inseamna ca nu sunt sigur Posted Image
Legea asta a fost amendata/clarificata/negociata anul asta prin Februarie, mi-e greu sa cred ca Orange va plati 7,7 EURO pt un GB si mi-l va da mie gratis  (adica pt ME 9, Orange va plati 15 EURO si ma va taxa pe mine cu 9...) Uite aici amendamentul, din aceeasi sursa http://europa.eu/rap...P-17-193_en.htm


Vorbiti de lucruri diferite. Costurile de interconect (decontare intre operatori si cumparare resurse bulk - minute/MB etc) raman si se plafoneaza la valorile alea din reglementare. Dispare in schimb tariful dedicat de roaming UE pentru utilizatorul final, adica clientul va plati in UE acelasi cost ca si national, pentru acelasi tip de eveniment (apel primit efectutat, sesiuni de date, sms primit/efectuat etc) iar resursele nationale din pachete vor deveni consumabile si in UE, conform aceleiasi reglementari.

#25
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcrislacor, on 05 aprilie 2017 - 12:25, said:

Orange_helper, se poate...? Mersi!

Salut,

Pentru traficul de internet utilizat la nivel national, nu exista nicio restrictie si nicio limita, daca ai bonusul de internet nelimitat pentru fiecare an in retea.
Singurele limite sunt la utilizarea traficului de internet in Roaming, la abonamentele cu Roaming in SEE, limite pe care le poti vedea aici https://www.orange.r...ente/orange-me/, la sectiunea "Intrebari frecvente".

O zi buna,
Orange helper

#26
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Mulțumesc mult!Posted Image

#27
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Am întrebat la RC, se pare că nu se păstrează eventualele discount-uri (20%) la trecerea pe noile abonamente, doar dublarea resurselor de internet. În condițiile astea zic "pas". Nu știu cum va fi după 15 iunie cu resursele în roaming, probabil că se va aplica FUP-ul la resursele vechilor abonamente.

#28
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
FUP care va însemna probabil aceeași cantitate de net în roaming pe care o au și abonamentele noi (la resurse echivalente). Dar na, au scos „noutățile” un pic mai devreme, pentru a-și asigura niște clienți și pentru la anu'...Posted Image

#29
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Au pus și câte un euro în plus la noile abonamente tocmai că să poți trece de la cele vechi la cele "mai avantajoase", un Me 30 (dacă nu ai discount de 20% și vrei să faci trecerea la cele noi) nu-l mai poți transforma în Me 30, ci în Me 31. Or mai trece ele 18-19 luni, cât mai am din perioada contractuală...din cel de internet mai am "doar" vreo 14.

#30
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, dar au si dublat traficul. Me30 avea 4.5GB, si Me31 are 9GB.

Doar pentru 1 euro in plus :D

#31
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
10 Gb are Me 30-ul meu (dublat) la 23.8 euro.

#32
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Acum Me31 dubat are 18GB si probabil la negociere poti obtine iar 20% reducere.

#33
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Știu că e cu 18 Gb acum, însă cum eu mai am 24 de Gb din cel de internet în share, mi-s arhisuficienti. Ideea e că nu se prea oferă acum acel discount de 20% din valoarea abonamentului. Poate că se oferă doar în situații excepționale sau dacă ai perioada contractuală expirată, eventual la portare în unele cazuri.

Dacă l-aș modifica și pe cel de internet aș avea doar din Net 25 45 Gb în share (acum se oferă 30 Gb standard la Net 25). Oricum e mult peste ce consum eu într-o lună.

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am acum un abonament de 10e, cu 4GB, voce national nelimitat.
Trebuie sa trec la 11e pentru un 1GB in plus si acces SEE.

Da, asa e bine. Un deal foarte bun!

Edited by floraur, 10 April 2017 - 15:17.


#35
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
In Germania Vodafone ofera Roaming UE fara taxe de anul trecut, inclusiv la prepay.

Edited by partyman, 10 April 2017 - 16:00.


#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Pai da, dar in Germania nu gasesti tu avonamente ca in Ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate