Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Românii ar putea călători fără vize turistice în Canada din decembrie 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLex404, on 26 februarie 2017 - 15:57, said:

Cu 3000 EUR stai in Asia cu burta la plaja un an de zile fara sa misti un deget Posted Image
Oare sa mai pierd timpu' cu bagajele ?   :scratchchin:

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBarboso, on 26 februarie 2017 - 19:37, said:

Oare sa mai pierd timpu' cu bagajele ?   Posted Image
Chiar deloc.

Vorba lu Petre: decat sa te cari cu tzoale, mai bine cumperi de unica folosinta.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLex404, on 26 februarie 2017 - 15:57, said:

Cu 3000 EUR stai in Asia cu burta la plaja un an de zile fara sa misti un deget Posted Image

Unde si in ce conditii ?

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
http://en.lamudi.co....e_previous=true

260 USD/ luna

East Java, close to Bali.

Evident, astea-s scumpe. Se gasesc si mai ieftine.

Depinde de preferinte :) Dar ca fapt divers, Asia e populara pentru treburi de genul (stat o vreme lunga cu bani putini)

Asta e 190 USD

http://en.lamudi.co....rent&bedrooms=1


Mancarea e ieftina in toata Asia. MAnci orez pana ti se inverzesc ochii :lol:

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai, ca am fost pe acolo si mi s-a intors stomacul pe dos de cele mai multe ori. Camera aia (primul link) pare amenajata pentru un muncitor sezonier in constructii sau ca si camera de inchiriat "in gazda" pentru o fata venita din provincie sa invete la oras.

my 2 cents Posted Image

Iar in Surabaya sa locuiesc 1 an, doar daca nu mai sunt in toate mintile

Edited by MembruAnonim, 28 February 2017 - 21:12.


#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Prima ii naspa dar a doua ii faina si mai ieftina.

Aia ce am gasit la foc rapid. Nu te opreste nimeni sa-ti cauti in alta parte;

De exemplu in Sri Lanka, in Kandy, o casa noua 3 dormitoare, zona rezi costa 30-50k $. Veche la marginea orasului sau prin alt orasel mai mic gasesti si la 10k.



Acuma, depinde si de pretentii.

#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,656
  • Înscris: 02.10.2009
Nu prea merita calatoria ca nu e asa mare lucru de vazut, raportat la bani si timp.

Mai merge in vest, British Columbia si partial Alberta (muntii sunt formidabili, o multime de amenajari, etc), ici si colo in provinciile mici atlantice (apa, golfuri, stanci si peisaje). Cui ii place sa umble prin orase, malluri, distractii, cam are ce vedea in fiecare din cele 5-6 orase mari, dar americanii sunt mai tari la constructii :D.

Transportul te mananca, distante mari. Cel mai ieftin bilet de avion intre orase vecine incepe pe la 300 $, din est in vest nu scapi sub 500. Nu stiu cum sunt preturile daca cumperi din Ro, dar eu la fiecare drum CAN-RO, cam anual deci, dau 1400-1800$ un singur bilet dus-intors. Nu e nimic zbor direct. Low cost-pomana ca la voi nu exista. Cu masina personala, din est in vest faci 3-4 zile. Cu trenul turistic, o saptamana.
Un hotel cat de cat decent nu gasesti sub 120-150$/ noapte, si asa doar daca ai noroc sau cine stie ce promotie in perioade slabe. Un bed&breakfast intr-un catun izolat costa 100 pe noapte...
Sub 20$ o farfurie si o bere/om nu gasesti la un restaurant ieftin, doar la fast food e mai putin scump (acolo 6-10 $ un burger mai comestibil si o cola chioara chimica).

Deci trebuie bani seriosi. Daca insa ai rude, prieteni, care te pot "salva" de hoteluri si altele, se mai schimba treaba.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 28 februarie 2017 - 23:56, said:

Nu prea merita calatoria ca nu e asa mare lucru de vazut, raportat la bani si timp.

Mai merge in vest, British Columbia si partial Alberta (muntii sunt formidabili, o multime de amenajari, etc), ici si colo in provinciile mici atlantice (apa, golfuri, stanci si peisaje). Cui ii place sa umble prin orase, malluri, distractii, cam are ce vedea in fiecare din cele 5-6 orase mari, dar americanii sunt mai tari la constructii Posted Image.


Nu vii in Canada pentru orase.
D-alea ai garla in Iurop.
La ce ai scris tu as adauga salbaticia din est
Avion pana in St John, New brunswick, si de acolo, 2 saptamanai, Prince Eduard Island, Nova Scotia si daca sunteti vrenici si va treziti dimineata, New Foundland and Labrador sa observati icebergurile care trec dinspre Greenland
Nu as da minunatiile astea pe Whistler sau chiar Vancouver Island

#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Auziti, dar exista in Canada o zona in care nu ingheata iarna?

#46
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cand am auzit de eliminarea vizelor, primul gand a fost sa vad ursii polari de la Churchill.
Apoi m-am dezumflat vazand preturile la transport, odata ajuns in Canada. Pana in Toronto m-as fi descurcat (un dus intors cu wowair.com, rezervat cu cap, ar fi vreo 340-360 de euro. Bine, si suma asta mi se pare mare). Dar dupa aia...
Mi se pare mult, cu banii respectivi as putea face mai multe prin alte parti, mai ales ca sunt muuuulte locuri europene pe unde nu am ajuns. Si, recunosc, m-am invatat cu zboruri de 5-10-20 de euro si cu hoteluri de 30-45 de euro pe noapte (pret de camera dubla, deci pentru 2 persoane).

Ce fac low-costurile pentru turism (si nu numai) in Europa e o adevarata mana cereasca.

Edited by cattavencu, 01 March 2017 - 11:06.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 28 februarie 2017 - 23:56, said:

eu la fiecare drum CAN-RO, cam anual deci, dau 1400-1800$ un singur bilet dus-intors. .
Pe momondo am gasit pt iunie (date aleatorii, nu am cautat sa vad  cel mai mic pret posibil) si am gasit 547 euro Londra - Vancouver si retur, 525 euro Londra - Calgary si retur, 533 euro Londra - Montreal si retur, 374 euro (!!!) Londra - Ottawa si retur.
Din Bucuresti la Londra (si retur) gasesti cam tot timpul sub 100 euro, dus intors.

View Postcattavencu, on 01 martie 2017 - 10:59, said:

Cand am auzit de eliminarea vizelor, primul gand a fost sa vad ursii polari de la Churchill.
Ursi polari poti vedea si mai aproape, in Svalbard, gasesti bilet dus-intors pe la 450-500 euro.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRosebud09, on 28 februarie 2017 - 23:56, said:

Nu prea merita calatoria ca nu e asa mare lucru de vazut, raportat la bani si timp.

Mai merge in vest, British Columbia si partial Alberta (muntii sunt formidabili, o multime de amenajari, etc), ici si colo in provinciile mici atlantice (apa, golfuri, stanci si peisaje). Cui ii place sa umble prin orase, malluri, distractii, cam are ce vedea in fiecare din cele 5-6 orase mari, dar americanii sunt mai tari la constructii Posted Image.

Transportul te mananca, distante mari. Cel mai ieftin bilet de avion intre orase vecine incepe pe la 300 $, din est in vest nu scapi sub 500. Nu stiu cum sunt preturile daca cumperi din Ro, dar eu la fiecare drum CAN-RO, cam anual deci, dau 1400-1800$ un singur bilet dus-intors. Nu e nimic zbor direct. Low cost-pomana ca la voi nu exista. Cu masina personala, din est in vest faci 3-4 zile. Cu trenul turistic, o saptamana.
Un hotel cat de cat decent nu gasesti sub 120-150$/ noapte, si asa doar daca ai noroc sau cine stie ce promotie in perioade slabe. Un bed&breakfast intr-un catun izolat costa 100 pe noapte...
Sub 20$ o farfurie si o bere/om nu gasesti la un restaurant ieftin, doar la fast food e mai putin scump (acolo 6-10 $ un burger mai comestibil si o cola chioara chimica).

Deci trebuie bani seriosi. Daca insa ai rude, prieteni, care te pot "salva" de hoteluri si altele, se mai schimba treaba.

Cele mai ieftine sunt pe la 100 USD distante mici.

Gasit Vancouver-Montreal one way 214 USD Air Canada (via Edmonton), 219 USD WestJet direct. Ceea ce pentru un zbor de aproape 5 ore, e ok.
Vancouver-Halifax cu 320 USD via Montreal, WestJet.

Montreal-Halifax 139 USD, Air Canada.

Preturile imi par okay ish. La companiile de linie avem cam aceleasi preturi sau si mai mari, depinde de zone. Sa nu uitam ca pana nu demult Cluj-Bucuresti costa minim 80 EUR one way si erau 6 curse pe zi, pline.

Intradevar, nu sunt pomenile la 1-10 EUR dar de multe ori iesi scump si cu lowcost (am calculat o data cand am fost in Frankfurt, costurile totale si ajunsesem la acelasi pret ca Lufhtansa. pentru ca Hahn e la mama naibii +40 EUR, + taxa bagaj, +apa + etc aveam vreo 70 EUR in plus fata de pretul biletului. Bani cu care imi luam bilet la LH).

Lowcosturile sunt bune cand mergi fara bagaj

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLex404, on 01 martie 2017 - 09:47, said:

Auziti, dar exista in Canada o zona in care nu ingheata iarna?

Vancouver, accidental scade sub 0°C

View Postcattavencu, on 01 martie 2017 - 10:59, said:

Cand am auzit de eliminarea vizelor, primul gand a fost sa vad ursii polari de la Churchill.

Daca te tin bretelele mergi unde-am plecat eu asta vara cu motorul, Chissasibi
Cobori in Motreal, inchiriezi un jeep si o tai spre nord.
Daca ai noroc vezi si ursii.

Opresti in Matagami pentru noapte, apoi urmatoarea zi Radisson si a tgreia zi mergi la ocean sa iti incerci norocul

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ce bine, ii si-n Vest...numai bine, ar trebui sa gasesc un bilet ieftin

Acolo ajung peste vreo 3 veri Posted Image

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 13:53.


#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Apara si pazeste cat costa un zbor pana in Resolute Bay... asta-i furt pe fata...

Si localnicii nu au niciun discount, nimic?

De exemplu in tarile Scandinave lcoalnicii au reduceri pe zborurile spre nord.
In Norvegia sunt sate/ orase in munti unde numai cu avionul se poate ajunge si ala ii la pret de autobuz (pentru localnici, strainii platesc ceva mai mult)...

La First Air (ci logo Gay) nu vad nimic de genul. Pai un zbor dus-intors Ottawa-Resolute Bay ii 6000+ USD. Gasesc preturi reduse doar pentru copii, batrani si vaduve. wtf Posted Image

Si un bilet din Resolute Bay in Ottawa ii 7200 USD :(

Saracii, oamenii aia nu au nicio sansa sa iasa de pe insula aia :( Mi s-a facut mila de ei Posted Image

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 14:17.


#52
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,656
  • Înscris: 02.10.2009
Eu am spus dolari canadieni ca acum sunt "mici" de cand cu criza petrolului si umflarea USD.
Eu nu am ales niciodata biletul mai ieftin ci numai cu cat mai putine escale, daca se poate direct, cat mai scurt timp. Acelea sunt mai scumpe. Nu apelez niciodata la site-urile mici de hoteluri sau bilete, sunt destule incrucaturi cu alea mari.
Prima data voi lua un low-cost anul acesta Sibiu-Madrid, in mai, am luat bilet cu 483 lei (doar dus), cel mai scump, si tot mi se pare pomana comparativ cu ce e pe aici.
Pentru mine, in afara de week-end uri la munte, la hobby sau cate o iesire cu masina peste munti, in Vancouver (merg acolo des) alte calatorii in Canada sunt excluse. Nimic care sa merite efortul. California e la 2 ore jumate...
In schimb, Europa imi mananca cel putin 5000 CAD de fiecare data (2 pers), o saptamana, max 2 daca includ Ro.
Asta e dezavantajul pentru cei care locuiesc aici, excursii f.scumpe.

#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ti-am aratat, Vest-Est 220 USD (pentru ca mno, pentru mine asta ii moneda de referinta momentan) direct. Dar nu ii cu Air Canada, ii cu alta companie Posted Image Sibiu-Barcelona Madrid e un zbor de 3:55 Posted Image  ore (acuma caut sa vad exact cat ii timpyul Posted Image) ), la jumatate de pret. Destul de comparabil fata de Vancouver-Montreal care ii zbor de 5 ore, 230 USD direct, dus. Deci, Wizzul te-a cam furat. Preturile in Europa sunt 20-60 USD, ce-i mai mult nu merita, cauti alta zi Posted Image


Eu m-as duce intr-o vara cat mai in nord as putea, sa vad cum ii linistea aia suprema. Vorbesc cu careva pe aici (tsunnami, auzi?!) poate poate, vara 2019 Posted Image Desi mie nu-mi place frigul, m-as duce numai pentru linistea aia, departe de civilizatie& shit.

No, SBZ-Madrid e cam multicel ca timp.

Poate vine Norwegian la voi. Tocmai ce-au lansat lowcostul trans atlantic de la 69$ :lol:

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 18:00.


#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLex404, on 01 martie 2017 - 17:55, said:

Eu m-as duce intr-o vara cat mai in nord as putea, sa vad cum ii linistea aia suprema. Vorbesc cu careva pe aici (tsunnami, auzi?!) poate poate, vara 2019 Posted Image Desi mie nu-mi place frigul, m-as duce numai pentru linistea aia, departe de civilizatie& shit.


Uite -aicea
https://goo.gl/maps/ijaL8jJUmNo

Imi trebuie 3 saptamani pentru asta.
Nu-mi da permisie

Iti trebuie spray de tantari si, eu, ca-s mai paranoic, electric fence pentru ursi si moose-i

Altfel Chissasibi e o locatie super.
Imi amintesc ca asta vara am mers (cam cum 130-140) 40 de minute fara sa intalnesc nici o vietate, nici o masina.
mai nasol a fost cand mi-a "tras-o" o viespe uriasa (3-4cm) la tampla.
Mergeam cu geamul de casca ridicat si pe bancheta din spate, scantam si dadeam dijn maini pe care nu le mai tineam demult pe ghidon, :lol:

Mi se umbflase tampla de nu mai vedeam cu ochiul drept si aveam un gust amar in gura.
Cea mai aproape asezare la 60km. Noroc ca am vazut un semn cu telefon SOS la 5 km, asa ca am taiat-o acolo.
Cand am ajuns abia am scos casca.

Dupa 40 de min eram ca nou, n-am sunat pe nimeni, asa ca am continuat.

Alt loc in care poti ajunge este pe Trans-Taiga in Quebec, la baraj:
https://goo.gl/maps/578A891nPf72

Pacat ca nu au continuat drumul.
Parca citisem ca mai erau doar 60km sa uneasca drumul cu cel din Newfi-Labrador sa ma fi intors pe partea cealalta.
Acolo insa mi-ar trebui un insotitor cu masina, ca nu-mi ajunge benzina si trebuie canistre chiar la rezervorul meu de tank de 32L

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate