Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#73
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
Decat sa stai pe roming de date in Germania mai bine ia-ti cartela lycamobile si pt 15 € ai 3 gb de net si nelimitat Germania

#74
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
De ce sa platesti 15 euro pentru 3 GB daca stai cateva zile si nu consumi mai mult de 2-300 MB?
De ce sa platesti la calup cand tu consumi pe bucati?
De ce sa platesti 15 euro pentru 3 GB cand poti plati 1,5 euro pentru 300 MB daca nu ai nevoie de mai mult?

Sa abordam subiectul si din alta perspectiva:
De ce sa platesti 15 euro pentru 3072 MB net la calup cand poti plati 15 euro pentru 2975 MB dar taxat la MB si nu la calup?

Asa va place voua, va simtiti mai bine cand stiti ca aveti multi GB inclusi si apoi ii pierdeti cand expira in loc sa platiti exact ce consumati.
Se vede ca mentalitatea corporatista inca nu a disparut nici pana acum...

Edited by danutz1, 08 June 2017 - 13:10.


#75
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 lk1, on 08 iunie 2017 - 02:02, said:

Digi.Mobil in Romania ofera doar servicii 3G. De ce nu setezi in telefonul tau la preferinte sa ramana doar 3G? Practic "de vina" esti tu. Ai putea astfel sta in roaming doar prin 3G, deci viteze mai mari de internet!
O practica naspa ii la Vodafone RO, care aici in Cehia doar cu Vodafone CZ au date + sms si apel, iar cei de la Vodafone CZ efectiv limiteaza viteza de transfer!
Merge ca melcul internetul prin roaming via Vodafone CZ versus cartela SIM Vodafone CZ pe care o am. Numai ca tot mai buna e oferta de la Vodafone RO! Posted Image
Dar cand esti in strainatate nu mai esti conectat la reteaua Digi ci la reteaua partenera, care poate oferi exclusiv 2G pt digi daca vrea.
Digi.Mobil ofera 4G in Romania de ceva timp...

#76
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E un pseudo 4G...unul de 3 euro. E ca si cum ai spune ca si loganul e masina intr-o parcare cu d'alea mai rasarite. In schimb sunt multumit de 3G - merge cum trebuie pentru cat platesc.

In alta ordine de idei si revenind la topic.... s-a terminat sedinta aia? Aflam si noi un hint de la un insider? :D

Edited by dreaQ, 08 June 2017 - 14:37.


#77
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 costynsimion, on 08 iunie 2017 - 12:44, said:

Decat sa stai pe roming de date in Germania mai bine ia-ti cartela lycamobile si pt 15 € ai 3 gb de net si nelimitat Germania

 costynsimion, on 08 iunie 2017 - 12:44, said:

Decat sa stai pe roming de date in Germania mai bine ia-ti cartela lycamobile si pt 15 € ai 3 gb de net si nelimitat Germania

Eu nu inteleg sfaturile si discutiile de aici (la fel si calculele de mai devreme cu wholesale prices). Regulamentul european (care se aplica ca atare in toate tarile Uniunii) prevede ca de la data de 15 iunie 2017 pentru consumatorul final nu vor mai exista suprataxe de roaming iar telefonul va putea fi folosit in aceleasi conditii ca acasa. Ba, de multe ori este mai bine chiar. Va dau un exemplu, Orange Franta a renuntat la tarifele de roaming in data de 18 mai. Am fost in UK o saptamana si am folosit telefonul ca si cum as fi fost in Franta si nu am platit un cent in plus. Mai mult, ca sa sun din Franta in Romania ma costa 20 de centi pe minut, dar ca sa sunt din UK in Romania cu abonamentul de Franta nu am platit nimic (se considera apel national). Pentru cine are abonament cu minute si internet incluse, nu vor mai plati nimic suplimentar...simplu.

 easy90rider, on 08 iunie 2017 - 14:00, said:

Dar cand esti in strainatate nu mai esti conectat la reteaua Digi ci la reteaua partenera, care poate oferi exclusiv 2G pt digi daca vrea.
Digi.Mobil ofera 4G in Romania de ceva timp...

NU daca vrea ci depinde ce are stabilit contractual cu digi...

#78
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016

 PORTOCAL, on 09 iunie 2017 - 19:53, said:


Eu nu inteleg sfaturile si discutiile de aici (la fel si calculele de mai devreme cu wholesale prices). Regulamentul european (care se aplica ca atare in toate tarile Uniunii) prevede ca de la data de 15 iunie 2017 pentru consumatorul final nu vor mai exista suprataxe de roaming iar telefonul va putea fi folosit in aceleasi conditii ca acasa. Ba, de multe ori este mai bine chiar. Va dau un exemplu, Orange Franta a renuntat la tarifele de roaming in data de 18 mai. Am fost in UK o saptamana si am folosit telefonul ca si cum as fi fost in Franta si nu am platit un cent in plus. Mai mult, ca sa sun din Franta in Romania ma costa 20 de centi pe minut, dar ca sa sunt din UK in Romania cu abonamentul de Franta nu am platit nimic (se considera apel national). Pentru cine are abonament cu minute si internet incluse, nu vor mai plati nimic suplimentar...simplu.
Bine punctat,multa polologhie in topicu asta fara substanta,daca UE spune ca se taie roamingu pai se taie ce tot atata ,ba se taie ,ba nu ,ba costa ba pe ...........

#79
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 PORTOCAL, on 09 iunie 2017 - 19:53, said:

Eu nu inteleg sfaturile si discutiile de aici (la fel si calculele de mai devreme cu wholesale prices). Regulamentul european (care se aplica ca atare in toate tarile Uniunii) prevede ca de la data de 15 iunie 2017 pentru consumatorul final nu vor mai exista suprataxe de roaming iar telefonul va putea fi folosit in aceleasi conditii ca acasa.
Eu zic sa te mai informezi. Toate calculele care le-ai vazut pe acest topic sau pe altele au la baza acest regulament asa ca nu strica sa masori de doua ori (sa te informezi) si sa tai o data (sa vorbesti).

 costea77, on 09 iunie 2017 - 19:59, said:

Bine punctat,multa polologhie in topicu asta fara substanta,daca UE spune ca se taie roamingu pai se taie ce tot atata ,ba se taie ,ba nu ,ba costa ba pe ...........
Daca nu iti convine ca se vorbeste mult, nu vad ce mai cauti pe aici...

#80
costea77

costea77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2016

 danutz1, on 09 iunie 2017 - 20:30, said:

Eu zic sa te mai informezi. Toate calculele care le-ai vazut pe acest topic sau pe altele au la baza acest regulament asa ca nu strica sa masori de doua ori (sa te informezi) si sa tai o data (sa vorbesti).


Daca nu iti convine ca se vorbeste mult, nu vad ce mai cauti pe aici...
E usor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune.

#81
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 danutz1, on 09 iunie 2017 - 20:30, said:

Eu zic sa te mai informezi. Toate calculele care le-ai vazut pe acest topic sau pe altele au la baza acest regulament asa ca nu strica sa masori de doua ori (sa te informezi) si sa tai o data (sa vorbesti).


Daca nu iti convine ca se vorbeste mult, nu vad ce mai cauti pe aici...

Eu zic sa te mai informezi tu. Daca acest regulament care a dus la calculele la care faci tu referire, spune-mi si mie ce nr are acest regulament? Eu cred ca vorbesti sa te afli in treaba. Este vorba de regulamentul 2120 din 2015. Iar utlitizarea rezolnabila are legatura cu perioda petrecuta in strainatate, nu cu consumul. Adica un roman care locuieste in Spania si isi face abonament Digi sa il foloseasca permanent in Spania, va avea probleme. Cu exceptia cazului in care demonstraza o legatura consistenta cu tara (vine acasa lunar cate o saptamana, de exemplu).
Poftim:
Începând cu data de 15 iunie 2017, cu condiția ca actul legislativ adoptat în urma propunerii menționate la
articolul 19 alineatul (2) să fie aplicabil la data menționată, furnizorii de servicii de roaming nu percep nicio
suprataxă în plus față de prețul național cu amănuntul clienților serviciilor de roaming din orice stat membru
pentru niciun apel reglementat efectuat sau primit în roaming, pentru niciun mesaj SMS reglementat trimis în
roaming și pentru niciun fel de servicii reglementate de date în roaming utilizate, inclusiv MMS-uri, și nicio taxă
de ordin general care să permită utilizarea echipamentului terminal sau a serviciului în străinătate, sub rezerva
articolelor 6b și 6c.
26.11.2015 Jurnalul Oficial al Uniunii Europene L 310/11 RO
Articolul 6b
Utilizarea rezonabilă
(1) Furnizorii de servicii de roaming pot să aplice, în conformitate cu prezentul articol și cu actele de punere în
aplicare menționate la articolul 6d, o „politică a utilizării rezonabile” în ceea ce privește consumul de servicii de
roaming cu amănuntul reglementate furnizate la nivelul de preț național cu amănuntul, în scopul de a preveni
utilizarea abuzivă sau anormală a serviciilor de roaming cu amănuntul reglementate de către clienții serviciilor de
roaming, cum ar fi utilizarea acestor servicii de către clienții serviciilor de roaming într-un alt stat membru decât cel
al furnizorului lor național în alte scopuri decât pentru călătoriile periodice.
Orice politică a utilizării rezonabile permite clienților furnizorului de servicii de roaming să consume volume de
servicii de roaming cu amănuntul reglementate la nivelul de preț național cu amănuntul aplicabil care este compatibil
cu planul tarifar al fiecăruia dintre ei.
(2) Articolul 6e se aplică serviciilor de roaming cu amănuntul reglementate care depășesc orice limită în temeiul
oricărei politici a utilizării rezonabile.

Edited by PORTOCAL, 09 June 2017 - 20:46.


#82
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 costea77, on 09 iunie 2017 - 20:44, said:

E usor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar, nu de putine ori, treaba asta cu analfabetismul functional in Romania se cam confirma. Adica lumea citeste dar nu intelege.... uimitor.

#83
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu e suficient sa citesti partial un document daca vrei sa intelegi in ansamblu.
Ai amintit mai sus, ca teorie, de politica rezonabila de utilizare rezonabila.

Poftim si calculele:

REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) 2016/2286 AL COMISIEI
din 15 decembrie 2016 de stabilire a unor norme detaliate cu privire la aplicarea politicii utilizării rezonabile, precum și la metodologia de evaluare a sustenabilității eliminării suprataxelor pentru serviciile de roaming cu amănuntul și la cererea care trebuie prezentată de furnizorul de servicii de roaming în scopul evaluării respective

2) Fără a aduce atingere oricărei limite privind volumul aplicabile la nivel național, în cazul unui pachet cu date cvasi-nelimitate, clientul serviciului de roaming trebuie să poată consuma, atunci când călătorește periodic în cadrul Uniunii, un volum de servicii de date în roaming cu amănuntul la prețul național cu amănuntul care să fie cel puțin echivalent cu volumul obținut prin împărțirea prețului total național cu amănuntul, fără TVA, al respectivului pachet cu date cvasi-nelimitate pentru întreaga perioadă de facturare la tariful maxim de roaming cu ridicata reglementat menționat la articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 531/2012.

(3) În cazul planurilor tarifare preplătite, ca alternativă la cerința privind politica utilizării rezonabile de la alineatul (1), furnizorul de servicii de roaming poate să limiteze consumul de servicii de date în roaming cu amănuntul pe teritoriul Uniunii furnizate la prețul național cu amănuntul la volume echivalente cu cel puțin volumul obținut prin împărțirea sumei totale, fără TVA, a creditului rămas, care este disponibil și a fost deja plătit de client furnizorului, în momentul începerii activității de roaming, la tariful maxim de roaming cu ridicata reglementat menționat la articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 531/2012.

Articolul la care face referire alineatele de mai sus:

REGULAMENTUL (UE) NR. 531/2012 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI
din 13 iunie 2012 privind roamingul în rețelele publice de comunicații mobile în interiorul Uniunii

1) De la 1 iulie 2012 tariful cu ridicata mediu pe care operatorul unei rețele vizitate îl poate percepe de la furnizorul rețelei din țara de origine al unui client al serviciilor de roaming pentru furnizarea serviciilor reglementate de comunicații de date în roaming prin intermediul rețelei vizitate respective nu depășește un plafon de salvgardare de 0,25 EUR pe megabyte. Plafonul de salvgardare se reduce la 0,15 EUR
pe megabyte de date transmise la 1 iulie 2013 și la 0,05 EUR pe megabyte de date transmise la 1 iulie 2014 și, fără a aduce atingere articolului 19, se menține la 0,05 EUR pe megabyte de date transmise până la 30 iunie 2022.

Edited by danutz1, 09 June 2017 - 21:44.


#84
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Totusi e interesant, scria cineva mai sus de Telekom, acum vad si la orange prepay, ca optiunile de 7 Euro si mai mari au deja minutele valabile si in roaming, si o parte din traficul de net inclus utilizabil si in roaming (ex. la optiunea de 7EUR, 1.9 GB din 5 sunt valabile si in roaming).

Daca e asa cum zice @PORTOCAL, optiunile astea nu vor mai avea sens, adica oricum operatorii vor fi obligati sa ofere acelasi beneficii si in roaming, si la cea mai mica optiune?
Sau optiunile astea vor ramane, si vor fi valabile si in cazul utilizarii nerezonabile? :D
Ciudat ca si la Telekom si la Orange fix de la 7 EUR in sus au inclus deja roaming.

#85
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 danutz1, on 09 iunie 2017 - 21:36, said:

Nu e suficient sa citesti partial un document daca vrei sa intelegi in ansamblu.
Ai amintit mai sus, ca teorie, de politica rezonabila de utilizare rezonabila.

Poftim si calculele:

REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) 2016/2286 AL COMISIEI
din 15 decembrie 2016 de stabilire a unor norme detaliate cu privire la aplicarea politicii utilizării rezonabile, precum și la metodologia de evaluare a sustenabilității eliminării suprataxelor pentru serviciile de roaming cu amănuntul și la cererea care trebuie prezentată de furnizorul de servicii de roaming în scopul evaluării respective

2) Fără a aduce atingere oricărei limite privind volumul aplicabile la nivel național, în cazul unui pachet cu date cvasi-nelimitate, clientul serviciului de roaming trebuie să poată consuma, atunci când călătorește periodic în cadrul Uniunii, un volum de servicii de date în roaming cu amănuntul la prețul național cu amănuntul care să fie cel puțin echivalent cu volumul obținut prin împărțirea prețului total național cu amănuntul, fără TVA, al respectivului pachet cu date cvasi-nelimitate pentru întreaga perioadă de facturare la tariful maxim de roaming cu ridicata reglementat menționat la articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 531/2012.

(3) În cazul planurilor tarifare preplătite, ca alternativă la cerința privind politica utilizării rezonabile de la alineatul (1), furnizorul de servicii de roaming poate să limiteze consumul de servicii de date în roaming cu amănuntul pe teritoriul Uniunii furnizate la prețul național cu amănuntul la volume echivalente cu cel puțin volumul obținut prin împărțirea sumei totale, fără TVA, a creditului rămas, care este disponibil și a fost deja plătit de client furnizorului, în momentul începerii activității de roaming, la tariful maxim de roaming cu ridicata reglementat menționat la articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 531/2012.

Articolul la care face referire alineatele de mai sus:

REGULAMENTUL (UE) NR. 531/2012 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI
din 13 iunie 2012 privind roamingul în rețelele publice de comunicații mobile în interiorul Uniunii

1) De la 1 iulie 2012 tariful cu ridicata mediu pe care operatorul unei rețele vizitate îl poate percepe de la furnizorul rețelei din țara de origine al unui client al serviciilor de roaming pentru furnizarea serviciilor reglementate de comunicații de date în roaming prin intermediul rețelei vizitate respective nu depășește un plafon de salvgardare de 0,25 EUR pe megabyte. Plafonul de salvgardare se reduce la 0,15 EUR
pe megabyte de date transmise la 1 iulie 2013 și la 0,05 EUR pe megabyte de date transmise la 1 iulie 2014 și, fără a aduce atingere articolului 19, se menține la 0,05 EUR pe megabyte de date transmise până la 30 iunie 2022.

Cred ca trebuie sa te mai documentezi pentru ca nu alea sunt tarifele. Daca se va percepe ceva suplimentar, va fi sub 1 cent pe MB...

#86
rioachim

rioachim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 07.07.2003
Las-o bre asa ca ai umplut topicul de sange. Nu pricepi, asteapta pana publica RDS anuntul oficial.

La 4eur (fara TVA) ai 1060Mb, la 7eur ai ~1,9Gb la altii, bagi o regula de 3 simpla si dormi linistit pana atunci.

#87
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Si la Digi Mobil Share care este cota in roaming? Ca acum platesti cat consumi.

#88
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 rioachim, on 09 iunie 2017 - 22:28, said:

Las-o bre asa ca ai umplut topicul de sange. Nu pricepi, asteapta pana publica RDS anuntul oficial.

La 4eur (fara TVA) ai 1060Mb, la 7eur ai ~1,9Gb la altii, bagi o regula de 3 simpla si dormi linistit pana atunci.

Ba pricep f bine, f putin operatori au solicitat deja (dincolo de anunt, aprobarea unui fair use policy si astea au fost deja comunicate comisiei). Tariful maxim care poate fi perceput este de 7.7 EUR pe GB, dincolo de ceea ce este inclus in abonament, unde maximul este cam asa: (2*(5/7.7)=1.2 GB (presupune ca abonamentul ala costa 5 euro). Asta nu inseamna ca toti sar cu tariful maximal si, intr-adevar, a fost greasala mea sa cred ca e peste tot la fel. Abonamentele din Occident nu apeleaza la fair use, de unde si confuzia mea. Fair use se refera aici mai mult la resedinta.

 talex007, on 09 iunie 2017 - 22:35, said:

Si la Digi Mobil Share care este cota in roaming? Ca acum platesti cat consumi.

Pai in functie de valoarea abonamentului.
Acum partea interesanta este urmatoarea: daca este 5 euro iti da 1 g dar cine stie, ca sunt si mai ieftine astea digi optim nelimitat...

Edited by PORTOCAL, 09 June 2017 - 22:48.


#89
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 PORTOCAL, on 09 iunie 2017 - 22:22, said:

Cred ca trebuie sa te mai documentezi pentru ca nu alea sunt tarifele. Daca se va percepe ceva suplimentar, va fi sub 1 cent pe MB...
Nu ai citit ce spune acel articol?

Mai spun o data: tariful cu ridicata mediu pe care operatorul unei rețele vizitate îl poate percepe de la furnizorul rețelei din țara de origine al unui client al serviciilor de roaming pentru furnizarea serviciilor reglementate de comunicații de date în roaming prin intermediul rețelei vizitate respective

Observi ca nu are nicio legatura cu tariful perceput clientului?

Edited by danutz1, 09 June 2017 - 22:54.


#90
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 danutz1, on 09 iunie 2017 - 22:52, said:

Nu ai citit ce spune acel articol?

Mai spun o data: tariful cu ridicata mediu pe care operatorul unei rețele vizitate îl poate percepe de la furnizorul rețelei din țara de origine al unui client al serviciilor de roaming pentru furnizarea serviciilor reglementate de comunicații de date în roaming prin intermediul rețelei vizitate respective

Observi ca nu are nicio legatura cu tariful perceput clientului?

Pai si eu iti spun ca tarifele alea nu sunt cele corecte. Ce nu intelegi???
A step by step reduction over 5 years for data caps decreasing from €7.7 per GB (as of 15 June 2017) to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4.5 per GB (as of 1 January 2019), €3.5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and €2.5 per GB (as of 1 January 2022).
Tariful cu ridicata nu poate depasi tariful en-gross. Punct.
Vezi care are Comisia un Q&A pe site daca nu reusesti sa coroborezi legislatia

Edited by PORTOCAL, 09 June 2017 - 23:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate