Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#91
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Deci fiecare sunteți în alte ligi!

#92
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Da, eu am deschis contul la TradeStation Global, asa m-a indrumat acel consultant, fiind din EU.

#93
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Tradestation Usa nu mai ofera pe platforma fonduri mutuale. In schimb sint multe closed end funds si etf

#94
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Apropo de declaratia unica, daca am capital gains la BABA (interactive brokers uk), e considerat venit din SUA sau China?

#95
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 17.05.2010

View Postcipocip, on 21 decembrie 2019 - 23:26, said:

Apropo de declaratia unica, daca am capital gains la BABA (interactive brokers uk), e considerat venit din SUA sau China?
Eu consider piața unde este listată acțiunea. Până la urmă pe legile pieței respective operezi. La fel este dacă ai acțiuni Digi în România, nu trebuie să depui declarație privind venituri din Olanda, unde este încorporată compania holding.

#96
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019

View Postyndy, on 22 decembrie 2019 - 06:20, said:


Eu consider piața unde este listată acțiunea. Până la urmă pe legile pieței respective operezi. La fel este dacă ai acțiuni Digi în România, nu trebuie să depui declarație privind venituri din Olanda, unde este încorporată compania holding.

Iti multumesc de reply, dar RDS are headquarters in Romania. Firma aia olandeza e doar actionar majoritar conform Wikipedia. Si eu initial ma gandeam ca depinde de locatia exchange-ului, dar cam am dubii, ca daca ar fi si dividende is platite din China, nu SUA.

#97
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
tradevile

Edited by rotarumarius, 24 December 2019 - 09:47.


#98
codrutn

codrutn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 12.11.2014
Si eu ca un incepator, as avea unele nelamuriri...
Urmaresc sa cumpar actiuni ale marilor companii din energie din România. As merge pe varianta BT Trade.
1. Ca sa evit comisioanele unui broker si sa platesc doar pe celelalte, pot cumpara singur prin platforma? Adică, am nevoie de o certificare anume, ca trader?
2. Impozitul pe dividende, de 5% se opreste la sursa sau merg eu la ANAF sa declar valoarea acestora? Sau dupa acel 5% trebuie sa declar si eu ca si persoana fizica si sa platesc inca 10% ?
Stiu ca sunt intrebari de amator, dar chiar sunt la nivelul de documentare. Multumesc!

#99
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
1. Legea nu-ți permite să cumperi fără broker. Singura ta opțiune e cât plătești comision și la cine. La BT parcă aveai comision de încasare dividende.
2. Impozitul la dividende se oprește la sursă. La anaf trebuie să declari doar dacă depășești 12 salarii minime. Atunci mai plătești 2500 de lei CAS.

Edited by blotunga, 18 January 2020 - 13:29.


#100
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 19.05.2008
1. Ordinele le vei introduce singur, prin platforma, dar vei plati toate comisioanele. Practic, ele vor fi incluse in pretul tranzactiei.
2. Pentru dividende nu trebuie sa declari nimic, cu exceptia cazului cand depasesc 12 salarii minime brute (26760 lei). Daca depasesti, trebuie sa completezi declaratia unica si sa platesti CASS 2676 lei. Impozit pe dividende nu ai de plata (se retine la sursa). De asemenea, va trebui sa completezi DU atunci cand vinzi.

Edited by catalinin, 18 January 2020 - 13:41.


#101
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Salut! Referitor comisioane pt a accesa actiuni/etf-uri din SUA... am postat pe alt thread (https://forum.softpe...6#entry25809404), las si aici pt mai multa vizibilitate:

View Postvwvwvw, on 20 ianuarie 2020 - 13:13, said:

Cei care folositi si alte platforme... care ar fi motivul? Din ce-am analizat eu si avem acces in RO, comisioanele stau aproximativ asa (in ordine ~crescatoare):
- trading212: ~0 tot
- etoro: 25$/retragere, ~0 in rest
- etfmatic: 0.48% comision anual, ~0 in rest
- interactivebrokers: 10$/luna, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- drivewealth: 3$/tranzactie, 35$/retragere
- xtb: 10€/tranzactie, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- tradeville: 15€/tranzactie, minim 10.000ron pt deschidere cont

Daca gresesc, pls sa ma corecteze cineva  Merci!
Ce parere aveti? Trading212 imi pare de departe varianta castigatoare. Fara a face vreo reclama, nu i-am folosit inca, doar subiect de dezbatut.

Edited by vwvwvw, 20 January 2020 - 15:13.


#102
skakiur

skakiur

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2020

View Postvwvwvw, on 20 ianuarie 2020 - 15:05, said:

Salut! Referitor comisioane pt a accesa actiuni/etf-uri din SUA... am postat pe alt thread (https://forum.softpe...6#entry25809404), las si aici pt mai multa vizibilitate:

Ce parere aveti? Trading212 imi pare de departe varianta castigatoare. Fara a face vreo reclama, nu i-am folosit inca, doar subiect de dezbatut.

plaforme pentru tranzactionare REITs - ce utilizati?

#103
serbans

serbans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.01.2005

View Postvwvwvw, on 20 ianuarie 2020 - 15:05, said:

Salut! Referitor comisioane pt a accesa actiuni/etf-uri din SUA... am postat pe alt thread (https://forum.softpe...6#entry25809404), las si aici pt mai multa vizibilitate:

Ce parere aveti? Trading212 imi pare de departe varianta castigatoare. Fara a face vreo reclama, nu i-am folosit inca, doar subiect de dezbatut.

Salut,

Vad ca exista un cont denumite "Interactivebrokers lite", ce se lauda ca nu are niciun comision, nici de administrare, nici de rulaj minim. Doar de tranzactie.
Sper sa nu ma insel, deoarece este foarte tentant

Edited by serbans, 24 February 2020 - 16:54.


#104
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Prin Tradestation cea din US  se poate investii in fonduri mutuale din US dar prin telefon sau client center dar comisionul este 14.5 USD
ETFuri si actiuni 5 USD per trade prin platforma proprie sau zero comision prin contectarea contului in tradingview.com

#105
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Am eu cont facut la Interactive Brokers, contul este creat de prin TradeStation Global.

Comisioane au doar la tranzactionare, 1$ per tranzactie, de asemenea 2$ la Exchange, daca suma este mai mica de 2000 euro.

Referitor la ETFs, cele din US nu se pot tranzactiona indiferent de Broker, deoarece nu se incadreaza in normele EU, dar se pot tranzactiona ETF-uri din Europa ( LSE, IBIS. ...) care sunt similare cele din US si create de aceleasi fonduri, iShares, Vanguard, Invesco, etc. ...

Mesajul primit de la Global Support:  “Individual account from the EU are not allowed to trade any US ETFs. This applies to every individual account in the EU, no matter which broker you are using. The only way to trade this ETFs is trough options. You can still trade ETFs from the EU”

#106
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Gasesti aceleasi etf-uri Vanguard inregistrate in Irlanda

#107
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
pe IB merg tranzactionate optiuni de tip american pentru clienti din Romania?

#108
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Nu este adevarat se poate la Tradestation US
$14.95 no matter where you reside, US or overseas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate