Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Nokia 6

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#253
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbikermanro, on 19 mai 2017 - 18:55, said:

În categoria lui de preț este chiar ok. Puteți să vă jucați puțin cu phone finderul de pe gsmarena să vedeți care sunt alternativele la 250 euro cu dotări identice sau peste. Sunt fix 2 modele de Lenovo. Cine vrea mai mult așteaptă Nokia 7 cu SD625 sau Nokia 8. Părerea mea. Eu unul aștept să îl văd live. La 250 euro este cât Lumia 640 XL în ianuarie 2016, telefon de care sunt mulțumit dpdv al performanțelor.
La pretul actual al lui Nokia 6 gasesti telefoane mai performante ca si acesta.
Eu sunt mult mai multumit de P10 Lite decat de fostul meu Lumia 640 lte, din toate punctele de vedere desi recunosc, imi place WM10 iar WP8.1.2 cred ca a fost cel mai ok sistem de operare in perioada sa de aparitie,  raportat la concurenta.

View PostCGDBZ, on 20 mai 2017 - 07:34, said:

Noi vorbim de Nokia 6, nu de specula. Deja a aparut Nokia 3310 la operatori la pretul spus de Nokia - 49 E. Cum Nokia 6 are pretul oficial de 229 E o sa fie destul de competitiv iar speculantii or sa ramana cu ele daca nu scad pretul.
Speculantii daca nu obtin pretul dorit, nu se ocupa cu ele.Stii si tu ca majoritatea comerciantilor nu tin produse pe stoc ci doar intermediaza comenzile primite.Pentru ei este cel mai simplu asa.

#254
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007

View PostExtinct, on 20 mai 2017 - 07:18, said:

La pretul la care se gaseste acum Nokia 6 pe piata ai ca alternativa A5 2017 care are ceva avantaje: rezistenta la apa, autonomie de top si ecran AMOLED.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=8494

Vorbim de 2 telefoane din clase diferite de pret (230 euro vs 430 euro) si cu SP diferit (Nougat vs Marshmallow). Iar la cum aduc cei de la Samsung updateuri la noile versiuni de Android.... Iar dpdv al autonomiei 18 h vs 16 h. Unde este avantajul A5-ului?

View Postmax_01, on 20 mai 2017 - 09:04, said:


La pretul actual al lui Nokia 6 gasesti telefoane mai performante ca si acesta.
Eu sunt mult mai multumit de P10 Lite decat de fostul meu Lumia 640 lte, din toate punctele de vedere desi recunosc, imi place WM10 iar WP8.1.2 cred ca a fost cel mai ok sistem de operare in perioada sa de aparitie,  raportat la concurenta.


Speculantii daca nu obtin pretul dorit, nu se ocupa cu ele.Stii si tu ca majoritatea comerciantilor nu tin produse pe stoc ci doar intermediaza comenzile primite.Pentru ei este cel mai simplu asa.

http://www.gsmarena....5&idPhone2=8598

Si astea sunt din clase de pret diferite: 230 euro vs 350 euro, la o camera mai slaba.

http://www.gsmarena....00&idCardslot=1

Daca folosim phone finder si cerem un telefon din 2017, cu Nougat si cu specificatii tehnice minim la nivelul Nokia 6 obtinem ca mai sus: doar Nokia 6. Repet, cu caracteristici minim de nivelul Nokia 6, in aceeasi gama de pret. Normal ca daca esti dispus sa faci compromisuri gasesti si alte telefoane sau daca esti dispus sa scoti mai multi bani din buzunar. La urma urmelor vorbim despre un telefon din gama de mijloc, nu despre nu stiu ce high end.

#255
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Eu vorbesc strict de pretul cu care se vinde ACUM in magazine. Dupa ce apare oficial, povestea va fi alta.

E posibil ca si a5 sa scada pana atunci. Oricum, pe mine personal nu ma intereseaza atat de tare updateurile cat sa mearga bine. Am un S4 care a primit un update de 450mb acum vreo doua luni. Telefon aparut acum 4 care merge impecabil si azi.

In orice caz, mi-ar placea sa vad rezistenta la apa si pe Nokia. Asta o spun din punctul de vedere al unuia patit cu doua telefoane.


LE: eu compar preturile din magazine de la noi, nu pe cele de pe gsmarena, pentru ca nu il cumpar de acolo.

La noi, n6 e 1580 iar a5 vreo 1650.

Edited by Extinct, 20 May 2017 - 10:32.


#256
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007
Hai să facem comparație când va apărea oficial. Am ales prețurile de pe gsmarena ca să existe un sistem unitar de preț.

În altă ordine de idei, Nokia 6 mi se pare atractiv la ce oferă. Aștept să îl văd live.

#257
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Repet, eu ma refer la momentul actual. Nu de ce va fi si cum va fi. Preturile de pe gsmarena sunt cele de la lansare nici a5 nu mai costa atat iar n6 e adus de bisnitari. Asta am recomandat si eu celor care vor sa-l cumpere: sa astepta pana la lansarea oficiala. De aici a inceput discutia. Vezi cateva mesaje in urma.

Edited by Extinct, 20 May 2017 - 11:04.


#258
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
1900 de lei? HTC M9 plus. Huawei p9, Samsung s6 edge,  a5 2017, moto z play,  Huawei mate s, Xperia x, Xperia z5, Xperia x compact,LG G4 plus cam orice altceva din price group.  Sau și la 1500 de lei vedem m9, z3 plus și telefoane gen p9 lite sau p10 lite care fac pis direct în capul lui Nokia 6. Degeaba scrie Nokia pe el și scot actualizările după pixeli, tot overpriced sunt și se vor prinde de asta în curând.
PS: android 7 e fix pix, toate aplicațiile g play merg și pe 6.

Edited by n-amname, 20 May 2017 - 11:58.


#259
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postn-amname, on 20 mai 2017 - 11:56, said:

1900 de lei? HTC M9 plus. Huawei p9, Samsung s6 edge,  a5 2017, moto z play,  Huawei mate s, Xperia x, Xperia z5, Xperia x compact,LG G4 plus cam orice altceva din price group.  Sau și la 1500 de lei vedem m9, z3 plus și telefoane gen p9 lite sau p10 lite care fac pis direct Ă®n capul lui Nokia 6. Degeaba scrie Nokia pe el și scot actualizările după pixeli, tot overpriced sunt și se vor prinde de asta Ă®n curând.
PS: android 7 e fix pix, toate aplicațiile g play merg și pe 6.


Tu pricepi ca ala e pretul bisnitarilor si nu pretul oficial pentru ca nu s-a lansat oficial in ro?

Mai vorbim dupa lansare, dupa ce vedem un pret oficial. Trebuie sa fii nebun sa-l iei la pretul actual.

Edited by Extinct, 20 May 2017 - 12:25.


#260
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbikermanro, on 20 mai 2017 - 09:34, said:

http://www.gsmarena....5&idPhone2=8598

Si astea sunt din clase de pret diferite: 230 euro vs 350 euro, la o camera mai slaba.

http://www.gsmarena....00&idCardslot=1

Daca folosim phone finder si cerem un telefon din 2017, cu Nougat si cu specificatii tehnice minim la nivelul Nokia 6 obtinem ca mai sus: doar Nokia 6. Repet, cu caracteristici minim de nivelul Nokia 6, in aceeasi gama de pret. Normal ca daca esti dispus sa faci compromisuri gasesti si alte telefoane sau daca esti dispus sa scoti mai multi bani din buzunar. La urma urmelor vorbim despre un telefon din gama de mijloc, nu despre nu stiu ce high end.
Eu am cumparat telefonul cu 1169 lei, incluzand si transportul la domiciliu.Nu sunt interesat sa fac fotografii in conditii de luminozitate scazuta sau foarte scazuta(eu sunt adeptul unui aparat foto dedicat pentru fotografii)cu telefonul.

Edited by max_01, 20 May 2017 - 13:53.


#261
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostExtinct, on 20 mai 2017 - 07:18, said:

La pretul la care se gaseste acum Nokia 6 pe piata ai ca alternativa A5 2017 care are ceva avantaje: rezistenta la apa, autonomie de top si ecran AMOLED.
Apropo de AMOLED, am un amic care are un S7 cred, e prima oara cand vad burn-in, efectiv are niste dungi rosii groase in vreo 3 locuri care nu mai dispar. Zicea ca de la ce jocuri joaca. Pacat de AMOLED ca arata foarte bine.
Oricum nu mai iau Samsung ever ca telefon, numai probleme am avut cu ele, nu mai vreau decat Android stoc sau cat mai aproape de stoc.

Edited by Cris007, 20 May 2017 - 14:21.


#262
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013

View PostExtinct, on 20 mai 2017 - 12:23, said:




Tu pricepi ca ala e pretul bisnitarilor si nu pretul oficial pentru ca nu s-a lansat oficial in ro?

Mai vorbim dupa lansare, dupa ce vedem un pret oficial. Trebuie sa fii nebun sa-l iei la pretul actual.
Nu, nu pricep deloc,  de aia am scris ca știu ca nu e vina Nokia. Oricum, ai fi putut vedea cui răspundeam,  și pot întreba și eu cat este prețul de lansare?  Este sub 1000 de lei? Deoarece,  altfel,  avem alte probleme deoarece,  guess what,  există in continuare telefoane mai bune.  La Android ul anului 2017 nu mai este importanta ultima versiune de soft, acesta fiind singurul atu Nokia,  atu care nu a prea folosit pentru Motorola,  de exemplu.

#263
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAshffordd, on 20 mai 2017 - 14:47, said:

Ecranul amoled e un dezavantaj, nu avantaj. Culori nenaturale. Desene animate.

Da, de-aia in fiecare an are Samsung cele mai bune ecrane, de proaste ce sunt. Era valabil pe vremea S2 - S3 ce spui tu.

Edited by Extinct, 20 May 2017 - 17:11.


#264
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

View Postn-amname, on 20 mai 2017 - 16:31, said:

Nu, nu pricep deloc,  de aia am scris ca știu ca nu e vina Nokia. Oricum, ai fi putut vedea cui răspundeam,  și pot întreba și eu cat este prețul de lansare?  Este sub 1000 de lei? Deoarece,  altfel,  avem alte probleme deoarece,  guess what,  există in continuare telefoane mai bune.  La Android ul anului 2017 nu mai este importanta ultima versiune de soft, acesta fiind singurul atu Nokia,  atu care nu a prea folosit pentru Motorola,  de exemplu.
Nțț... Ia vezi la Moto G5 plus...

Întrebare: Cine asigura service-ul la Nokia 6 în România?!

#265
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostCris007, on 20 mai 2017 - 14:17, said:


Oricum nu mai iau Samsung ever ca telefon, numai probleme am avut cu ele, nu mai vreau decat Android stoc sau cat mai aproape de stoc.
Daca banul nu este o problema mergi pe Google Pixel.

#266
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Va contraziceți degeaba pe aici cu privire la Nokia 6 și alte telefoane.

1. Referitor la procesorul modest pentru 2017 nu e o problema pentru cine folosește telefonul in alte scopuri decât pentru JOCURI.

2. Contează foarte mult cat timp primești updateuri și la ce interval de timp. Sunt producători care oferă un singur upgrade de SO după ce ai achiziționat telefonul.

3. Faptul că vor pune Android curat este un lucru foarte bun pentru performante și baterie. Orice altă interfața este consumatoare de memorie RAM și baterie.

4. Prețul este deja public inca de la prezentarea de la Barcelona pentru toată piața Europeană. Se va lansa curând în peste 100 de țări concomitent.

5. Nu vă faceți probleme în privința serviceului in Romania pentru Nokia, vor avea aceeasi calitate a serviceului ca și înainte. Probabil se vor ocupa cei care repara acum telefoanele celor de la Huawei, LG și Samsung.

6. Motorola nu a avut succes fiindcă nu mai e prezent în rețeaua operatorilor de telefonie cum era odată, la fel cum e și cu Alcatel.

7. Fiecare e liber să își ia ce consideră că e mai bine pentru el dar e un lucru bun sa cumperi un telefon și să poți face upgrade de SO trei sau patru ani de la lansare cum se întâmplă cu IOS de la Apple.

Aștept și eu lansarea Nokia 6 in Romania fiindcă doresc să îl achiziționez și sa-l fac cadou. In momentul de față doar P10 lite mă încântă dar o să fac o comparație după ce îl butonez.

Edited by alseeme, 20 May 2017 - 18:47.


#267
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Singurul motiv pentru care nu-mi place P10 Lite este ca nu are giroscop. Mi se pare de porc sa nu puna senzorul ala in conditiile in care orice chinezarie de doi lei il are. Chiar si Nokia 3, un telefon entry level il are...

#268
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
După cum ați aflat Nokia 3310 s-a lansat in Romania la prețul prezentat la Barcelona, 49 EUR.

"At the official MWC 2017 event, the Nokia 3310 (2017) feature handset’s price was said to be EUR 49. The Nokia 6 device was priced at EUR 229 while the Nokia 3 and Nokia 5 are pegged to be at EUR 139 and EUR 189 respectively."

Având în vedere că Nokia vrea să câștige cota de piață e de înțeles de ce baga și giroscop la telefoane ieftine, nu-i interesează profitul ci doar cota de piață.
Oferă telefoane complete la pret mic, mediu și mare ceea ce nu găsești la concurenta.

Celelalte companii chinezești oferă telefoane cu multi senzori, memorie RAM și ROM, procesor la preturi bune dar nu plătesc patente și nu sunt prezente la nivel mondial din aceasta cauza ( vezi cazul Xiaomi).

Poți lua Xiaomi Redmi Note 4 cu procesor Snapdragon 625 fata de Snapdragon 430 Nokia 6 dar nu vei avea același suport software, la fel și pentru celelalte companii chinezești. Pentru cele cu cota de piață e normal sa îți ofere gradual ceea ce dorești în funcție de preț.

La Xiaomi cumperi și ești și tester în același timp pentru sistemul de operare. Ai modul debug pentru erori software care trimite logurile automat la ei ceea ce la Nokia nu cred că se va întâmpla.

+Nokia

Attached Files


Edited by alseeme, 20 May 2017 - 20:20.


#269
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Sa vedem ce părere veți avea când va gâfâii prin browser, Facebook sau instagram. Eu vreau ca Nokia sa reușească,  dar nu văd cum. Sa vedem ce și cat va vinde pana la sfârșitul anului. Dacă nu va avea profit în 2-3 ani,  sa nu se întrebe de ce.
Știu ca suntem fani and all și ca dorim sa gândim pozitiv,  dar dacă Nokia ne a învățat ceva pana acum este ca niciodată sa nu le acorzi prezumția de nevinovăție. Strategia asta ar fi funcționat în 2010, dar nu mai este nici 2010, si nici Nokia. Ăștia sunt niște unii care vor sa mulgă o vacuta care ar mai avea ceva prin uger.

Edited by n-amname, 20 May 2017 - 21:25.


#270
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007
Sunt niște unii finlandezi care au cumpărat dreptul de a folosi numele Nokia pe o perioadă de timp și îl pun pe niște telefoane făcute de Foxconn după specificațiile acelor unii. Același Foxconn care produce și pentru încă o firmă, îmi scapă numele ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate