Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Ce broker folosesti pentru a cumpara actiuni pe piete internationale, din romania?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
spidey2fast

spidey2fast

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2018
Salut,

Eu folosesc TD Ameritrade din ianuarie. Din pacate nu mai deschid conturi pentru cetateni romani din 15.03.2018.

Ce imi este neclar este ce va trebui sa declar eu la ANAF si cand ?

Pentru W8BEN declaratia care merge la fiscul american pentru a evita dubla impozitare eu am folosit CNP-ul si nu s-au plans de nimic americanii. Alt cod de identificare fiscala noi nu avem.

#38
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Era o declaratie pentru venituri din strainatate, nu stiu acum daca intra in declaratia unica, probabil ca da.

#39
Bogpre

Bogpre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2018
Eu folosesc Tradestation, au 5$ per trade pt actiuni.

Mai au si o varianta cu 0.01$ per actiune si minim 1$ per trade, dar uita sa spuna ca trebuie sa ai o activitate minima lunara altfel te taxeaza 100$ pe luna. Deci daca nu esti foarte activ mai bine iei optiunea simpla de 5$ per trade. Atentie si la optiunile de software ca unele apar ca free si tot asa au taxe daca nu depasesti activitatea minima. Nu mai stiu care e suma minima necesara pt a creea un cont.

In rest e destul de ok.

Ma uit daca nu cumva pot sa fac cont sau sa ma mut la Firstrade care pare sa aibe comision 0, dar Ro nu apare in lista de tari acceptate, cred ca merita intrebat.

#40
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Salut guys,
xtb a folosit cineva?

Intreb fiindca este recomandat de instructorii unui curs de investitii la care particip. Deocamdata nu am creat cont real ci imi creez impresii la contul demo. Din cate am aflat pana acum se pare ca ai un numar de 5 tranzactii gratuite pe luna in contul real. Dupa depasire se percepe un comision de 5$/5 euro per tranzactie. Ceea ce mi se pare ok.

Marele minus pe care l-am observat pana acum este ca nu gasesc pe platforma lor fonduri celebre ca spy, voo, eem si altele de interes pentru mine.
Daca este cineva aici mai experimentat cu xtb, poate impartasi mai multe impresii va rog?

Multumesc.

#41
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
XTB este broker de forex și CFD, ceea ce înseamnà că îți vor oferi doar aceste produse. Personal consider riscul acestor produse prea mare ca să merite. Recent îmi apărea o reclamă la un broker de forex și CFD și datorită unor noi reglementări, la sfârșitul reclamei îmi scriau procentul din clienții lor care pierd bani. Era 65%.

#42
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Salut yndy,
De ceva vreme si-au largit paleta de instrumente pe care le pun la dispozitia investitorilor. Acum mai cuprind si actiuni clasice+etf-uri.

#43
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ok, asta mi se pare ceva pozitiv.

#44
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Salutari,ma intereseaza un broker bun pt penny stocks care sa nu ceara o suma mare in cont(mare ma refer max500e).

#45
caribda2004

caribda2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2006
Salutare. Nu stiu daca acest thread mai este activ.
Am si eu aceeasi problema ca multi de pe acest thread. Ma gandesc sa investesc si nu stiu ce broker sa folosesc.
Am cautat pe net destul de mult si m-am ghidat putin dupa www.brokerchooser.com. Din ce vad sunt 2 variante si anume: Saxo sau Interactive. Acuma, Saxo este EU based dar are niste comisionare destul de mari iar Interactive este US based dar apoi esti supus taxarii si conditiilor IRS (US). Din ce am citit, asta inseaman approx 30% din profitul tau ceea ce este prohibitiv.
Pe mine ma intereseaza sa investesc intr-un portofoliu diversificat adica ETF si Bond (ex: SPY si Bond-uri variata, AGG, IEF, etc). Problema mare vine la comisiona si taxe care elimina mult din profit. Modelul investitional este "long term"si nu "short term gains".

Are cine ceva sugestii ??


#46
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Dacă ești cetățean român, nu plătești capital gain tax în US, mergi pe tratatul de dublă impunere. La dividende cred că îți opresc withholding tax și e mai complicat.

#47
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 yndy, on 18 decembrie 2018 - 15:40, said:

Dacă ești cetățean român, nu plătești capital gain tax în US, mergi pe tratatul de dublă impunere. La dividende cred că îți opresc withholding tax și e mai complicat.
Si cum si cu cat se taxeaza capital gain-ul in Romania? Se taxeaza anual sau numai cand vinzi?

#48
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Capital gain se taxeaza la vanzare, iar termenul de plata este in martie anul urmator.

#49
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
Dar initiatorul topicului nu mai participa? Eram curios daca a intreprins ceva si ce broker a ales pana la urma.

#50
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Salut, am un cont la Interactive Brokers, si vad in instructiunile anaf ca pentru a mi se deduce taxele retinute pe dividende imi trebuie “certificatul de atestare a impozitului plătit în străinătate de contribuabil, eliberat de autoritatea competentă a statului străin”. Intrebarea mea este daca acel activity statement downloadat de la broker este suficient, in conditiile in care nu are nici o stampila sau semnatura. Sau trebuie sa fac cerere la fiscul SUA pentru un tax transcript, ceea ce e complicat. Pe 15 martie brokerul pune la dispozitie online si fisa 1042s, dar nici aceasta nu are semnatura pe ea. Intrebarea mea este, poate careva dintre voi, cu experienta cu un broker SUA, sa ma lamureasca ce folositi ca document justificativ in caz de o verificare de la anaf ? V-a verificat vreodata cineva documentele? Merci mult.

#51
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 cipocip, on 09 februarie 2019 - 00:38, said:

Salut, am un cont la Interactive Brokers, si vad in instructiunile anaf ca pentru a mi se deduce taxele retinute pe dividende imi trebuie “certificatul de atestare a impozitului plătit în străinătate de contribuabil, eliberat de autoritatea competentă a statului străin”. Intrebarea mea este daca acel activity statement downloadat de la broker este suficient, in conditiile in care nu are nici o stampila sau semnatura. Sau trebuie sa fac cerere la fiscul SUA pentru un tax transcript, ceea ce e complicat. Pe 15 martie brokerul pune la dispozitie online si fisa 1042s, dar nici aceasta nu are semnatura pe ea. Intrebarea mea este, poate careva dintre voi, cu experienta cu un broker SUA, sa ma lamureasca ce folositi ca document justificativ in caz de o verificare de la anaf ? V-a verificat vreodata cineva documentele? Merci mult.

Banuiesc ca ai residenta in Romania. In SUA si in Canada nu exista acte stampilate. Actele au antet si e suficient. Statement-ul si/sau 1042s ar trebui sa fie suficent. Daca cineva de la anaf are vreo obiectie pune-i sa caute pe google "form 1042s" sa vada cum arata si ca e eliberat de fiscul american. Nu m-as mai complica cu un tax transcript ca sa-i bagi si mai mult in ceata pe cei de la anaf.

Nu stiu cat ti-a retinut IB, dar cineva (nu mai stiu daca in thread-ul asta sau in altul) spunea ca exista un tratat intre Romania si SUA si ar trebui sa-ti retina mai putin sau chiar deloc (nu-mi aduc exact aminte) decat standardul de 30%. Cu Canada exista si mie brokerul meu canadian imi retine 15% pe care-i pot deduce la taxe. In Romania ar trebui sa fie similiar si ar trebui sa nu mai platesti taxe pe dividende intrucat ai platit in SUA.

Oricum dupa ce rezolvi intr-un  fel sau altul cu anaf-ul povesteste-ne si noua cum a mers.

Edited by vladut01, 09 February 2019 - 02:45.


#52
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Ok, merci de raspuns. Da, sunt in Romania, mi se opresc 10% la sursa in SUA, deci teoretic nu am ce sa mai platesc in cazul dividendelor. Daca aflu ceva despre documente necesare, o sa postez sa stie lumea, poate sun sa intreb la anaf. Am vazut postat undeva un caz in care nu a fost recunoscut formularul 1042s €,https://www.portalcodulfiscal.ro/credit-fiscal-extern-deducere-din-impozitul-pe-profit-de-plata-nerecunoastere-la-control-inregistrari-contabile-39061.htm , ceea ce m-a pus putin pe ganduri. Un weekend placut.

Edited by cipocip, 09 February 2019 - 18:34.


#53
Raulr2205

Raulr2205

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2019
Salut, am cam 1500 de lei de investit la momentul de fata. Nu stiu prea multe detalii despre piata asta. M ati putea indruma cat de putin?

#54
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Raulr2205, on 11 februarie 2019 - 18:35, said:

Salut, am cam 1500 de lei de investit la momentul de fata. Nu stiu prea multe detalii despre piata asta. M ati putea indruma cat de putin?
Aia sunt bani de rezerva , nu de investit serios.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate