Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Biciclist lovit

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Tu ai inteles ca platesc toata bicicleta? Cum? Platesc ce s-a stricat, acum e in service.

De la urgente a iesit dupa o ora. Cica are ceva fisurat la cot, nu trebuie gips dar trebuie repaus 2 saptamani.

#92
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io cred ca pritena ta o dat peste el intentionat ca altfel nu-mi explic de ce te oferi sa platesti ceva daca sustii ca biciclistul a " depasit " prin dreapta spre stanga ..??!!
Io zic sa te opresti putin si sa spui toata povestea fara sa lasi amanunte in suspans , altfel , asa cum a zis colegul , esti un troll  ...

#93
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

View Postflorin_buda, on 27 februarie 2017 - 20:31, said:

Tu ai inteles ca platesc toata bicicleta? Cum? Platesc ce s-a stricat, acum e in service.

De la urgente a iesit dupa o ora. Cica are ceva fisurat la cot, nu trebuie gips dar trebuie repaus 2 saptamani.
Dar RCA nu are prietena ta? De ce platesti TU?
Zici ca are fisura si doar repaus trebuie?
La politie a fost?

Tu chiar crezi ce scrii?

#94
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

View Postcobi1, on 27 februarie 2017 - 20:39, said:

Io cred ca pritena ta o dat peste el intentionat ..

man, nu te supara, da' teorii de astea nu-s vrednice de-un raspuns..

#95
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postflorin_buda, on 27 februarie 2017 - 20:45, said:

man, nu te supara, da' teorii de astea nu-s vrednice de-un raspuns..
Pai nu fi zgarcit cu detaliile in primul rand . Descrie exact cum s-au petrecut treburile ...oooo dar stai ca tu nici macar nu stii ca nu tu ai fost la volan asa e ??

Pai zici ca l-a acrosat cu oglinda , aia clar e oglinda stanga si atunci doar 2 lucruri pot sa se fi intamplat , ori a dat ea in biciclist si atunci e clar vina ei si de aia trebuie sa scoateti bani din buzunare sau o dat biciclistu in masina dar daca o facut asta atunci de ce tot voi trebuie sa platiti ?? Pricepi logica sau iti mai scriu odata ??

Ne lasi ?!

P.S. Banuiesc ca nu ai permis de conducere , asa e ?

Edited by cobi1, 27 February 2017 - 20:55.


#96
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcobi1, on 27 februarie 2017 - 20:39, said:

Io cred ca pritena ta o dat peste el intentionat ca altfel nu-mi explic de ce te oferi sa platesti ceva daca sustii ca biciclistul a " depasit " prin dreapta spre stanga ..??!!
Io zic sa te opresti putin si sa spui toata povestea fara sa lasi amanunte in suspans , altfel , asa cum a zis colegul , esti un troll  ...
Eu zic ca tu esti un troll.
Atata agresivitate ca nu intelegi tu ceva... de parca esti obligat sa stai pe topicul omului si nu mai ai rabdare

View Postflorin_buda, on 27 februarie 2017 - 20:45, said:

man, nu te supara, da' teorii de astea nu-s vrednice de-un raspuns..
Esti prea delicat cu ciobanii

#97
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postunbrutus, on 28 februarie 2017 - 02:12, said:

Atata agresivitate ca nu intelegi tu ceva... de parca esti obligat sa stai pe topicul omului si nu mai ai rabdare
Ti se pare .

View Postunbrutus, on 28 februarie 2017 - 02:12, said:



..... ciobanii
Asta ti se potriveste ca o manusa .

Edited by cobi1, 28 February 2017 - 02:14.


#98
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcobi1, on 27 februarie 2017 - 20:47, said:

Pai nu fi zgarcit cu detaliile in primul rand . Descrie exact cum s-au petrecut treburile ...oooo dar stai ca tu nici macar nu stii ca nu tu ai fost la volan asa e ??

Pai zici ca l-a acrosat cu oglinda , aia clar e oglinda stanga si atunci doar 2 lucruri pot sa se fi intamplat , ori a dat ea in biciclist si atunci e clar vina ei si de aia trebuie sa scoateti bani din buzunare sau o dat biciclistu in masina dar daca o facut asta atunci de ce tot voi trebuie sa platiti ?? Pricepi logica sau iti mai scriu odata ??

Ne lasi ?!

P.S. Banuiesc ca nu ai permis de conducere , asa e ?
Ne lasi? vorbesti in numele unui grup?
Mai taci frate si lasa omul in pace. Sper sa nu iti mai raspunda oricum, pare inteligent destul sa nu hraneasca trolul

#99
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postflorin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:


S-au oprit, au facut schimb de numere de telefon si au plecat mai fiecare mai departe.

Cred ca pana la urma de asta a fost vorba, de numere de telefon. Si initiatorul e gelos.
Sa-l chemam pe Godina sa rezolve problema de circulatie.

#100
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In principiu daca biciclistul nu avea pista amenajata in afara carosabilului, are castig de cauza.

Daca avea pista amenajata, atunci nu avea ce sa caute pe carosabil si are soferul castig de cauza.

Daca exista pista de biciclisti si era blocata de masini parcate...well, asta e argumentul suprem de ce ar trebui pistele de biciclisti curatate cu buldozerul.

#101
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postunbrutus, on 27 februarie 2017 - 16:57, said:


Eu am imprsia ca vorbesti despre tarile civilizate doar din auzite. Posted Image

View PostGroot, on 28 februarie 2017 - 07:57, said:

In principiu daca biciclistul nu avea pista amenajata in afara carosabilului, are castig de cauza.

Daca avea pista amenajata, atunci nu avea ce sa caute pe carosabil si are soferul castig de cauza.

Daca exista pista de biciclisti si era blocata de masini parcate...well, asta e argumentul suprem de ce ar trebui pistele de biciclisti curatate cu buldozerul.
Cate piste de biciclisti exista in Bucuresti? :D

#102
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002

View PostGroot, on 28 februarie 2017 - 07:57, said:

In principiu daca biciclistul nu avea pista amenajata in afara carosabilului, are castig de cauza.
Daca avea pista amenajata, atunci nu avea ce sa caute pe carosabil si are soferul castig de cauza.
Daca exista pista de biciclisti si era blocata de masini parcate...well, asta e argumentul suprem de ce ar trebui pistele de biciclisti curatate cu buldozerul.
Daca biciclistul nu ar fi trebuit sa fie pe carosabil e culpa comuna, oricum nu se anuleaza cerinta soferilor de a pastra distanta laterala suficienta la depasire sau de a acorda prioritate.

Edited by Wotan, 28 February 2017 - 09:12.


#103
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Daca avea pista amenajata, atunci nu avea ce sa caute pe carosabil si are soferul castig de cauza.

...doar daca sanctiunea pentru fapta de a circula cu bicicleta pe carosabil atunci cand are pista amenajata este sa dea soferii peste el cu masina . Altfel se retine doar culpa comuna .

Soferul nu poate avea in niciun caz castig de cauza .

#104
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Legea nr. 1 a "Ariei Auto pe Softpedia": dacă cineva deschide un topic despre un incident în trafic, este vinovat 100%.

Corolar: dacă apar pe forum toți cei implicați, vina devine colectivă.

Legea nr. 2: toți cei ce-și dau cu părerea, indiferent de experiența în condus, de cunoașterea legislației sau vârstă, au o expertiză mai mare că a Poliției Rutiere, ARR,RAR sau orice altă instituție ce poate investiga sau expertiza incidentul.

Legea nr. 3: în orice țară din lume se conduce mai bine și infrastructura este peste cea din România.

Corolar: opinia trebuie susținută mai ales dacă nu ai părăsit vreodată localitatea de domiciliu și de alte țări știi de la orele de geografie.

Edited by Bogdansv1, 28 February 2017 - 09:43.


#105
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Daca biciclistul a fost lovit cu oglinda mi-e greu sa cred ca exista alt vinovat decat soferul masinii. Poate doar cu o inregistrare sa se dovedeasca altceva.
Este vorba de nepastrarea unei distante suficiente la efectuarea manevrei de depasire.

View Postaeon, on 27 februarie 2017 - 16:09, said:

nu depaseam nimic, faceam la dreapta de pe banda 1, pe breteaua de facut dreapta
biciclistul a venit pe langa bordura, prin dreapta mea, cu intentia de a merge inainte
sa inteleg ca trebuia sa-i dau prioritate??
nu cumva el avea obligatia sa ma depaseasca prin stanga, mai ales ca avea de gand sa mearga inainte? ca doar e participant la trafic, nu? sa inteleg ca masinile asa fac, depasesc prin dreapta cand au chef?

Intrebarile tale ma ingrozesc. EVIDENT ca trebuia sa-i acorzi prioritate biciclistuilui. Daca esti pe banda 1 si intentionezi sa virezi dreapta, ba chiar mai si semnalizezi, NU te scuteste de OBLIGATIA de a te asigura la schimbarea directiei de mers.
Gandeste-te bine la ceea ce faci de acum inainte, pentru ca intr-o zi s-ar putea sa ai pe cineva pe constiinta...

View PostLex404, on 27 februarie 2017 - 14:55, said:

Cand am facut scoala m-a batut instructorul la cap sa merg cat mai in dreapta ca sa nu permit biciclistilor/ motociclistilor/ etc sa depaseasca prin dreapta.

Pana nu va dispare genul asta de instructori nu vom avea trafic civilizat in tara. Problema este ca fac pui...

#106
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
in toate topicurile astea evazive, in care prietena, iubita, amantul, sotia, puradelul a condus masina si apare totusi iubitul ei sa ceara explicatii. in unele situatii iubitul nu mai stie daca este un "el" sau o "ea" dar totusi doreste informatii cum sa... iasa vinovat tot mortul. toate cam acelasi deznodamant. romanul ar face orice doar sa nu-si recunoasca vina
daca el e lovit cu oglinda din stanga, desi tu intri pe banda lui... mie mi da cu virgula.
ai pute asa ti ajuti prietena, sau pe tine insati, cu niste cursuri de condus totusi. ar fi mai benefice. decat sa ceri sfaturi cum sa declari la politie sa iesi basma curata

#107
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postvalitudor, on 28 februarie 2017 - 11:44, said:

Daca biciclistul a fost lovit cu oglinda mi-e greu sa cred ca exista alt vinovat decat soferul masinii. Poate doar cu o inregistrare sa se dovedeasca altceva.
Este vorba de nepastrarea unei distante suficiente la efectuarea manevrei de depasire.



Intrebarile tale ma ingrozesc. EVIDENT ca trebuia sa-i acorzi prioritate biciclistuilui. Daca esti pe banda 1 si intentionezi sa virezi dreapta, ba chiar mai si semnalizezi, NU te scuteste de OBLIGATIA de a te asigura la schimbarea directiei de mers.
Gandeste-te bine la ceea ce faci de acum inainte, pentru ca intr-o zi s-ar putea sa ai pe cineva pe constiinta...

..

politia a zis altceva (a zis hai-hai, circulati..era in intersectie)
biciclistul a intrat in mine nu eu in el, s-a rabatat oglinda, s-a indoit putin si tabla de la usa dar prea putin ca sa o bag in seama
s-a infipt in masina in timp ce eu viram la dreapta pe bretea, de pe banda obligatoriu la dreapta
probabil era convins ca voi trece spre dreapta in viteza si el va trece prin spatele meu, dar eu m-am oprit la trecerea de pietoni de pe bretea si el s-a trezit cu masina in fata
practic m-a lovit in timp ce stateam pe loc si admiram pietonii din fata mea
ma rog, ma gandesc ca trebuia sa-i cer despagubiri dar nu prea ma intereseaza aspectul exterior al masinii si o zgarietura in plus nu conteaza

nu mai luati apararea cretinilor pe bicicleta care cred ca li se cuvine totul, foarte multi sunt de-a dreptul sinucigasi

unul de curand: banda 1 drum in lucru (groapa semnalizata); banda 2 merg masini in sir
biciclistul ajunge in fata gropii si brusc intra pe banda 2, intre masinile care mergeau - avea prioritate de biciclist cumva?
..eu eram masina in fata careia a intrat, din fericire eram cu ochii pe el, 99% fiind convins ca imi va sari in fata
daca il loveam se numea ca nu am pastrat 15555 de metri pe langa el?

si nu mai comparati cu motociclistii, pana acum nu am gasit nici un motociclist care sa stea intre masina si bordura, incercand sa-i taie calea masinii. ori sta in spatele masinii, ori depaseste prin stanga

ps. merg cu bicicleta de cate ori am ocazia (nu in bucuresti, tin prea mult la pielea mea..)

#108
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Motocicleta e mult mai rapida si mai manevrabila ca masinile, iar motociclistii vii stiu ca-si asuma prea multe riscuri inutile daca se plaseaza intre masina si bordura. Biciclistul, insa, e lent si, din aceasta cauza, instabil. Biciclistul trebuie sa stea aproape exclusiv pe dreapta, iar daca trece de masina prin dreapta inseamna ca traficul e foarte lent, iar soferul a fost suficient de civilizat sa lase loc destul.
Mi se intampla frecvent, cand merg cu bicicleta, ca unii soferi sa ma depaseasca din scurt si sa vireze la dreapta, cu toate ca am viteza destul de mare (pentru un biciclist). Mi-am format reflexul ca atunci cand aud masina in spate si am in fata strada la dreapta sa opresc pedalarea si sa ma pregatesc de franare/impact daca "imi ia fata". Pe urma il iert ("e si el mai de la tara, nu pricepe multe, asta e") Pana acum am reusit sa ii evit pe toti, dar nu se stie niciodata. De regula biciclesc pe drumul judetean care traverseaza o comuna si sunt foarte multe intersectii cu drumuri comunale. Iti poti imagina viteza cu care pot merge. Daca-mi virezi la 10 metri in fata, nu prea am sanse sa te ratez. Contrar aparentelor, si bicicleta are nevoie de spatiu de franare.
Aceeasi experienta ma face ca, atunci cand sunt la volan, sa stau in spatele biciclistului atunci cand se apropie de virajul meu la dreapta. Oricum trebuie sa reduci cand virezi, ce te costa sa-i faci viata mai simpla celuilalt?
Sunt total de acord ca exista multi biciclisti cretini, dar hai sa nu generalizam si, mai ales, hai sa nu-i agresam.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate