Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Biciclist lovit

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postaeon, on 03 martie 2017 - 11:49, said:

practic m-a lovit in timp ce stateam pe loc si admiram pietonii din fata mea
Daca erai pe loc deja si el te-a lovit e alta treaba. Eu nu asta am inteles din ce ai spus initial

Exista si biciclisti idioti, dar si soferi idioti. Diferenta este ca primii nu prea ii afecteaza pe altii, in timp ce ultimii pot distruge alte vieti. Din acest motiv ultimii au nevoie de carnet, examinare medicala, etc.

#110
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se agreseaza singuri cand ies in fata masinilor..
eu sunt cu ochii in 17 cand trec pe langa un biciclist, sunt sase mari sa faca ceva neprevazut.. ca de exemplu sa ocoleasca o gura de canal fix prin fata masinii
din pacate nu pot fi cu ochii si pe cei care vin in viteza din spate, prin dreapta, in mod normal ar trebui sa stea in spatele masinilor nu sa se strecoare ca soriceii printre masini, copaci, stalpi, guri de canal, pietoni, copii si carucioare.. tot sunt "participanti la trafic"
nu e vina mea ca nu e loc de biciclete

Edited by aeon, 03 March 2017 - 15:14.


#111
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005


View Postsfantu.dracu, on 27 februarie 2017 - 15:00, said:



Ce-s aia metrii?
A greșit, e "metrilii" ăia de să măsoară cu eii :) (mdr adica mort de rire)


#112
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Postaeon, on 03 martie 2017 - 15:00, said:

se agreseaza singuri cand ies in fata masinilor..
eu sunt cu ochii in 17 cand trec pe langa un biciclist, sunt sase mari sa faca ceva neprevazut.. ca de exemplu sa ocoleasca o gura de canal fix prin fata masinii
Daca pastrezi o distanta laterala suficienta, de 1.5 metri cum cere noua legislatie, nu risti sa il acrosezi: http://www.hotnews.r...-minima-1-5.htm
Posted Image

#113
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cere 1,5 metri. Doar recomanda.
Nu te sanctioneaza nimeni ca ai 1 metru sau 1,4 metri.

#114
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Corect, dar daca il acrosezi vei fi cercetat penal, asa ca e absolut in interesul soferului sa evite contactul...

#115
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
"recomanda" e cuvantul magic, dar asa pur si simplu 1.5 m inseamna sa intri direct pe banda urmatoare = depasire..

tot acolo in lege zice "biciclistul nu are voie sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista acostament practicabil."
ce e acela acostament practicabil? e defini undeva in clar? sau orice chestie tip trotuar sau o fasie de pamant pe langa strada e "acostament"?

#116
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ea este vinovata .... pentru ca atunci cand s-a apropiat de el (ca doar nu era biciclist de sticla!) trebuia sa fie atenta la orice manevra a sa.
casca si vesta nu sunt obligatorii pentru biciclisti - cum ar fi sa il vad pe tataie de la tara oprit de politist ca nu are casca Posted Image))))))))

sa iti mai spun un lucru florin: nu cred ca ea cand s-a apropiat a fost atenta la mana ridicata a acestuia,....pur si simplu a dat peste el.
oricum felicitari ca ati platit si ati incheiat pana la urma.

Edited by Mihai_3, 14 March 2017 - 14:02.


#117
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu sunt convins ca si biciclistii au drepturile lor si nu am de gand sa le minimizez dar :
- cand merg cu masina pe sosea , ma uit in principal dupa cei mai mari ca mine ...sau asemeni mie (adica , turisme , autobuze , TIR-uri , etc )
- cred ca ati remarcat ca de multe ori biciclistii sunt " invizibili " , pentru ca noi cei de la volan nu prea consideram ca impartim acelasi loc de joaca .
- exemplu : acum cateva zeci de ani jucam un joc cu masini de raliu in care luam eu jumatate de tastatura si amicul meu  cealalta jumatate , si ne tot "impingeam " unul din calea celuilalt . Miraculos , cand plecam acasa , primul lucru care im venea sa il fac era sa intru cu masina in participanti la trafic ca  sa imi fac loc Posted Image - ca sa nu avem vorbe la discutii , am perms de 26 de ani si nu am avut nici un accident ..
- cred ca biciclistii trebuie sa aiba in primul rand ei grija , pentru ca dezavantajul este clar de partea lor .
- in marile orase , carutele nu au voie. Ei bine , ...o caruta este ceva mult mai mare decat un biciclist cu bicicleta lui .
- nu cred ca este corect ca biciclistii sa aiba voie sa imparta 100 % soselele cu automobilistii . Primul argument este viteza foarte diferita de deplasare .

Edited by JurasikMan, 14 March 2017 - 14:05.


#118
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postaeon, on 14 martie 2017 - 13:52, said:

ce e acela acostament practicabil? e defini undeva in clar? sau orice chestie tip trotuar sau o fasie de pamant pe langa strada e "acostament"?
Art. 6

Quote

acostament - fâsia laterala cuprinsa între limita partii carosabile si marginea platformei drumului;


#119
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Adica e zona de asfalt dincolo de dunga de limitare a marginii drumului.

View PostJurasikMan, on 14 martie 2017 - 14:05, said:

- cred ca biciclistii trebuie sa aiba in primul rand ei grija , pentru ca dezavantajul este clar de partea lor .
- in marile orase , carutele nu au voie. Ei bine , ...o caruta este ceva mult mai mare decat un biciclist cu bicicleta lui .
-Daca un biciclist intra in tine, iti juleste masina. Daca intri tu in el, il accidentezi sau il omori. Deci rezultatele incalcarii legislatiei sunt mult mai severe in cazul tau, ceea ce cere mai multa atentie. Pentru a micsora riscurile. in tarile civilizate in zonele centrale si rezidentiale s-au imtrodus zone de trafic mixt, in care pietonii si ciclistii au prioritate, iar soferii circula cu viteza mica: https://en.wikipedia...i/Living_street
-Carutele nu au voie in orasele mari pentru ca apartin zonei rurale, nu poti tine cai la bloc, si pentru ca fac mizerie. Biciclistii apartin prin excelenta zonei urbane.

#120
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostWotan, on 14 martie 2017 - 20:14, said:

Biciclistii apartin prin excelenta zonei urbane.
Poate doar cei pentru care biciclitul e un hobby. La tara, bicicleta e un mijloc de transport obisnuit, pentru ambele sexe si toate varstele.

#121
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Nu e un hobby, ci o solutie de transport mai rapid, mai putin poluant si mai ieftin decat masina intr-un oras aglomerat. O solutie care micsoreaza numarul de masini in trafic. Ori de cate ori un sofer vede un ciclist, ar trebui sa fie bucuros ca e o masina mai putin care intra in competitie cu voi pentru spatiu in trafic, un loc de parcare etc. Din pacate, majoritatea nu cosntientizeaza inca acest lucru. Evident, bicicleta este la fel de la locul ei si in zona rurala sau pe un drum forestier, e o solutie polivalenta.

Attached Files


Edited by Wotan, 15 March 2017 - 10:14.


#122
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostWotan, on 14 martie 2017 - 20:14, said:


-Daca un biciclist intra in tine, iti juleste masina. Daca intri tu in el, il accidentezi sau il omori. Deci rezultatele incalcarii legislatiei sunt mult mai severe in cazul tau, ceea ce cere mai multa atentie.

Cred că Jurasik se referea la faptul că biciclistul poate să moară, deci rezultatul este mai sever în cazul lui totuși.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate