Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#109
irinelgm

irinelgm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2017

 zstefc, on 05 aprilie 2017 - 23:42, said:

am primit si eu oferta magica

0.15 lei/zi  + 0.169 lei/kWh
la un consum lunar de 250 kwh ... nu cred sa se simta prea tare

nu stiu ce sa fac

cert este ca nu te suna jegosii astia de furnizori ca sa-mi dea ceva in favoarea mea

ma gandesc ca atate zeci de mailuri si telefoane si personal angajat dedicat pentru aceste oferte, doar asa de ochi frumosi ???

nu prea cred


Inceaca si alti furnizori, ca de ex Digi Energy, acolo sunt intr-adevar tarife putini mai mari fata de oferta asta, insa nu se plateste rezervare. De altii nu stiu ce sa zic...

#110
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Azi am fost sunat de cei de la Enel. Au spus ca au vazut cererea mea de a ma muta la RDS si ar vrea sa ma tina la Enel. Mi-au facut aceeasi oferta cu 0.151. M-au intrebat de ce am ales sa ma mut la RDS si ce beneficii am primit acolo (gen telecitire, cont online...). Le-am spus sa imi trimita oferta pe mail si sa ma sune iar maine sa ma decid.
Mi-au facut o comparatie la ultima factura de 1003 lei si au spus ca as plati doar 904 lei, dar la RDS as plati 898 lei conform calculatorului de pe pagina lor.
Deci tot la RDS e mai ieftin. E mai scump KW (155 bani) dar nu mai platesti abonamentul de 15 bani zilnic.

#111
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 1orgu, on 26 decembrie 2016 - 07:38, said:

Orice varianta vei (vom) alege, tendinta este de crestere a facturii. Chiar daca va disparea si taxa radio-tv. se vor gasii alte modalitati de crestere a pretului.
Cred ca am primit cu totii cate un plic pentru actualizarea contractului. Trebuie doar sa complectam niste randuri si sa trimitem prin posta.
Este editat in asa masura sa ramaneam in ceata!
Ce legatura are taxa Radio-Tv cu pretul en electrice? Lumineaza-ne si pe noi cum creste pretul en electrice daca se scoate taxa TV....

 adrian80, on 06 aprilie 2017 - 10:34, said:

E mai scump KW (155 bani) dar nu mai platesti abonamentul de 15 bani zilnic.
Adica vreo 4,5 ron/luna.....

Eu m-as muta de la Enel nu pentru pret ci pentru ca nesimtitii astia nu-mi trimit factura la timp.....Stiu...stiu exista factura electronica dar eu nu vreau s-o activez...eu o vreau pe cea din plic adusa de postas.....cu alte cuvinte vreau sa plateasca posta ca sa primesc factura ...macar atat sa faca italienii astia de rahat....

Edited by Clovis, 06 April 2017 - 11:04.


#112
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013

 Clovis, on 06 aprilie 2017 - 11:00, said:

Ce legatura are taxa Radio-Tv cu pretul en electrice? Lumineaza-ne si pe noi cum creste pretul en electrice daca se scoate taxa TV....


Adica vreo 4,5 ron/luna.....

Eu m-as muta de la Enel nu pentru pret ci pentru ca nesimtitii astia nu-mi trimit factura la timp.....

sa stii ca toti fac la fel. cat timp am fost la eon primeam factura dupa data limita de plata. cred ca o fac intentionat. cei care se descurca cu conturile online e ok, dar batrinii saracii ...

#113
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vreau sa mai fac un topic similar, asa ca intreb aici.

Consum ~1000 KWh/luna. In acest moment am un abonament ENEL "monom cu rezervare". Ce alt furnizor sau ce abonament ENEL mi-ar aduce economii ?

[ https://i.imgur.com/NWo37BF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#114
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
ramai la ce esti acum.
nu vei plati taxa zilnica de 15 bani.

#115
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Am cerut / primit și eu oferta de 0.151+ 0.15/zi. Pare ok, dar o să aștept și contra-oferta E-ON.

#116
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 don_King, on 18 aprilie 2017 - 10:44, said:

Nu vreau sa mai fac un topic similar, asa ca intreb aici.

Consum ~1000 KWh/luna. In acest moment am un abonament ENEL "monom cu rezervare". Ce alt furnizor sau ce abonament ENEL mi-ar aduce economii ?

[ https://i.imgur.com/NWo37BF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuie sa schimbi tipul de abonament .Ai nevoie de CR2 nu CR.cum ai acum....Uite aici ceva care sa te ajute

http://www.infrapane...ormatii-tarife/

Edited by Clovis, 03 May 2017 - 15:25.


#117
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,
M-au sunat si pe mine cei de la enel, mi-au si trimis pe e-mail oferta:


Componentele pretului de furnizare sunt:
· componenta de energie activa - 0.169 lei/kWh
· abonament – 0.15 lei/zi
· transport TG - 0.00085 lei/kWh
· transport TL - 0.01801 lei/kWh
· servicii sistem - 0.01288 lei/kWh
· distributie - 0.14150 lei/kWh
· certificate verzi - 0.04237 lei/kWh
· accize - 0.0047 lei/kWh
· cogenerare - 0.01301 lei/kWh
· TVA 19%

Facind calclulele, fata de cit platesc acum (tot la ei sint abonat) cu noua lor oferta as plati cu 2-3 lei in plus la factura. Cu ce bat ei apa in piua la telefon este faptul ca voi avea pretul garantat 2 ani de zile dar omit sa precizeze ca ei garanteaza doi ani, doar acei 0.15 lei/zi si acel 0.169 lei/kWh.

Insistenta lor de a trece la noua oferta (m-au sunat de vreo 3 ori), minciuna prin omisiune si faptul ca vechiul contract se reziliaza (in loc sa se modifice), ma fac sa zic PAS la aceasta oferta si am sa ramin cu vechiul contract.
Numai viitorul va spune daca am luat o decizie buna sau nu.

In caz ca imi sugerati alt furnizor, sa stiti ca nu ma voi muta deoarece in cazul unor avarii/probleme ar arunca pisica unii de la altii.

#118
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii sa va zic eu cum sta treaba.....Toti furnizorii practica cam aceleasi preturi ...practic nu veti reduce factura cu mai mult de 5 ron la un consum  lunar de 150 kWh......Schimbati furnizorul doar daca aveti probleme cu el in sensul ca nu trimite factura la timp, nu rezolva problemele in timp util....chestii din astea.....alea cu factura mai mica sunt povesti pentru copii.....

#119
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
s-au umplut de ridicol in incercarea de a ne convinge ca vom plati mai putin, daca semnam NOUL contract.
ridicoli.

#120
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013

 Clovis, on 09 mai 2017 - 16:39, said:

Ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii sa va zic eu cum sta treaba.....Toti furnizorii practica cam aceleasi preturi ...practic nu veti reduce factura cu mai mult de 5 ron la un consum  lunar de 150 kWh......Schimbati furnizorul doar daca aveti probleme cu el in sensul ca nu trimite factura la timp, nu rezolva problemele in timp util....chestii din astea.....alea cu factura mai mica sunt povesti pentru copii.....

nu este chiar asa. cine nu a schimbat niciodata furnizorul plateste factura in regim reglementat unde exista acea componenta CPC la un tarif foarte mare, ultima data parca era in jur de 0.5 ron/kwh si reprezenta 75% din total consum. sa treci la 0,17 ron/kwh pentru tot consumul nu e chiar de ignorat. e adevarat ca nu faci avere din diferenta de pret dar se castiga aprox. 15-20%. daca calculezi lunar pare un mizilic care nu merita. dar daca calculezi anual constati ca, castigi ~ 2 luni.

aproape aceeasi poveste si la gaz. furnizorul meu de gaz imi trimite in plicul cu factura un nou contract. cica s-au egalizat preturile intre consumatorul casnic si cel noncasnic si trebuie semnat un nou contract. vrajeala bineinteles. de fapt el vrea sa ma faca sa trec de la tariful reglementat la un tarif negociat chipurile. doar ca acest tarif l-a negociat el cu el, ca pe mine nu ma intrebat nimeni. si pe deasupra e si mai mare decat cel reglementat. dar, marele avantaj ar fi ca mi-l garanteaza 12 luni. aici voi zice pas momentan. mai vedem cum evolueaza lucrurile.

Edited by blackiesasha, 27 May 2017 - 09:13.


#121
dune3001

dune3001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.10.2014
Daca tot se vorbeste de Enel, vreau si eu sa intreb pe aici daca poate cineva sa imi explice si mie oferta asta de la ei si ce ar trebui sa aleg. Ca m-au bagat de tot in ceata, mai ales ca nu ma pricep deloc la chestii de genul.

Multumesc!

https://drive.google...iew?usp=sharing

#122
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Foarte util
http://www.anre.ro/r...rator-de-tarife

#123
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 21.01.2013

 dune3001, on 27 iulie 2017 - 17:43, said:

Daca tot se vorbeste de Enel, vreau si eu sa intreb pe aici daca poate cineva sa imi explice si mie oferta asta de la ei si ce ar trebui sa aleg. Ca m-au bagat de tot in ceata, mai ales ca nu ma pricep deloc la chestii de genul.

Multumesc!

https://drive.google...iew?usp=sharing

aia este o oferta de furnizare in regim reglementat, cum are aproape toata lumea.
daca vrei un pic mai bine ceri o oferta in regim negociat.

#124
cosminph

cosminph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2014

 costinuti, on 26 decembrie 2016 - 12:05, said:

Nu este adevarat, si cine te opreste sa resemnezi contractul ori sa reziliezi in cele 21zile conform legii, bineanteles fara nici o penalitate?
Atata timp cat prima factura vine dupa 30 de zile, cele 21 se zile sunt apa de ploaie.

 tataiepure, on 27 iulie 2017 - 21:52, said:

Enel Energie Muntenia S.A. /00 - 24/ 0.1650/ 0.0157/ 0.0105/ 0.1415/ 0.3327/ 0.4756/ Enel Fix(...).

(0,4756 x 100kw) + (0,16 x 30zile x 19%)=47,56+5,71=53,27 lei
Dar din ce se compune tariful de 0,4756 lei/kw nu se precizeaza toate componentele.

Edited by cosminph, 18 September 2017 - 15:42.


#125
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am semnat in decembrie 2016 oferta aia cu fix online.. bine, atunci era 0.05 lei rezervarea si 0.147 kwh. Si, la cei 400 khw/luna (medie) mi-a scazut factura cam cu 35 lei (40 total, dar am scazut taxa radio-tv).

#126
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai poate posta cineva aici calculatia din ultima factura pentru Enel Fix Onilne (doar zona de cifre din factura), pentru casnici?

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate