Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#37
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
@tomboy pana la urma am deschis cont la DriveWealth. Procesul a fost super usor. Suportul e ok. Iti raspund de pe o zi pe alta de obicei. Probabil diferenta de fus orar. Am alimentat prin Revolut.
Aveam si la xtb cont insa de cand au marit comisioanele de tranzactionare la 10 euro per tranzactie, am cautat alternative. Este enorm. Mai ales ca nu ai posibilitatea de evitare a dublei taxari prin ei.

#38
harveyz

harveyz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2020
Salut, inteleg ca prin DriveWealth se evita dubla taxare? Merci.

#39
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003

View PostTimewarp, on 16 ianuarie 2020 - 05:56, said:

Am alimentat prin Revolut.

Prin ce metoda ai alimentat? WesternUnion este singura fara taxe. Eu am alimentat cu 10 dolari acum 2 zile sa testez si inca nu au intrat in cont.
Pagina lor pare facuta de pusti de liceu. Mult prea simpla, ca sa nu zic neprofesionista. Are buguri la refresh-uri, unele imagini nu se incarca.
In schimb este neobisnuit de lipsita de comisioane.
Abonamentul ala de 5 usd stie cineva de unde se activeaza?

#40
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
@harveyz -> Ai inteles corect. Prin DriveWealth se evita dubla taxare. Asta se realizeaza prin completarea formularului W8BEN in faza initiala a formalitatilor de deschidere cont. Se completeaza obligatoriu si este de fapt o dovada pentru autoritatile din sua ca esti non us resident. Ai rezidenta fiscala intr-o tara straina. Acest formular se inregistreaza apoi la IRS care are acord de evitare a dublei impuneri pe capital gains cu autoritatile romane. Rog colegii cu mai multa experienta sa ma corecteze daca am zis ceva gresit ori au completari aditionale.

@Andreiweb -> Am alimentat contul meu deschis la DriveWealth exact cum am zis: Prin Revolut, 0 taxe de transfer. Banii au fost transferati in aceeasi zi. Nu cred ca se poate mai simplu de atat. Western union este din epoca dinozaurilor daca ma intrebati pe mine. off topic exemplu experienta proprie -> am avut nevoie sa transfer o suma de bani unei alte persoane in alta localitate. Am fost la BT si pentru o suma de 500 de lei de transferat mi-au oprit comision 70.

#41
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Cand am facut contul la Trade Station International, nu tin minte sa fi completat acest formular: W8BEN , dar stiu ca au fost unele campuri in care am specificat ca nu sunt rezident in US si ca am rezidenta fiscala in RO.
Intrebarea mea, daca se elimina dubla taxare, unde se va face taxarea dividendelor ? In RO, cand declari si castigurile, sau ti se retrag direc de catre Broker inainte de plata? Zilele trecute am primit primele dividende si am vazut ca mi le-au taxat deja :|

@Timewarp, ce taxe are DriveWealth la achizitionarea / vanzarea actiunilor ?

Mersi.

#42
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postdumida1, on 18 ianuarie 2020 - 09:22, said:


Intrebarea mea, daca se elimina dubla taxare, unde se va face taxarea dividendelor ? In RO, cand declari si castigurile, sau ti se retrag direc de catre Broker inainte de plata? Zilele trecute am primit primele dividende si am vazut ca mi le-au taxat deja


Dacă ți le-a taxat deja la brokerul din USA, ai nevoie de un document justificativ de la acesta din care sa rezulte cat te-au taxat acolo. Pe baza acestui document, beneficiezi de "credit fiscal în Romania", adică nu mai plătești nimic dacă ai platit mai mult in State decât ai fi platit la aceeași bază de impozitare in Romania sau mai platesti o diferența daca cota de impozitare a americanilor e mai mică decât cea din Romania.

Eu așa știu că se face, daca știe cineva altceva, să mă contrazică.

Edited by Kres, 18 January 2020 - 10:03.


#43
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Ok, apare in raportul lunar toate dividendele si taxele platite.
Mersi.

#44
necko

necko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.12.2005

View PostTimewarp, on 16 ianuarie 2020 - 05:56, said:

@tomboy pana la urma am deschis cont la DriveWealth. Procesul a fost super usor. Suportul e ok. Iti raspund de pe o zi pe alta de obicei. Probabil diferenta de fus orar. Am alimentat prin Revolut.

Variantele de retragere a banilor disponibile sunt destul de costisitoare. Ai identificat alternative mai ieftine?

#45
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
@dumida1
la TradeSttation te-au intrebat lla inceput cateva date despre tine si au completat ei automat W8.
Nu ai citit ce completezi? :)
Oricum, pt toti traderii corecti - puteti descarca W8 de pe site IRS (fisc US), completa si trimite catre trader cu confirmare.

https://www.irs.gov/...-pdf/fw8ben.pdf

apropo - drivewealth imi pare neprofesionist ca site; se pare ca, totusi, furnizeaza solutii IT pt alti traderi :)

#46
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Despre eToro ce pareri aveti? Nu practica decat comision la retragere, 25$... si intr-adevar spread-uri un pic mai mari.

Edited by vwvwvw, 19 January 2020 - 00:49.


#47
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Trading212 e cea mai buna bursa pentru orice tip de acțiuni , in plus mai ofera și un bonus de până la 100 euro gratis când vă creați contul .Deci merita pentru că am am scos profitul și mi-au intrat banii rapid pe card a doua zi de când am dat retragere.Nu se ia nici un comision.

Edited by andupustiu, 20 January 2020 - 00:11.


#48
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postandupustiu, on 20 ianuarie 2020 - 00:08, said:

Trading212 e cea mai buna bursa pentru orice tip de acțiuni , in plus mai ofera și un bonus de până la 100 euro gratis când vă creați contul .Deci merita pentru că am am scos profitul și mi-au intrat banii rapid pe card a doua zi de când am dat retragere.Nu se ia nici un comision.
Mi-am activat si eu acum contul la ei, nu pare sa existe ceva mai convenabil dpdv comisioane in prezent in RO cu acces la actiuni US.
Ii folosesti demult, ceva probleme (retrageri etc)? Vad ca au si cont in RON, adica 0 comision conversie... par cam too good to be true sincer Posted Image

Cei care folositi si alte platforme... care ar fi motivul? Din ce-am analizat eu si avem acces in RO, comisioanele stau aproximativ asa (in ordine ~crescatoare):
- trading212: ~0 tot
- etoro: 25$/retragere, ~0 in rest
- etfmatic: 0.48% comision anual, ~0 in rest
- interactivebrokers: 10$/luna, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- drivewealth: 3$/tranzactie, 35$/retragere
- xtb: 10€/tranzactie, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- tradeville: 15€/tranzactie, minim 10.000ron pt deschidere cont

Daca gresesc, pls sa ma corecteze cineva Posted Image Merci!

Edited by vwvwvw, 20 January 2020 - 13:19.


#49
Timewarp

Timewarp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2011
@dumida1 Am scris mai jos si am atasat grila de comisioane DriveWealth. Sper ca am reusit fiindca nu am atasat pana acum ceva pe forum:
Actiuni intregi: $0.0125 per actiune (minimum
of $2.99 per tranzactie) vanzare / cumparare
Fractiuni de actiuni: $0.99 per tranzactie

Nu le gasesti pe site. A trebuit sa le solicit pe e-mail la suport in mod expres.
Cum spunea un coleg anterior au un site foarte neprietenos.
Dar macar partea de suport e ok. Mi se pare suficient de prompt suportul.

Sper ca ajuta!
Succes.

#50
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018

View PostTimewarp, on 24 ianuarie 2020 - 17:14, said:

@dumida1 Am scris mai jos si am atasat grila de comisioane DriveWealth. Sper ca am reusit fiindca nu am atasat pana acum ceva pe forum:
Actiuni intregi: $0.0125 per actiune (minimum
of $2.99 per tranzactie) vanzare / cumparare
Fractiuni de actiuni: $0.99 per tranzactie

Nu le gasesti pe site. A trebuit sa le solicit pe e-mail la suport in mod expres.
Cum spunea un coleg anterior au un site foarte neprietenos.
Dar macar partea de suport e ok. Mi se pare suficient de prompt suportul.

Sper ca ajuta!
Succes.

Mersi.

#51
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

View Postvwvwvw, on 20 ianuarie 2020 - 13:13, said:


Mi-am activat si eu acum contul la ei, nu pare sa existe ceva mai convenabil dpdv comisioane in prezent in RO cu acces la actiuni US.
Ii folosesti demult, ceva probleme (retrageri etc)? Vad ca au si cont in RON, adica 0 comision conversie... par cam too good to be true sincer Posted Image

Cei care folositi si alte platforme... care ar fi motivul? Din ce-am analizat eu si avem acces in RO, comisioanele stau aproximativ asa (in ordine ~crescatoare):
- trading212: ~0 tot
- etoro: 25$/retragere, ~0 in rest
- etfmatic: 0.48% comision anual, ~0 in rest
- interactivebrokers: 10$/luna, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- drivewealth: 3$/tranzactie, 35$/retragere
- xtb: 10â‚Ź/tranzactie, ~0 in rest (nu stiu sigur la retragere)
- tradeville: 15â‚Ź/tranzactie, minim 10.000ron pt deschidere cont

Daca gresesc, pls sa ma corecteze cineva Posted Image Merci!


Salut, ai reusit sa faci vreo retragere? Sunt reglementati de cineva cei de la trading212 ?

Revolut mi se par shady rau de tot. Zilnic citesc articole cu utilizatori care au contul blocat si nu au acces la bani. Se instiga "SCAM" foarte des si ma sperie asta.
DriveWealth (din cate am inteles) au un parteneriat cu Revolut. Prin DW se tranzactioneaza actiunile din aplicatia Revolut. Comisionul de 35$ mi se pare cam mare, la retragere.

Imi doresc sa apara M1 Finance si Robinhood si la noi.

#52
danny3L

danny3L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2006
Foloseste cineva eToro?
M-ar interesa in primul rand cea mai convenabila metoda de a transfera banii. A incercat cineva sa foloseasca Revolut sau PayPal pentru a alimenta contul si pentru a face retrageri?

#53
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Posttomboy, on 27 ianuarie 2020 - 00:07, said:

Salut, ai reusit sa faci vreo retragere? Sunt reglementati de cineva cei de la trading212 ?
Salut, zilele astea am depozitat pt prima data la ei si am retras suma minima 5ron sa vad cum misca, au intrat banii in 2 zile pe ING. Deposit si withdraw suma exacta in RON, fara conversie nimic, pe card. Avantaj major ca iti poti seta contul la ei in RON, nu stiu daca mai ofera vreo alta platforma asta.

Ii voi folosi exclusiv de acum inainte, nu pare ca au competitie dpdv comisioane, nici macar ceva sa se apropie. Scopul meu e sa investesc long-term intr-un singur ETF diversificat global, ceva simplu... am ales VWRA de la Vanguard: https://americas.van...QUITY##overview

Cred ca majoritatea profitului Trading212 il fac pe urma conturilor de CFD, unde intr-adevar au comisioane. La conturile de Invest cred ca doar din diferenta de spread buy/sell.

De reglementare nu stiu ce sa zic, vad ca sunt pe piata din 2004, par ok... citez dintr-un review:
"Trading 212 is fully compliant with the latest EU regulations. They are regulated by the FCA in the UK, the FCS in Bulgaria, making it one of the most heavily regulated online brokerage services on the market."

View Postdanny3L, on 27 ianuarie 2020 - 16:08, said:

Foloseste cineva eToro?
M-ar interesa in primul rand cea mai convenabila metoda de a transfera banii. A incercat cineva sa foloseasca Revolut sau PayPal pentru a alimenta contul si pentru a face retrageri?
Presupunerea mea e ca Revolut e cea mai buna metoda. Poate un cont curent in USD de la First Bank ar mai fi convenabil, dar nu am incercat.

Edited by vwvwvw, 27 January 2020 - 20:54.


#54
danny3L

danny3L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2006

View Postdanny3L, on 27 ianuarie 2020 - 16:08, said:

Foloseste cineva eToro?
M-ar interesa in primul rand cea mai convenabila metoda de a transfera banii. A incercat cineva sa foloseasca Revolut sau PayPal pentru a alimenta contul si pentru a face retrageri?

Intre timp am facut contul pe eToro. Am folosit contul de USD de pe Revolut pentru a evita comisioanele de conversie si transferul a fost instant. Contul mi-a fost confirmat in mai putin de 24 de ore si a fost nevoie doar de o poza dupa buletin si extras bancar sau o alta factura cu datele si adresa din buletin.
Deocamdata nu am tranzactionat nimic, astept momentul ideal, dar din cate m-am documentat pentru actiuni nu sunt comisioane(atat timp cat nu folosesti leverage). Comisioane ar fi pentru Crypto si Forex, dar eu nu intentionez sa folosesc eToro pentru asta.
Si deja cunoscutul comision de retragere de 25$, deci cine intentioneaza sa investeasca sub 100$ nu prea e recomandat.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate