Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Biciclist lovit

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
lume, a lovit prietena mea un biciclist cu masina. I-a dat cu oglinda peste cot, exact cand tipul se pregatea sa o ia la stanga. El zice ca a facut semn cu mana inainte sa faca manevra, prietena mea zice ca n-a vazut nici un semn. Nu avea vesta reflectorizanta.

S-au oprit, au facut schimb de numere de telefon si au plecat mai fiecare mai departe. El zicea ca merge sa bage bicicleta intr-un service sa vada ce daune are acolo, l-am sunat eu si i-am zis sa mearga si la spital sa nu fie surprize, sau daca vrea il ducem noi. Pare foarte de treaba. A vorbit frumos. E posibil sa avem mai multi prieteni comuni.

Urmeaza sa ne intalnim peste cateva ore. Ce consecinte poate avea toata situatia asta? Ce poate cere? La ce sa ne asteptam?

(Imi dau seama ca odata ce ai lovit un om, e lata, da' nici nu vreau sa platim mai mult decat meritam.)

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Musai la politie si constatat accidentul impreuna. Au fost cazuri cand biciclistul a fost convins de prieteni binevoitori sa "profite" de pe urma intamplarii.

#3
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 florin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:

Nu avea vesta reflectorizanta.
Detaliu complet nesemnificativ, cum este si "Politistul nu avea cascheta".
Nu va mai legati de toate prostiile inutile.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Din cate inteleg, nu sunt daune fizice. Doar bicicleta putin sifonata.
Daca se repara ieftin (si daca ii bicla ieftina) doar cu aia. Poate omul va vine direct cu chitanta de la service.

Acuma sa nu fie vreun canondale ca v-ati facut de bani...

Dar da, trebuie declarat la Politie.

Edited by Lex404, 27 February 2017 - 14:25.


#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Cum s-a intamplat? A pastrat distanta regulamentara fata de biciclist cand a depasit?

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce? la fel de bine poti sa mergi cu masina fara frane, doar e o prostie inutila. toata lumea stie ca frana buna e aia de motor..

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Legea de la 1 februarie prevede o distanta laterala de minim 1,5 m fata de biciclist. E musai sa mereti la politie, eventual o sa se aleaga cu amenda si posibil permis suspendat.

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 florin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:

lume, a lovit prietena mea un biciclist cu masina. I-a dat cu oglinda peste cot, exact cand tipul se pregatea sa o ia la stanga.

Vroia sa faca la stanga peste botul masinii ? Ca altfel cum l-a acrosat cu oglinda ?! Ceva nu e ok cu descrierea faptelor !

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 aris86, on 27 februarie 2017 - 14:28, said:

Legea de la 1 februarie prevede o distanta laterala de minim 1,5 m fata de biciclist. E musai sa mereti la politie, eventual o sa se aleaga cu amenda si posibil permis suspendat.
E distanta recomandata, nu poate fi respectata intotdeauna.
Cred ca biciclistul este vinovat pentru schimbarea directiei fara asigurare corespunzatoare.

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Stii cum este si cu vinovatia, când pietonul trece pe rosu sau prin loc nepermis.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 florin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:

S-au oprit, au facut schimb de numere de telefon si au plecat mai fiecare mai departe..

Si uite cum dintr-un banal accident este posibil sa ramai fara prietena.

ontopic.
Nu-i de joaca.Mergeti neaparat la politie.Vorba aia,just in case.Prietena e acoperita din acest punct de vedere.Habar n-ai ce furtuna se poate declansa din asta

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Biciclistul avea casca?

#13
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 florin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:

lume, a lovit prietena mea un biciclist cu masina. I-a dat cu oglinda peste cot, exact cand tipul se pregatea sa o ia la stanga. El zice ca a facut semn cu mana inainte sa faca manevra, prietena mea zice ca n-a vazut nici un semn. Nu avea vesta reflectorizanta.

S-au oprit, au facut schimb de numere de telefon si au plecat mai fiecare mai departe. El zicea ca merge sa bage bicicleta intr-un service sa vada ce daune are acolo, l-am sunat eu si i-am zis sa mearga si la spital sa nu fie surprize, sau daca vrea il ducem noi. Pare foarte de treaba. A vorbit frumos. E posibil sa avem mai multi prieteni comuni.

Urmeaza sa ne intalnim peste cateva ore. Ce consecinte poate avea toata situatia asta? Ce poate cere? La ce sa ne asteptam?

(Imi dau seama ca odata ce ai lovit un om, e lata, da' nici nu vreau sa platim mai mult decat meritam.)
Intamplarea a fost pe carosabil sau pe trotuar? Ca nu specifici.

Edited by cataspo, 27 February 2017 - 14:42.


#14
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 cataspo, on 27 februarie 2017 - 14:41, said:

Intamplarea a fost pe carosabil sau pe trotuar? Ca nu specifici.
pe carosabil

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 cataspo, on 27 februarie 2017 - 14:41, said:

Intamplarea a fost pe carosabil sau pe trotuar? Ca nu specifici.

Mai exista in Romania trotuar unde poti circula cu masina?

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 aris86, on 27 februarie 2017 - 14:39, said:

Stii cum este si cu vinovatia, când pietonul trece pe rosu sau prin loc nepermis.
Stiu, dar biciclistul nu e pieton. Are toate obligatiile unui participant la trafic, inclusiv cunoasterea codului rutier (ceea ce la pietoni nu e cazul).

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 LauCalin, on 27 februarie 2017 - 14:41, said:

Biciclistul avea casca?

 danvlas, on 27 februarie 2017 - 14:38, said:

E distanta recomandata, nu poate fi respectata intotdeauna.
Cred ca biciclistul este vinovat pentru schimbarea directiei fara asigurare corespunzatoare.

 cobi1, on 27 februarie 2017 - 14:31, said:

Vroia sa faca la stanga peste botul masinii ? Ca altfel cum l-a acrosat cu oglinda ?! Ceva nu e ok cu descrierea faptelor !
Irelevant.

Politia decide ce si cum. Maine, poimaine biciclistul isi rupe piciorul la un meci de fotbal si poate ii vin idei.

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ba este relevant. Pentru ca:

 danvlas, on 27 februarie 2017 - 14:44, said:

biciclistul nu e pieton. Are toate obligatiile unui participant la trafic, inclusiv cunoasterea codului rutier (ceea ce la pietoni nu e cazul).

Edited by LauCalin, 27 February 2017 - 14:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate