Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#865
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ma bucur ca ai fost multumit de dulgheri. Mie mi s-a parut ( in prima poza) ca sunt taietori de lemne .

#866
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
La mine s-a fãcut șapa și apoi gletul. Dar... șapa nu a fãcut mizerie mare deci nu vad o problemã. Depinde cite treburi mai ai de pus prin pereți. Ca la mine am terminat CT sa pot sa pun centrala termica și acum m-am trezit ca trebuie gaura pentru centrala, gaura pt gaz la centralã, mai vreau sa am apa în garaj deci fac gaurele și gaurele. Încã tipul cu gletul este relaxat, nu s-a enervat asa ca este bine.

#867
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcatalijns, on 15 august 2018 - 15:33, said:

...
1. Am reusit sa terminam .... , a durat vreo 5-6 saptamani pentru ca oamenii aveau alte lucrari si veneau cand aveau pauze acolo, asa am agreat de la inceput.
Recomand, din categoria "dacă stiam" dintr-un alt jurnal bun,  a se stabili termenul de finalizare de la început. De ce spun ăsta ? Sunt și eu pățit,  am echipa la termosistem, baietii au "servici" stabil, o zi lucreaza acolo, doua sunt liberi, au început în ultimele zile din iunie, au venit când au vrut, au plecat la fel, inca nu au teminat cu adezivul peste tot polistirenul. Ăsta pentru ca am zis ca nu mă grăbesc. Acum n-as mai face așa.

View Postcatalijns, on 15 august 2018 - 15:33, said:



Colegii (de suferinte), as putea sa incep sa dam cu ceva glet acum inainte de instalatiile termice si sanitare si implicit inainte de sapa? mai dureaza pana facem instalatiile, deocamdata suntem tot in diferite discutii.. Macar un strat de incarcare  CT126 si nu neaparat pana jos ci sa ne oprim la 50 cm deasupra sapei. Ce ziceti, ar fi ok?
Dacă nu ai pentru ce sa tai pereții,  gen a taia canale pentru țevi,  da-i bataie.

#868
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,110
  • Înscris: 22.06.2004
ar trebui sa iti vina ferestrele cam in 2 saptamani si jumatate, tinem legatura

#869
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 15 august 2018 - 15:33, said:

Colegii (de suferinte), as putea sa incep sa dam cu ceva glet acum inainte de instalatiile termice si sanitare si implicit inainte de sapa? mai dureaza pana facem instalatiile, deocamdata suntem tot in diferite discutii.. Macar un strat de incarcare  CT126 si nu neaparat pana jos ci sa ne oprim la 50 cm deasupra sapei. Ce ziceti, ar fi ok?

Ai tencuit deja in interior, si abia apoi vei taia canalele pentru instalatia electrica si sanitara?

#870
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si eu am dat la gauri in pereti tot la sfarsit dupa finisale interior si decorativa exterior. Ma durea sufletul...dar daca ai masina de gaurit profesionista si de putere mare, burghiu si carota ascutita si cel mai important, om priceput si atent, nu-i problema. La mine atat interior si exterior cat s-a dat gaura atat a ramas, nu s-a crapat, fisurat, extins. Doua gauri de D32 (pentru teava de gaz si iesire pompa apa exterior) si una de D110 pentru evacuarea de gaze de la centrala.

Edited by Mirel_85, 16 August 2018 - 19:39.


#871
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 16 august 2018 - 14:19, said:

Ai tencuit deja in interior, si abia apoi vei taia canalele pentru instalatia electrica si sanitara?
Instalatia electrica deja e ingropata in pereti, mai trebuie doar sa faca legaturile in doze, sa lege panourile si sa traga circuitele exterioare. Pentru sanitare am taiat si ingropat in pereti inainte de tencuiala doar partea verticala pentru scurgeri si alimentari - logica a fost ca se vedeau bine circuitele electrice si in unele locuri treceau destul de aproape. Astfel am pozitionat cat mai ok si nu mai spargem ulterior tencuiala. Nu stiu daca am facut bine...cel putin am incercat.

#872
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Eu vreau sa tencuiesc in interior toti peretii (baietii tencuiesc manual, deci le ia vreo 3 saptamani), apoi fac IPAT + instalatia sanitara (mi-a zis instalatorul ca le ia 4 zile, cu tot cu termosemineul), apoi sapa, iar dupa sapa finisez peretii. Intre timp, o sa izolez podul (pt ca dupa ce fac finisajele, nu vreau sa mai intru cu materiale pe acolo), si daca e timp, as vrea sa fac o parte din tavane. Sa vedem cat de mult se va respecta planul :)

#873
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Din termenul "instalatorul" inteleg ca este doar 1 singur om. La mine au fost 2 care se pricepeau ambii si le-a trebuit 3 saptamani pentru sanitare si IPAT.
Șapa efectiv a durat 4 ore sa o puna, si inca 3 zile in care nu am intrat in casa.
La tavane nu iti zic ca ma deprim eu :D.

#874
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 15 august 2018 - 15:33, said:


4. Probabil maine sau cel tarziu vineri terminam de montat tigla si jgheaburile

ai prevazut ceva elemente de trecere pentru ventilatie pod, evacuare centrala sau coloana de aerisire de la baie?

#875
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Dan, cand zic instalator, ma refer la dl cu care ma inteleg eu f bine. In spatele lui e o echipa de 4 instalatori, deci sper ca pot termina intr-o saptamana :)

Catalin, ai decis cum faci usile de exterior? Trebuie si eu sa decid si nu stiu cum sa fac. Oricum as da-o, ajung pe la 6000 ron pt ceva normal (care sa nu se topeasca de la soare) pt marimea 150 x 225. Momentan am oferta pt PVC cu panel sau ceva material compact (parca asa si zice) - un lemn cu izolatie si metal la mijloc.

#876
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Wizz: un avantaj al unui acoperis complicat este ca iti raman in mod natural niste locuri ascunse unde poti sa lasi spatii de ventilatie. Sunt 2 locuri cumva in diagonala unde 2 pante diferite ale acoperisului se suprapun si intre ele ramane destul loc, o sa inchidem cumva acolo, nu stim inca cum si cu ce anume, dar lasam si ceva spatiu de ventilatie. Tigla de ventilatie este pentru aerisirea foliei anticondens, a nu se confunda cu ventilarea podului, eu asa am crezut initial :)

Renex: aici avem iar un avantaj pentru ca terasa de intrare pe langa aspect ofera si protectie la ploaie si soare pentru usa de intrare. In plus e catre apus deci soare aproape deloc. Noua ne-ar placea cea lemn masiv, un stejar stratificat cum am vazut la cineva la 225x170 cat avem noi..e la 2k eur. Pe blue evolution ar fi cam 1200 eur cu tot cu panel dar nu e pe placul mo(g)liei :)

Dar nu va ingrijorati ca avem asa multe avantaje..dezavantajele unei case mai complicate sunt numeroase atat dpdv executie cat si buget. De exemplu pentru invelitoare costul total incluzind manopera a fost de vreo 8k eur la aprox 180 mp (in proiect aveam 170mp dar am lasat sageac ceva mai mare iar casa e cu max 1% mai lata decat in proiect).

Am omis sa va spunem de costurile la rosu: cu tot cu hidroizolatia si termoizolatia demisolului precum si costurile aditionale pentru diverse probleme am ajuns undeva la 200 eur/mp. Adica vreo 48k pentru 237 mp construiti inclusiv demisol si terase. Bineinteles fara invelitoare sau ferestre.
Bineintelea am depasit bugetul estimat cu cel putin 10%. Iar trendul se amplifica din pacate..

Edited by catalijns, 19 August 2018 - 08:10.


#877
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Cred ca e clar acum pt toata lumea ca ventilatia acoperisului e una, si ventilatia podului e alta Posted Image
Cand am cerut oferta de pret pentru invelitoarea de tigla  si am cerut si elemente de ventilatie pt pod, l-am pus in incurcatura pe agent. Cica nimeni nu i-a mai cerut asta.
In oferta primita eu am elemente de aerisire streasina si coama, precum si tigle de aerisire. Dar astea acopera doar ventilatia acoperisului. Cum spuneam si la mine pe jurnal, sunt interesat de ventilatia podului.

Nu stiu daca ai precizat undeva pe jurnal. Aerisirea coloanei de canalizare unde o scoti?

Edited by wizake, 19 August 2018 - 08:05.


#878
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am prevazut piesa speciala de tigla pentru aerisirea canalizarii,  prin acoperis..daca eram mai smart aveam.si optiuni laterale sau chiar prin sageac.

Ceva poze cu tigla,  ne place cum se vede cu jgheaburi si burlane albe ( ma rog, gri deschis..). Probabil o sa arate ok cu o decorativa din aceeasi gama de culoare.

Si paznicii..4.5 luni si lejer peste 20kg..sper sa nu exagereze totusi cu cresterea in greutate...

Attached Files


Edited by catalijns, 19 August 2018 - 08:37.


#879
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Si la mine e tot asa cu usa. Intrarea principala e spre Nord, sub balconul de la etaj (larg de 2m+), deci in principiu am aceleasi beneficii.

Am vb cu un tamplar de la mine din zona (Salaj), care lucreaza extraordinar in lemn (gen houzz) si cu care voi face tot la interior (usi, mobila etc), si a zis sa nu imi fac usa de lemn la exterior, oricum ar fi el. El are usa de lemn acasa si tb sa o regleze in fiecare primavara si toamna,  pt ca lemnul la exterior lucreaza f mult.

#880
horohaidan

horohaidan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.03.2006
Salut, ai tencuit la exterior? Daca esti multumit poti sa imi trimiti, te rog, un PM cu detaliile de contact pentru echipa/firma?

#881
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,088
  • Înscris: 11.03.2006

View PostRenex, on 19 august 2018 - 08:33, said:

Si la mine e tot asa cu usa. Intrarea principala e spre Nord, sub balconul de la etaj (larg de 2m+), deci in principiu am aceleasi beneficii.

Am vb cu un tamplar de la mine din zona (Salaj), care lucreaza extraordinar in lemn (gen houzz) si cu care voi face tot la interior (usi, mobila etc), si a zis sa nu imi fac usa de lemn la exterior, oricum ar fi el. El are usa de lemn acasa si tb sa o regleze in fiecare primavara si toamna,  pt ca lemnul la exterior lucreaza f mult.

Confirm cu usa de exterior. Am luat de lemn si imi pare rau. Il astept pe tamplar sa vina de la Ramnicu Sarat, cee ce se va intampla aproximativ de Pastele Cailor.
Cum se regleaza astea, din balamale?

#882
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
eu am purtat niste discutii despre usa de lemn cu cei de la Atelieruldeusi si mi s-a parut profi tipul ala, mi-a explicat ce lacuri si rasini folosesc si dau garantie la produse vreo 6 ani parca.
In final mi-a zis ca daca e si protejata cum e la voi e super ok DAR eu vroiam o culoare ral nu culoare de lemn si asta mi-a zis ca nu recomanda, pentru ca cu toate lacurile si sigilarile etc etc lemnul tot lucreaza si a zis ca apar microfisuri care la culoarea lemnului care se vad daca ai culoare ral in loc de lemn. Am renuntat la ea....dar imi pare cam rau...

PS: foarte draguta casuta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate