Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Materiile fara nici un rost...

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#109
Gerasimov

Gerasimov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2017

View Postcandreifx, on 19 decembrie 2016 - 01:04, said:

Tu ai probleme și cu romana, bag eu de seama.
Latina se folosește. Toate denumirile științifice ale plantelor / animalelor sunt în latină. De vorbit, nu cunosc. Nu sunt în domeniu.
Uite... fara suparare dar si tu esti unul din motivele pentru care suntem o natie de cretini :)
Adica ca sa spui, urs, captra, vitel, bou, caine ori pisica trebuie sa stii denumirea stiintifica??? pai ce ma intereseaza denumirea stiintifica a animalelor ori a plantelor ??? Ma sterg la cur cu ea???
Of Doamne :( Cand ne vom trezi... e de ajuns o petitie semnata de 10,000 de elevi si o voce puternica pentru a schimba sistemu din temelii dar asta e, pe nimeni nu intereseaza.

#110
ALX11

ALX11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.02.2016
Că să spui  exemplele tale nu ai nevoie de denumirea științifică, dar sunt alte animale la care numele lor coincide cu numele științific. Denumirea științifică e utilă pentru animalele/plantele mai recent descoperite deoarece le poate explica unele proprietăți. Și dacă mai descoperi un animal în calitate de biolog cum îi bagi denumirea științifică? După limba latină... Bine, nu chiar toată lumea are nevoie de limba latină...

#111
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGerasimov, on 21 ianuarie 2017 - 03:27, said:

Uite... fara suparare dar si tu esti unul din motivele pentru care suntem o natie de cretini Posted Image
Adica ca sa spui
Las' ca nici tu nu esti departe.

#112
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGerasimov, on 21 ianuarie 2017 - 03:27, said:

Uite... fara suparare dar si tu esti unul din motivele pentru care suntem o natie de cretini Posted Image
Adica ca sa spui, urs, captra, vitel, bou, caine ori pisica trebuie sa stii denumirea stiintifica??? pai ce ma intereseaza denumirea stiintifica a animalelor ori a plantelor ??? Ma sterg la cur cu ea???
Of Doamne Posted Image Cand ne vom trezi... e de ajuns o petitie semnata de 10,000 de elevi si o voce puternica pentru a schimba sistemu din temelii dar asta e, pe nimeni nu intereseaza.
Ai dreptate, daca vrei sa le cunosti, denumirile in latina ale plantelor sau animalelor, se pot invata si fara a face cursuri de limba latina la scoala.

Care ar trebui sa fie noul sistem de invatamant care sa se ridice la nivel de secol XXI?

#113
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2017 - 14:15, said:

Ai dreptate, daca vrei sa le cunosti, denumirile in latina ale plantelor sau animalelor, se pot invata si fara a face cursuri de limba latina la scoala.

Care ar trebui sa fie noul sistem de invatamant care sa se ridice la nivel de secol XXI?


In opinia mea singurele materii care trebuie sa ramana obligatoriu ar fii romana , o limba straina , matematica ,istoria , geografia,biologia si cam atat ( desigur si la astea sa se revizuiasca programa scolara si sa se predea lucruri mai folositoare sau interesante din care chiar se poate invata ceva)
6materii de baza + altele optionale la care te duci daca vrei sa profesezi intr-un domeniu ,gen cursurile de la facultate  ( daca vrei cantaret sau ceva te duci la orele de muzica , daca vrei sa devii afacerist  te duci la economie etc)
Si cred ca ar trebuii sa se bage neaparat ore de lectii pentru comportament , adica elevii sa invete cum trebuie sa se comporte când iau masa la un local , in ce mod trebuie sa se imbrace la diferite ocazii, cum si când se saluta persoanele de diferite varste si din diferite functii etc, adica lucruri de bune maniere si care chiar ii vor folosii la ceva in viata

#114
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBlackyOne, on 27 ianuarie 2017 - 01:24, said:


Si cred ca ar trebuii sa se bage neaparat ore de lectii pentru comportament , adica elevii sa invete cum trebuie sa se comporte când iau masa la un local , in ce mod trebuie sa se imbrace la diferite ocazii, cum si când se saluta persoanele de diferite varste si din diferite functii etc, adica lucruri de bune maniere si care chiar ii vor folosii la ceva in viata

Alea le invata acasa, de la parinti.

#115
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBlackyOne, on 27 ianuarie 2017 - 01:24, said:

In opinia mea singurele materii care trebuie sa ramana obligatoriu ar fii romana , o limba straina , matematica ,istoria , geografia,biologia si cam atat ( desigur si la astea sa se revizuiasca programa scolara si sa se predea lucruri mai folositoare sau interesante din care chiar se poate invata ceva)
Fiind cultura generala la acest nivel, trebuie sa un habar despre curentul electric, de un fenomen chimic, de mai multe pe care le-ai exclus.

#116
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBlackyOne, on 27 ianuarie 2017 - 01:24, said:

In opinia mea singurele materii care trebuie sa ramana obligatoriu ar fii romana , o limba straina , matematica ,istoria , geografia,biologia si cam atat ( desigur si la astea sa se revizuiasca programa scolara si sa se predea lucruri mai folositoare sau interesante din care chiar se poate invata ceva)
6materii de baza + altele optionale la care te duci daca vrei sa profesezi intr-un domeniu ,gen cursurile de la facultate  ( daca vrei cantaret sau ceva te duci la orele de muzica , daca vrei sa devii afacerist  te duci la economie etc)
Si cred ca ar trebuii sa se bage neaparat ore de lectii pentru comportament , adica elevii sa invete cum trebuie sa se comporte când iau masa la un local , in ce mod trebuie sa se imbrace la diferite ocazii, cum si când se saluta persoanele de diferite varste si din diferite functii etc, adica lucruri de bune maniere si care chiar ii vor folosii la ceva in viata
Din cele vechi "trebuie sa ramana obligatoriu ar fi romana, o limba straina, matematica, istoria, geografia, biologia"  adica "6 materii de baza + altele optionale" iar ca noutate "lectii pentru comportament" in societate, desi acest lucru se poate face la orele de dirigentie daca mai exista asa ceva :).
Altceva nimic, nimic?

Edited by poadol, 27 January 2017 - 16:10.


#117
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Scoala sau liceul pe stil american (statul Texas):

"E dificil să povestesc aici o experienţă atât de vastă. Am înţeles că în America erau mai multe programe care plasau studenţi străini din toată lumea în familii americane care doreau să-i găzduiască. Fundaţia domnului Soros accesase pentru noi un asemenea program, îmi plătise biletul de avion şi îmi oferea suma de 75 de dolari în fiecare lună, ca bani de buzunar. Nu mi-au ajuns, dar nici nu aveam cum să cer de la ai mei (era înainte de transferurile de bani instant) şi chiar şi aşa ai mei nu stăteau bine cu banii. Am învăţat să mă administrez şi să fiu chibzuit. Cu ultimul cec mi-am cumpărat manualul de anatomie care a costat 50 de dolari şi pe care îl am până în ziua de azi. Liceul era ceea ce în România ar fi o şcoală de ţară, dar cu un nivel dincolo de ce v-aţi putea imagina. Acest sistem de a aduna elevi de pe distanţe foarte mari le permitea să creeze şcoli bine dotate, cu profesori foarte buni.

Am învăţat doar şase materii – literatură americană, matematică, informatică, anatomie, istorie şi o oră despre film şi televiziune pe care am ales-o pentru că mi s-a părut de nerezistat să te duci la şcoală şi să te uiţi şi să vorbeşti despre filme. Pentru că acolo elevii pot alege ce doresc să înveţe! Mi-ar fi plăcut să aleg ora de actorie, dar nu mai erau locuri. Fără să vreau, am învăţat limba.

Limba aceasta m-a ajutat să-mi câştig ca traducător banii de buzunar în facultate şi banii de mâncare în rezidenţiat. M-a ajutat să pot să accesez programe de formare şi să citesc cărţi şi studii de specialitate." Şi eu sunt sorosist

#118
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBlackyOne, on 27 ianuarie 2017 - 01:24, said:



In opinia mea singurele materii care trebuie sa ramana obligatoriu ar fii romana ,


Pina aici am citit.
Toti anaflabetii au opinii despre materiile din scoala... dar macar stiu ce le lipseste.

#119
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpoadol, on 30 ianuarie 2017 - 15:51, said:

Scoala sau liceul pe stil american (statul Texas):

Halal exemplu.
Nu numai ca sistemul de educatie american e modest cu totul (la medie ma refer), dar Texas e pe locul 21 intre state.

#120
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
poadol
"oră despre film şi televiziune pe care am ales-o pentru că mi s-a părut de nerezistat să te duci la şcoală şi să te uiţi şi să vorbeşti despre filme."
Eu am vazut destul de multe filme, si am si comentat cateva. Dar in afara ca fac mistouri la adresa sfertodoctilor, sincer, nu vad la ce foloseste
Altfel, astept pe aria de filme sa fiu umilit cu ce ai invatat acolo..
Dar, asa, in trecere, sa fereasca dzeu copy pui monta....
De aplicare unor formule si rezolvarea 3R. Dne fereste si Maica Domnului.
Da, cred ca o sa astept mult si bine.. Amenintarea cu puie monta face minuni..

Edited by Prien, 31 January 2017 - 00:46.


#121
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
N-am fost pe taram american. Posted Image
Sper ca atata te ajuta sa intelegi ca ai inteles gresit, sau nu ai fost deloc atent cand ai citit.Posted Image

'BlackyOne' scria ceva ce se asemana cu sistemul de predare american de aceea am venit cu acel exemplu.

#122
TurbulentWind

TurbulentWind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.11.2016

View PostPrien, on 19 decembrie 2016 - 01:11, said:

Sa inteleg ca dta nu esti in stare sa iei note onorabile nici la muzica nici la desen.
Eu nu am talent la niciuna. Dar luam note mari pt ca povesteam vietile marilor muzicieni sau pictori. Si astfel imi compensam lipsa naturala. Profii apreciau stradania mea..
Puteam sa fac discutm despre ce am scris asta pt ca citeam foarte mult.
Asta e, cine poate oase roade. Cine nu, e invidios si isi pune intrebari de ce..
Cui îi pasă de notele mari ?
De altfel, în timpul în care se ”străduie” cineva să își compenseze lipsa la ceva, ar putea în acel timp să își dezvolte talentul acolo unde îl are.
Și eu am terminat gimnaziul și liceul cu note bune, dar nu am capul atât de băgat în propriul meu c*r încât să cred că alții au invidie din cauza asta.
Sincer, nu din cauza notelor bune mă consider un om inteligent. Dacă nu aveam note mari, tot mă consideram la fel, așa cum am întâlnit multe persoane inteligente pe care nu i-a interesat școala, la fel cum am întâlnit și cretini care erau tobă de carte.

Edited by TurbulentWind, 31 January 2017 - 19:49.


#123
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostMeltFlow, on 31 ianuarie 2017 - 19:52, said:



La facultatea de trolli (pardon, medicina) conteaza.
Ai scris bine !

#124
TurbulentWind

TurbulentWind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.11.2016

View PostMeltFlow, on 31 ianuarie 2017 - 19:52, said:



La facultatea de trolli (pardon, medicina) conteaza.
Invidia doare, tu pe care stradă ștergi frunzele ?

#125
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Degeaba va legați de învățământul din alte tari   când al nostru a fost și este de căcat.

#126
PuertoRicanHurricane

PuertoRicanHurricane

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2017
Se pare că toţi cei care apără învăţământul sunt orbi la un argument de necontestat : în străinătate NU SE ÎNVAŢĂ mult din ceea ce se învaţă la noi şi da, oamenii supravieţuiesc, ba chiar primesc o educaţie mai bună în multe cazuri.

În loc să înveţe fiecare în liceu un nivel avansat de matematică, ar putea să înveţe toţi economie generală, ca să îşi poată investi şi cheltui banii cu cap în viitor.
În loc să înveţe la biologie despre viaţa sexuală a albatrosului, ar putea să se înveţe despre sexualitatea umană.
În loc să înveţe la chimie despre nişte formule şi reacţii pe care nu le vor folosi niciodată, ar putea să înveţe chimie care să fie utilă în viaţa de zi cu zi.

Nu mai veniţi cu idei de genul : " Copiii sunt proşti, de asta nu învaţă. " - Chiar credeţi că dacă ar vedea utilitatea nu ar învăţa cu plăcere ? Copiii nu sunt încă indoctrinaţi cu poveştile pe care le zic mulţi adulţi cum că a-ţi umple capul cu tot felul de informaţii irelevante va avea un folos cândva, într-un viitor îndepărtat, poate, ci ei chiar trăiesc în prezent şi vor să înveţe lucruri pe care să poate construi aici şi acum şi este o atitudine complet sănătoasă.
Sistemul educaţional este cel mai bun exemplu de turmă : cine îndrăzneşte să pună la îndoială sistemul are mult sânge în instalaţie, pentru că riscă să fie făcut prost de toate persoanele care se cred inteligente doar pentru că au fost în stare să reţină un morman de informaţii toată viaţa. Aceste persoane niciodată nu au înţeles când Einstein a zis : " Fiecare fiinţă are o inteligenţă diferită. Dacă judeci un peşte după abilitatea lui de a se căţăra pe un copac, vei crede mereu că peştele este idiot. " - Doar pentru că tu trebuie să înveţi într-un anumit fel, eu nu trebuie şi invers. Suntem persoane diferite şi avem nevoi, abilităţi şi interese diferite.

Apropo, a fi "ace" la toate materiile în şcoală te face doar relativ inteligent, există milioane de lucruri pe care nu te învaţă şcoala şi pe care poate nu le vei învăţa niciodată în viaţă, dar pe care alţii le ştiu, aşa că degeaba te limitezi la nişte note, la un bacalaureat, la o diplomă - aceste lucruri arată că eşti foarte bun la a reţine anumite informaţii dintr-un domeniu, dar nu arată nicidecum că ai fi mai iluminat decât o persoană care să zicem trăieşte undeva în Africa şi are propriile ei experienţe, lecţii şi informaţii pe care le-a învăţat în viaţă.
Este totul atât de relativ că doar persoanele înguste la minte pot crede că comparaţiile îşi au rostul şi că ele sunt superioare altor persoane, doar pentru că ele nu îşi ocupă mintea cu aceleaşi lucruri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate