Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#199
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Da si nu. Au doua tipuri de cont (Invest & CFD). La Invest, detii actiunile reale dar nu poti face short sau alte combinatii. La CFD nu le detii propriu-zis. Dar poti avea access la ambele tipuri cu un singur cont.

#200
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Posthustyus, on 18 ianuarie 2022 - 12:49, said:

Privind partea cu brokeri sa trimita direct la anaf, o sa fie aceasi chestie ca si cu, casele de pariuri care retin din fiecare retragere 1%.
Problema o sa fie daca o sa fie nevoiti sa isi i-a o noua licenta la noi, atunci s-ar putea sa nu li se merite si sa plece(cazul bwin, William hill, etc la pariuri).
Eu am incercat la început de investitor xtb(nu recomand deoarece nu au tratat de dubla impunere, deci dividentele sunt dublu impozitate, plus nu poti lua fracțiuni, nu multi ne permitem o acțiune intreaga).
Vreau sa trec pe trading 212,foloseste cineva?

Imi cer scuze, sunt la inceput. Am investit cateva actiuni  (pe long term vreau sa fac asta) la XTB. In momentul in care o sa vreau sa ii retrag, imi puteti spune va rog ce va trebui sa mai fac? Ma refer la plata pt ANAF. Declar doar profitul presupun, dar exista o modalitate online de completare / plata ? Multumesc frumos

#201
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.financia...titii-pe-bursa/

https://www.anaf.ro/...ghiduri_curente

#202
Dvorak

Dvorak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 14.11.2003

View Postwertyck, on 07 februarie 2022 - 17:05, said:


Multumesc

#203
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Intrebare cu calcularea profitului din vanzare actiuni (pt. declaratia unica):


Daca am cumparat sa zicem 10 actiuni LMT (Lockheed Martin) la brokerul A, apoi in alta zi tot 10 actiuni LMT la brokerul B la alt pret, evident, si dupa cateva luni le vand pe cele de la brokerul B, castigul il calculez din pretul de vanzare la brokerul B minus pretul de cumparare la brokerul A sau B? Ca parca se aplica metoda fifo de calcul, dar nu inteleg cum rezolv daca is brokeri diferiti. Mersi.

#204
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Calculezi profitul pe acțiunile luate și vândute la același broker.

#205
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Ce broker recomandati pentru o investitie lunara de maxim 200 eur in ETF-ul VWCE sau combinatie de EUNL + IS3N ? Mi-am facut cont la XTB de vreo 2 luni, dar citind mai multe topicuri si pe aici si pe Reddit vad ca majoritatea recomanda Interactive Brokers ca e un broker cu traditie si ar fi mai safe pe termen lung.

Comisionul minim per order la IB am inteles ca ar fi de peste 2 eur, deci ma gandeam ca la o suma asa mica investita lunar as iesi mai avantajos cu XTB cu comision 0. Ma gandeam sa folosesc XTB vreo cativa ani pana creste portofoliul si pe urma sa transfer tot porofoliul la IB. XTB am inteles ca are un comision de 25 EUR/ ISIN pt transferul portofoliului de la ei, nu stiu daca IB comisioneaza cu ceva. Daca investec doar in VWCE, intr-un an de zile deja am economisit din comisioane taxa de mutare a portofoliului.

Ce parere aveti ? A mutat cineva portofoliul de la alt broker la IB ? E complicat procesul ? Merci.

#206
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Pentru VWCE comisionul este de 1.89 euro pe exchange-ul XETRA, daca alegi planul de comisionare "tiered". Mai ieftin este doar la LSE pentru VWRA in USD ($1.9). La XTB nu ai comision dar trebuie ca tranzactia sa fie de minim 100 euro/$.

#207
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 laurcj, on 18 mai 2022 - 16:18, said:


Ce parere aveti ? A mutat cineva portofoliul de la alt broker la IB ? E complicat procesul ? Merci.

Da, am făcut eu cerere de mutare acum 3 zile, semnată și trimisă la XTB, un singur ISIN, către IBKR.

Aștept, voi reveni cu detalii.

XTB îmi par începători, chiar și-n materie de customer support. Ofertă slabă de ETF-uri UCITS dar și faptul că, în 2022, nu oferă 2FA, m-au făcut să iau această decizie.

#208
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Si eu as cam vrea sa fac aceeasi miscare, insa ce mi-a placut foarte mult la XTB e ca mi-au venit rapoartele anuale foarte frumos, grupate pe tari, direct in lei.
La IBKR nu-mi e foarte clar pentru ca inca n-am vandut nimic.

#209
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 daddypuff, on 19 mai 2022 - 15:05, said:

Da, am făcut eu cerere de mutare acum 3 zile, semnată și trimisă la XTB, un singur ISIN, către IBKR.

Comisionul perceput de XTB e cel pe care l-am gasit si eu, 25 eur / ISIN ? IBKR ia vreun comision pentru transferul catre ei ? Presupun ca trebuie sa faci ceva cerere si la IBKR pentru mutarea la ei ?

Sa scrii te rog aici cat a durat procesul si cum a decurs. Merci.

#210
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Comision de 25EUR/ISIN, da, la XTB.

IBKR nu ia comision la primirea acțiunilor.

Se ocupă doar XTB de transfer și proceduri.

#211
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
O recomandare va rog broker - interesat exclusiv numai de achizite titluri de stat Ro EUR & USD - cu mentiunea avantaje fata de alti brokeri, dezavantaje fata de alti brokeri , multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate