Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#55
Raulr2205

Raulr2205

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2019

View Postccdsah, on 11 februarie 2019 - 20:15, said:


Aia sunt bani de rezerva , nu de investit serios.


#56
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Aveti careva vreun sfat de broker pentru un investitor cetatean roman, ce investeste pasiv (investit lunar) pe ETF-uri ce urmaresc indecsi ca IVV (iShares Core S&P 500 ETF), VOO, VTI de la Vanguard etc.? Ma intereseaza in primul rand dpdv al comisioanelor.
Momentan folosesc Tradeville, dar pentru international mi se pare exagerat 0.5% minim 25 eur / ordin.

#57
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Interactive Brokers daca ai peste 10,000 dolari.

#58
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
@yndy, s-a scos de ceva timp limita de 10k USD https://www.investop...ccount-minimum/
Dar da, este o varianta si IB, desi avand in vedere ca n-am de gand sa fac mai mult de 1-2 tranzactii lunare, tot platesc ~10 USD / luna comision.
Speram la un broker gen Degiro, care este unul din cei mai ok dpdv al comisioanelor, dar care din pacate nu accepta romani.


#59
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostRaulr2205, on 11 februarie 2019 - 18:35, said:

Salut, am cam 1500 de lei de investit la momentul de fata. Nu stiu prea multe detalii despre piata asta. M ati putea indruma cat de putin?

Astia-s bani de site de pariuri, cred ca glumesti sau iti lipseste un zero

#60
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
@Raulr2205: Nu pot sa pretind ca iti cunosc in detaliu situatia si planurile sau cum ai ajuns pe acest thread. Nu te supara ca zic, este foarte bine ca iti doresti sa investesti si mi se pare ca 'arzi' mai multe etape inainte de a ajunge sa investesti. Eu cu 1500 mai ales daca nu ai experienta pe piata de capital, as urma un curs de investitii inainte. De asemenea, daca acesti 1500 sunt tot ce ai economisit, nu ai un fond de siguranta, un fond de urgenta, s-ar putea sa te regasesti in situatia de a investi acesti bani, dupa care sa te trezesti ca ai nevoie de ei si sa fii nevoit sa inchizi o eventuala pozitie deschisa pe bursa, in pierdere. Tu stii  mai bine in ce situatie te afli.

@cei care au mentionat etf-uri celebre gen vti, spy, voo . Si eu voiam sa le accesez si gasisem cel mai ok din punctul meu de vedere brokerul DeGiro. Dar cum spunea si un alt coleg mai devreme, ei inca nu sunt prietenosi cu romanii. Principala problema intampinata de mine este ca nu pot imperechea un cont bancar de Romania cu acest broker pentru a alimenta contul. Am corespondat cu ei prin e-mail si mi-au spus ca nici Revolut nu accepta.Eu pana la urma am deschis cont pe xtb Romania si sunt destul de multumit pana acum. Intr-adevar deocamdata nu pun la dispozitie tickerii mentionati anterior insa am gasit alternative de la ishares. De ex. IWDA MSCI World UCITS cu un cost de 0.20%. Sunt destule optiuni in opinia mea pentru cine vrea sa incerce. Costul de tranzactionare pe xtb este 0.12% per tranzactie si 4.99$ / 4.99euro minim

#61
sorinababette

sorinababette

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2019
Stie cineva daca si cum poti deschide cont bancar in strainatate, din Romania, ca sa il pot folosi pe Degiro?

#62
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
IB poate tranzactiona pe BVB ?

#63
puiuradu

puiuradu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2019
Salut,

Eu folosesc serviciile celor de la XTB intrucat nu exista suma minima de depunere si au comisioane foarte mici (0,12%, minim 4,99 EUR sau USD, in functie de tara de origine a actiunilor). In plus, au o sucursala in Bucuresti si ofera suport in limba romana. Un alt plus din punctul meu de vedere il reprezinta platforma, xStation5, care este foarte intuitiva si usor de utilizat, oferindu-ti toate detaliile necesare. https://www.xtb.com/ro

#64
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 12.06.2017
Am niste actiuni pe BVB si nu mai am platforma de trade (Raiffeisen si-a inchis platforma ). Ce platforma imi recomandati pe BVB, una care sa mi adauge si actiunile pe care le am in cont ?

Edited by snach, 13 March 2019 - 13:39.


#65
tudors89

tudors89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.10.2007
Cred ca Tradeville is din cei mai ok pe BVB, inclusiv dpdv al comisioanelor. Sigur te ajuta ei cu transferul

#66
razvanblink

razvanblink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2006
Citind topicul am vazut ca lumea recomanda interactive brokers sau xtb. UItandu-ma mai atent, am observat ca Interactive Brokers (care sunt din state) taxeaza dividendele cu 10% pentru cetatenii din Romania, pe cand cei de la xtb cu 30% (pentru piata Americana, care sa zicem ca ar fi cea mai interesanta: https://xtb.scdn5.se..._942ba1187e.pdf).

Nu-mi prea place acel 10$ lunar (inactivity fee) de la Interactive Brokers, dar nu pot sa zic ca e prea mult.

Alta recomandare? (ceva care sa impoziteze cu 5% dividendele, cum e legea in Romania si sa nu perceapa inactivity fee), sau orice alta platforma care vi se pare ok pentru tranzactionat actiuni la companii din SUA.

#67
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View Posttudors89, on 12 februarie 2019 - 05:39, said:

@yndy, s-a scos de ceva timp limita de 10k USD https://www.investop...ccount-minimum/
Dar da, este o varianta si IB, desi avand in vedere ca n-am de gand sa fac mai mult de 1-2 tranzactii lunare, tot platesc ~10 USD / luna comision.
Speram la un broker gen Degiro, care este unul din cei mai ok dpdv al comisioanelor, dar care din pacate nu accepta romani.
Am impresia ca s-a bagat din nou limita de 10k USD:

https://www.interact...dex.php?f=38234

"A USD 10,000 (or non-USD equivalent) up front deposit will be required that will be applied against commissions during the first 8 months"

#68
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Și-a făcut cineva cont la IB luna trecută și la fel i-au spus că trebuie să depuntă minim 10k USD, iar omul a trimis 2k USD și a început să cumpere acțiuni cu ei. Nu l-a întrebat nimeni nimic și nu i-au blocat contul. Acum eu nu m-aș baza pe chestia asta, dar îți spun ce mi-a zis omul.

#69
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

 yndy, on 14 mai 2019 - 15:41, said:

Și-a făcut cineva cont la IB luna trecută și la fel i-au spus că trebuie să depuntă minim 10k USD, iar omul a trimis 2k USD și a început să cumpere acțiuni cu ei. Nu l-a întrebat nimeni nimic și nu i-au blocat contul. Acum eu nu m-aș baza pe chestia asta, dar îți spun ce mi-a zis omul.

Am citit mai atent si cred ca minimum de 10K se refera la "Broker Account" nu "Client Account". La Client Accounts singura problema e ca trebuie sa generezi minim 10$ in comisioane lunar.

#70
soum500

soum500

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2019
Alegerea corectă a brokerului online Forex este o decizie foarte importantă pe care o puteți utiliza pentru a vă îmbunătăți profiturile. Pe baza calității brokerului dvs., puteți face o tranzacție ușoară sau complicată. Există mai mulți forex brokers trading gata să vă ofere servicii. Cu toate acestea, nu contează cine sunteți și cine sunteți. Ar trebui să luați în considerare câteva lucruri importante, de care aveți nevoie pentru a vă purta ușor, ușor și profitabil.
Primul pas pe care îl căutați este brokerul ales de dumneavoastră. Cel mai bine este să cercetați site-ul oficial. Un broker calificat va trebui să menționeze numărul de licență pe site-ul web. El sau ea ar trebui să aibă o copie a licenței lor dacă o cereți. În cazul în care brokerul pe care alegeți să-l dezvăluiți organismului de reglementare financiară, este recomandabil să descalificați și să ignorați brokerul. O altă modalitate de a verifica autoritatea brokerului este cercetarea pe site-ul web al site-ului de reglementare. Este, de asemenea, cea mai bună idee de a cerceta fiabilitatea și cerințele regulamentului.
Având în vedere revizuirea brokerului este o altă metodă de a alege cel mai bun broker. Există diverși brokeri independenți și forumuri disponibile, puteți verifica aceste site-uri să cunoască experiența celorlalți clienți cu brokerii.
Alegerea tipului de brokeri influențează, de asemenea, profitul dvs. Există două tipuri diferite de brokeri disponibile în comerțul valutar. Se ocupă cu un broker și nu se ocupă cu un broker. Ar trebui să decideți ce stil funcționează pentru strategia de tranzacționare personală.
Ar trebui să ia în considerare, de asemenea, tipurile de servicii oferite de broker. Nu toți brokerii oferă aceleași servicii. Este vital să vă gândiți la instrumentele pe care trebuie să le implementați strategia personală. În plus, dacă politica brokerului sau strategia ta

#71
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostBlomsfield, on 15 mai 2019 - 09:25, said:



Am citit mai atent si cred ca minimum de 10K se refera la "Broker Account" nu "Client Account". La Client Accounts singura problema e ca trebuie sa generezi minim 10$ in comisioane lunar.
Dat fiind că la alții e 5-15 euro/tranzacție, deja nu mai e de speriat.

#72
pliciul

pliciul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.06.2008
Salut,
Eu folosesc Drivewealth ( https://drivewealth.com/ ).
Au un comision de 2.99 USD/tranzactie. Nu au inactivity fee.

Inca nu am gasit un broker in EU care sa accepte clienti din Romania. Daca stiti, va rog sa-mi spuneti.
Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate