Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Materiile fara nici un rost...

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 21.06.2016
Mintea nu oboseste, doar se antreneaza.
Bine, unii sint nascuti gata obositi.
Un creier neantrenat se comporta ca va de el.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 December 2016 - 23:41.


#74
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Mintea nu oboseste? Cati ani ai? Lucreaza luni de zile de dimineata pana seara sa vezi cat dureaza pana te ia salvarea.
In fine, e exact motivul pt care @candreifx regreta acum ca nu a invatat mai mult in liceu. Programa scolara e complet nepotrivita pt mintea copilului, e comunista, depasita, provoaca sila volumul si metodele seci de predare. Copilul nu constientizeaza ca invata pt viitorul lui ci pt ca e obligat si pt nota. De aceea are nevoie sa fie antrenat, vorba ta, stimulat si motivat potrivit varstei lui, nu distrus.
Programa e facuta de profi cu idei invechite ca sa nu zic stupide, na ca am zis, care probabil traiesc cu impresia ca toti copiii gandesc matur ca ei si pot prinde tot doar ca-s putori, te apuca rasul.

Edited by andreim77, 19 December 2016 - 23:54.


#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 21.06.2016
Am suficienti ani ca sa stiu ca nu te ia salvarea de la "lucru" ci de la rutina si lipsa de folosire a mintii.
E plin de oameni care lucreaza 12-16h in functii de raspundere si nu-i mai ia salvarea.
Occidentul e deja pe panta imbecilizarii, nu inteleg de unde graba sa ne ducem dupa ei. Pentru ca noi sintem buni la asta, nu e nici o problema sa-i ajungem oricind.

#76
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Deja este offtopic, dar mă gândeam la un nepot de-al meu care face în clasa a V-a, printre alte materii, geografie în engleză. Dacă nu făcea geografie clasică, mai ziceam, hai, sunt prea deştepţi şi acuma învaţă direct în limba engleză. dar el face şi geografie separat. Deci ... nu văd scopul acestei materii. Acele cuvinte noi în limba engleză le-ar putea învăţa prin aprofundarea limbii engleze ... O altă materie în plus de umplutură?
Am o nepoată la step by step. Îmi place acest învăţământ alternativ. Învaţă prin joacă. Pe mine m-a convins. Sper din tot sufletul să se accepte continuarea acestui tip de învăţământ şi în clasele V - VIII aşa cum este în plan de proiect momentan.
În fine, eu nu am să uit un lucru, eram prin Buşteni în urmă cu zeci de ani, prin clasa a IV-a şi uitasem acasă cartea de la citire, una roşie. Şi am găsit un băiat la hotel de la care am împrumutat acea carte, fiind tot în clasa a IV-a. El de prin Cluj, eu din Piatra Neamţ. Eram amândoi pe la aceleaşi lecţii, era aceeaşi carte. Oare o să mai fie vreodată la fel?

#77
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016
Am vazut anumite comentarii cum ca muzica si desenul te invata multe lucruri...( am 10 la amandoua dar nu sunt genul care vaneaza note pentru o medie cat mai mare, as prefera sa facem geografie sau istorie inloc) sunt de acord atata timp cat s-ar preda anumite curiozitati , nu sa ne puna profii sa mazgalim ceva sau sa cantam 2 strofe si gata nota!
Atat materia care se preda cat si anumite ore sunt degeaba , chiar nu ne pregatesc pentru viata !
Eu daca as putea modifica orele , as crea o catedra speciala in care as unii 3-4 ore in una singura.In aceasta ora s-ar preda curiozitati din domeniul muzicii al desenului al literaturii,curiozitati din latina etc. adica lucruri la care elevii pot afla lucruri noi fara sa fie nevoiti sa se fii nascut talentati pentru a canta sau a desena.Iar pentru cei care vor sa cante si sa deseneze as lasa ore in normale in care isi pot arata talentul

Invat la cel mai bun liceu din judetul meu insa când am vazut ce se invata aici...e jale!Singurele ore unde cu adevarat invatam lucruri care ne fascineaza sunt istoria ,geografia,engleza si biologia si asta pentru ca profesorii isi dau interesu si mai ies din afara programei pentru a ne invata lucruri interesante care ne-ar putea ajuta cândva. Restul de 13 ore sunt absolut degeaba , pur si simplu profii predau ceva tocim 2-3 rânduri sau venim cu un referat tras la xerox si toti iau 8 9 si 10...
Invatamantul trebuie schimbat neaparat

Edited by BlackyOne, 20 December 2016 - 01:53.


#78
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Singura constatare certă și palpabilă pe care o pot face din acest topic este că limba și literatura română nu se mai prea predă elevilor de astăzi ...

#79
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Ba, eu cred ca se preda, insa probabil e trecuta de elevi precum Blacky la lista de materii inutile. Pana la urma, in ritmul in care ne americanizam - pe viitor, probabil, va fi engleza limba oficiala.
Nu-i rau sa stii engleza - dar e pacat sa-ti bati joc de limba stramosilor tai.

View PostBlackyOne, on 20 decembrie 2016 - 01:36, said:

Am vazut anumite comentarii cum ca muzica si desenul te invata multe lucruri...( am 10 la amandoua dar nu sunt genul care vaneaza note pentru o medie cat mai mare, as prefera sa facem geografie sau istorie inloc) sunt de acord atata timp cat s-ar preda anumite curiozitati , nu sa ne puna profii sa mazgalim ceva sau sa cantam 2 strofe si gata nota!
Atat materia care se preda cat si anumite ore sunt degeaba , chiar nu ne pregatesc pentru viata ! Stii tu sigur ! Ai trecut deja prin viata si nu te-a ajutat...
Eu daca as putea modifica orele , as crea o catedra speciala in care as unii 3-4 ore in una singura. In aceasta ora s-ar preda curiozitati din domeniul muzicii, al desenului, al literaturii,curiozitati din latina etc. adica lucruri la care elevii pot afla lucruri noi fara sa fie nevoiti sa se fii nascut talentati pentru a canta sau a desena.Iar pentru cei care vor sa cante si sa deseneze as lasa ore in normale in care isi pot arata talentul

Invat la cel mai bun liceu din judetul meu insa când am vazut ce se invata aici...e jale!(total de acord, esti exemplu elocvent) Singurele ore unde cu adevarat invatam lucruri care ne fascineaza sunt istoria ,geografia,engleza si biologia si asta pentru ca profesorii isi dau interesul si mai ies din afara programei pentru a ne invata lucruri interesante care ne-ar putea ajuta cândva. Restul de 13 ore sunt absolut degeaba , pur si simplu profii predau ceva tocim 2-3 rânduri sau venim cu un referat tras la xerox si toti iau 8 9 si 10...
Invatamantul trebuie schimbat neaparat

Doar cateva mici corecturi, ca ar fi fost prea mult sa pun toate virgulele. Despre constructia logica a frazelor nici nu mai pot comenta...

Edited by florinel, 20 December 2016 - 07:38.


#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 21.06.2016
O chestie evidenta si pe forumuri: oamenii peste 40 de ani, indiferent de studii si meserie, scriu mult mai corect decit "intelectualii" facuti in ultimii ani.

PS: ce e aia curiozitati?

Edited by vrajitoruldinoz, 20 December 2016 - 07:58.


#81
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pt craciuncostel
In colegiile/liceele bilingve pt limba engleza( ex George Cosbuc Bucuresti) se studiaza pe parcursul celor 4 ani :
geografia Marii Britanii , istoria Marii Britanii , geografia SUA ,istoria SUA  in limba engleza
(plus ore de engleza) cu profesori nativi vorbitori de limba engleza.

Plus ca aceleasi geografii si istorii ,intr adevar mai rezumate se/sau studiaza/at si la geografia si istoria in limba Romana.
Iar munca pt copil in plus ...

Edited by goguboeru, 20 December 2016 - 11:57.


#82
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Pt vrajiroruldinoz
Si la profesiunile acestea m-am referit ;
" Ma refer la toate slujbele de upper middle class, inginerie de toate felurile si cu tot ce e tehnic, IT, chiar medicina."

Si sa continui cu "excelenta "scoala de acum.

Meditatii la : Lb Romana ,Mate, fizica,chimie,info,engleza.
Pt un copil care invata bine (9,85 media de intrare la liceu), dar se plangea ca nu intelege ce sepreda  de ex profa de chimie.
De ce  cu meditatoarea de chimie a reusit sa inteleaga si la un moment dat nu a mai avut
nevoie de meditatii reusind ea singura sa se descurce cu manualul, ca din clasa ...jale ?

De ce trebuie sa ai nevoie de pregatire suplimentara, pt un copil care invata, nu chiuleste de la ore
si de care parintii se ocupa/ingrijesc sa nu plece la scoala cu lectiile nepregatite/invatate,
ca sa poata obtine la bacalaureat o nota buna ?

Eu ca parinte "iti dau' un elev ok din punctul de vedere al scolii ( nu e tampit ,ma asigur ca invata lectiile ce i le dai, nu chiuleste )
Tu scoala de ce nu iti faci treaba ?
Probleme de structura ? curicula sau cum ii spune  ? Calitatea cadrelor ?

Pai fa Domne' ceva ca te platesc prin zeci de taxe si impozite si nu imi mai chinui copilul si pe mine cu
meditatii si materii predate degeaba timp indelungat ( meditatii=timp in plus de invatare/oboseala pt copil iar pentru parinte efort financiar in plus)

Parerea mea.

Edited by goguboeru, 20 December 2016 - 12:53.


#83
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014
Propunerea mea (am mai scris asta de mai multe ori pe forum): La admiterea la facultate sa nu conteze deloc notele din liceu, iar admiterea sa se faca numai pe baza notelor de la bacalaureat si a unui examen scris de admitere la facultate.
Astfel elevul se poate concentra pe materiile care le considera utile, iar la restul sa ia doar note de trecere.

Eu am stiu de la inceputul liceului ca vreau sa dau la politehnica care da examen de admitere, iar nota finala de admitere este 80% examen scris de admitere si 20% nota de la bacalaureat. Astfel, mie chiar mi-a placut liceul pentru ca nu m-am stresat deloc cu foarte multe materii, ci ma focusam doar pe matematica/fizica/informatica (plus romana in a 12-a pt bac).

Edited by Soulstream, 20 December 2016 - 14:35.


#84
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,704
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpufonel, on 19 decembrie 2016 - 21:33, said:

Cum zicea cineva mai sus: un elev pricepe mai bine reproducerea celulara daca vede o aimatie decat daca citeste despre ea.
De la cls 5-6 incolo merge treaba asta.

#85
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View PostSoulstream, on 20 decembrie 2016 - 14:34, said:

Propunerea mea (am mai scris asta de mai multe ori pe forum): La admiterea la facultate sa nu conteze deloc notele din liceu, iar admiterea sa se faca numai pe baza notelor de la bacalaureat si a unui examen scris de admitere la facultate.
e absurd ca media din toti anii de la toate obiectele sa conteze. si din principiu si pt ca se pot pune note dupa ureche, sa nu-i strice media unuia bun sa se razbune pe altul. asta-i alta ramasita din comunism, notarea dupa nivelul general al elevului si relatia cu proful, nu dupa cum invata, obiectiv. ii place mate bun, vrea istorie sau muzica si mai bun. nu vrea mate, asigura-te ca faci totul (tu, sistem si prof) ca sa poata asimila notiunile oricarui obiect si sa se poata dezvolta pe ce prefera.
Limba romana, gramatica e bine sa fie studiata riguros de catre toti elevi, dar nu si literatura, nu atat de detaliat, fara cap, cu comentarii si referate standard, fara abatere de la linia oficiala.

#86
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016

View Postflorinel, on 20 decembrie 2016 - 07:37, said:

Ba, eu cred ca se preda, insa probabil e trecuta de elevi precum Blacky la lista de materii inutile. Pana la urma, in ritmul in care ne americanizam - pe viitor, probabil, va fi engleza limba oficiala.
Nu-i rau sa stii engleza - dar e pacat sa-ti bati joc de limba stramosilor tai.



Doar cateva mici corecturi, ca ar fi fost prea mult sa pun toate virgulele. Despre constructia logica a frazelor nici nu mai pot comenta...

Tare urasc oamenii de genul tau, intelectuali pe internet iar in realitate sunt niste analfabeti(poate tu esti o exceptie)
Sunt pe un forum(virgula) nu sunt la un examen.Nu imi scriu CV-ul pentru a pune tot virgula cu virgula , daca as face asta mi-as irosi mereu 10 minute din viata ca sa vada niste necunoscuti ca vezi doamne scriu eu corect...

@vrajitorul curiozitati , adica lucruri care sa iti atraga atentia si care s-ar putea sa-ti fie de folos in viata chiar daca nu vrei sa te specializezi pe acea materie predata
De exemplu la limba latina ultima oara am avut de invatat un text de o pagina pe dinafara, ceea ce a fost exrtrem de greu si fara folos.Iar asta nu cred ca o sa ma ajute cu ceva vreodata
Dar as fi de acord ca inloc de asta, sa ne fi pus sa invatam despre luptele din arene si de ce erau acestea create , luptele au fost create pentru distractia poporului si pentru a face oamenii sa nu se revolte (lucru din care elevii pot invata in viata mai departe sa nu primeasca de la un partid o bucata de paine si gata sa-i voteze , adica sa nu se vanda asa usor) asta e doar un exemplu

Edited by BlackyOne, 20 December 2016 - 17:49.


#87
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
'telectualii astia fonfaiti care cauta greseli pe forum pt ca nu-s in stare sa vb la subiect sunt tot o ramasita comunista. deturneaza discutia cand de fapt la 15-20 de ani erau la fel.

#88
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Un coleg de forum a pus azi o intrebare .Ia uitati Dvs.cum incepe el :

"Salut

Am o rugaminte la voi.
Niciodata nu am inteles chestiile ce tin de contabilitate si termenii de c...t ce
tin de administratie (la scoala am fost prea ocupat sa stiu ce drac se intampla cu celulele din frunzele florilor  ) ."

Utilitatea informatiilor predate in scoala...


Ca sa nu imi mai aduc aminte de profa de info care a facut copilul sa aiba repulsie fata de aceasta materie.
Si nu ca ar fi avut probleme cu mate, avea numai 9 si 10 la fel si fizica inclusiv olimpiade .
Un exemplu ca ii placeau stiintele exacte si ca nu ar fi trebuit sa aiba probleme cu info,  acum
studiaza in UK fizica cu specializare in astrofizica.(MPhys)
Efectiv profa nu a reusit sa ii faca sa le placa aceasta materie.Nu era singura care a avut probleme cu ea.

#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,806
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgoguboeru, on 20 decembrie 2016 - 12:39, said:

Pt vrajiroruldinoz
Si la profesiunile acestea m-am referit ;
" Ma refer la toate slujbele de upper middle class, inginerie de toate felurile si cu tot ce e tehnic, IT, chiar medicina."

Si sa continui cu "excelenta "scoala de acum.


E totusi mai bine sa invete prea mult si prost decit deloc... Vestul merge in directia ailalata.

Quote

Un exemplu ca ii placeau stiintele exacte si ca nu ar fi trebuit sa aiba probleme cu info,  acum
studiaza in UK fizica cu specializare in astrofizica.(MPhys)

Exact ce spuneam. Daca crestea in UK crezi ca i-ar fi fost la fel de simplu?

#90
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBlackyOne, on 20 decembrie 2016 - 17:47, said:

Tare urasc oamenii de genul tau, intelectuali pe internet iar in realitate sunt niste analfabeti(poate tu esti o exceptie)
Sunt pe un forum(virgula) nu sunt la un examen.Nu imi scriu CV-ul pentru a pune tot virgula cu virgula , daca as face asta mi-as irosi mereu 10 minute din viata ca sa vada niste necunoscuti ca vezi doamne scriu eu corect...

@vrajitorul curiozitati , adica lucruri care sa iti atraga atentia si care s-ar putea sa-ti fie de folos in viata chiar daca nu vrei sa te specializezi pe acea materie predata
De exemplu la limba latina ultima oara am avut de invatat un text de o pagina pe dinafara, ceea ce a fost exrtrem de greu si fara folos.Iar asta nu cred ca o sa ma ajute cu ceva vreodata
Dar as fi de acord ca inloc de asta, sa ne fi pus sa invatam despre luptele din arene si de ce erau acestea create , luptele au fost create pentru distractia poporului si pentru a face oamenii sa nu se revolte (lucru din care elevii pot invata in viata mai departe sa nu primeasca de la un partid o bucata de paine si gata sa-i voteze , adica sa nu se vanda asa usor) asta e doar un exemplu

ANALFABÉT, -Ă, analfabeți, -te, s. m. și f., adj. (Persoană) care nu știe să scrie și să citească; neștiutor de carte. ♦ Fig. Ignorant; incult.  Sper ca intelegi din definitia asta cine se prezinta ca analfabet(a).

Felul in care scrii pe un forum, modul in care te exprimi prin viu grai sunt cartea ta de vizita. Arata cat te respecti pe tine in relatia cu altii, arata cum ii respecti pe ceilalti.
Cand scrii fara cap si fara coada, fara semne de punctuatie - pentru ca ti-ar fi luat 10 min in plus(10 minute pentru niste virgule si o constructie logica a unei fraze????) - e ca atunci cand merg la piata si-mi zice negustorul "hai sa-ti dau doua morcovele".
Toata lumea face greseli. Problema apare atunci cand staruiesti in greseala, ba chiar te inflamezi. Arata superficialitate.

View Postandreim77, on 20 decembrie 2016 - 17:52, said:

'telectualii astia fonfaiti care cauta greseli pe forum pt ca nu-s in stare sa vb la subiect sunt tot o ramasita comunista. deturneaza discutia cand de fapt la 15-20 de ani erau la fel.

Mda, prefer titulatura asta decat generatiile libere, care considera ca au dreptul doar sa ceara, fara a oferi nimic in schimb.

Edited by florinel, 21 December 2016 - 12:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate