Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1333
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
A, mda, nu te incadrezi la rezidentiali.

#1334
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 13 martie 2023 - 13:40, said:

Sunt la ENEL atat cu EE (pe PFA) cat si cu GN (pe PF). O luna mi-am luat-o ca nu am trimis declaratia pe propria raspundere si am fost tarifat pe EE cu destul de mult.
Daca incep sa fac demersurile de acum, voi gasi la toti furnizorii aceleasi preturi plafonate pana in martie 2025 sau pana cand zic astia?
Intrebarea ramane valabila.

#1335
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Mi-a venit mie recalculare la Enel.Din iunie pana acum.Aveam 0.68 și ca și consum am avut 500-600(casa cu toate acareturile, încărcare mașina electrica etc).Pe lângă ce am plătit deja mi-a venit recalculare la prețul de 1.26lei pe toată diferența de la cât era TEORETIC contractul,adică pe 200kw maxim.Așa ca, voi trece frumos pe hidroelectrica.

#1336
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Poti sa dai o poza cu calculatia/tabelul de pe factura? Exista acolo mentiune despre plafonare si cost inainte de aplicarea plafonarii?

#1337
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Au venit 2 facturi

Attached Files



#1338
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, nu prea inteleg.
Vad ca la a doua factura ai avut, prin plafonare, reducere la aproximativ jumatate.
Ce e dubios, de ce reducerea e exprimata si in kWh, nu doar in bani.

#1339
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2023 - 14:55, said:

Enel sper sa arda in iad. M-au ars cu un pret de 3-4 ori mai mare decat hidro timp de cateva luni pana am reusit sa trec la hidro. M-au asigurat la telefon ca pretul va fi cel negociat in contrat (~0.8 lei/kWh). Insa a fost un pret de 3-4 ori mai mare. Nu aveam dovada sa le fac reclamatie, trebuia sa cer in scris insa am crezut ca sunt corecti. In schimb au fost niste hoti (dovedit).

Sper sa arzi in iad, Enel!


edit: ca sa poata sa ma arda bine, Enel nu mi-a trimis timp de vreo 3 luni factura anul trecut in primavara. Asta ca sa nu stiu ca eu de fapt sunt taxat la 2-3 lei /kWh.. si nu cum era negociat in contract, contract agreat de ambele parti, semnat etc. Am semnat contract valabil 12 luni in anul 2021 prin vara. Deci valabil pana in 2022 in vara. Desi ma aflam sub conditiile contractului semnat, ei m-au taxat cu alt pret kWh. Cand am vorbit prin februarie cu ei la telefon, mi-au spus sa stau linistit, pretul care este in contract pe ala il voi avea deoarece contractul expira in vara. Cu gura lor mi-au spus sa stau linistit ca nu voi fi taxat cu 2-3 lei kWh.

Sa arzi in focurile iadului, companie draceasca ce esti! Sper sa dai faliment si sa te duci pe apa sambetei. Asemenea companii nu au ce cauta pe piata.


edit2: sper sa mai citeasca si actionarii enel pe aici. Mesaj pt ei. Sa va manance falimentul. Mai bine sa intre o companie noua pe piata decat o companie ca a voastra.
Nu poti compara hidro cu enel,hidro e producator-furnizor,in calitate de producator iti vinde energia cu cat vrea enel cumpara energie

#1340
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
După metoda Hidroelectrica, și Enel a avut o pauza in emiterea facturilor, azi am primit prima factura după vreo 2 luni.

#1341
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Previzibil, tinand cont de modificarile legislative care au impactat modul in care se face facturarea.

De la Hidro inca nu am primit vreo factura, sunt client la ei din Octombrie. Dar ma asteptam la asta, pentru ca la data semnarii contractului erau cu 6 luni in urma la facturare.

#1342
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Factura sosita cuprinde ca perioada de facturare 16.12-31.12 la Enel.
La HE o am pe mama, nu a sosit factura pe august, trebuie sa vina zilele astea.

#1343
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Am uitat sa va spun un lucru: factura a fost emisa pe 28.03, pe data de 26.01 am trimis in sistemul lor cererea de plafonare (am primit raspuns ca totul a fost trimis corect) si cu toate astea pentru cei 155kWh am fost facturat cu 201 lei adica exact 1,3 lei/kWh.

Din doua, una: ori nu au tinut cont de ce am trimis ori intra in vigoare cand perioada de facturare este dupa luna ianuarie, dupa 26.01...

#1344
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdanghetau, on 29 martie 2023 - 12:51, said:

Factura sosita cuprinde ca perioada de facturare 16.12-31.12 la Enel.
La HE o am pe mama, nu a sosit factura pe august, trebuie sa vina zilele astea.
Vezi ca vin in cateva zile si urmatoarele

#1345
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit astazi un email care ma anunta urmatoarele:

Art 1. Se modifica dupa cum urmeaza Art 4, alineatul 2) Prelungirea duratei contractului, litera a) din Contractul de
furnizare a energiei electrice:
Contractul se va prelungi prin act adițional transmis Clientului de către Furnizor odată cu noile condiții
economice aplicabile dupa încetarea valabilitații condițiilor economice existente, menționate în Anexa A, cu cel
puțin 30 de zile înainte de încetarea contractului prin ajungere la termen. Refuzul Clientului de prelungire a
contractului trebuie comunicat Furnizorului în scris, în termen de 15 zile de la transmiterea actului adițional și a
noilor conditii economice. Lipsa refuzului clientului prezentat in forma scrisă sau nereturnarea către Furnizor a
Actului adițional semnat, va avea drept efect prelungirea tacită a contractului pentru perioade succesive egale
cu durata inițială, numite durate extinse, cu aplicarea noilor condiții economice.
Art 2. Se modifica dupa cum urmeaza Art 5 - Incetarea contractului, litera c) din Contractul de furnizare a energiei
electrice:
Efectele contractului încetează dacă:
1. Furnizorul nu transmite noile condiții economice cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea valabilității
condițiilor economice stipulate în Anexa A și Clientul solicită în mod expres încetarea contractului pentru acest
motiv. În situația în care, în termen de 15 zile de la transmiterea noilor condiții economice, Clientul nu își
exprimă, printr-o notificare, refuzul acestora, noile condiții sunt considerate acceptate de către Client și se vor
aplica între părți pe durata menționată expres în textul acestora;
2. Clientul refuză în mod expres noile condiții economice transmise de către Furnizor.
Prezentul Act Adițional își produce efectele începând cu data de 16.07.2023.


Traducerea? Intreb deoarece din 26 mai eu am solicitat schimbarea furnizorului de la EE PFA la Hidroelectrica (PF-casnic) si inca nu s-a modificat nimic din cate observ. Ce e ingrosat are legatura cu termenii in care poti declina contractul sau se revine la un tarif marit dupa ce dispar subventiile/plafonarea?

Attached File  Captură de ecran 2023-06-17 095859.png   302.84K   3 downloads

Edited by danghetau, 17 June 2023 - 09:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate