Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2651 răspunsuri în acest subiect

#901
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 20.01.2016
1. Da
2. Tiava este gindita in caz de supraplin sa pot da apa afara, dar nu cred ca o sa se ajunga acolo, dar am facut ca si siguranta.

#902
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
interesante discutiile, nu ma intelegeti gresit, dar ma zgarie rau la ochi cand vad ca folositi "țiavă" in loc de "țeavă"

#903
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 03 septembrie 2018 - 14:58, said:

interesante discutiile, nu ma intelegeti gresit, dar ma zgarie rau la ochi cand vad ca folositi "țiavă" in loc de "țeavă"
Nu imi pare foarte interesanta desi eu speram pentru ca nu prea imi e clar cum naiba intru cu dn110 in dn400, probabil ceva freza de 110 prin capac deci o sa fie mai greu de executat. Si la fel iesirile din dn400 pentru preaplin cat si golire/aerisire.
La fel la pluviale nu imi e clar daca e suficient sa avem doar acele "frunzare" la racordul cu burlanele sau e nevoie de ceva guri de curatare suplimentare pe traseu.
Rog instalatorii sa apeleze la mine ! :)

Wiz, relax, si viva si eu stim cum se scrie corect. Asa e in Ardial, pariez ca zice si cafia in loc de cafea ceea ce pe mine ma destinde (asa zice si nevasta-mea :) )

#904
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcatalijns, on 03 septembrie 2018 - 15:09, said:

.... Asa e in Ardial, pariez ca zice si cafia in loc de cafea ceea ce pe mine ma destinde (asa zice si nevasta-mea Posted Image )
Vai ce elevat vorbiti.  Auzi "cafia". Voi de "cafei" nu ati auzit?

#905
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Imi cer scuze de greseala, stresul, graba si oboseala. 😁

Nu inteleg de ce vii cu asa teava groasa,ai dubii ca aceea de 110 nu face fata ?

#906
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.242
  • Înscris: 07.12.2011
Si eu iubesc graiul ardelean, bucovinean, bănățean!
Si nu am vreo ruda la țară!

#907
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004
pe vremuri aveai probleme grave cu limba romana...

later edit: pt bodcasa este fraza de mai sus

Editat de conu71, 08 septembrie 2018 - 17:12.


#908
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcatalijns, on 03 septembrie 2018 - 15:09, said:

Nu imi pare foarte interesanta desi eu speram pentru ca nu prea imi e clar cum naiba intru cu dn110 in dn400, probabil ceva freza de 110 prin capac deci o sa fie mai greu de executat. Si la fel iesirile din dn400 pentru preaplin cat si golire/aerisire.
La fel la pluviale nu imi e clar daca e suficient sa avem doar acele "frunzare" la racordul cu burlanele sau e nevoie de ceva guri de curatare suplimentare pe traseu.
Rog instalatorii sa apeleze la mine ! Posted Image

Wiz, relax, si viva si eu stim cum se scrie corect. Asa e in Ardial, pariez ca zice si cafia in loc de cafea ceea ce pe mine ma destinde (asa zice si nevasta-mea Posted Image )


Cu o din asta: https://www.altdepoz...nalizare-p2725/ lipita pe teava si gaura deschisa cu freza. Sifoanele cu parafrunzar sunt o idee foarte buna. La fel si o gura de vizitare undeva pe tronsonul principal.
Daca vrei sa fie foarte foarte bine, iti recomand detaliul asta: https://www.bigbplum...19782658759.png , dar va trebui sa folosesti elemente cu lipire (nu exista ramificatie cu mufa "la vale")

Altfel, poate poti folosi detaliul asta: http://www.emergency...icago-image.jpg respectiv gura de vizitare din stanga imaginii, mai amonte de orice ramificatie ce deverseaza in coloana.
Asta ca sa nu fie vreodata sa bagi sarpele din casa pe coloana principala, chestie care e pe cat de mizerabila iti inchipui.

#909
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am folisit teava de 160 la pluviale..tocmai pt a incerca sa evit 'colmatarea tevilor'. E destul de greu sa intre ceva prin sistemul pluvial incat sa blocheze o teava de 160. Am lasat guri de vizitate de 160 sau 110 in capete si la schimbarea de directie..Tot in alea cred ca o sa bag si niste rigole de suprafata..

#910
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postsebulbus, on 04 septembrie 2018 - 13:49, said:

Cu o din asta: https://www.altdepoz...nalizare-p2725/ lipita pe teava si gaura deschisa cu freza.
multumesc de idei! Oare in loc de saua respectiva nu as putea sa folosesc si o Garnitură de racord la cămin/țeavă preum cea de la pagina 19 de aici: https://www.valrom.r... ?
In general, cum vi se pare ideea asta cu buffer/stocare apa din pluviale in teava dn400 asezata orizontal (panta 2%) in care intra pluvialele (pe 110 sau 160) si la capatul celalalt un prea-plin pe 110 si o gura de vizitare la suprafata (dn160) ?

View Postmanghels, on 04 septembrie 2018 - 14:33, said:

Eu am folisit teava de 160 la pluviale..tocmai pt a incerca sa evit 'colmatarea tevilor'.
E de luat in calcul, unde ai facut reductia la 110,in acel Y cu care te-ai dus catre burlanele care vin de pe casa?


View Postconu71, on 04 septembrie 2018 - 13:14, said:

pe vremuri aveai probleme grave cu limba romana...
Inca am si incerc sa (mi) le corectez Posted Image.  Acum ma concentrez mai mult pe sintaxa si intelesuri (de termeni si metode in constructii) , 2-3 litere nu mai sunt asa interesante.. Posted Image))

View Postvivaconsult, on 03 septembrie 2018 - 19:06, said:

Nu inteleg de ce vii cu asa teava groasa,ai dubii ca aceea de 110 nu face fata ?
Cred ca face fata, nu am suprafata asa mare, doar vreo 180 mp de acoperis si vor fi 2 circuite separate de pluviale fiecare cu cate 3 intrari din burlane. Teava dn400 va avea rol de stocare (bazin apa) si buffer si are doar vreo 6m (pe fiecare circuit), va fi pozitionata la capatul acestor pluviale inainte de intrarea in zona umeda construita, am pus o imagine aici: https://forum.softpe...2#entry23431396

Editat de catalijns, 04 septembrie 2018 - 16:27.


#911
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.906
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcatalijns, on 04 septembrie 2018 - 16:18, said:

E de luat in calcul, unde ai facut reductia la 110,in acel Y cu care te-ai dus catre burlanele care vin de pe casa?
la asta te referi?

Fișiere atașate



#912
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007
Pentru partea de electrice: electricienii nostri insista sa monteze in afara casei o cutie de sigurante de dimensiuni 15X25X35 cm in care sa monteze siguranta generatla (tetrapolara de 32A) si apoi de acolo sa plece cu circuitul p[rincipal catre casa precum si cu celelalte circuite din afara casei.
Dezavantajul este ca va exista o punte termica pentru ca vor sa monteze pe peretele exterior al casei aceasta cutie de sigurante (metalica), ce parere aveti de abordarea aceasta?


View Postmanghels, on 04 septembrie 2018 - 16:24, said:

la asta te referi?
Da, multam frumos!

Editat de catalijns, 07 septembrie 2018 - 13:22.


#913
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004
cred ca toti avem aceeasi cutie de sigurante pe exterior. intreaba l pe anaki. poate stie o solutie

#914
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postconu71, on 07 septembrie 2018 - 14:04, said:

cred ca toti avem aceeasi cutie de sigurante pe exterior. intreaba l pe anaki. poate stie o solutie
Nu discutam de BMPT sau FDCP (in cazul meu) ci despre o cutie suplimentara de sigurante montata in interiorul proprietatii (pe casa vor electricienii nostri)  intre intrarea cablului in casa si echipamentul enel (bmpt sau fdcp). Electricienii nostri spun ca au mai facut asta in mai multe locuri si ca lor li se pare o solutie eleganta.

#915
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014
Pune-i sa faca asta (manopera + materiale) pe banii lor. Vezi daca vor mai zice ca e elegant.

#916
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 27.06.2015
Cand o sa ramai fara curent o sa ai inca un loc in care sa trebuiasca sa verifici siguranta, eu nu vad nici un beneficiu sau ratiune in manevra asta.

#917
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 07 septembrie 2018 - 13:22, said:

Pentru partea de electrice: electricienii nostri insista sa monteze in afara casei o cutie de sigurante de dimensiuni 15X25X35 cm in care sa monteze siguranta generatla (tetrapolara de 32A) si apoi de acolo sa plece cu circuitul p[rincipal catre casa precum si cu celelalte circuite din afara casei.
Dezavantajul este ca va exista o punte termica pentru ca vor sa monteze pe peretele exterior al casei aceasta cutie de sigurante (metalica), ce parere aveti de abordarea aceasta?



Da, multam frumos!
Spune-le sa vina sa dea la lopata in locul meu ca vin eu sa iti fac instalatia electrica. :lol:

Daca ai trfifazic eu cred ca cutia aia e necesara ca sa nu sa se complice instalatia pe interior.

Editat de Benderbut, 08 septembrie 2018 - 08:21.


#918
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.787
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am tetrapolara inauntru, in tabloul principal. La o adica de ce sa iesi afara pentru ea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate