Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#37
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Normele europene sunt "superioare" celor naționale si trebuiesc respectate cu precădere.
Daca o hotărâre națională este contrară celei europene, in teorie,ea trebuie "armonizata" cu cea europeana.
În practică .... trăim in România si asta spune tot!

View Postsarbulb, on 21 aprilie 2017 - 15:36, said:

Pololica : Vor trebuie sa se supuna Normelor Europene.
poti veni cu argumente , legale ?
Când România a aderat la UE s-a obligat sa respecte, cu prioritate, hotărârile luate de organele de conducere ale UE.

Edited by parintily, 21 April 2017 - 22:22.


#38
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postaiszlai, on 21 aprilie 2017 - 22:14, said:

Ce se intampla cu un abonament DIGI.Mobil Share care in momentul de fata are roaming activ dupa 15 iunie?
Mi se taie accesul la roaming daca nu contractez un abonament nou cu resurse in roaming?
Sau primesc roaming gratuit?
Primesti roaming gratuit. Respectarea legii nu e optionala.

View PostPololica, on 21 aprilie 2017 - 11:05, said:

Vor trebuie sa se supuna Normelor Europene. Au doua variante:
  • Modifica tarifele (in sus) cu mentinerea avantajelor si anunta clientii (in special cei care au semnat contracte noi fara viitoarele prevederi)
  • Modifica avantajele in jos pentru a mentine costurile (si anunta clientii ca la punctul 1)
Oricum Digi are pret de dumping (cred ca sunt "acoperite" din tv si net si profitul operational e spre minim). Ma astept sa creasca putin tarifele. Nu cred ca vor ramane cum sunt acum.
De ce crezi ca trebuie sa taie din beneficii sau sa creasca pretul? Eu sunt de parere ca mai degraba vor scadea preturile decat sa le creasca.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Când plec pe "afara" folosesc aplicatii alternative de comunicare. Din vara voi folosi direct abonamentul. Crezi ca operatorul va sta cu mâinile in san? Ma îndoiesc.

Zicea cineva mai sus ca nu va mai fi roaming. Cred ca si-ar taia songuri craca de sub picioare daca renunta la acordurile de roaming.

Orange si voda si-au lansat noile abonamente cu roaming gratuit (chestie e marketing) in avans. Vedem ce va face Digi.

#40
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
http://www.mobzine.r...r-permite-asta/

#41
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

View Postaiszlai, on 21 aprilie 2017 - 22:14, said:

Ce se intampla cu un abonament DIGI.Mobil Share care in momentul de fata are roaming activ dupa 15 iunie?
Mi se taie accesul la roaming daca nu contractez un abonament nou cu resurse in roaming?
Sau primesc roaming gratuit?

Digi Mobil Share nu beneficiaza de roaming asa ca operatorul nu va fi obligat sa iti ofere acces la roaming pe un astfel de abonament, e ca la prepay la digi.
aceste norme nu ii obliga la acces, doar dispar tarifele de interconectare in roaming.

#42
HYAT30

HYAT30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2009

View PostBodCasa, on 23 aprilie 2017 - 14:51, said:



Articol super vechi, nu mai este valabila regula asta, esti in urma cu noutatile in sensul ca sa renuntat la incercarea asta cretina de a limita roamingul

#43
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postpupama, on 23 aprilie 2017 - 15:13, said:

Digi Mobil Share nu beneficiaza de roaming
Eu am unul si merge in roaming.

#44
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Este o speculatie personala, insa urmarind ce fac si ceilalti operatori de pe la noi, pot sa presupun ca vom avea cele 3000 de minute internationale pe mobil din acest moment pentru minute si MB in Roaming UE.

Ceea ce consider ca este este chiar decent!

#45
aiszlai

aiszlai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.07.2009

View Postpupama, on 23 aprilie 2017 - 15:13, said:

Digi Mobil Share nu beneficiaza de roaming asa ca operatorul nu va fi obligat sa iti ofere acces la roaming pe un astfel de abonament, e ca la prepay la digi.
aceste norme nu ii obliga la acces, doar dispar tarifele de interconectare in roaming.

Crede-ma ca am roaming international si national :-)
Deci cum ramane cu roamingul? O sa am in continuare roaming s-au mi se restrictioneaza accesul la roaming international?

#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca se restrictioneaza. Pozitia oficiala a operatorului o vom vedea insa in saptamanile urmatoare.

#47
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Ref la pozitia operatorului : tot ce imi doresc ( si ne dorim ) este sa fie un mesaj clar , nu un mesaj cu  " floricele " din care sa nu intelegem mare lucru si apoi sa punem 1 miliard de intrebari pe forum .

#48
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
Azi este 15 mai și exact peste 1 lună - pe data de 15 iunie taxele de roaming în Uniunea Europeană vor dispărea. Din ce  aflat pe net și aici pe forum, fiecare rețea trebuie să-și informeze clienții cu 1 lună înainte câteva detalii despre acest roaming. Sper ca și Digi_Helper are un cuvânt de spus.

#49
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un coleg (care e pe Orange) mi-a zis ca a primit deja un sms (nu mi-a zis cand, dar e de ceva vreme) ca nu va mai fi taxat in roaming. Cel putin nu conform vechilor reglementari.

#50
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Mai exact acest text:

”Din 15.06, vorbesti in Europa ca acasa, pentru ca vei putea utiliza resursele nat pentru apeluri/SMS-uri si in roaming in statele SEE catre alte state SEE. Volumul de date disponibil pentru consum in roaming in statele din Spatiul Economic European poate fi aflat din 15 iunie la *100#. Dupa consumarea resurselor, tarifele de roaming in SEE vor fi (in EUR cu TVA): apel efectuat catre state SEE 0.06/min, SMS 0.024, MMS 0.0092, internet 0.0092/MB. Detalii pe www.orange.ro/roaming”

Cu siguranta la fel va fi si la Digi, minute la fel ca in tara, MB... urmeaza sa vedem.

#51
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,354
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttcdr, on 15 mai 2017 - 21:13, said:

Azi este 15 mai și exact peste 1 lună - pe data de 15 iunie taxele de roaming în Uniunea Europeană vor dispărea. Din ce  aflat pe net și aici pe forum, fiecare rețea trebuie să-și informeze clienții cu 1 lună înainte câteva detalii despre acest roaming. Sper ca și Digi_Helper are un cuvânt de spus.

Salut. Momentan tarifele pentru roamingul international sunt cele prezentate pe site-ul companiei, la link-ul - http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming // De indata ce voi detine informatii suplimentare, voi reveni cu reply.

#52
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
@Digi Helper, așteptăm și un punct de vedere cât mai obiectiv despre limitarea consumului de date în SEE conform Regulamentului nr.2016/2286 !

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Urmeaza sa trimita sms-uri/ceva notificari/comunicate si Digi, deja pana si lycamobile a trimis.

#54
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Acum vreo 2-3 ani voiam sa incarc o cartela prepay si mi a cerut buletinul. Au zis ca cer buletinul la incarcarea prepay deoarece ei sunt firma internationala si  au si Digi Spania, Digi Italia nu sunt firma de cartier :unsure:
Probabil si acum tot din aceeasi cauza nu zic nimic de roaming.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate