Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Materiile fara nici un rost...

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#91
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
A reusit sa faca ce si-a propus datorita :
- exprimandu-ma colocvial :a duso' capu'
-  am bagat noi parintii mii de lei in meditatii din clasa a 5 a pana in a 12 a.
- ne-am "ocupat/ajutat " noi, parintii de ea cand a fost vorba de pregatirea lectiilor ,organizarea timpului, etc

Nu datorita calitatii invatamantului

#92
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu m-am plictist sa fac mistouri de viitor mei colegi ingineri cerandu-le sa imi faca niste chestii simple, precum sa inmulteasca 2 formule si apoi sa analizeze formula finala..La dracu, era aplicarea trigonometriei din liceu.  
Pe scurt. Cine vrea sa invete, invata.Chiar si dupa un manual tampit si de la un prof slab.
Cine nu, se plange, gaseste jde mii de motive si scuze, profii, materia..
Restul sunt vorbe..

#93
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcraciuncostel, on 20 decembrie 2016 - 00:19, said:

Deja este offtopic, dar mă gândeam la un nepot de-al meu care face Ă®n clasa a V-a, printre alte materii, geografie Ă®n engleză. Dacă nu făcea geografie clasică, mai ziceam, hai, sunt prea deştepţi şi acuma Ă®nvaţă direct Ă®n limba engleză. dar el face şi geografie separat. Deci ... nu văd scopul acestei materii. Acele cuvinte noi Ă®n limba engleză le-ar putea Ă®nvăţa prin aprofundarea limbii engleze ... O altă materie Ă®n plus de umplutură?
Am o nepoată la step by step. ĂŽmi place acest Ă®nvăţământ alternativ. ĂŽnvaţă prin joacă. Pe mine m-a convins. Sper din tot sufletul să se accepte continuarea acestui tip de Ă®nvăţământ şi Ă®n clasele V - VIII aşa cum este Ă®n plan de proiect momentan.
ĂŽn fine, eu nu am să uit un lucru, eram prin Buşteni Ă®n urmă cu zeci de ani, prin clasa a IV-a şi uitasem acasă cartea de la citire, una roşie. Şi am găsit un băiat la hotel de la care am Ă®mprumutat acea carte, fiind tot Ă®n clasa a IV-a. El de prin Cluj, eu din Piatra Neamţ. Eram amândoi pe la aceleaşi lecţii, era aceeaşi carte. Oare o să mai fie vreodată la fel?

Sau cind toată lumea știa sa sa repare Dacia 1300 si avea si piesele la el ....

View Postgoguboeru, on 21 decembrie 2016 - 12:15, said:

A reusit sa faca ce si-a propus datorita :
- exprimandu-ma colocvial :a duso' capu'
-  am bagat noi parintii mii de lei in meditatii din clasa a 5 a pana in a 12 a.
- ne-am "ocupat/ajutat " noi, parintii de ea cand a fost vorba de pregatirea lectiilor ,organizarea timpului, etc

Nu datorita calitatii invatamantului

Meditațiile sint parte din sistemul de invatamint. Ca si sistemul medical, sistemul de invatamint in România e mixt, are o componenta privată, pe bani.
Totuși nu am auzit sa se plângă cineva prea tare de liceele bune.

#94
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postflorinel, on 21 decembrie 2016 - 12:04, said:

Mda, prefer titulatura asta decat generatiile libere, care considera ca au dreptul doar sa ceara, fara a oferi nimic in schimb.
ceva legat de subiect ne spui sa invatam de la tine? ca de facut remarci pe langa e usor.
punctual, cum vezi tu faptul ca aprox 80% din materia predata in scoli e uitata de orice elev de pe lumea asta, exceptand geniile cu care noi nu ne comparam.

si inca o intrebare: ce-i aia generatia libera? tu nu faci parte dintr-o generatie libera? pai elibereaza-te, nu mai fi asa incordat. asta si apropo de exprimare, altfel inseamna ca ai vrut sa spui altceva prin "generatie libera", vreo ironie fina?

aaaa, stai ca am vazut acum prostia cu meditatiile... pai atunci de ce mai platim sistemul de invatamant care burduseste elevul cu informatii alandala? ca sa mai faca si meditatii? adica nu e de ajuns cate invata (si uita) la scoala, mai hai si o meditatie. pai cine e de vina? cumva sistemul, indivizii din sistem, incompetentii, nepotismele, plictisul, dezinteresul, etc. etc.? nu se poate.

Edited by andreim77, 21 December 2016 - 17:15.


#95
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
vrajitoruldinoz "Meditațiile sint parte din sistemul de invatamint. Ca si sistemul medical, sistemul de invatamint in România e mixt, are o componenta privată, pe bani."

Pai sa se ia banii care ii da statul la invatamant il privatizam de "adevaratelea" si banii aia merg la autostrazi.

Pai acum  cetateanu' e si BEEP si cu banii luati.
Acum serios vrajitoruldin oz chiar esti de acord cu necesitatea meditatiilor ?

#96
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgoguboeru, on 21 decembrie 2016 - 17:25, said:

vrajitoruldinoz "Meditațiile sint parte din sistemul de invatamint. Ca si sistemul medical, sistemul de invatamint in România e mixt, are o componenta privată, pe bani."

Pai sa se ia banii care ii da statul la invatamant il privatizam de "adevaratelea" si banii aia merg la autostrazi.

Pai acum  cetateanu' e si BEEP si cu banii luati.
Acum serios vrajitoruldin oz chiar esti de acord cu necesitatea meditatiilor ?

in vest, inclusiv NA, se dau meditatii din greu.
pe firme sau private...

#97
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
avenirv
"in vest, inclusiv NA, se dau meditatii din greu.
pe firme sau private... "

Nu te supara dar nu am inteles decat ca : in vest se dau meditatii la greu.

ce ai vrut sa spui de fapt  cu  :inclusiv NA si :pe firme sau private

#98
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
zicea un coleg forumist ca vestul a luat-o pe aratura rau...
acum daca meditatiile sunt bune la ei, or fi si la noi...
ne luam dupa vest sau nu ne mai luam?

#99
BlackyOne

BlackyOne

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2016

View Postflorinel, on 21 decembrie 2016 - 12:04, said:


ANALFABÉT, -Ă, analfabeți, -te, s. m. și f., adj. (Persoană) care nu știe să scrie și să citească; neștiutor de carte. ♦ Fig. Ignorant; incult.  Sper ca intelegi din definitia asta cine se prezinta ca analfabet(a).

Felul in care scrii pe un forum, modul in care te exprimi prin viu grai sunt cartea ta de vizita. Arata cat te respecti pe tine in relatia cu altii, arata cum ii respecti pe ceilalti.
Cand scrii fara cap si fara coada, fara semne de punctuatie - pentru ca ti-ar fi luat 10 min in plus(10 minute pentru niste virgule si o constructie logica a unei fraze????) - e ca atunci cand merg la piata si-mi zice negustorul "hai sa-ti dau doua morcovele".
Toata lumea face greseli. Problema apare atunci cand staruiesti in greseala, ba chiar te inflamezi. Arata superficialitate.



Mda, prefer titulatura asta decat generatiile libere, care considera ca au dreptul doar sa ceara, fara a oferi nimic in schimb.
Imi imaginez ce viata interesanta ai daca iti petreci timpu sa vezi niste greseli gramaticale firave ale unui user de pe un forum , daca scriam ''ke faki'' sau chestii de genu intelegeam dar eu nu stau sa vada catarescu care imi e un strain ca vezi doamne am scris totul corect , stiu destule specimene care se dau inteligenti pe Facebook si pe un forum iar ei in realitate au ramas repetenti.Oricum nu am facut topicu sa ma cert cu cineva asa ca te las sa crezi ce vrei ,oricum parerea ta e 0 pentru mine

Referitor la meditatii , am observat multi profesori care fac manarii si le dau elevilor note mici pentru ca acestia sa vina la meditatii cu ei , ce parere aveti de acesti asa zisi profesori?

#100
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Ce parere poti sa ai?
Dar ce ignoranti pot fi parintii care permit asa ceva.

#101
ALX11

ALX11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.02.2016
Unele companii spun că învățământul nostru nu pregătește elevii pentru piața muncii. Se mai spune că avem cam multi analfabeți funcționali.
Apoi cred că ar trebui sa ne uitam cu mai multă atenție la elevii slabi pentru că sunt mai mulți și pentru că vârfurile in general pleacă din țară, deci măcar cei mai slabi care rămân aici sa nu fie proști ca piatra...

#102
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Meditatii "obligatorii"  si ilegale acum cu profesorul de la clasa...

Astea de cand eram in liceu la Ion Neculce Buc erau valabile.
In anul 1 profa de latina a lasat aproape jumate din clasa noastra (si eram A ul se zicea ca eram cei mai buni )corijenti .
Io am luat 3 (trei ) medie.
Si nu ca as fi copiat sau altceva,ascultat la ore si facut sa nu stiu sa raspund.
Nu era vorba ca nu stiam sa invat o limba straina .
Din clasa a 2a faceam acasa limba franceza de 2 ori pe saptamana cate 2 ore.
Am facut pina in anul 2 de liceu cand s-a introdus franceza ...incepatori.
Plus ca din clasa a 5a invatam la scoala engleza.

Am aflat "misterul corijentelor."
Ne aducea duminica dimineata la 8 la scoala,ajunsese sa umple o clasa cu toti
corijentii pt "pregatire suplimentara"pt care era platita in plus .
In trimestrul al 2 lea si al 3 lea am avut 9 si 9 .
Magarii se faceau si atunci.

Si iar revenim la limba latina . Chiar trebuie in liceu.Sa o invete cei care au nevoie in anul 1 de facultate.
Ca nu toti dau la medicina biologie etc unde au nevoie.

Edited by goguboeru, 22 December 2016 - 16:19.


#103
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgoguboeru, on 21 decembrie 2016 - 18:21, said:

avenirv
"in vest, inclusiv NA, se dau meditatii din greu.
pe firme sau private... "

Nu te supara dar nu am inteles decat ca : in vest se dau meditatii la greu.

ce ai vrut sa spui de fapt  cu  :inclusiv NA si :pe firme sau private

adica se dau mediatii de indivizi sau sunt firme enorme ce organizeaza meditatii. cand spun firme enorme inteleg firme cu cifre de afaceri de genul sutelor de milioane dolari.

sa iti dau o idee.
in canada la analiza matematica ajungi cam la nivelul primului trimestru din romania clasa XI (adica cum era in romanika prin anii '90). dar daca intri la engineering la UofT ei presupun ca esti la un nivelul echivalent cu cel al clasei 12-a din anii '90 din romanika.
ghici ce se intampla atunci in anii dinantea facultatii ?
acesta-i numai un exemplu.
la aceast impuls pt industria de meditatii contribuie si credinta indienilor si chinezilor ca ai lor copii trebuie sa se descurce cu cel putin 1 instrument medical, asta-i modul lor de gandire.

#104
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
instrument medical ? nu cumva muzical ?

Ok multumesc pt info. Dar tot sunt materii inutile sau materii studiate prea mult timp in scoala Romaneasca

#105
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004
Mai bine la unele materii ar preda şi chestii de cultură generală (istorică, literală, tehnică). Ca să nu "rămâi prost".

#106
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBlackyOne, on 19 decembrie 2016 - 00:55, said:

Voi ce materii credeti ca sunt nefolositoare la scoala/liceul in care sunteti?
In primul rand ar fi fost cazul sa enumeri care sunt materiile care se studiaza in scoala/liceul pe care-l frecventezi si cate ore pe saptamana se fac din fiecare pentru o imagine de ansamblu cat de cat corecta.

#107
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
toate. materia bulucita inutil.
singurul obiect util, restrans la minim si mereu desconsiderat e sportul, educatia fizica care pana in liceu cel putin e vital. si in liceu ramane f important.
e nevoie sa stii limba romana, literatura, ceva aritmetica si momente cheie din istoria propriei tari sau elemente de geografie. dar sa torni informatii interminabile fara rost e dovada de incapacitate si incompetenta a sistemului.
in clasele 1-4 am avut o invatatoare f priceputa, o respectam fara sa fie nevoie sa urle, era indeajuns de severa dar calma. picta, canta, avea voce f buna. dar faceam in unele zile doar mate si romana, sau scriere, caligrafie, nu mai stiu exact. f rar istorie, muzica, sport.

#108
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,578
  • Înscris: 13.06.2004
Cu literatura e o mică mare problemă: pentru cei tineri majoritatea romanelor sunt anoste şi nu se identifică cu personajele din operele litearare. Ţin minte că eu când eram în liceu doream romane cu tineri a căror acţiune să aibă loc în perioada anilor '50. Plus că cu tendinţa de urbanizare, mulţi nu mai pot înţelege cum trăieşte şi gândeşte un ţăran (mă refer la producător agricol).
Şi mai e o paradigmă printre elevi: cum de un elev trebuie să înveţel la n materii şi un profesor nu face asta?

Uite şi un mini-documentar vechi interesant. Probabil mini-documentare de genul celor vechi ar fi interesant dacă ar fi făcute în zilele noastre, dar cine să o facă?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RQZcXCDr4Wc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate