Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#919
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Subscriu la ideea de mai sus, nu pune siguranta afara, ca in caz de avarie, o sa-ti para rau ca trebuie sa mai iesi si pana afara. Nu are nici un rost.
Dar, daca se insista pe treaba asta, mai exista o solutie: in loc de siguranta se poate pune un separator de sarcina, care arata exact ca o siguranta, dar nu "sare" singur niciodata, neavand nici un fel de protectii incorporate. El actioneaza doar ca un intrerupator si poate fi actionat manual.

#920
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Siguranta principala afara, se pune la: constructii industriale, fabrici, hangare, etc.


#921
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcatalijns, on 07 septembrie 2018 - 13:22, said:

Pentru partea de electrice: electricienii nostri insista sa monteze in afara casei o cutie de sigurante de dimensiuni 15X25X35 cm in care sa monteze siguranta generatla (tetrapolara de 32A) si apoi de acolo sa plece cu circuitul p[rincipal catre casa precum si cu celelalte circuite din afara casei.
Daca nu ai lasat circuite pt afara este binevenit acel tablou care nu trebuie sa fie lipit de casa ci langa ea,nu esti singurul care are asa ceva iar acest tablou iti va perimite sa tragi circuite pt poarta pompa fantana arteziana,iluminat si orice altceva mai vrei sa faci de-a lungul timpului.

#922
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
multumesc de ajutor, pana la urma se pare ca nu vom avea acea cutie de sigurante in afara casei, un tablou de 36 nu este suficient in demisol ci mai trebuie inca unul ca sa incapa toate circuitele, ma astept sa fie loc si pentru general, eclatoare/descarcatoare si circuite exterioare.

Alta problema: am inceput timid sa facem instalatiile exterioare si am sapat groapa de pluviale din spatele casei, dimensiuni 3X4 m (chiar ceva mai mare) si sapat pana catre 5m. Am ajuns la nisip ba chiar destul de umed semn ca apa nu e asa departe... Au intrat cam 40 mc pietris, probabil mai intra vreo 3-4 mc deasupra tevilor de dreanj/pluviale.
Intrebare: nu exista riscul ca daca vreodata apa nu se scurge suficient de repede din acest pietris si urca pana la 1m de suprafata sa aiba presiunea necesara si sa intre in tevile de pluviale (circuit invers) ? Ce ar trebui sa facem ca sa minimizez acest risc? Sper sa nu ziceti supape de sens.. Posted Image
Attached File  6175818962459745154.jpg   252.24K   202 downloadsAttached File  5685288340960790392.jpg   79.63K   197 downloadsAttached File  7855918949802246204.jpg   223.2K   180 downloads

Am primit si fosa, dupa indelungi cautari si lecturi am ales una verticala cu 3 camere, ne ajuta pentru ca se incadreaza ok in spatiul pe care il avem. Prima problema este ca groapa deja sapata e ceva mai mare (sa avem putin spatiu pe langa ea sa o pozitionam si montam si deci va trebui sa o umplem cu ceva polistiren (1-2mc) pe langa fosa pentru ca altfel exista risc de implozie. A doua problema este cum am putea sa facem pregatirile a.i. sa nu mai sapam cand o sa vina vreodata canalizarea, am atasat schita cu montarea fosei, ar fi de mare ajutor daca are careva vreo idee, maine o montam.Attached File  solutie_fosa.png   8.43K   163 downloads

#923
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Din ce vad la mine cred ca temerea ca ar veni apa sa urce pe burlane este neintemeiata. Apa va sta in curte bine merci pana la glezne egal rapartizata pana se absoarbe sau se evapora. Si eu am niste gropi de 2x2 si 2m adancime pe la 4 burlane, si cumva perimetral pe fata terasei. Anul asta am avut apa de 15cm cu 2ocazii, in aprilie dupa ce s-a topit zapada si prin iulie la ultimele ploi de 30l pe mp.
Eu la tine m-as ingrijora de cat de aproape este drenul fosei de fundatia casei, prin recomandari zice sa fie la minim 10m de casa si put.

#924
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pietrisul ala este prea fin.

Ideal era niste bolovani de minim 10 cm sau piatra sparta de de stanca minim 15 cm ca sa ai mai mult rezervor .

#925
Taumatao

Taumatao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcatalijns, on 19 august 2018 - 07:59, said:

Wizz: un avantaj al unui acoperis complicat este ca iti raman in mod natural niste locuri ascunse unde poti sa lasi spatii de ventilatie. Sunt 2 locuri cumva in diagonala unde 2 pante diferite ale acoperisului se suprapun si intre ele ramane destul loc, o sa inchidem cumva acolo, nu stim inca cum si cu ce anume, dar lasam si ceva spatiu de ventilatie. Tigla de ventilatie este pentru aerisirea foliei anticondens, a nu se confunda cu ventilarea podului, eu asa am crezut initial Posted Image

Renex: aici avem iar un avantaj pentru ca terasa de intrare pe langa aspect ofera si protectie la ploaie si soare pentru usa de intrare. In plus e catre apus deci soare aproape deloc. Noua ne-ar placea cea lemn masiv, un stejar stratificat cum am vazut la cineva la 225x170 cat avem noi..e la 2k eur. Pe blue evolution ar fi cam 1200 eur cu tot cu panel dar nu e pe placul mo(g)liei Posted Image

Dar nu va ingrijorati ca avem asa multe avantaje..dezavantajele unei case mai complicate sunt numeroase atat dpdv executie cat si buget. De exemplu pentru invelitoare costul total incluzind manopera a fost de vreo 8k eur la aprox 180 mp (in proiect aveam 170mp dar am lasat sageac ceva mai mare iar casa e cu max 1% mai lata decat in proiect).

Am omis sa va spunem de costurile la rosu: cu tot cu hidroizolatia si termoizolatia demisolului precum si costurile aditionale pentru diverse probleme am ajuns undeva la 200 eur/mp. Adica vreo 48k pentru 237 mp construiti inclusiv demisol si terase. Bineinteles fara invelitoare sau ferestre.
Bineintelea am depasit bugetul estimat cu cel putin 10%. Iar trendul se amplifica din pacate..
Depasirea bugetului cu "cel putin 10%" in faza asta e destul de mare, insa consolarea poate fi ca ti-a iesit foarte bine, (atit estetic cit, mai ales, functional), cu toate problemele pe care le-ai avut pe parcurs. Totusi nu trebuie sa-ti pierzi optimismulPosted Image, o depasire cu "cel putin" 35% a bugetului initial alocat casei, finisate si utilate complet, ar fi ideala.Posted Image  Stai sa vezi ce te-ateapta la design-ul interior, soc si groaza!

#926
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am executat lucrarea de montare a fosei si a canalizarii aferente dinspre casa catre fosa (vreo 8ml) si apoi de la fosa catre zona de percolare (vreo 12 ml) plus drenajul propriu zis (16ml). Sapatura a fost efectuata cu cupa de 60 cm si adancimea medie a santului de aprox 2 m iar stratul de pietris are destul de mult peste 1m, probabil catre 1.5ml (recomadarea din manual este de 30-50 cm insa la ce argile am vazut la peste 2 m adancime...am sapat cat s-a putut de mult). Am consumat pietris 16-32 peste 15 mc, asteptam urmatoarea livrare pentru a incepe lucrarile de drenaje si pluviale.
Attached File  20180916_183015.jpg   526.15K   160 downloadsAttached File  20180916_121424.jpg   550.65K   158 downloadsAttached File  20180916_121312.jpg   504.67K   144 downloads


View PostBenderbut, on 14 septembrie 2018 - 19:15, said:

Pietrisul ala este prea fin.
Ideal era niste bolovani de minim 10 cm sau piatra sparta de de stanca minim 15 cm ca sa ai mai mult rezervor .
Am avut doar vreo 25mc de pietris mare, chiar foarte mare. Si am mai completat cu 16-32 ceea ce o sa mai facem si continuare cand primim marfa noua Posted Image

View PostTaumatao, on 16 septembrie 2018 - 21:12, said:

Totusi nu trebuie sa-ti pierzi optimismul, o depasire cu "cel putin" 35% a bugetului initial alocat casei, finisate si utilate complet, ar fi ideala.  Stai sa vezi ce te-ateapta la design-ul interior, soc si groaza!
Multumim de aprecieri dar.. :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/31kD1FMJ9bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by catalijns, 17 September 2018 - 19:07.


#927
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postconu71, on 04 septembrie 2018 - 13:14, said:

pe vremuri aveai probleme grave cu limba romana...

later edit: pt bodcasa este fraza de mai sus


IA UN PIX, O FOAIE ȘI NOTEAZĂ.....

#928
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
DUPA JUMATATE DE ORA FOAIA GOALA

#929
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 13 septembrie 2018 - 18:10, said:

Alta problema: am inceput timid sa facem instalatiile exterioare si am sapat groapa de pluviale din spatele casei, dimensiuni 3X4 m (chiar ceva mai mare) si sapat pana catre 5m. Am ajuns la nisip ba chiar destul de umed semn ca apa nu e asa departe... Au intrat cam 40 mc pietris, probabil mai intra vreo 3-4 mc deasupra tevilor de dreanj/pluviale.

View Postcatalijns, on 17 septembrie 2018 - 19:04, said:

Am avut doar vreo 25mc de pietris mare, chiar foarte mare. Si am mai completat cu 16-32 ceea ce o sa mai facem si continuare cand primim marfa noua Posted Image


....nici muntii de nisip si pietris de pe Bistrita de la statia de sortare pe care o are Udrea nu are cantitatea asta de pietris in stoc .Stii cat are 1 mc, sau te fraieresc aia care iti aduc?  :)

Edited by Benderbut, 18 September 2018 - 19:01.


#930
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
😀
👎👎👎👎👎👎

#931
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am rugamintea sa incercam sa evitam "discutiile" gen chat/msn/mirc..e totusi un forum unde incercam sa sistematizam si folosim inteligent informatiile a.i. sa ne ajute si pe noi si pe altii. Erata: bender are voie sa spuna prostii, la el e nativ si nici nu se poate abtine.. deh - cel mai mare avantaj al internetului este si cel mai mare dezavantaj: oricine poate sa isi exprime opinia.

Am facut destule lucruri intre timp, s-a montat tamplaria si au fost finalizate instalatiile electrice, o sa revin cu post separat, sper sa fie multumit Anaki pentru ca am urmat sfaturile lui si prin urmare in CT avem 2! tablouri a cate 36 pozitii plus unul de 24 la etaj. Nu mai e loc aprpae deloc in ele, au fost populate cu vreo 2 lazi de "sigurante". Posted Image Si nu am lasat nici cutie de sigurante in afara casei, am avut loc in acest tablouri electrice si pentru circuitele exterioare.

Postul este dedicat lucrarilor exterioare (instalare fosa/canalizare, drenaje, pluviale, put canadian). Am sapat toata curtea (de 2 ori, ca Chuck Norris Posted Image ), buldo/bobcat a petrecut in total vreo 4 zile pe la noi..cu costurile aferente.
Am instalat ultimii 20 m din putul canadian, destul de grea treaba asta pentru ca au intrat foooarte greu coturile, probabile polietilena a lucrat putin in cele 6 luni de cand avem tevile - desi le-am tinut la loc ascuns de soare. Am avut noroc cu un instalator dedicat si super motivat care a sigilat suplimentar toate imbinarile cu o solutie sika speciala si cu banda de aluminiu a.i. sa nu avem vreodata problema infiltratiilor (asta desi nu cred ca era necesar, teava are super garnituri). In plus instalatorul s-a oferit sa plateasca si parte din rata lunara, sunt foarte multumit de aceste servicii Posted Image)
Attached File  20180922_143437.jpg   506.47K   147 downloadsAttached File  20180922_143445.jpg   569.41K   174 downloads

Am continuat cu montarea celor 2 tevi dn400 de 6ml (cu rol de buffer si stocator ape pluviale). Acelasi instalator a avut o idee geniala de imbinare a intrarii apei pluviale in aceste tevi precum si de posibilitate de gura vizitare/extractie in acelasi timp, cu o singura piesa (ieftina si simplu de montat) si cu un loc de asamblare care sa fie cat mai discret si mai putin vizibil de pe terasa.
Sebulbus, multam de  idei si ajutor, am ales insa o alta solutie care mi s-a parut net superioara dpdv eficienta si costuri.
Attached File  20180923_092106.jpg   566.73K   176 downloadsAttached File  20180923_092126.jpg   551.94K   171 downloads
Attached File  20180921_160919.jpg   605.64K   180 downloads
Apoi am mai adaugat vreo 10 mc de piatra in groapa din spatele casei in care ducem pluvialele si drenajele si am inchis-o cu vreo 70 cm de pamant ok deasupra. Am instalat si o teava de drenaj verticala cu lungimea de aprox 2.5 ml care sa permita extragerea surplusului de apa in caz de nevoie, speram sa nu o folosim vreodata decat la irigatii cu apa de ploaie.
Attached File  20180921_164226.jpg   525.06K   175 downloadsAttached File  20180921_160924.jpg   553.63K   167 downloads
Asa arata la final curtea din spate, am intins pe deasupra si un start de 10-15 cm gunoi de grad fermentat (are 2 ani). Planul e sa mai amestecam cu vreo 5-10 cm de nisip si inca vreo 10 de pamant ok de padure sua gunoi de grad bine "fezandat".  Before and after:
Attached File  20180923_092227.jpg   518.55K   162 downloads Attached File  20180924_134439.jpg   529.37K   165 downloads

Am efectual lucrarile de pluviale/drenaje - nu am avut loc de 2 santuri sau 2 tevi separat asa ca am facut 2 in 1 si anume teava de dn160mm de drenaj taiat doar 180 de grade si cu fantele in sus a.i sa nu lase apa pluviala sa se scurga in pamant pe langa casa ci sa o conduca catre zona umeda construita. Stiu ca drenajul trebuie facut cu fantele in jos insa ne-am adaptat contextului nostru. Santul are in medie 90 cm adancime, straturl de piatra cam 50 cm iar conexiunile cu intrarile burlanelor(8 bucati, 4 pe fieacare parte a casei) au panta destul de agresiva in aceasta configuratie. Am montat geotextil inclusiv pe margini, speram sa nu se colmateze drenurile. Attached File  20180923_181715.jpg   435.73K   180 downloads

Paza este asigurata de cei 2 baieti din imagine, deja peste 30kg bucata la 5 luni si ceva...si-au luat deja teritorul in stapanire, macar la nivel de "voce" si aspect sunt impresionanti Posted ImageAttached File  20180916_133502.jpg   350.88K   181 downloads

Urmeaza ipat/sanitare si trasee de ventilatie, inteleg ca luni incepem in  forta a.i. pana la final de luna sa turnam sapele si sa montam usa de intrare (din lemn triplustratificat conform dorintei codebitorului Posted Image ). Apoi vedem cum continuam cu finisajele interioare, echipa aleasa e disponibila doar de la final de noiembrie prin urmare o sa fie complicata treaba, mai ales cu termosistemul. Cum ma sfatuiti ca abordare pentru ultima propozitie?

Edited by conu71, 26 September 2018 - 11:30.


#932
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 26 septembrie 2018 - 10:30, said:

Am efectual lucrarile de pluviale/drenaje - nu am avut loc de 2 santuri sau 2 tevi separat asa ca am facut 2 in 1 si anume teava de dn160mm de drenaj taiat doar 180 de grade si cu fantele in sus a.i sa nu lase apa pluviala sa se scurga in pamant pe langa casa ci sa o conduca catre zona umeda construita. Stiu ca drenajul trebuie facut cu fantele in jos insa ne-am adaptat contextului nostru. Santul are in medie 90 cm adancime, straturl de piatra cam 50 cm iar conexiunile cu intrarile burlanelor(8 bucati, 4 pe fieacare parte a casei) au panta destul de agresiva in aceasta configuratie. Am montat geotextil inclusiv pe margini, speram sa nu se colmateze drenurile.

Care era contextul de nu au putut fi puse cu fantele in jos? In felul asta..cam toata apa se va duce la baza santului..si doar o parte infima va intra prin fantele alea orientate in sus (sau poate n-am inteles eu configuratia)...

Edited by manghels, 26 September 2018 - 10:59.


#933
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 26 septembrie 2018 - 10:58, said:

Care era contextul de nu au putut fi puse cu fantele in jos? In felul asta..cam toata apa se va duce la baza santului..si doar o parte infima va intra prin fantele alea orientate in sus (sau poate n-am inteles eu configuratia)...
Ai inteles bine doar ca tevile alea sunt pozitioanate pe baza santului si da, apa intra in ele cand are peste 10 cmde la baza santului adica in perioadele cu ploaie abundenta, exact cand ne ajuta cel mai mult. Daca fantele erau in jos atunci la fiecare ploaie lasam mare parte din apa pluviala direct in acel sant. A fost o decizie complicata dar nu vad cum am fi ales mai ok de atat.

#934
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostBenderbut, on 18 septembrie 2018 - 18:58, said:



....nici muntii de nisip si pietris de pe Bistrita de la statia de sortare pe care o are Udrea nu are cantitatea asta de pietris in stoc .Stii cat are 1 mc, sau te fraieresc aia care iti aduc?  :)



Eu ii livrez agregatele minerale si te sfătuiesc sa cumperi numai/doar/exclusiv cu plata la tonă. Mai ales nisip ud.


#935
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 26 septembrie 2018 - 10:30, said:

Am rugamintea sa incercam sa evitam "discutiile" gen chat/msn/mirc..e totusi un forum unde incercam sa sistematizam si folosim inteligent informatiile a.i. sa ne ajute si pe noi si pe altii. Erata: bender are voie sa spuna prostii, la el e nativ si nici nu se poate abtine.. deh - cel mai mare avantaj al internetului este si cel mai mare dezavantaj: oricine poate sa isi exprime opinia.
Ai cheltuit ceva pe pluviale esti nervos ,nu ? Posted Image

View Postcrisbud, on 26 septembrie 2018 - 12:17, said:

Eu ii livrez agregatele minerale si te sfătuiesc sa cumperi numai/doar/exclusiv cu plata la tonă. Mai ales nisip ud.
Toate statiile de sortare vand la tona si il transforma uterior in mc daca se doreste.

#936
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBenderbut, on 27 septembrie 2018 - 15:11, said:

Ai cheltuit ceva pe pluviale esti nervos ,nu ? Posted Image

Pas  contraire, pas contraire.. (am zis de abordarea chat pentru ca peste ani daca citim noi sau altii pe aici va fi mai dificil)...suntem bucurosi ca aproape am reusit sa acoperim/inchidem inainte de a incepe ploile de toamna. Dar da, a costat ceva..doar sapaturile si aranjat, carat pamant/gunoi grad (18mc) in spatele casei au costat in total 4650 ron. fix 1k eur. Insa era de asteptat.
Mai am ceva pe lateralele casei (acolo se aplica metoda manghe, aia cu bataturi in palme) insa deja de aseara de la 9 pm se poate merge cu roaba pe ambele "rute" Trebuie doar sa mai ingropam teava pentru fibra si cablul de curent si sa aranjam pe langa fosa ceva roabe de pamant. Treaba de 5-6 ore in weekend, deh....locul ingust in zona aia are si avantajele lui Posted Image

Avem si raportul de impamantare, 0.64 (parca ceva lambda) deci subunitar ceea ce e ok. Argila umeda are si avantaje, asta pe langa stabilitatea ei, daca ati fi vazut cum aratau peretii unui sant cu adancimea de aproape 2.5m sapat cu cupa de 60...abia intra cuiul ca sa prindem geotextilul, nu glumesc!

Altfel, o faza care ma "rodea" din toamna trecuta, de la faza cu jontarile alea prea scurte si aligatorii aia scumpi... in raportul primit de la laborator se prevedea ca feru' de fi16 s-a rupt in material (ceea ce e ok) insa la vreo 122 N/mm2. Prin comparatie fierul de fi12 s-a rupt in material la ceva peste 500 N/mm2. Raportul a fost trimis la toate organele "competente" implicate in proiect, toate bune si frumoase dar eu ramasesem cu..calul alb Posted Image
Am ajuns la laborator acum cateva zile sa ridic toate rapoartele in original pentru cartea tehnica si in discutia cu doamna director ii explic faza. Ii da cu virgula si dansei....peste nici o ora ma suna si imi explica ca gigelul care a facut analiza nu a tras de formula in xls si ca de fapt ruperea in material pt fi16 este la 606 N/mm2 ceea ce e in grafic, fierul e ok pentru ca fi16 trebuie sa reziste la 590N/mm2. Concluziile le tragem fiecare..suntem pe cont propriu de fapt...de cele mai multe ori platim ca sa avem niste stampile..

In imagine zona tehnica din partea stanga a casei, cea mai complicata treaba intrucat pe acolo intra/ies in demisol toate utilitatile, pe acolo trece si drenul fosei catre spatele curtii (nu lasa apa in zona demisolului..incepe la vreo 3 dupa demisol). Plus pluviale, calaizarea dinspre bucatarie..etc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate