Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Nokia 6

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#271
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Au declarat oficial că nu-i interesează profitul.

Nici nu ai avea cum să faci profit dacă vrei să ajungi in prima liga in top.

Mai întâi contează să își facă clientul o părere bună prin suport software, service și să nu aibă probleme din punct de vedere hardware și software. Primul lucru "Încredere" !

Al doilea aspect pentru ei contează marketingul, felul în care intra în atenția potențialilor cumpărători iar în al treilea contează parteneriatul cu operatorii de telecomunicații fiindcă vor avea impact semnificativ în vânzări.

Au și refăcut contractele cu vechea echipa de marketing care s-a ocupat de Nokia când era numărul 1.

Primii ani vor fi pentru cota de piață iar în următorii ani vom vedea ce era Nokia odată.

Am mare încredere în Nokia 6 și aștept să îl butonez.

Din ce am văzut cu Nokia 6 pe piața din China se vede clar că vin cu suport software rapid și fără probleme. 🙂

Edited by alseeme, 20 May 2017 - 21:37.


#272
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,730
  • Înscris: 06.08.2004

View Postalseeme, on 20 mai 2017 - 19:52, said:


+Nokia
Ramane de vazut cum vor gestiona Nokia update-urile de la Google. Din cate stiu doar Motorola se apropie de Pixel ca frecventa si promptitudine la update-uri.
Nokia are potential pe partea de software, dar trebuie sa o demonstreze.
Pe partea de hardware stau foarte bine cu oferta asta, efectiv pentru un utilizator care nu joaca ceva pretentios pe telefon, nu vad ce ar lipsi, eventula waterproofing-ul..

#273
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View Postbikermanro, on 20 mai 2017 - 21:30, said:

Sunt niște unii finlandezi care au cumpărat dreptul de a folosi numele Nokia pe o perioadă de timp și îl pun pe niște telefoane făcute de Foxconn după specificațiile acelor unii. Același Foxconn care produce și pentru încă o firmă, îmi scapă numele ei.

Treaba cu noua companie era gândită cu mult timp in urma, aceeași angajați Nokia... Un fel de subsidiară.

Firma aia din China produce pentru numărul 1 din piața și HMD nu ar fi avut de ce sa investească sute de milioane de euro în fabrici noi și să pregătească viitori angajați pe banii lor când e mai ușor să faci parteneriat și să nu plătești nimic, doar atât cât produci. Dacă revii in piața e ok daca nu, nu ai pierdere cu banii investiți în fabrici și resurse umane.

Sunt și alte aspecte pe care nu le înțelegem, poate că mai marii conducători de la nivel mondial au stabilit că tot ce se produce se va face in China. Sunt mulți și au nevoie de locuri de munca, salariile nu mai sunt mici nici acolo.

Oamenii sunt pregătiți că fac aceeași muncă și pentru alți producători.

Cert este că în două săptămâni butonam Nokia 6. :)

Până atunci toată lumea își dă cu părerea.

#274
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View PostCris007, on 20 mai 2017 - 21:45, said:


Ramane de vazut cum vor gestiona Nokia update-urile de la Google. Din cate stiu doar Motorola se apropie de Pixel ca frecventa si promptitudine la update-uri.
Nokia are potential pe partea de software, dar trebuie sa o demonstreze.
Pe partea de hardware stau foarte bine cu oferta asta, efectiv pentru un utilizator care nu joaca ceva pretentios pe telefon, nu vad ce ar lipsi, eventula waterproofing-ul..

Da, ai dreptate că îi lipsește waterproof, dar poate la modelele astea ieftine. Când va introduce și asta vor plăti patent catre Sony ca toți ceilalți.

Chiar Google a declarat când s-a auzit în piața de revenirea Nokia că are contract de exclusivitate pentru Android cu Nokia.

Când apare pe Pixel cred că îl vedem și pe Nokia, upgradeul sau updateul. 🙂

Am avut până acum doar două telefoane Nokia, unul când erau numărul 1 și un  Lumia 625 care avea un design perfect iar Windows Phone de pe el nu am reușit niciodată să îl fac sa mi se blocheze. Au dat gres că nu au venit cu funcții noi, modele de telefon nou  cu design plăcut, servicii in plus fata de concurenta pe telefoane... Asta este de discutat, așa se întâmplă când vinzi și pui conductor de la alta firma, unii trag intr-o parte (să scadă cota de piață și să te cumpere dupa care sa te elimine) iar alții în alta (să reziste dar nu au drept de decizie). Cu toate astea au păstrat numele, au clădit alta companie, încearcă să revină iar daca dau gres nu le va afecta brandul care acum e foarte puternic în partea de telecomunicații (5 G by Nokia).

Cred că va fi ok Nokia 6 și după câteva luni de la lansarea oficiala in Europa vom vedea și în ce direcție va merge noua companie fiindcă în toamna o să apară noul Android și atunci vom vedea în cat timp îl vor oferi la update.

Dacă vor fi rapizi vor acapara cota de piață fiindcă toți ne dorim update cat mai rapid și nu la aproape un an de la lansare când apare cealaltă variantă software.

Le doresc mult succes mai ales că sunt europeni.

După 2020 cred că se vor bate pentru locul 2 sau 1 in telefonie mobila, vor veni cu IOT in telefoanele lor, au achiziționat câteva companii importante, au intrat și în sistemul medical și e posibil sa vedem și pe telefoane cate ceva din sistemul medical...

O prezentare frumoasa de la MWC in stilul Apple nu Steve Jobs.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sVNckTjoMm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alseeme, 20 May 2017 - 22:16.


#275
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Dacă începem cu teoria conspirației Microsoft care a sabotat Nokia,  cred ca the case it's closed.


#276
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbikermanro, on 20 mai 2017 - 21:30, said:

Sunt niște unii finlandezi care au cumpărat dreptul de a folosi numele Nokia pe o perioadă de timp și îl pun pe niște telefoane făcute de Foxconn după specificațiile acelor unii. Același Foxconn care produce și pentru încă o firmă, îmi scapă numele ei.
Mai stiu eu pe niste unii care doar proiecteaza telefoane, cumpara memorii de la Samsung, display-uri de la LG, camere de la Sony s.a.m.d si le monteaza tot in fabricile Foxconn. Fac ce fac si, cu specificatiile de pe hartie mai slabe decat toate flagshipurile, in final le iese cel mai de succes telefon de pe piata. E o firma din California.

Edited by Extinct, 21 May 2017 - 01:24.


#277
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Nu comparam una cu alta.  IPhone reprezinta un brand pe care Nokia nu l a avut niciodată,  nici măcar când avea 70% din piață.

#278
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Daca comparam Apple cu Nokia, da putem spune ca Apple este un brand mai mare, în special în state.
Dacă vorbim strict de telefoane, nu sunt așa sigur ca Iphone este peste Nokia ca și brand dar sunt aproape sigur ca foarte mulți cetățeni ai acestei planete au deținut măcar un model de Nokia.

#279
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 29.10.2007

View PostExtinct, on 21 mai 2017 - 01:23, said:


Mai stiu eu pe niste unii care doar proiecteaza telefoane, cumpara memorii de la Samsung, display-uri de la LG, camere de la Sony s.a.m.d si le monteaza tot in fabricile Foxconn. Fac ce fac si, cu specificatiile de pe hartie mai slabe decat toate flagshipurile, in final le iese cel mai de succes telefon de pe piata. E o firma din California.

Tot la ei ma refeream si eu :)

#280
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View Postiliemirea, on 21 mai 2017 - 03:04, said:

Daca comparam Apple cu Nokia, da putem spune ca Apple este un brand mai mare, în special în state.
Dacă vorbim strict de telefoane, nu sunt așa sigur ca Iphone este peste Nokia ca și brand dar sunt aproape sigur ca foarte mulți cetățeni ai acestei planete au deținut măcar un model de Nokia.
IPhone produce într-un an mai mult profit decât Nokia producea în 10, pe vremea când era nr 1.
https://www.statista...ome-since-2006/
Apple reușește mai mult profit într-un trimestru din iPhone decât reușea Nokia într-un an.
Apple a revoluționat lumea telefoanelor asa cum Nokia nu a reușit vreodată.  Nokia,  deși avea telefoane de buna calitate,  nu a reușit să producă vreodată efectul Apple.
Eu as vrea ca Nokia sa fie numărul 1 în următorii 10 ani,  dar nu i vad sa urce mai sus de 5. Cel mult, momentan am rezerve ca vor reintra în top 10. Samsung,  LG sau HTC pierd teren în fața chinezilor ( în China, Samsung are doar 3% din piață, noroc ca încă se țin bine în state,  acolo unde ăștia nu au pătruns),  nu cred ca Microsoft left overs reangajate de HMD or sa facă vreo brânză. Deja telefoanele Nokia sunt depășite de Huawei sau xiaomi..
Sa speram ca în Europa vor reuși sa acapareze cota de piață.

Edited by n-amname, 21 May 2017 - 14:13.


#281
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View Postn-amname, on 20 mai 2017 - 21:20, said:

Sa vedem ce părere veți avea când va gâfâii prin browser, Facebook sau instagram.
Sunt telefoane cu 1 GB de memorie RAM și merg ok.
Nokia are memoria RAM destulă pentru Android iar procesorul este decent la Nokia 6. Nu vor fi probleme. Din reviewurile de pe vblog YouTube și alte siteuri de specialitate in piața  telefoniei mobile Nokia 6 sta chiar bine in teste.
E ca și cum ai spune că vrei să cumperi laptop cu procesor I9 anul asta că nu-ți face fata unul cu I3 la Excel, YouTube, Facebook și browser.
Xiaomi Redmi 3,3S și 3X folosesc procesorul care este pe Nokia 6 și nu sunt probleme.
Deocamdată nu îți trebuie procesor performant la telefon că nu ai la ce sa îl folosești, doar jocuri și filmare 4K.

Din 2020 o să vă schimbați părerea despre Nokia, este companie mare, investește în tehnologie, au făcut în ultimii doi ani achiziții importante de companii mici și își vor arată adevărata valoare odată cu lansarea 5G.
Vor intra curând in top 10, deocamdată testează piața, vânzările au fost peste așteptări in China iar în Europa nu vad de ce ar merge rău mai ales că intră în oferta operatorilor telecom.
Nokia 6 va fi un best buy mai ales că oferta suport software pe termen lung.

#282
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postn-amname, on 21 mai 2017 - 14:10, said:

IPhone produce într-un an mai mult profit decât Nokia producea în 10, pe vremea când era nr 1.
https://www.statista...ome-since-2006/
Apple reușește mai mult profit într-un trimestru din iPhone decât reușea Nokia într-un an.
Apple a revoluționat lumea telefoanelor asa cum Nokia nu a reușit vreodată.  Nokia,  deși avea telefoane de buna calitate,  nu a reușit să producă vreodată efectul Apple.
Eu as vrea ca Nokia sa fie numărul 1 în următorii 10 ani,  dar nu i vad sa urce mai sus de 5. Cel mult, momentan am rezerve ca vor reintra în top 10. Samsung,  LG sau HTC pierd teren în fața chinezilor ( în China, Samsung are doar 3% din piață, noroc ca încă se țin bine în state,  acolo unde ăștia nu au pătruns),  nu cred ca Microsoft left overs reangajate de HMD or sa facă vreo brânză. Deja telefoanele Nokia sunt depășite de Huawei sau xiaomi..
Sa speram ca în Europa vor reuși sa acapareze cota de piață.


cand era Nokia in perioada de glorie, conditiile erau altele in sensul ca piata telefoniei mult mai mica. Cred ca toti producatorii adunati nu faceau atatea telefoane cat vinde Apple acum, intr-un trimestru. Comparam mere cu pere. In cschimb, daca o luam procentual lucrurile stau putin altfel decat ce zici tu.

#283
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Nu erau așa scumpe atunci, de aici și profitul Apple.

#284
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Dar totusi, Apple a reusit ce nu a reușit nimeni in industria telefoanelor, si anume sa redefineasca telefonul si sa scoată profituri uriașe. Procentual, si Motorola era acum 30 de ani numărul 1, asta nu contează prea mult astăzi. Ca piata telefoanelor s a schimbat este total irelevant ca argument pro nokia, asta denota inca o data ca nokia nu are puterea Apple, deci nu poate să si permită a visa succesul după aceeași reteta. Iar nokia vindea telefoane destul de apropiate ca si pret de Apple.
Dacă experiența Windows mobile m a învățat ceva, este ca niciodată sa nu trăiești in viitor când vine vorba de Nokia, si ca resursele (sau lipsa lor) care azi par ok te vor praji când ti e lumea mai dragă.


#285
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nokia a pierdut trenul ( ca si Microsoft) razandu-le in nas celor de la Apple. Cei care nu au ras de Apple si au luat in serios modelul ala de smartphone, au fost Google care este unde este (impreuna cu producatorii de top). Daca nokia alegea Android si nu experimente ca Symbian Touch, Meego, apoi Windows Mobile, acum erau departe. Poate nu primii, dar in niciun caz in situatia de azi. Marea lor problema a fost managementul si lantul decizional. Aveau bani, aveau marketing si aveau capacitate de productie si dezvoltare. Aveau practic, toate atuurile, atuuri pe care nu le avea in 2007. Apple se bucura de o popularitate destul de mare, dar nu vindea foarte mult pentru ca aveau (ca si acum) produse scumpe.

Dupa aparitia Android, toti fanii Nokia au cerut telefoane cu Android. Nokia s-au crezut lideri absoluti si au decis sa ignore clientii, chestie care a dus la decadere, apoi la "salvarea" MS si apoi stim ce a urmat.
Nokia, daca reuseste acum sa ofere aceeasi calitate ca si atunci (si nu vorbesc numai de telefoane, ci si de garantii, service etc.) are toate sansele sa creasca frumos.

Edited by Extinct, 22 May 2017 - 06:04.


#286
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 29.06.2011
Nu am mai avut rabdare sa apara minunatia(de fapt sotia) si am luat pentru ea un Huawei P9 Lite 2016 care sa inlocuiasca un Lumia 640 trecut de doi ani care incepuse sa gafaie. Cred ca or sa se faca 4 luni de la lansare pana o sa apara acest Nokia 6, in 4 luni deja poate fi "vechi". Slabut Nokia, nu-I vad prea bine.

#287
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostCGDBZ, on 25 mai 2017 - 06:32, said:

Nu am mai avut rabdare sa apara minunatia(de fapt sotia) si am luat pentru ea un Huawei P9 Lite 2016 care sa inlocuiasca un Lumia 640 trecut de doi ani care incepuse sa gafaie. Cred ca or sa se faca 4 luni de la lansare pana o sa apara acest Nokia 6, in 4 luni deja poate fi "vechi". Slabut Nokia, nu-I vad prea bine.
Ai facut o alegere buna.Ai optat pentru un telefon decent din clasa medie.Daca puneai niste bani in plus, la pretul de sub 1200 lei iti cumparai un P10 Lite insa cand facem o achizitie avem si un buget.

Edited by dennis_2005, 25 May 2017 - 13:09.


#288
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Pe 7 iunie apare in tara noastra Nokia 6 impreuna cu 3 si 5.

Poate aflam ceva si despre Nokia 9 in cadrul evenimentului de lansare. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate