Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 

Analize apendicita

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Cum poti sa depistezi daca ai apendicele inflamat?

De vreo cateva zile  simt un disconfort in zona abdominala - nu ma doare in partea dreapta, nu ma doare cand apas, cand ridic piciorul drept la piept, insa e ca si cum ceva m-ar jena. Am mai avut stari de genul de-a lungul anilor, dar au venit si au trecut, in trecut starea asta de jena radia si in spate (partea dreapta).


Parca as face niste investigatii, insa nu stiu cu ce sa incep.

O ecografie 2d abdominala poate sa ajute la ceva? Poate sa-mi arate daca-i ceva neinregula cu rinichii sau daca apendicele e inflamat in vreun fel?



Multumesc!

#2
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Mergi la medicul de familie, si te trimite el unde trebuie.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Te apasa un chirurg pe burta si iti zice ca ai apendicită îndiferent ca ai sau nu ai .ciubucu sa iasa..:)

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate stiu eu, apendicita nu se diagnosticheaza in urma unor analize. Pentru diagnosticare trebuie sa te vada un chirurg, te palpeaza, te pune sa faci cateva miscari si, daca e cazul, te opereaza.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
In cazul apendicitei un anumit parametru din sange creste f mult, cred ca e vb de nr de leucocite.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am fost la urgente - asistenta mi-a zis dupa analize ca nu-i apendicita, m-a trimis sa fac si o ecografie - doctorul de acolo mi-a zis ca nu-i apendicita... si apoi a venit chirurgul si m-a trimis la operatie    :)

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
unde anume este pozitionat disconfortul din zona abdominala ? in dreapta, sub coaste cumva ? poate fi vorba despre o problema a vezicii biliare. o ecografie ar fi de ajutor, macar pentru confirmarea/infirmarea problemelor la nivelul colecistului si/sau al rinichilor.
in functie de rezultat, vei vedea ce trebuie sa faci mai departe, cere sfatul medicului de familie.

#8
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
la tomografie sau RMN chestii din astea din secolul nostru nu se vede?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

 goguboeru, on 16 ianuarie 2017 - 16:17, said:

la tomografie sau RMN chestii din astea din secolul nostru nu se vede?

ba da, dar cine are timp sa astepte cu saptamanile/lunile pentru programari in sistemul de stat (atunci cand e ceva urgent / foarte dureros)  sau bani sa plateasca la particular ?

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Durere in partea dreapta, se lasa pe picior. Stau o zi, doua, trei...ma albisem la fata, abia mergeam. Ajung la medic, verdict: apendicita, a doua zi dimineata, programare la operatie la spitalul judetean.
Ajung acasa, sotia imi face bagajul, pe mine ma durea mama-mama. Ma uitam cum trec orele si nu se mai facea dimineata. Pe la trei, iau un Nurofen de 400, parca. Adorm. La 6:30, uitasem telefonul pe sonerie sa plec la munca. Surpriza, imi trecuse apendicita, daca ma intelegeti. Sun medicul si-i spun ca mi-a trecut. Atat. Deci, mergi la medic, dar..atentie la care.

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 edy_3dz, on 16 ianuarie 2017 - 15:48, said:

Mergi la medicul de familie, si te trimite el unde trebuie.

Nu am asa ceva. Sau poate mai am, dar nu l-am mai vazut de vreo 15 ani, nici nu-i mai stiu numele.

Cand am nevoie de ceva, merg la privat, platesc si aia e. Nu ma incurc cu statul cand vine vorba de sanatate, desi platesc contributii.

 corinadaniela, on 16 ianuarie 2017 - 16:15, said:

unde anume este pozitionat disconfortul din zona abdominala ? in dreapta, sub coaste cumva ? poate fi vorba despre o problema a vezicii biliare. o ecografie ar fi de ajutor, macar pentru confirmarea/infirmarea problemelor la nivelul colecistului si/sau al rinichilor.
in functie de rezultat, vei vedea ce trebuie sa faci mai departe, cere sfatul medicului de familie.

In dreapta, sub coaste sa zic. Dar e foarte vaga, uneori am impresia ca vine din spate, alteori din dreapta jos (mai aproape de pelvis).

Cred ca merg prima data la o ecografie abdominala completa sa vad ce-mi spun p-acolo.

Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by MrDerpson, 16 January 2017 - 16:45.


#12
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Citez din cursul de chirurgie generala, an 4, MG, UMF Cluj
Tablou clinic apendicita
primul simptom este durerea abdominala spontana cu localizare periombilicala sau in epigastru, schimbindu-si frecvent caracterele, frecvent colicativa, rareori severa
dupa o perioada variabila intre 1-12 ore (mai frecvent 4-6 ore) durerea se localizeaza in FID
durerea devine continua si se datoreaza contactului apendicelui inflamat cu terminatiile nervoase din peritoneul parietal
schimbarea localizarii si caracterului durerii (semnul Kocher), este observata la aproximativ 50% din pacienti
in restul cazurilor durerea debuteaza in zona de localizare a apendicelui
de obicei, aparitia durerii este precedata de inapetenta,
varsaturile reflexe, iritative apar in 75% din cazuri;initial alimentare apoi bilioase
greturile preced uneori durerea
constipatia ce precede durerea se intalneste la majoritatea pacientilor
diaree in caz de localizare atipica a apendicelui (retrocecala, pelvina sau mezoceliaca la copii)
succesiunea aparitiei simptomelor (inapetenta, urmata de durerea abdominala si varsatura) este importanta in diagnosticul diferential

Periombilical = in jurul buricului;
FID= Fosa Iliaca Dreapta= in zona unde s-ar proiecta apendicele pe abdomen.
Examen obiectiv
Semne generale
pozitie antalgica in supinatie cu coapsa dreapta in usoara flexie
participare limitata a abdomenului la miscarile respiratorii
temperatura 37,5-38 grade, limba saburala, puls normal sau usor accelerat
Semne locale
hiperestezie cutanata in stadiile incipiente cand durerea si apararea sunt incerte
durere, aparare/contractura musculara in FID
durere triunghiul lui Iacobovici
semnul Mandel durere in FID la percutia usoara a peretelui abdominal
semnul Blumberg pozitiv (decompresia brusca la palparea profunda a zonei)
durere accentuata de tuse (Dunphy)
durere in FID la palparea FIS (Rovsing)
tuseu rectal durere lateralizata pe dreapta sau colectii lichidiene in fundul de sac Douglas
				
			 Semnul psoasului
durere la palparea FID dupa ridicarea coapsei drepte de pe planul orizontal
consecinta comprimarii apendicelui intre mana examinatorului si muschiul psoas contracat
apendice retrocecal retroperitoneal
	 Semnul obturatorului
durere la flexia si rotatia interna a coapsei drepte
apendice in pozitie pelvina
Triada simptomatica caracteristica (Dieulafoy)
 Durere in FID
 Hiperestezie cutanata
 Aparare musculara in FID

Pozitie antalgica se refera la pozitia in care nu il doare pe pacient asa de tare. Abdomenul doare atat de tare incat pacientul incearca sa NU si-l miste cand respira. Blumberg = se tine degetul apasat pe zona cu durerea dupa care se ridica brusc si il doare.
____
Tot ce am pus aici e orientativ, mergeti la doctor, nu pierdeti vremea cu consultatiile pe net, nu functioneaza. La doctor e mai rapid si mai sigur. Sanatate!

Edited by the_ice_master, 16 January 2017 - 16:46.


#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Daca nu iti stii medicul de familie, probabil ca ar trebui sa mergi la interne atunci. Intradevar, nivelul leucocitelor din sange creste foarte mult cand ai apendicita. La mine durerile au fost insotite si de varsaturi. La ecograf la mine nu au vazut mare branza, cica aveam apendicul ascuns, dar dupa operatie mi-au zis ca era foarte umflat, mai avea un pic si crapa, si produsese deja foarte mult lichid, am avut o sonda de drenaj cateva zile.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cat ai dat spaga ?,per total.

#15
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
0 spaga. Clinica Chirurgie 3, Cluj-Napoca. Diagnosticul initial l-am primit la Regina Maria, unde mi s-au facut in regim de urgenta analizele de sange, si cand au vazut nivelul de leucocite, m-au expediat direct la chirurgie. De la primele greturi pana cand m-am trezit dupa operatie a durat mai putin de 24 de ore.

#16
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Voi merge sa ma consulte si un chirurg de la o clinica particulara, asta dupa ce fac ecografia abdominala, sa fiu 100% sigur.

#17
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014

 silesax, on 16 ianuarie 2017 - 17:20, said:

Cat ai dat spaga ?,per total.

Clujul nu e Braila , totusi.

#18
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 MrDerpson, on 16 ianuarie 2017 - 15:36, said:

O ecografie 2d abdominala poate sa ajute la ceva?

Da, inflamatia se vede la ecografie. Pe o scara de la 1 la 10 cat de tare doare? Cand stai pe loc doare? Noaptea doare? Punctual sau difuz?

Edited by mofone, 16 January 2017 - 18:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate