Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1
TheAgent

TheAgent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 10.12.2015
Conform http://europa.eu/you...ndex_en.htm   după data de 15.06.2017 nu mai există roaming în Uniunea Europeană iar tarifele în roaming vor fi cele naționale.
În cazul DigiMobil Nelimitat care conform http://www.rcs-rds.r...elimitat  are tarife naționale zero pe voce & date se înțelege că beneficiile incluse vor fi și în roaming Uniunea Europeană ?

Edited by TheAgent, 07 March 2017 - 12:26.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Linkuri corectate
http://europa.eu/you...ts/index_ro.htm
http://www.rcs-rds.r...optim_nelimitat


** Tarifele de roaming nu se vor mai aplica atâta timp cât folosiți telefonul în străinătate doar temporar. Furnizorii pot încă să vă taxeze pentru utilizarea cartelei SIM în altă țară din UE în mod permanent.

Deci nu poti sa te duci ca țîganul cu Digi Optim Nelimitat si sa le rupi teava cu torente 24 cu 24.
Totusi vad ca nu sunt definiti termenii de temporar si permanent, trebuia delimitata in cifre perioada.

Edited by gumball3000, 07 March 2017 - 12:44.


#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postgumball3000, on 07 martie 2017 - 12:36, said:

Linkuri corectate
http://europa.eu/you...ts/index_ro.htm
http://www.rcs-rds.r...optim_nelimitat


** Tarifele de roaming nu se vor mai aplica atâta timp cât folosiți telefonul în străinătate doar temporar. Furnizorii pot încă să vă taxeze pentru utilizarea cartelei SIM în altă țară din UE în mod permanent.

Deci nu poti sa te duci ca țîganul cu Digi Optim Nelimitat si sa le rupi teava cu torente 24 cu 24.
Totusi vad ca nu sunt definiti termenii de temporar si permanent, trebuia delimitata in cifre perioada.


AOLEOOOOOOO, tu te simnti rrom cand platesti abonamentul luna de luna......
Ce aveti fratilor????
In FR, este deja un abonament nelimitat in toata europa..... la voce si SMS, iar datele iti da doar 50% din abonament.......si nu se simnte nimeni rrom...... si cosra 45€/luna....
Insa daca este o lege europeana care reglementeaza asta, sa nu mai exsiste jumatati de masura......

Edited by BodCasa, 07 March 2017 - 13:06.


#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu mai gasesc sursa, dar am citit ceva despre maxim 90 de zile/an, maxim 30 de zile consecutiv petrecute in strainatate. Peste aceaste perioade operatorii vor putea aplica tarifele de roaming.

#5
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Asa citisem si eu pe undeva.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkatti, on 07 martie 2017 - 13:01, said:

Nu mai gasesc sursa, dar am citit ceva despre maxim 90 de zile/an, maxim 30 de zile consecutiv petrecute in strainatate. Peste aceaste perioade operatorii vor putea aplica tarifele de roaming.


Pai tot e bine......

#7
TheAgent

TheAgent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 10.12.2015
Perfect de acord cu utilizare temporară. Pe mine mă interesează penrru 2, 3 zile de vacanță în roaming cum cred că este și normal pentru toată lumea conform noilor reglementări după 15.06.2017

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cele 90 de zile sunt in Tratatul Europea privind libera circulatie (sau sederea temporara in alt Stat Comunitar pentru cetatetii tarilor membre). Link la Drepturi si Obligatii, lit a.

LE: foarte probabil ca operatorii mobili sa limiteze la cifrele din Tratat Roamingul (desi, dupa 15.06/15.07 sau ce data o fi, va fi impropiu zis roamnig).

Edited by Pololica, 07 March 2017 - 13:28.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postkatti, on 07 martie 2017 - 13:01, said:

Nu mai gasesc sursa, dar am citit ceva despre maxim 90 de zile/an, maxim 30 de zile consecutiv petrecute in strainatate. Peste aceaste perioade operatorii vor putea aplica tarifele de roaming.
Asa era vorba, in forma finala nu am idee cum arata pana la urma.

http://www.digi24.ro...u-masura-561545

Quote

Până atunci, operatorii de telefonie mobilă pot oferi scutiri de minimum 90 de zile pe an.

Edited by gumball3000, 07 March 2017 - 13:41.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Avand in vedere ca nu am gasit inca informatii oficiale in care sa fie definiti termenii de temporar si permanent, le-am trimis o solicitare in scris: https://europa.eu/eu.../write-to-us_ro
Revin in maxim 3 zile cu raspunsul primit.

Am gasit in cele din urma la capatul internetului documentul de aici.
(are data 01.02.2017, preluat de pe aceasta pagina.)

Quote

▶▶Operators can ask the consumers to provide evidence that they live or have stable links to the country before including «Roam like at Home» in a new contract.
▶▶Operators can only use the information they already gather for billing purposes to check to what extent customers are using mobile and data services abroad compared to their consumption at home.
▶▶While avoiding excessive checks on consumers, operators need to be able to detect abuses of free roaming for travellers:
When checking whether consumers spend more time and consume more services abroad than at home, operators will need to look at a period of at least four months.
If billing data suggests that a consumer has been more abroad than at home, and also consumed more mobile services while travelling in the EU than at home, the operator first has to send a warning message to the customer.

The customer would then have additional two weeks to inform the operator about his or her travel situation, or to log in their home country again.
If a consumer continues to stay abroad, a very small roaming charge (no more than the wholesale roaming charges, currently debated between the European Parliament and Council) can be applied.
These are specific rules for highly exceptional cases. The vast majority of Europeans travel abroad for less than 30 days per year, so they will never have to think about the anti-abuse rules.
Nu este disponibil si in limba romana, pentru ca mUE.

Edited by gumball3000, 07 March 2017 - 14:09.


#11
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
EU negotiators agreed on the following wholesale caps:
3.2 cents per minute of voice call, as of 15 June 2017
1 cent per SMS, as of 15 June 2017
A step by step reduction over 5 years for data caps decreasing from €7.7 per GB (as of 15 June 2017) to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4.5 per GB (as of 1 January 2019), €3.5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and €2.5 per GB (as of 1 January 2022).

#12
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostPololica, on 07 martie 2017 - 13:26, said:

(desi, dupa 15.06/15.07 sau ce data o fi, va fi impropiu zis roamnig).
Tehnic vorbind e roaming, nu conteaza modul de tarifare. Roamingul poate fi chiar si national, vezi abonatii Digi pe Vodafone, teoretic inca mai exista acordul.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand zic "impropriu zis roaming" ma refer ca, din punct de vedere teoretic, tarile componente ale UE sunt considerate teritoriu comun (ceva similar cum sunt judetele noastre raportate la teritoriul tarii, cu pastrarea granitelor nationale) si majoritatea operatorilor mobili sunt prezenti, intr-o forma sau alta, in toate tarile.

De exemplu, cand merg in Ungaria, ma conectez la antenele Vodafone (fiind abonat Vodafone), la fel cum in Franta, un client Orange, se va conecta automat la Orange Franta, si, fiind practic acelasi "stapan", roamingul nu mai e acelasi daca as pleca intr-o tara in care operatorul meu mobil nu este prezent.

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Da, optim nelimitat va putea fi folosit fara costuri in toata comunitatea europeana! Chiar vom putea zice ca Digi va fi cel mai tare si mai bun in roaming, si ieftin si nici nu depinzi de reteaua nationala care e mai slaba decat a concurentei. Acolo esti pe retele straine. Si in zone langa granitele cu Ungaria si Bulgaria tare am impresia ca mai bine o sa mearga internetul pe roaming decat pe reteaua mama.

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Primul pas spre single digital market, operatorii sa nu mai fie locali fiecarui stat european ci sa fie europe wide in stil american :  Vodafone EU, Orange EU, etc.

#16
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Io vreau Digi EU. ;)

#17
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostCatean, on 07 martie 2017 - 16:55, said:

Primul pas spre single digital market, operatorii sa nu mai fie locali fiecarui stat european ci sa fie europe wide in stil american :  Vodafone EU, Orange EU, etc.
Cand om federaliza uniunea.Vedem dupa 2025...

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postkatti, on 07 martie 2017 - 13:01, said:

Nu mai gasesc sursa, dar am citit ceva despre maxim 90 de zile/an, maxim 30 de zile consecutiv petrecute in strainatate. Peste aceaste perioade operatorii vor putea aplica tarifele de roaming.
S-a renuntat la cele 90 zile!

View PostZIGZAG20, on 07 martie 2017 - 15:17, said:

EU negotiators agreed on the following wholesale caps:
3.2 cents per minute of voice call, as of 15 June 2017
1 cent per SMS, as of 15 June 2017
A step by step reduction over 5 years for data caps decreasing from €7.7 per GB (as of 15 June 2017) to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4.5 per GB (as of 1 January 2019), €3.5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and €2.5 per GB (as of 1 January 2022).
Asta nu ne intereseaza, wholesale = en-gros, intre operatori. L.E. ne intereseaza, astea sunt tarifele maximale ce le pot cere operatorii pt abuzuri! - cica....

View Postgumball3000, on 07 martie 2017 - 14:03, said:

Operators can ask the consumers to provide evidence that they live or have stable links to the country before including «Roam like at Home» in a new contract.
Adica Digi te poate intreba ca tu, cetatean al tarii X de ce vrei sa iti faci DigiOptim Nelimitat! Sa evite cazurile in care cineva isi face contract DON doar pentru a-l folosi in tara X.

Edited by easy90rider, 07 March 2017 - 18:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate