Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
210 răspunsuri în acest subiect

#109
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.178
  • Înscris: 02.03.2020
Poate e un dumb question, dar trebuie declarat ceva la ANAF daca banii tai inca sunt in contul de pe platforma de brokeraj (e.g. nu ai dat withdrawal spre contul tau ING/Revolut etc) ? Aveam impresia ca declari ceva doar cand ii transferi in contul tau bancar.

Also, legat de declaratii pentru dividende, mai e cazul daca ai un ETF cu accumulating dividends -reinvestite in acel fond- ?

#110
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postpumbacu90, on 02 martie 2020 - 19:29, said:

Poate e un dumb question, dar trebuie declarat ceva la ANAF daca banii tai inca sunt in contul de pe platforma de brokeraj (e.g. nu ai dat withdrawal spre contul tau ING/Revolut etc) ? Aveam impresia ca declari ceva doar cand ii transferi in contul tau bancar.

Also, legat de declaratii pentru dividende, mai e cazul daca ai un ETF cu accumulating dividends -reinvestite in acel fond- ?

Update: am vorbit azi cu un reprezentat XTB si am inteles ca da, pentru prima intrebare, trebuie declarat oricum daca cumva inchizi o pozitie (vinzi). Legat de dividende, e legea cu 12 salarii brute, si de asemenea, spunea ca nu se taxeaza in Romania, dat fiind ca deja sunt taxate in tara sursa. In contextul XTB, deja ele sunt taxate 30% pt SUA

#111
sqzme

sqzme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 22.03.2013
Am incercat sa deschid cont pe Interactive Brokers dar de 3 zile nu am nici un raspuns.
Ce alte platforme folositi pentru partea de stock US? fara CFD uri... am deschis un cont la xtb dar au un comision imens.... 0.12% din suma (minim 10 euro) + comision de retragere...

#112
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postsqzme, on 18 martie 2020 - 23:31, said:

Am incercat sa deschid cont pe Interactive Brokers dar de 3 zile nu am nici un raspuns.
Ce alte platforme folositi pentru partea de stock US? fara CFD uri... am deschis un cont la xtb dar au un comision imens.... 0.12% din suma (minim 10 euro) + comision de retragere...

Nu cred ca au comision de retragere, din cate stiu e doar comisionul de tranzactie (doar ca e o tranzactie atat cand deschizi o pozitie, cat si cat o inchizi - deci vreo 20 eur)

#113
Mastermind21

Mastermind21

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 17.07.2006
Nu stiu cum spuneti voi ca iti poti face cont la Degiro, pentru ca atunci cand iti faci cont trebuie sa alegi o tara. Din alea suportate. Si chiar daca alegi una din alea, UK sa zicem, cand iti completezi date, iti cere adresa. Si acolo iarasi, trebuie sa alegi doar din tarile suportate. Sau vreti sa ziceti ca trebuie si cont si adresa in afara Romaniei?

Merci

Editat de Mastermind21, 22 martie 2020 - 22:19.


#114
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.178
  • Înscris: 02.03.2020
Nu merge Degiro in Romania

#115
b0gdanhAn

b0gdanhAn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 29.05.2013
Am vazut ca poti sa cumperi stocks si pe revolut.

#116
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postsqzme, on 18 martie 2020 - 23:31, said:

Am incercat sa deschid cont pe Interactive Brokers dar de 3 zile nu am nici un raspuns.
Ce alte platforme folositi pentru partea de stock US? fara CFD uri... am deschis un cont la xtb dar au un comision imens.... 0.12% din suma (minim 10 euro) + comision de retragere...
dureaza ceva mai mult, circa o saptamana a durat la mine. ai deschis contul pana la urma?

#117
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 27.05.2003
ma ajuta si pe mine cineva care are cont la InteractiveBrokers?
au un formulaqr de transfer, si am vrut sa imi alimentez la ei de pe contul meu de revolut, stiind ca merge repede si nu sunt taxe.
am facut un test cu 50$ si cu toate ca revolut mi-a confirmat trimiterea, pe 21 Aprilie, inca nu au ajuns la IB

Contul in care zic ei ca trebe sa transferi are forma: xxxxxxUyyyyyy
care nu e acceptata de revolut asa ca eu am bagat primele 8 caractere (partea cu Uyyyyy e contul meu virtual la ei)

poate e prea tarziu dar ce account number trebuia sa introduc cand am facut transferul :))

#118
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostRIP, on 23 aprilie 2020 - 14:52, said:

ma ajuta si pe mine cineva care are cont la InteractiveBrokers?
au un formulaqr de transfer, si am vrut sa imi alimentez la ei de pe contul meu de revolut, stiind ca merge repede si nu sunt taxe.
am facut un test cu 50$ si cu toate ca revolut mi-a confirmat trimiterea, pe 21 Aprilie, inca nu au ajuns la IB

Contul in care zic ei ca trebe sa transferi are forma: xxxxxxUyyyyyy
care nu e acceptata de revolut asa ca eu am bagat primele 8 caractere (partea cu Uyyyyy e contul meu virtual la ei)

poate e prea tarziu dar ce account number trebuia sa introduc cand am facut transferul Posted Image)


Cred ca e ok.

Eu am facut cum zice aici - https://finanteperso...-fara-comision/ - acum cateva zile si au intrat in cont dupa vreo 3 zile lucratoare

#119
quark7

quark7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 27.10.2009

View PostRIP, on 23 aprilie 2020 - 14:52, said:

ma ajuta si pe mine cineva care are cont la InteractiveBrokers?
n-am ajuns pana acolo, eu personal m-am blocat la partea cu net worth, net liquidity etc....cica daca nu ai net worth/net liquidity peste nu stiu ce valori nu prea poti tranzactiona.

stii cumva (sau poate stie altcineva) si daca partea de "pattern day trader" se aplica si celor din afara US?

platformele etoro si trading212 mi se par putin prea simpliste, in timp ce IB e prea complicat. am mai incercat putin pe ig.com, dar n-am inteles de ce nu vad actiuni de pe nasdaq acolo...

Editat de quark7, 23 aprilie 2020 - 15:35.


#120
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postquark7, on 23 aprilie 2020 - 15:34, said:


n-am ajuns pana acolo, eu personal m-am blocat la partea cu net worth, net liquidity etc....cica daca nu ai net worth/net liquidity peste nu stiu ce valori nu prea poti tranzactiona

Pai și tu i-ai crezut?

#121
quark7

quark7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 27.10.2009

View Postrazvansd, on 23 aprilie 2020 - 16:47, said:

Pai și tu i-ai crezut?
wow. super. multumesc de ajutor!

#122
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 27.05.2003

View Postpumbacu90, on 23 aprilie 2020 - 15:21, said:

Cred ca e ok.

Eu am facut cum zice aici - https://finanteperso...-fara-comision/ - acum cateva zile si au intrat in cont dupa vreo 3 zile lucratoare

mersi, nu gasisem inainte pagina asta, am fost pe site dar nu gasisem ce cautam :)

#123
Gbr08

Gbr08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 28.04.2020

View Postrazvansd, on 23 aprilie 2020 - 16:47, said:

Pai și tu i-ai crezut?
La ce te referi Razvan?
Sa fiu sincer si eu sunt blocat la partea cu net worth, net liquidity etc unde trebuie sa declar acele infromatii financiare si logic ca nu ma incadrez. Nu vreau sa mint si sa pun acolo sumele acelea si mai tarziu sa ma trezesc cu acel cont blocat poate si fondurile...(Am citit la cineva din strainantate ca l-au sunat sau pe email si i-au cerut dovezi cum ca acele declaratii sunt reale).
As vrea sa schimb brokerul, dar nu prea gasesc de incredere si cum vreau sa investesc in stockurile din america este cel mai convenabil pentru ca nu au comisioane pentru ele.
Dar Poate ma poate ajuta cineva cu acea declaratie financiara...


Si mai am o problema. Inca nu am adaugat fonduri pe contul de la IB , dar am incercat sa fac un trade la stockuri pentru apple sau tesla etc, incerc sa ii dau preview la comanda si imi scrie " You currently do not have trading permission for this instrument type.Update Trading Permissions from the Trade Configuration page in Account Management. " .
Tin sa mentionez ca atunci cand am deschis contul cu IB am selectat ca varianta stockurilor sa fie activa global si in account management imi scrie ca am permisiunea, tin sa mentionez ca am schimbat si declaratia financiara undeva intre 30-50mii de euro pe an pentru a ma lasa sa tranzactionez) acum intrebarea mea este daca am facut ceva gresit si nu am selectat ceva anume?
Singuru lucru pe care il vreau este sa investesc in stockuri pe o lunga durata de timp cat despre comisioane nu prea ma complic pentru ca oricum am sub 25 de ani si platesc 3$ pe luna.

#124
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Nu o sa-ti ceara dovezi daca ai selctat ca ai ~50k $ net worth :) , altfel nu te lasau sa tranzactionezi ...
In schimb cand am incercat sa activez comoditatile, m-au pus sa incarc dovezile inainte :) dar parca era vorba de 500k $. Posted Image

Referitor la " You currently do not have trading permission for this instrument type.Update Trading Permissions from the Trade Configuration page in Account Management. " , trebuie sa biferzi  si US stock in Management account.

#125
Gbr08

Gbr08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 28.04.2020
Crede-ma ca este selectat, acolo vreau sa investesc in companii, dar nu stiu ce are...

#126
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Ti-a raspuns colegul la amandoua intrebari.
Si eu mi-am facut recent contul la IB dar prin Tradestation ca sa scap de taxe. Nu iti cere si nu mi-a cerut nimeni o dovada legata de cat castig pe luna sau pe an, asa ca mi-am pus sumele cat sa imi permita sa tranzactionez actiuni & ETF-uri. Pentru confirmarea adresei chiar le-am trimis un extras bancar cu soldul de 0.02 Ron...si nimeni, nimic Posted Image

Ce am observat la ETF-urile americane, gen SPY, nu poti sa deschizi pozitii pentru ele, pentru ca nu sunt regulate PRIIPS (reglementare necesara in UE) . Adica ETF-urile respective trebuie puna dispozitie informatii referitoare la randamente, riscuri etc. In America nu e nevoie de asa ceva, asa ca cei de acolo nu se "adapteaza" doar pt ca vor europeni sa tranzactioneze ETF-urile lor :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate