Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Salut,

Vreau sa imi dezvolt un portofoliu de actiuni la diverse companii, majoritatea din state. Ma intereseaza
o platforma unde sa pot vinde/cumpara online, actiuni pe piata spot (nu ma intereseaza CFD-uri sau altele).

Investitia va fi una de tip long term.

In state exista robinhood.com, tranzactionezi actiuni pe piata spot cu comisioane 0! Care e brokerul cu
cele mai mici comisioane si cu o interfata decenta in romania?

M-am uitat pana acum la: swiss capital, bt trade, tradeville.

edit:

de ce toate site-urile din sistemu bancar, exact sistemul unde sunt bani in romania arata ca un gunoi infect,
iar altii pot face servicii de calitate:

compara: robinhood.com cu brkfinancialgroup.ro????

Edited by puya4ever, 07 January 2017 - 00:25.


#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
Parca trebuie sa platesti 30% taxe pe dividende. M-as orienta spre companii si fonduri fara sau cu un minim de dividende.

#3
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 07 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Parca trebuie sa platesti 30% taxe pe dividende. M-as orienta spre companii si fonduri fara sau cu un minim de dividende.
30%? esti sigur de asta?

#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postpuya4ever, on 07 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Vreau sa imi dezvolt un portofoliu de actiuni la diverse companii, majoritatea din state. Ma intereseaza
o platforma unde sa pot vinde/cumpara online, actiuni pe piata spot (nu ma intereseaza CFD-uri sau altele).

Investitia va fi una de tip long term.

In state exista robinhood.com, tranzactionezi actiuni pe piata spot cu comisioane 0! Care e brokerul cu
cele mai mici comisioane si cu o interfata decenta in romania?

M-am uitat pana acum la: swiss capital, bt trade, tradeville.

edit: de ce toate site-urile din sistemu bancar, exact sistemul unde sunt bani in romania arata ca un gunoi infect,
iar altii pot face servicii de calitate:

compara: robinhood.com cu brkfinancialgroup.ro????
Vrei sa cumperi actiuni de la companiile romanesti sau de la companii americane?
Daca vrei companii romanesti iti trebuie un broker roman. Daca vrei companii americane, cel mai bine este sa-ti iei un broker american.
Acum am citit si eu de robinhood.com, dar vad ca s-au lansat de nici doi ani in SUA. Ce asteptari ai sa fi ajuns si noi aici? Piata noastra este cu zece ani in urma americanilor.
Presupunand ca vrei sa cumperi actiuni in Romania, iti recomand Tradeville pentru interfata, nu sunt cei mai ieftini, dar oricum toti sunt scumpi daca ii compari cu americanii.
Daca vrei actiuni americane, ia-ti robinhood, sau alt broker american: https://en.wikipedia...e_United_States

Edited by yndy, 07 January 2017 - 00:53.


#5
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View Postyndy, on 07 ianuarie 2017 - 00:52, said:

Vrei sa cumperi actiuni de la companiile romanesti sau de la companii americane?
Daca vrei companii romanesti iti trebuie un broker roman. Daca vrei companii americane, cel mai bine este sa-ti iei un broker american.
Acum am citit si eu de robinhood.com, dar vad ca s-au lansat de nici doi ani in SUA. Ce asteptari ai sa fi ajuns si noi aici? Piata noastra este cu zece ani in urma americanilor.
Presupunand ca vrei sa cumperi actiuni in Romania, iti recomand Tradeville pentru interfata, nu sunt cei mai ieftini, dar oricum toti sunt scumpi daca ii compari cu americanii.
Daca vrei actiuni americane, ia-ti robinhood, sau alt broker american: https://en.wikipedia...e_United_States
actiuni americane ma intereseaza, da. Robinhood nu iti poti face decat daca esti rezident in america, canada si mai ceva (diferit oricum de romania).

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpuya4ever, on 07 ianuarie 2017 - 00:27, said:

30%? esti sigur de asta?

Pai inainte de a baga banii intr-o tara ar trebui sa te interesezi de ce taxe si impozite sint. Nu eu trebuie sa fiu sigur, ci tu.

View Postpuya4ever, on 07 ianuarie 2017 - 01:46, said:

actiuni americane ma intereseaza, da. Robinhood nu iti poti face decat daca esti rezident in america, canada si mai ceva (diferit oricum de romania).

Scottrade? etrade? sint multi brokeri low cost.
In locul tau m-as uita la vanguard. Are ceva pentru europa in Irlanda. Nu poti cumpara actiuni individuale ci fonduri mutuale, dar oricum e o idee mut mai buna.

#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru a cumpara actiuni americane din Romania, Interactive Brokers este de departe cea mai buna solutie din toate discutiile mele cu investitori, brokeri, etc. De altfel se vede si din tabelul comparativ de mai sus.

Plus ca si gasesti un site cu expilcatii: http://saakra.ro/blo...active-brokers/

Bineinteles trebuie sa ai minimul de 10000 USD, pentru deschiderea de cont, daca nu, atunci deschide-ti cont la cine te accepta cu suma, daca nu, atunci din cate stiu E*Trade, Scottrade si TD Ameritrade accepta clienti din Ro. Ar mai fi Saxo Bank, care lucreaza cu Romani, sau cam cativa din Brokerii romani care sunt fericiti sa-ti ia 0,5-1% comision pe tranzactii externe si sa plateasca un dolar sau mai putin catre intermediarul pe care il folosesc.

#8
InvestitorulInteligent

InvestitorulInteligent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2017
Pentru USA eu folosesc si recomand Interactive Brokers deoarace au comisioane foarte mici 1$ pe tranzactie indiferent de valoare, ofera acces gratuit la rapoartele de la Zacks Investment si sunt o companie publica.
Din pacate nu ofera live quotes si iti cer parca 10$ pentru asta.
Iar daca ai sub 25 de ani te lasa sa iti deschizi cont cu doar 3000$ daca ai peste 25 iti cer 10000$ daca tin bine minte.
Oricum daca te hotaresti sa alegi un broker romanesc cel mai ok probabil ar fi brk singurul motiv e ca sunt listati la bursa si sunt transparenti. Au mai fost ceva probleme in trecut unde un broker romanesc au vandut actiunile clientilor si au fugit cu banii.
Cat despre Bt nu stiu sa ofere servicii in afara Romaniei.

#9
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Interactie Brokers dupa parerea mea, este cel mai bun sistem de brokeraj online pe care il poti gasi

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Brokerul ți-l alegi și în funcție de volumul de tranzacționare pe care-l faci, nu iei în calcul doar comisionul/tranzacție.

#11
calinbucuresti

calinbucuresti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2017
Hey,

In Romania e destul de greu sa gaseti un Wealth Manager/Stock Broker care este licentiat sa ofere Advice.

In Wealth Management/Stock Brokerage sunt 3 modele de business:
  • Execution Only (XO) - Clientul primeste doar acces la o platforma (user name si pass). Respectiv clientul ia singur decizia unde si cum sa investeasca. Fara nici un input de la broker.
  • Advisory - Clientului i se aloca un Wealth Manager/Broker AUTORIZAT (de FSA sau alt regulator international). Brokerul vine catre client cu recomandari; respectiv impreuna iau decizia de a cumpara actiunea "x". Si foarte important CAND sa o cumpere si sa o vanda. (acel timing din trading). Broker-ul are nevoie de confirmarea tranzactiei din partea clientului pe email sau telefon/recorded line. Acest model este pentru clientii care vor sa manage activ portfoliul impreuna cu Brokerul. Eu personal recomand acest model de business pentru orice client din Romania. Este foarte important ca Brokerul si compania la care lucreaza brokerul sa fie autorizata sa ofere advice (de preferat o companie din UK for example)
  • Discretionary - Clientul pune la dispozitie suma "y" si Brokerul investeste in fuctie de strategia lui fara sa aibe acordul clientului. In practica acest model este bazat pe increderea transferata de la client catre Broker si invers. Acest model de business vine ca o progresie naturala dupa ce clientul a trecut prin modelul de "Advisory". In general marile Brokeri din lume, prefera sa inceapa cu modelul de "Advisory" si ulterior, dupa o perioada de timp se face upgrade la "Discretionary"
Ca si remarca, majoritatea companiilor de profil care activeaza in Romania vand DOAR o platforma de tranzactionare (respectiv modelul "Execution Only"). Unde clientul este trebuie sa isi faca singur tranzactiile. In strainatate, situatia sta altfel. Acolo se pune accent pe Advisory sau Discretionary business.

Recomand http://www.clearcapitalmarkets.co.uk/ - au si o persoana dedicata pe Romania.

Sper sa ajute,

Merci,

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Asta e reclama la site-ul respectiv si am putea dezbate mult timp afirmatiile pe care le faci si care sunt partinitoare mai degraba decat independente.

Oricum in strainatate mai nou tendinta este de a se merge pe fonduri de index in detrimentul active investing pentru ca s-a demonstrat statistic ca profitul suplimentar din active investing este mai mic decat costul serviciilor respective. Poate de aceea este accentul mai mare pe a vinde active investing in tari ca Romania.
Dar sincer, as fi si eu interesat sa gestionez banii altora contra unui comision.

#13
LucianXY

LucianXY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2017
Interactive Brokers, la cerinte minime scrie ca trebuie sa faci un comision minim de 10$ din tranzactii.
Daca nu-l faci iti i-au standard 10$.
Vad eu bine sau nu inteleg eu ceva?

Edited by LucianXY, 17 September 2017 - 18:48.


#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Da, asa este. Parca cineva spunea chiar ca i-au spus 20 dolari minim.

#15
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postpuya4ever, on 07 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Investitia va fi una de tip long term.
Pe mine ma intereseaza investitii lunare pe termen f lung. ETF-uri sau index funds.
Cum zicea Bogle si nu numai atentie la comisioane.

Nu stiu prea mult de Interactive Brokers. Majoritatea brokerilor pe care i-am studiat vad ca au sediul in Olanda. Comisioane mari incepand cu 6 euro pe tranzactie.
https://www.lynxbroker.com/ - au in spate Interactive Brokers, companie americana, custodele este tot acolo. Eu traiesc in Europa ... nu prea imi convine
https://www.binck.com/ - sunt ok dar si ca lynx comisioane mari, dar sunt fixe, fara procent. Sunt buni pentru sume mari.

Cei mai ieftini brokeri online eu zic ca sunt https://www.degiro.eu/. Tot olandezi. Poti deschide cont pe orice site: Irlanda https://www.degiro.ie/ , Franta, Olanda. Conditiile sunt aceleasi acum depinde de limba cunoscuta. Fara suma minima. 0% comision la ETF-uri, o tranzactie pe luna. Sunt complet online, nu cer copie act identitate, doar un transfer bancar din cont personal pentru identificare -> e putin dubios aici pentru cineva care are deja experienta cu alti brokeri unde a mult paperwork.
Pentru sume mici/lunar un exemplu: cont la banca Romania care accepta SEPA (0% comision transfer in euro), degiro.eu cu 1 tranzactie gratuita pe luna in ETF-uri sau 2 eur + 0.02%.

Edited by vladec, 26 September 2017 - 11:16.


#16
cristivasile

cristivasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2005

View Postvladec, on 26 septembrie 2017 - 11:06, said:

Pe mine ma intereseaza investitii lunare pe termen f lung. ETF-uri sau index funds.
Cum zicea Bogle si nu numai atentie la comisioane.

Nu stiu prea mult de Interactive Brokers. Majoritatea brokerilor pe care i-am studiat vad ca au sediul in Olanda. Comisioane mari incepand cu 6 euro pe tranzactie.
https://www.lynxbroker.com/ - au in spate Interactive Brokers, companie americana, custodele este tot acolo. Eu traiesc in Europa ... nu prea imi convine
https://www.binck.com/ - sunt ok dar si ca lynx comisioane mari, dar sunt fixe, fara procent. Sunt buni pentru sume mari.

Cei mai ieftini brokeri online eu zic ca sunt https://www.degiro.eu/. Tot olandezi. Poti deschide cont pe orice site: Irlanda https://www.degiro.ie/ , Franta, Olanda. Conditiile sunt aceleasi acum depinde de limba cunoscuta. Fara suma minima. 0% comision la ETF-uri, o tranzactie pe luna. Sunt complet online, nu cer copie act identitate, doar un transfer bancar din cont personal pentru identificare -> e putin dubios aici pentru cineva care are deja experienta cu alti brokeri unde a mult paperwork.
Pentru sume mici/lunar un exemplu: cont la banca Romania care accepta SEPA (0% comision transfer in euro), degiro.eu cu 1 tranzactie gratuita pe luna in ETF-uri sau 2 eur + 0.02%.

Nu e chiar asa:
1 - Lynx folosesc intr-adevar serviciile interactive brokers, dar custodele este in UK nu in US:
https://www.lynxbrok...ction-security/
2 - la degiro nu iti poti deschide cont daca folosesti un cont bancar din Romania
'Dear Cristian,
The issue arises from the fact that we can not accepts bank accounts opened in Romania.
Although for registration, we accept bank accounts that were opened in the EU and/or the EEA we have a restriction that we can not accept any bank accounts from the following EU/EEA member states: Bulgaria, Cyprus, Malta, Croatia, Romania, Latvia, Lithuania, Estonia and Iceland.'
3 - degiro are intr-adevar comisioane mai mici pe tranzactie decat lynx, dar are comisioane per gestiune dividende.

Acestea fiind zise, eu tot lynx si degiro recomand ca cele mai rezonabile. La degiro se poate deschide cont daca esti rezident fiscal in Romania, doar trebuie sa folosesti un cont bancar din strainatate.

Mie acest site mi se pare foarte util pentru europeni:
https://brokerchoose...oker-comparison

Cristi

#17
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postcristivasile, on 24 octombrie 2017 - 09:36, said:

1 - Lynx folosesc intr-adevar serviciile interactive brokers, dar custodele este in UK nu in US: https://www.lynxbrok...ction-security/
Linkul tau cred ca se refera la altceva (software tools ?!). Informatia despre custode am extras-o de aici: https://www.lynxbrok...ction-security/ (vezi Who is safekeeping my money and my assets -> pare USA nu Europa).

View Postcristivasile, on 24 octombrie 2017 - 09:36, said:

La degiro se poate deschide cont daca esti rezident fiscal in Romania, doar trebuie sa folosesti un cont bancar din strainatate.
Confirm.

View Postcristivasile, on 24 octombrie 2017 - 09:36, said:

3 - degiro are intr-adevar comisioane mai mici pe tranzactie decat lynx, dar are comisioane per gestiune dividende.
Taxa pe dividende este corespunzatoare tarii in care te-ai declarat rezident fiscal si se retine la sursa. Pentru Romania ar fi astazi 5%. Apoi ar mai fi un comision de procesare dividende de care vorbesti si tu si de care am mai citit pe alte forumuri. Eu nu stiu cat este exact ca nu l-am gasit trecut nicaieri oficial. Tu stii ?

Edited by vladec, 24 October 2017 - 17:04.


#18
cristivasile

cristivasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2005

View Postvladec, on 24 octombrie 2017 - 17:02, said:

Linkul tau cred ca se refera la altceva (software tools ?!). Informatia despre custode am extras-o de aici: https://www.lynxbrok...ction-security/ (vezi Who is safekeeping my money and my assets -> pare USA nu Europa).
Nu mai stiu unde am gasit, dar eu asa stiu ca am gasit, custodele era Interactive Brokers UK.

View Postvladec, on 24 octombrie 2017 - 17:02, said:

Taxa pe dividende este corespunzatoare tarii in care te-ai declarat rezident fiscal si se retine la sursa. Pentru Romania ar fi astazi 5%. Apoi ar mai fi un comision de procesare dividende de care vorbesti si tu si de care am mai citit pe alte forumuri. Eu nu stiu cat este exact ca nu l-am gasit trecut nicaieri oficial. Tu stii ?
Nu ma refer la taxa pe dividende. Degiro are doua tipuri de profile: Standard si Custody. Cand te inregistrezi trebuie sa precizezi ce fel de profil vrei, si nu se mai poate schimba dupa aia, daca vrei alt tip de profil trebuie sa iti faci un cont nou. Profilul standard nu are comision de procesare dividende, dar, citez, "your securities can be loaned to third parties". Asta poate avea impact asupra vitezei cu care poti inchide pozitia la un moment dat, banuiesc, oricum suna cam fishy. Profilul Custody nu permite ca actiunile detinute de tine sa fie imprumutate altora, dar au un comision de procesare dividende de 1 EUR + 3% din valoarea dividendului https://www.degiro.i...ule_CUSTODY.pdf Pe langa asta mai platesti cei 10% taxa pe dividende la sursa (daca firma e din US)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate